E.Leclerc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
E.Leclerc
Ilustracja
Hipermarket E.Leclerc w Kłodzku
Państwo  Francja
Siedziba Ivry-sur-Seine
Data założenia 1949
Założyciele Édouard Leclerc
Branża handel detaliczny
Zatrudnienie 94 000 (2010)
Dochód 47,3 mld EUR (2012)
brak współrzędnych
Strona internetowa

E.Leclercfrancuska sieć supermarketów i hipermarketów spożywczo-przemysłowych, założona przez Édouarda Leclerca (stąd jej nazwa).

Sieć zapoczątkował niewielki dyskont spożywczy założony w 1949 w Landerneau, w Bretanii. W kilka lat później pierwszy sklep E.Leclerc został otwarty w Paryżu, a w 1964 pod szyldem firmy powstał pierwszy hipermarket. W 1979 firma zainwestowała w stacje benzynowe. Nazwa sieci pochodzi od nazwiska założyciela Edouarda Leclerca.

We Francji spółka ma 584 hipermarketów i supermarketów, w tym 15 na Reunion. Ponadto firma ma 44 markety (supermarkety i hipermarkety) w Polsce, 41 we Włoszech, 20 w Portugalii, 18 w Hiszpanii i po 2 w Słowenii i Andorze. Sieć ma także 480 stacji benzynowych.

Każdy z supermarketów sieci E.Leclerc jest zarządzany przez inną osobę prawną, zaś GALEC Sp. z o.o. jest operatorem franczyzy, w oparciu o którą funkcjonują sklepy. W Polsce w związku ze sporami sądowymi o łamanie praw pracowniczych jego pracownicy założyli "Stowarzyszenie Poszkodowanych Pracowników E.Leclerc".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]