Naturyzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Grupa naturystów na plaży
Grupa naturystów podkreślająca swoje pacyfistyczne przekonania za pomocą ułożonego z ciał znaku tzw. pacyfy
Aktywny naturyzm - jazda konna

Naturyzm lub nudyzm – praktykowanie wspólnej nagości w miejscach specjalnie wydzielonych albo odosobnionych mające na celu zbliżenie się do życia bliższego naturze. Naturyści wypoczywają nago w warunkach, w których ubiór nie spełnia pozytywnej funkcji i przeszkadza, a więc podczas plażowania, kąpieli, korzystania z sauny i łaźni. Naturyzm ma stanowić wyraz szacunku wobec samego siebie, swojego ciała, innych ludzi i całej przyrody. Naturyści deklarują swoje proekologiczne zachowania[1]. Zdaniem krytyków[potrzebne źródło], naturyzm jest wyrazem odcięcia się od konserwatywnego spojrzenia na świat, nakładającego na ludzi normy w zakresie stroju, sposobu bycia, stosunku do nagości. Według nich naturyzm ustanawia swoje wartości dla tych podstawowych form zachowań społecznych.

Naturyzm a nudyzm[edytuj | edytuj kod]

Słowa naturyzm i nudyzm mogą być traktowane jako synonimy. Naturyści dokonują rozróżnienia tych pojęć. Według nich nudystą jest ten, który zdejmuje ubranie dla tych samych celów co naturysta, ale naturyzm z nagością wiąże dodatkowo całą filozofię, przybiera cechy ruchu społeczno-politycznego, włączając do tego kwestie pokrewne jak wegetarianizm, ekologia i wpływ na środowisko, bliskość natury[1].

Naturyzm nie jest formą ekshibicjonizmu i w zamierzeniu ma być aseksualny. Naturyści znajdują zadowolenie z bycia nagim nie dążąc do aktywności seksualnej, która może być związana z nagością. Według naturystów nagość ich odpręża psychicznie i ma pozytywny wpływ na ich zdrowie[1].

Naturyści uważają, że w ludzkim ciele nie ma nic wstydliwego co należałoby ukrywać, że ludzkie ciało jest piękne samo w sobie i należy je pokazywać. Wyrażają te poglądy biorąc nago udział w życiu towarzyskim. Ważnym czynnikiem na rzecz naturyzmu jest przekorna chęć bezkarnego przełamywania obyczajowego tabu nakazującego zasłanianie genitaliów[potrzebne źródło]. Jeszcze kilkanaście lat temu udział w ruchu naturystycznym wymagał odwagi[potrzebne źródło], teraz naturystom nic już nie grozi.

Naturyzm uprawia się w miejscach wydzielonych lub ustronnych, wśród jego zwolenników, także w gronie rodzinnym. Kontrowersje budzi[potrzebne źródło] obecność dzieci wśród nagich dorosłych. Naturysći twierdzą jednak[potrzebne źródło], że lepiej, aby dzieci o różnicach płci dowiadywały się od rodziców, niż aby korzystały ze stron pornograficznych w internecie.

Przykładem wspierania zmiany stosunku do nagości stały się akcje amerykańskiego fotografa Spencera Tunicka, podczas których tysiące ludzi pozuje nago w miejscach publicznych do grupowych fotografii.

Naturyzm w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Przed II wojną światową naturyzm w Polsce był praktykowany tylko na zamkniętych obszarach. Powstały specjalnie wydzielone miejsca dla naturystów w Zaleszczykach (dzisiejsza Ukraina) oraz w Otwocku. W czasie PRL-u naturyzm był praktykowany w pobliżu Krynicy Morskiej, Międzyzdrojów i Dębek. W latach 80. naturyzm stał się popularny głównie ze względu na większe zainteresowanie mediów, w tym tygodnika "Veto". Powstał utwór muzyczny "Chałupy Welcome To", do którego wideo muzyczne ukazywało plażę naturystyczną w Chałupach[2]. Piosenka ta w 1985 roku stała się letnim hitem i była swoistą reklamą dla naturyzmu w Polsce[3]. Plaże naturystyczne w miejscowościach, takich jak: Chałupy, czy Rowy stały się wtedy dosyć popularne.

Współcześnie naturyzm praktykowany jest w Polsce na plażach nad Morzem Bałtyckim, m.in. w: Dębkach, Międzyzdrojach, Piaskach. Istnieje też kilka ogólnie dostępnych plaż naturystycznych w pobliżu większych miast, m.in. w Konstancinie, Warszawie przy ul. Sitowie i przy Wale Zawadowskim, pod Krakowem w Kryspinowie i w Kazimierzu Dolnym[4]. Plaże naturystyczne można spotkać też w Polsce nad niektórymi jeziorami. Do znanych należy kilka plaż w okolicach Poznania. Obecnie polscy naturyści praktykują też nagi wypoczynek w saunach. Spotkania naturystów odbywają się comiesięcznie w Termach Maltańskich w Poznaniu (pierwszy czwartek miesiąca) i parku wodnym w Łodzi. We Wrocławiu, miejscem spotkań naturystów jest Wrocławski Park Wodny[5].

Organizacje[edytuj | edytuj kod]

Naturyści zrzeszają się w oficjalnie działające grupy. Pierwsza polska organizacja naturystyczna powstała w 1897 roku w Grudziądzu.[6]. Na początku lat 80. XX w. Sylwester Marczak (zmarł w 2001 r.[7]) podjął próbę utworzenia Polskiego Towarzystwa Naturystycznego (PTN) o charakterze masowym, które jednak nie zostało oficjalnie zarejestrowane[8]. Organizacje naturystów istnieją m.in. w Niemczech (FKK albo Freikörperkultur – Kultura Swobodnego Ciała), Francji i Holandii. Organizacje naturystyczne z całego świata są zrzeszone w International Naturist Federation (INF)[9]. Należy do niej również działająca od grudnia 2008 Federacja Naturystów Polskich (FNP)[10]. Największy na świecie ośrodek dla naturystów znajduje się w Cap d'Agde w południowej Francji[11].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons

Przypisy