Anioł Rafał

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rafał
Ilustracja
Anioł Rafał
Czczony przez

kościoły chrześcijańskie
judaizm

Wspomnienie

29 września

Atrybuty

krzyż, laska pielgrzyma, ryba i naczynie

Patron

aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców, żeglarzy, policjantów i terapeutów.

Archanioł Rafał z młodym Tobiaszem (XVII w.)
Archanioł Rafał z Adamem i Ewą, William Blake, 1808

Anioł Rafał (hebr. ‏רפאל‎, arab. ‏Israfil, اسرافيل‎, cs. Angieł Rafaił) – w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej jeden z najwyższych rangą aniołów; jego imię oznacza „Bóg uzdrawia”. Należy do grona aniołów stworzonych przez Boga w pierwszym dniu tworzenia świata.

Archanioł Rafał występuje w deuterokanonicznej Księdze Tobiasza, gdzie pod ludzką postacią, przybierając pospolite imię Azariasz, ofiarowuje młodemu Tobiaszowi wędrującemu z Niniwy do Raga w Medii swoje towarzystwo i opiekę, chroniąc go przed demonami, a po powrocie uzdrawiając jego ojca. Przeprowadza go szczęśliwie wśród różnych przygód aż do Persji, gdzie mieszka krewny rodziny, który od starego Tobiasza (ojca) pożyczył niegdyś znaczną sumę pieniędzy. Archanioł nie tylko doprowadza Tobiasza do celu podróży, ale też nakłania krewnego by oddał dług, a Tobiaszowi własną córkę Sarę za żonę, którą archanioł uwalnia od złych mocy. Po szczęśliwym zakończeniu podróży Rafał wyjawił młodzieńcowi i jego ojcu, kim jest: Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański (Tb 12,15).

Liturgia[edytuj | edytuj kod]

W Kościele prawosławnym archanioł Rafał wspominany jest 8 listopada (Sobór Arcystratega Michała i Niebieskich Sił Bezcielesnych).

Kościół rzymskokatolicki wspomina Rafała wraz z aniołem Gabrielem i archaniołem Michałem 29 września, nadając temu dniu rangę święta. Na kartach Pisma Świętego, ani razu nie występuje jako archanioł Gabriel, lecz jako anioł Gabriel, jednak zgodnie z tradycją chrześcijańską zaliczony został do grona trzech archaniołów o szczególnym znaczeniu[1].

Kościoły starokatolickie, mariawickie i tradycjonaliści katoliccy obchodzą wspomnienie św. Rafała Archanioła 24 października.

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Kościół rzymskokatolicki czci go jako patrona aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców, żeglarzy, policjantów i terapeutów.

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

W sztuce wschodniej archanioł przedstawiany jest jako typowy anioł. Jest młodzieńcem bez zarostu, w tunice i chlamidzie lub przeważnie białej szacie. W dłoniach zazwyczaj trzyma berło i glob. W ikonografii rzadko występuje sam. Zwykle wraz z archaniołami Gabrielem i Michałem w okresie wczesnochrześcijańskim i wczesnośredniowiecznym występuje jako postać asystująca przy tronie Chrystusa lub towarzysząca Mu oraz jako obrońca i stróż przeciwko demonom i innym nieszczęściom. Przeważnie archaniołowie przedstawiani są w takich scenach jak Narodzenie Chrystusa oraz Sąd Ostateczny.

W sztuce zachodniej atrybutami Rafała są krzyż, laska pielgrzyma, niekiedy ryba i naczynie. Wierni widzą w nim prawzór Anioła Stróża i adresują do niego modlitwy o zdrowie duszy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 2: D-G. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, kol. 414. ISBN 83-7097-374-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Księga Tobiasza, [w:] Pismo Święte
  • Pseudo-Dionizy Aeropagita, Corpus Dionysiacum

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]