Rekonstrukcja (architektura): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
merytoryczne
Linia 1: Linia 1:
{{DNU|naprawa|podstrona=2014:01:12:Rekonstrukcja (architektura)}}
{{DNU|naprawa|podstrona=2014:01:12:Rekonstrukcja (architektura)}}
'''Rekonstrukcja''' – odtworzenie zniszczonego zabytku na podstawie zachowanych planów, projektów, fotografii lub szkiców. Rekonstrukcji poddawane są dzieła o dużej wartości historycznej, kulturowej, artystycznej lub symbolicznej. Szczególne znaczenie symboliczne miało odbudowanie Starego Miasta w Warszawie w latach 50. XX wieku oraz Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 70. XX wieku co spotkało się z uznaniem UNESCO, które odbudowany zespół wpisało na Listę Światowego Dziedzictwa. Pomimo krytyki zwolenników budowy obiektów wyłącznie w stylach współczesnych, rekonstrukcje są prowadzone nieprzerwanie w różnych krajach od zakończenia w 1945 roku II Wojny światowej, podczas której zniszczono wiele budynków ważnych dla społeczeństw europejskich. Po 1990 roku szczególnie dużo rekonstrukcji zniszczonych budynków prowadzonych jest w Niemczech, pomimo tego, że od ich zburzenia minęło ponad 50. lat (Zamek w Berlinie, Zamek w Poczdamie, Stare Miasto w Dreźnie, Lubeka). Rekonstrukcje są też prowadzone w celach edukacyjnych, aby przedstawić wygląd obiektów zniszczonych wiele wieków temu, np. wille rzymskie, gród w [[Biskupin]]ie, fragmenty rzymskiego Limes i inne.
'''Rekonstrukcja''' – odtworzenie zniszczonego budynku na podstawie zachowanych planów, projektów, fotografii lub szkiców do stanu sprzed zniszczenia zabytku. Rekonstrukcji poddawane są obiekty o dużej wartości historycznej, kulturowej, artystycznej lub symbolicznej. Szczególne znaczenie symboliczne miało odbudowanie Starego Miasta w Warszawie w latach 50. XX wieku oraz Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 70. XX wieku co spotkało się z uznaniem UNESCO, które odbudowany zespół wpisało na Listę Światowego Dziedzictwa. Pomimo krytyki prowadzenia rekonstrukcji przez zwolenników budowy obiektów wyłącznie w stylach współczesnych i zarzucających "fałszowanie historii", rekonstrukcje są prowadzone nieprzerwanie w wielu europejskich krajach szczególnie od zakończenia w 1945 roku II Wojny światowej, podczas której zniszczono wiele budynków o ogromnym znaczeniu duchowym, krajobrazowym i kulturowym dla społeczeństw europejskich. Rekonstrukcje prowadzone są tez na skutek zniszczenia zabytku w wyniku katastrofy budowlanej (np. Kampanila św. Marka w Wenecji) lub zniszczonych w wyniku katastrof naturalnych. Po 1990 roku szczególnie dużo rekonstrukcji zniszczonych budynków prowadzonych jest w Niemczech, pomimo tego, że od ich zburzenia minęło ponad 50. lat (Zamek w Berlinie, Zamek w Poczdamie, Stare Miasto w Dreźnie, Lubeka i inne). Rekonstrukcje są też prowadzone w celach edukacyjnych, aby przedstawić wygląd obiektów zniszczonych wiele wieków temu, np. wille rzymskie (np. Villa Getty), gród w [[Biskupin]]ie, fragmenty rzymskiego Limes (np. Saalburg pod Bad Homburg vor der Höhe, Walzheim, Biriciana) i inne. Rekonstrukcje, które zawsze są oparte na materiale wizualnym sporządzonym w przeszłości, należy odróżnić od budowy obiektów, które nie posiadają ikonografii przedstawiającej ich wygląd sprzed zniszczenia (np. Zamek w Poznaniu, [[Zamek w Tykocinie]]), które są jedynie kreacją przypuszczalnego wyglądu z przeszłości i w związku z tym nie posiadają walorów naukowych.


Przykłady rekonstrukcji:
Przykłady rekonstrukcji:
Linia 7: Linia 7:
[[Plik:VarsaviaSanCasimiro.jpg|thumb|Kościół św. Kazimierza w Warszawie]]
[[Plik:VarsaviaSanCasimiro.jpg|thumb|Kościół św. Kazimierza w Warszawie]]
* [[Zamek Królewski w Warszawie]]
* [[Zamek Królewski w Warszawie]]
* [[Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie]]
* [[Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie]] (poza fasadą)
* [[Stare Miasto w Warszawie]]
* [[Stare Miasto w Warszawie]]
* [[Zamek Ujazdowski w Warszawie]]
* [[Zamek Ujazdowski w Warszawie]]
Linia 26: Linia 26:
[[Plik:Waga miejska Poznan od N.jpg|thumb|Waga na rynku w Poznaniu]]
[[Plik:Waga miejska Poznan od N.jpg|thumb|Waga na rynku w Poznaniu]]
[[Plik:Białystok, Rynek Kościuszki, ratusz ob. muzeum, 1745-1761, zdjęcie (1).JPG|thumb|Białystok, ratusz]]
[[Plik:Białystok, Rynek Kościuszki, ratusz ob. muzeum, 1745-1761, zdjęcie (1).JPG|thumb|Białystok, ratusz]]
* [[Stare Miasto we Wrocławiu]]
* [[Stare Miasto we Wrocławiu]] (częściowo kreacja)
* [[Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku]]
* [[Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku]]
* [[Złota Kamienica w Gdańsku]] (do 1954)
* [[Złota Kamienica w Gdańsku]] (do 1954)

Wersja z 17:36, 14 lut 2014

Rekonstrukcja – odtworzenie zniszczonego budynku na podstawie zachowanych planów, projektów, fotografii lub szkiców do stanu sprzed zniszczenia zabytku. Rekonstrukcji poddawane są obiekty o dużej wartości historycznej, kulturowej, artystycznej lub symbolicznej. Szczególne znaczenie symboliczne miało odbudowanie Starego Miasta w Warszawie w latach 50. XX wieku oraz Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 70. XX wieku co spotkało się z uznaniem UNESCO, które odbudowany zespół wpisało na Listę Światowego Dziedzictwa. Pomimo krytyki prowadzenia rekonstrukcji przez zwolenników budowy obiektów wyłącznie w stylach współczesnych i zarzucających "fałszowanie historii", rekonstrukcje są prowadzone nieprzerwanie w wielu europejskich krajach szczególnie od zakończenia w 1945 roku II Wojny światowej, podczas której zniszczono wiele budynków o ogromnym znaczeniu duchowym, krajobrazowym i kulturowym dla społeczeństw europejskich. Rekonstrukcje prowadzone są tez na skutek zniszczenia zabytku w wyniku katastrofy budowlanej (np. Kampanila św. Marka w Wenecji) lub zniszczonych w wyniku katastrof naturalnych. Po 1990 roku szczególnie dużo rekonstrukcji zniszczonych budynków prowadzonych jest w Niemczech, pomimo tego, że od ich zburzenia minęło ponad 50. lat (Zamek w Berlinie, Zamek w Poczdamie, Stare Miasto w Dreźnie, Lubeka i inne). Rekonstrukcje są też prowadzone w celach edukacyjnych, aby przedstawić wygląd obiektów zniszczonych wiele wieków temu, np. wille rzymskie (np. Villa Getty), gród w Biskupinie, fragmenty rzymskiego Limes (np. Saalburg pod Bad Homburg vor der Höhe, Walzheim, Biriciana) i inne. Rekonstrukcje, które zawsze są oparte na materiale wizualnym sporządzonym w przeszłości, należy odróżnić od budowy obiektów, które nie posiadają ikonografii przedstawiającej ich wygląd sprzed zniszczenia (np. Zamek w Poznaniu, Zamek w Tykocinie), które są jedynie kreacją przypuszczalnego wyglądu z przeszłości i w związku z tym nie posiadają walorów naukowych.

Przykłady rekonstrukcji:

Rekonstrukcje w Warszawie

Kościół św. Kazimierza w Warszawie

Rekonstrukcje w innych miejscach w Polsce

Waga na rynku w Poznaniu
Białystok, ratusz

Rekonstrukcje w Niemczech

Frauenkirche w Dreźnie
Braunschweig, Alte Waage

Rekonstrukcje na Litwie

  • Zamek w Trokach (1951-1961)
  • Zamek Dolny w Wilnie (2001-2009)
  • Zamek w Birżach (1978-1986)
  • Karczma Królewska (Stara Plebania) w Kownie przy ul. Wileńskiej 7 (po 1971)
  • Wilno, kamienica gotycka, ul. Aušros Vartų gatvė nr 8 (po 1970)
  • Wilno, trzecia kondygnacja tzw. Baszty Giedymina (1938-1939)

Rekonstrukcje na Białorusi

Rekonstrukcje na Ukrainie

Kijów - Cerkiew św. Michała

Rekonstrukcje w innych krajach

Kamienica Czarnogłowych w Rydze

Oprócz odtworzenia budynków w „naturze”, czyli ponownego ich wybudowania często można spotykać wirtualną formą rekonstrukcji przeznaczona do prezentacji w formie filmu, slajdów lub wydruków.

Zobacz też