451 stopni Fahrenheita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
451 stopni Fahrenheita
Fahrenheit 451
ilustracja
Autor Ray Bradbury
Typ utworu science-fiction, antyutopia
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1953
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1960
Przekład Adam Kaska

451 stopni Fahrenheita, oryg. Fahrenheit 451 – powieść Raya Bradbury'ego z roku 1953, dystopia. Akcja książki rozgrywa się w świecie, gdzie czytanie książek i krytyczne myślenie są zakazane. Pierwsza adaptacja filmowa powstała w 1966 roku. Film Equilibrium z 2002 roku był inspirowany fabułą powieści[1].

Powieść ta została w 2004 roku nagrodzona nagrodą „Retro Hugo” w kategorii najlepsza powieść[2].

Tytuł książki[edytuj]

Tytuł książki oznacza temperaturę 451 stopni Fahrenheita (233 °C), w której, według fabuły książki, zaczyna palić się papier. Powieść powstała w odpowiedzi na coraz większą dysfunkcję społeczeństwa amerykańskiego wczesnych lat 50. XX w.

Świat przedstawiony w utworze[edytuj]

W powieści wszelkie książki są zakazane i palone

Świat, który stworzył Bradbury, to świat przyszłości, w której wielką potęgą stają się Stany Zjednoczone, uważające się za jedno z najsilniejszych państw i prowadzące bezmyślną wojnę z wszystkimi krajami świata. Jednak w samych Stanach nie odczuwa się tego. Domy zbudowane z niepalnych materiałów dają mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.

W tym świecie zakazana została wszelka literatura, nie wolno czytać książek ani ich posiadać. Ich usuwaniem zajmują się specjalnie wyselekcjonowani i wyszkoleni strażacy, a znalezione przez nich książki zostają spalone. Ludzie w wielkim stopniu są zmanipulowani przez media, pokazujące w kolorowych barwach nawet największe katastrofy i klęski. Zachwiana została również wartość rodziny, bo żony nie martwią się o mężów, a dzieci są traktowane jak niepotrzebny ciężar. Uczniowie na zajęciach w szkołach uczą się tylko z filmów, co powoduje ich zezwierzęcenie. Odreagowują w specjalnych „wesołych miasteczkach”, gdzie gabinet luster zastąpiony został tłuczeniem szyb, a samochodziki i karuzele super szybkimi samochodami. Dorośli, swój wolny czas poświęcają interaktywnemu programowi telewizyjnemu „Rodzinka”, gdzie mogą odgrywać swoją własną „rolę”, nie ruszając się z domu.

Fabuła[edytuj]

Jednym ze strażaków jest główny bohater – Guy Montag – będący zagorzałym przeciwnikiem literatury i strażakiem z pokolenia na pokolenie.

Wszystko się zmienia w momencie, gdy Guy poznaje Klarysę, swoją sąsiadkę. Podczas ich pierwszej rozmowy Klarysa zadaje mu pytanie: „Czy jest pan szczęśliwy?”. Wówczas następuje przełom w życiu bohatera oraz zachwianie jego światopoglądu. W strażaku dokonuje się przełamanie wcześniejszych oporów i odważne zadawanie sobie pytań dotyczących świata, w którym żyje.

Okazuje się, że Montag od dłuższego czasu zbiera i czyta książki, powoli dojrzewa do tego, że bez nich ludzie są pustymi ciałami, nieposiadającymi duszy, którą im z powodu ich braku amputowano. Montag planuje bunt, by przeciwstawić się systemowi, w którym żyje.

Przypisy

  1. Elvis Mitchell: Equilibrium (2002) Film Review (ang.). W: NY Times [on-line]. 6 grudnia 2002. [dostęp 21 maja 2013].
  2. 1954 Retro Hugo Awards. World Science Fiction Society. [dostęp 2016-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu].