Dymitr Samozwaniec II: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje)
m Tworzę Szablon:Cytuj
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 36: Linia 36:
|wikicytaty =
|wikicytaty =
}}
}}
'''Dymitr Samozwaniec II''', (znany także jako '''Łżedymitr''', [[język rosyjski|ros.]] '''Лжедмитрий''', lub '''Łotr Tuszyński''', ros. '''Тушинский вор''') (zm. [[21 grudnia]] [[1610]]) – pretendent do tronu [[Carstwo Rosyjskie|Carstwa Rosyjskiego]]
'''Dymitr Samozwaniec II''', (znany także jako '''Łżedymitr''', [[język rosyjski|ros.]] '''Лжедмитрий''', lub '''Łotr Tuszyński''', ros. '''Тушинский вор''') (zm. [[21 grudnia]] [[1610]] w Kałudze) – pretendent do tronu [[Carstwo Rosyjskie|Carstwa Rosyjskiego]]


==Życiorys==
==Życiorys==
Linia 43: Linia 43:
Swoje rządy opierał na wojskach najemnych, polsko-litewskiej szlachcie uczestniczącej ochotniczo w [[Dymitriady|II Dymitriadzie]] oraz bojarstwie pozostającym w opozycji do rodu Szujskich. Większą część swoich kampanii wojennych poświęcił na oblężenie Moskwy. Rezydował w obozie w miejscowości [[Tuszyno]], niedaleko [[Moskwa|Moskwy]].
Swoje rządy opierał na wojskach najemnych, polsko-litewskiej szlachcie uczestniczącej ochotniczo w [[Dymitriady|II Dymitriadzie]] oraz bojarstwie pozostającym w opozycji do rodu Szujskich. Większą część swoich kampanii wojennych poświęcił na oblężenie Moskwy. Rezydował w obozie w miejscowości [[Tuszyno]], niedaleko [[Moskwa|Moskwy]].


Po podpisaniu przez Szujskiego w lutym 1609 roku sojuszu ze Szwecją (będącej w stanie wojny z Polską) i w konsekwencji wkroczeniu na teren Carstwa Rosyjskiego wojsk królewskich pod dowództwem hetmana [[Stanisław Żółkiewski|Stanisława Żółkiewskiego]] Dymitr Samozwaniec II zaczął tracić wpływy i sojuszników. Zginął podczas kłótni z [[giermek|giermkiem]] Piotrem Urusowem.
Po podpisaniu przez Szujskiego w lutym 1609 roku sojuszu ze Szwecją (będącej w stanie wojny z Polską) i w konsekwencji wkroczeniu na teren Carstwa Rosyjskiego wojsk królewskich pod dowództwem hetmana [[Stanisław Żółkiewski|Stanisława Żółkiewskiego]] Dymitr Samozwaniec II zaczął tracić wpływy i sojuszników.

Zginął pod miastem [[Kaługa (miasto)|Kaługa]] zastrzelony w saniach przez Tatara Piotra Urusowa, który zemścił się za wcześniejsze uwięzienie i biczowanie. Dymitr Samozwaniec II został pochowany uroczyście przez mieszkańców Kaługi w cerkwi św. Trójcy.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 15:51, 20 cze 2018

Dymitr Samozwaniec II
Ilustracja
pretendent do tronu Rosji
Okres

od 1607
do 1610

Dane biograficzne
Data urodzenia

XVI wiek

Data śmierci

21 grudnia 1610

Żona

Maryna Mniszchówna

Dzieci

Iwan Dymitrowicz

Dymitr Samozwaniec II, (znany także jako Łżedymitr, ros. Лжедмитрий, lub Łotr Tuszyński, ros. Тушинский вор) (zm. 21 grudnia 1610 w Kałudze) – pretendent do tronu Carstwa Rosyjskiego

Życiorys

Podawał się za cudownie ocalonego Dymitra Samozwańca I. Był najgroźniejszym wrogiem politycznym cara Wasyla IV Szujskiego i jego konkurentem do panowania nad Carstwem Rosyjskim. Mimo że nigdy nie opanował Moskwy, w latach 1608-1610 kontrolował większą część państwa rosyjskiego i zorganizował własną administrację oraz dwór.

Swoje rządy opierał na wojskach najemnych, polsko-litewskiej szlachcie uczestniczącej ochotniczo w II Dymitriadzie oraz bojarstwie pozostającym w opozycji do rodu Szujskich. Większą część swoich kampanii wojennych poświęcił na oblężenie Moskwy. Rezydował w obozie w miejscowości Tuszyno, niedaleko Moskwy.

Po podpisaniu przez Szujskiego w lutym 1609 roku sojuszu ze Szwecją (będącej w stanie wojny z Polską) i w konsekwencji wkroczeniu na teren Carstwa Rosyjskiego wojsk królewskich pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego Dymitr Samozwaniec II zaczął tracić wpływy i sojuszników.

Zginął pod miastem Kaługa zastrzelony w saniach przez Tatara Piotra Urusowa, który zemścił się za wcześniejsze uwięzienie i biczowanie. Dymitr Samozwaniec II został pochowany uroczyście przez mieszkańców Kaługi w cerkwi św. Trójcy.

Zobacz też

Bibliografia

  • Henryk Wisner, Król i car. Rzeczpospolita i Moskwa w XVI i XVII wieku, Warszawa: „Książka i Wiedza”, 1995, ISBN 83-05-12776-1, OCLC 233510068.