Albert II Koburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Albert II
Albert Félix Humbert Théodore Christian Eugène Marie
Ilustracja
Wizerunek herbu
Faksymile
Król Belgów
Okres

od 9 sierpnia 1993
do 21 lipca 2013

Poprzednik

Baldwin I, król Belgów

Następca

Filip I, król Belgów

Dane biograficzne
Dynastia

sasko-koburska

Data i miejsce urodzenia

6 czerwca 1934
Laeken

Ojciec

Leopold III, król Belgów

Matka

Astrid, królowa Belgów

Rodzeństwo

Józefina Szarlotta, wielka księżna Luksemburga
Baldwin I, król Belgów
książę Aleksander
księżniczka Maria Krystyna
księżniczka Maria Esmeralda

Żona

Paola, królowa Belgów

Dzieci

Filip
Astrid
Wawrzyniec

Odznaczenia
Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia) Wielki Krzyż Orderu Gwiazdy Afrykańskiej (Belgia) Wielki Krzyż Królewskiego Orderu Lwa (Belgia) Wielki Krzyż Orderu Korony (Belgia) Wielki Krzyż Orderu Leopolda II (Belgia) Order Złotego Runa (Austria) Klasa Specjalna Odznaki Honorowej za Zasługi Order Słonia (Dania) Krzyż Wielki Orderu Danebroga (Dania) Order Świętego Michała (Francja) Order Złotego Runa (Hiszpania) Łańcuch Orderu Karola III (Hiszpania) Rycerz Krzyża Wielkiego Orderu Oranje-Nassau (Holandia) Wielki Krzyż ze Złotym Łańcuchem Orderu Witolda Wielkiego (Litwa) Order Trzech Gwiazd I klasy (Łotwa) Krzyż Wielki Orderu Świętego Karola (Monako) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Order Orła Białego Krzyż Wielki Orderu Avis (Portugalia) Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Krzyż Wielki Klasy Specjalnej Orderu Zasługi RFN Order Królewski Serafinów (Szwecja) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Królewskiego Wiktoriańskiego (GCVO) Najwyższy Order Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Order Annuncjaty) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy z Wielkim Łańcuchem (1951-2001) Krzyż Wielki Orderu Pro Merito Melitensi Kawaler Wielkiego Krzyża Orderu Grobu Świętego
Paola, Laura Bush, George W. Bush
oraz Albert II, 2005

Albert II, król Belgów (Albert Félix Humbert Théodore Christian Eugène Marie, ur. 6 czerwca 1934[1] w Laeken) – król Belgów z dynastii sasko-koburskiej od 9 sierpnia 1993 do 21 lipca 2013, król Belgii od 21 lipca 2013, książę Liège (od 1934 do 1993), syn Leopolda III, króla Belgów i jego pierwszej żony, królowej Astrydy.

Albert urodził się w Laeken jako trzecie dziecko Leopolda III, króla Belgów i Astrydy, królowej Belgów.

W 1959 poślubił donnę Paolę Ruffo di Calabria, z którą ma troje dzieci: Filipa I, króla Belgów (ur. 1960), Astrid, arcyksiężną Austria-Este (ur. 1962) i księcia Wawrzyńca (ur. 1963).

Po urodzeniu otrzymał tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia Liège. 9 sierpnia 1993 został królem Belgów po bezpotomnej śmierci swojego starszego brata, króla Baldwina I. 3 lipca 2013 ogłosił swoją abdykację z dniem 21 lipca z przyczyn zdrowotnych, a jego następcą został starszy syn, Filip. Albert został czwartym władcą, który w 2013 zdecydował się na abdykację (obok papieża, królowej Niderlandów i emira Kataru).

Belgijska rodzina królewska

JKM Król Albert (poprzedni król)
JKM Królowa Paola (żona poprzedniego króla)


*Księżniczka Astryda poślubiła potomka monarchii austro-węgierskiej, stąd ona i jej dzieci posiadają prawo do predykatu „Jej Cesarskiej i Królewskiej Wysokości”.
** Księżniczka Delfina jest nieślubnym dzieckiem byłego króla Belgii, Alberta II, wobec czego ani ona, ani jej dzieci nie są uwzględnione w linii sukcesji do belgijskiego tronu.

Powiązania rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Książę Albert urodził się 6 czerwca 1934 w Zamku Stuyvenberg w Laeken w Brukseli.

Jego rodzicami byli Leopold III, król Belgów z dynastii Koburgów, władający państwem od lutego 1934 i jego żona, Astrid, urodzona w szwedzkiej rodzinie królewskiej.

Jego dziadkami byli ze strony ojca Albert I, król Belgów i jego żona, Elżbieta, księżniczka Bawarii; natomiast ze strony matki Karol, książę Västergötlandu z dynastii Bernadotte i jego żona, Ingeborga, pochodząca z duńskiej rodziny królewskiej.

29 sierpnia 1935 jego matka zginęła w wypadku samochodowym w Küssnacht w Szwajcarii[2][3]. 11 września 1941 jego ojciec poślubił Mary Lilian Baels, później księżną de Réthy.

Ma starszą siostrę Józefinę Szarlottę, wielką księżną Luksemburga, starszego brata Baldwina I, króla Belgów oraz troje przyrodniego rodzeństwa z drugiego małżeństwa ojca: księcia Aleksandra, księżniczkę Marię Krystynę i księżniczkę Marię Esmeraldę.

Książę otrzymał swoje imię na cześć dziadka ze strony ojca, króla Alberta I, który zginął w wypadku podczas wspinaczki górskiej w lutym 1934.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Został ochrzczony w kościele rzymskokatolickim w czerwcu 1934 w kościele św. Jakuba na Coudenbergu w Brukseli. Jego rodzicami chrzestnymi zostali książę Feliks z Luksemburga i Elżbieta, królowa Belgii (jego babka ze strony ojca)[4].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się w szkołach w Niemczech, gdzie przez część II wojny światowej internowano rodzinę królewską. Po wojnie kontynuował edukację w Genewie.

W młodości był oficerem marynarki. Przebywał w ośrodkach szkoleniowych w Stanach Zjednoczonych. W 1958 otrzymał godność senatora. Sprawował wiele funkcji honorowych, był m.in. honorowym przewodniczącym Izby Handlu Zagranicznego i prezesem Belgijskiego Czerwonego Krzyża. Zarządzał również prywatnym majątkiem rodziny królewskiej.

9 sierpnia 1993 roku po śmierci bezpotomnego brata Baldwina I został królem Belgów.

21 lipca 2013 roku podpisał akt abdykacyjny i zrzekł się tronu na rzecz swojego syna Filipa I.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Albert, wówczas książę Liège, w listopadzie 1958 roku uczestniczył w ceremonii koronacji papieża Jana XXIII w Watykanie, gdzie podczas uroczystości w ambasadzie belgijskiej poznał donnę Paolę Ruffo di Calabria, pochodzącą z Włoch, najmłodszą córkę Fulco, księcia Ruffo di Calabria i jego żony, Luisy. Książę oświadczył się po miesiącu znajomości, 6 grudnia. Dwa miesiące później przedstawił narzeczoną swojej rodzinie, a ich zaręczyny ogłoszono oficjalnie 13 kwietnia 1959[5].

15 kwietnia 1960 w Zamku Belvédère w Laeken urodziło się pierwsze dziecko księcia i księżnej Liège, książę Filip Leopold Ludwik Maria z Belgii (Philippe Léopold Louis Marie). Od 1999 jego żoną jest Matylda, mają czworo dzieci. 21 lipca 2013 zasiadł na tronie Belgii po abdykacji swojego ojca.

Jedyna córka pary książęcej, księżniczka Astryda Józefina-Szarlotta Fabrycja Elżbieta Paola Maria z Belgii (Astrid Joséphine-Charlotte Fabrizia Elisabeth Paola Maria), przyszła na świat 5 czerwca 1962 w Zamku Belvédère w Laeken. W 1984 poślubiła arcyksięcia Wawrzyńca z Austrii-Este, z którym ma pięcioro dzieci.

19 października 1963 książę i księżna po raz trzeci zostali rodzicami; ich młodszy syn, książę Wawrzyniec Benedykt Baldwin Maria z Belgii (Laurens Benedikt Boudewijn Maria), urodził się 19 października 1963 w Laeken. W 2003 zawarł związek małżeński z Klarą Coombs i mają troje dzieci.

22 lutego 1968 w Brukseli urodziła się jego młodsza córka, Delfina Boël (Delphine Michèle Anne Marie Ghislaine), której matką jest dawna kochanka króla, baronowa Sybilla de Selys Longchamps (pozostawali w relacji przez osiemnaście lat)[6]. Wychowana została jako legalne dziecko męża matki, Jakuba Boël. W październiku 1999 osiemnastoletni uczeń z Flandrii opublikował książkę zatytułowaną Paola, van 'la dolce vita' tot koningin (nieautoryzowaną biografię królowej Paoli), w której zasugerował istnienie nieślubnej córki króla Belgów. Pałac Królewski zdementował, jakoby rzekomym dzieckiem była Boël. W 2005 Delfina udzieliła wywiadu dla stacji France 3, w którym przyznała, że dowiedziała się o swoim biologicznym ojcu od matki, gdy skończyła osiemnaście lat i kontaktowała się z królem, który odmówił pomocy Sybilli, nękanej przez dziennikarzy; ponadto miał powiedzieć do Boël: Nie jesteś moją córką. W czerwcu 2013 założyła sprawę sądową o ustalenie ojcostwa, pozywając księcia Filipa i księżną Astrydę (król nie mógł zostać pozwany, ponieważ chronił go immunitet)[7]. Po abdykacji Alberta włączyła do procesu również jego. W marcu 2017 sąd uznał roszczenia Boël jako nieuzasadnione i oddalił sprawę. Delfina złożyła odwołanie, a w listopadzie 2018 nakazano królowi dostarczenie próbek swojego DNA w celu zaprzeczenia lub ustalenia ojcostwa. W maju 2019 orzeczono, że za każdy dzień zwłoki w podaniu próbki Albert zapłacił karę w wysokości pięciu tysięcy euro. 27 stycznia 2020 król wydał oficjalne oświadczenie, w którym uznał Delfinę za swoje dziecko[8]. Kobieta nie ma prawa do dziedziczenia belgijskiego tronu, ale przysługuje jej część majątku ojca. 1 października 2020 belgijski sąd wydał orzeczenie, w którym nadał Delfinie oraz jej dzieciom tytuł Ich Królewskich Wysokości Książąt Belgii[9].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Albert II, król Belgii Leopold III, król Belgii Albert I, król Belgów Filip, hrabia Flandrii
Maria Luiza, hrabina Flandrii
Elżbieta, królowa Belgów Karol, książę Bawarii
Maria Józefa, księżna Bawarii
Astryda, królowa Belgów Karol, książę Västergötlandu Oskar II, król Szwecji i Norwegii
Zofia, królowa Szwecji i Norwegii
Ingeborga, księżna Västergötlandu Fryderyk VIII, król Danii
Luiza, królowa Danii

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Wnuki Prawnuki
Filip I, król Belgów
(1960-)
Elżbieta, księżna Brabancji
(2001-)
Książę Gabriel z Belgii
(2003-)
Książę Emmanuel z Belgii
(2005-)
Księżniczka Eleonora z Belgii
(2008-)
Astrid, arcyksiężna Austria-Este
(1962-)
Arcyksiążę Amadeusz z Austria-Este
(1986-)
Arcyksiężniczka Anna Astrid z Austria-Este
(2016-)
Arcyksiążę Maksymilian z Austria-Este
(2019-)
Arcyksiężniczka Maria Laura z Austria-Este
(1988-)
Arcyksiążę Joachim z Austria-Este
(1991-)
Arcyksiężniczka Luiza Maria z Austria-Este
(1995-)
Arcyksiężniczka Letycja Maria z Austria-Este
(2003-)
Książę Wawrzyniec z Belgii
(1963-)
Księżniczka Ludwika z Belgii
(2004-)
Książę Mikołaj z Belgii
(2005-)
Książę Emeryk z Belgii
(2005-)
Księżniczka Delfina z Belgii
(1968-)
Księżniczka Józefina z Belgii
(2003-)
Książę Oskar z Belgii
(2008-)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Who's who in international affairs 2003., wyd. 3rd ed, London: Europa Publications, 2002, ISBN 1-85743-156-1, OCLC 50526266 [dostęp 2020-02-07].
 2. Queen Astrid died exactly 85 years ago: the mystery ... - World Today News, www.world-today-news.com [dostęp 2020-10-03] (ang.).
 3. The short and tragic life of Queen Astrid of Belgium - 9Honey, honey.nine.com.au [dostęp 2020-10-03] (ang.).
 4. Belgian Royal Christenings | Unofficial Royalty, www.unofficialroyalty.com [dostęp 2020-10-03] (ang.).
 5. Wedding of King Albert II of Belgium and Donna Paola Ruffo di Calabria | Unofficial Royalty, www.unofficialroyalty.com [dostęp 2020-02-11] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-15] (ang.).
 6. Belgium’s King Albert II Ends Seven-Year Legal Battle, Admits He Fathered a Child Out of Wedlock | Vanity Fair, www.vanityfair.com [dostęp 2020-02-09] (ang.).
 7. Former Belgian king admits he fathered lovechild, www.telegraph.co.uk [dostęp 2020-02-09] (ang.).
 8. Belgium's former King Albert II admits that he is the father of artist Delphine Boel | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2020-02-09] (ang.).
 9. Royal shock as king's love child given princess title | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2020-10-03] (ang.).
 10. Ordensdetaljer. borger.dk. [dostęp 2015-05-27]. (duń.).
 11. BOE.es - Documento BOE-A-1978-7199, www.boe.es [dostęp 2019-08-27].
 12. Zdjęcie – 2 lipca 2011; Monako
 13. a b ENTIDADES ESTRANGEIRAS AGRACIADAS COM ORDENS PORTUGUESAS - Página Oficial das Ordens Honoríficas Portuguesas, www.ordens.presidencia.pt [dostęp 2019-08-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]