Bałuty–Doły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
fragment zlokalizowanego na osiedlu Parku Helenowskiego
fragment cmentarza żydowskiego, położonego na obszarze osiedla

Bałuty-Dołyosiedle administracyjne w Łodzi.

Lokalizacja i historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Bałuty-Doły znajduje się we wschodniej części dzielnicy Bałuty, w dolinie rzeki Łódki, na terenach inkorporowanej przez władze carskie w 1906 roku do Łodzi wsi Doły. Osiedle powstawało w latach pięćdziesiątych XX wieku. Granicami os. Bałuty – Doły są ulice Strykowska, Źródłowa, Wojska Polskiego, Staszica, Górnicza, Zagajnikowa, Inflancka. W okolicy dzisiejszych ulic Źródłowej, Spornej i Pankiewicza, zdaniem historyków[czyim?] miała znajdować się średniowieczna wieś Łodzia, od dawna wszelki ślad po niej zaginął.

Charakter osiedla[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Doły ma około 8000 mieszkańców. Dominuje zabudowa czteropiętrowa, choć zdarzają się też bloki dziesięciopiętrowe a także domki jednorodzinne i kamienice. Na osiedlu znajduje się kilka przedszkoli, szkół podstawowych i średnich a także nieduże sklepy, ośrodki opieki medycznej i punkty usługowe. Osiedle sąsiaduje z założonym na terenie hitlerowskiego Policyjnego Obozu dla Dzieci Polskich, Parkiem Szarych Szeregów (dawniej Park Promienistych) oraz z powstałym w 2004 roku Parkiem Ocalałych.

Osiedle podzielone jest na dwie części:

  • Doły – Nowopolska (na wschód od ul. Spornej, do ul. Strykowskiej),
  • Doły – Przemysłowa (na zachód od ul. Spornej, do Parku Szarych Szeregów).

Ciekawe obiekty i ich historia[edytuj | edytuj kod]

Na terenie osiedla, przy ul. Brackiej, znajduje się założony w 1892 roku Cmentarz Żydowski, największa żydowska nekropolia w Europie, będąca celem wycieczek z Polski i Izraela. We wschodniej części osiedla znajduje się powstały w 1896 roku zespół cmentarzy na Dołach, będący miejscem ostatniego spoczynku wielu zasłużonych ludzi związanych z Łodzią a są wśród nich m.in.: Ludwik Benoit, Kazimierz Dejmek, Aleksander Fogiel, Wirgiliusz Gryń, Wojciech Jerzy Has, Katarzyna Kobro, Bogusław Mec, Grzegorz Palka czy Bogusław Sochnacki. Po stronie południowej osiedla w 1932 roku bł. o. Anastazy Pankiewicz założył klasztor Zakonu Bernardynów (w okresie II wojny światowej klasztor był siedzibą hitlerowskiego Biura Rasowego), w tym samym roku rozpoczęto budową kościoła pw. Św. Elżbiety Węgierskiej, obok klasztoru w 1978 roku powstała parafia pw. Św. Elżbiety Węgierskiej. Nieopodal klasztoru w 1977 roku wybudowano według projektu B. Kardaszewskiego gmach Akademii Sztuk Pięknych. Naprzeciw klasztoru znajduje się Instytut Pediatrii Uniwersytetu Medycznego (Szpital im. M. Konopnickiej).

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na osiedlu znajduje się węzeł komunikacji miejskiej. Mieści się on na skrzyżowaniu ulicy Strykowskiej z ulicą Wojska Polskiego. Skrzyżowanie to jest potocznie nazywane Dołami – od nazwy osiedla. Mają tu przystanki autobusy linii: 51, 53 (A, B, C, D, E), 57, 60 (A, B, C, D), 61, 64 (A, B), 70, 81, N7 (A i B) oraz tramwaje linii: 1 i 6. Zatrzymują się tutaj też autobusy PKS i busy komunikacji podmiejskiej jadące w stronę Brzezin, Rawy Mazowieckiej i Łowicza.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]