E.Leclerc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
E.Leclerc
Logo
Ilustracja
Sklep sieci E.Leclerc w Kłodzku
Państwo  Francja
Siedziba Ivry-sur-Seine
Data założenia 1949
Forma prawna spółdzielnia
Zatrudnienie 94 000 (2010)
Dane finansowe
Przychody Increase2.svg 47,3 mld (2012)
brak współrzędnych
Strona internetowa

E.Leclercfrancuska sieć supermarketów i hipermarketów spożywczo-przemysłowych, założona przez Édouarda Leclerca (stąd jej nazwa).

Sieć zapoczątkował niewielki dyskont spożywczy założony w 1949 w Landerneau, w Bretanii. W kilka lat później pierwszy sklep E.Leclerc został otwarty w Paryżu, a w 1964 pod szyldem firmy powstał pierwszy hipermarket. W 1979 firma zainwestowała w stacje benzynowe. W Polsce E.Leclerc pojawił się w 1995 roku[1] Nazwa sieci pochodzi od nazwiska założyciela Edouarda Leclerca.

We Francji spółka ma 584 hipermarketów i supermarketów, w tym 15 na Reunion. Ponadto firma ma 44 markety (supermarkety i hipermarkety) w Polsce, 41 we Włoszech, 20 w Portugalii, 18 w Hiszpanii i po 2 w Słowenii i Andorze. Sieć ma także 480 stacji benzynowych.

Każdy z supermarketów sieci E.Leclerc jest zarządzany przez inną osobę prawną, zaś GALEC Sp. z o.o. jest operatorem franczyzy, w oparciu o którą funkcjonują sklepy. W Polsce w związku ze sporami sądowymi o łamanie praw pracowniczych jego pracownicy założyli "Stowarzyszenie Poszkodowanych Pracowników E.Leclerc".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O nas | LECLERC POLSKA, leclerc.pl [dostęp 2019-07-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]