Biblia Leopolity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biblia Leopolity
Ilustracja
Strona tytułowa Biblii Leopolity z 1561
Pełna nazwa Biblia to iest Kxięgi Stharego y Nowego Zakonu na Polski ięzyk z pilnośćią według Láćińskiey Bibliey od Kośćiołá Krześćiáńskiego powssechnego przyięthey, nowo wyłożona
Inne nazwy „Biblia Szarffenbergowska”
Kanon katolicki
Język polski
Opublikowanie kompletnego przekładu 1561
Księgi deuterokanoniczne Tobiasza, Judyty, Sapientiae (Mądrości), Ecclesiasticus (Syracha), Barucha, III i IV Ezdrasza oraz I, II i III Machabejskie
Tłumacz(e) ks. Jan Nicz
Źródła przekładu Wulgata
Przynależność religijna katolicyzm

Biblia Leopolity (Szarffenbergowska, Krakowska) – pierwszy drukowany polski przekład całej Biblii wydany w 1561 roku. Dokonano go na zlecenie Marka Szarffenberga i jego syna Stanisława, stąd też inna nazwa: Biblia Szarffenbergowska. Przyjmuje się że autorem przekładu był anonimowy tłumacz, a tekst został poprawiony przez ks. Jana Nicza ze Lwowa (pseudonim Leopolita), od którego pochodzi nazwa przekładu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przekład ten dedykowano Zygmuntowi Augustowi. Przez 38 lat, do czasu wydania Biblii Wujka było to jedyne obok Biblii królowej Zofii katolickie tłumaczenie Pisma na język polski.

Drukowany przekład Nowego Testamentu zwany Nowym Testamentem Scharffenberga znany był co najmniej od 1556 roku. Dzieło zawierało nie tylko tekst samego Nowego Testamentu, ale również lekcje i proroctwa ze Starego Testamentu przeznaczone do odczytywania w niedziele i święta. Znane też są kolejne wydania pochodzące z lat 1564, 1566 i 1568[a][1].

Biblia Leopolity ukazała się natomiast w roku 1561, a jej drugie wydanie w 1575. Biblia Leopolity jest pierwodrukiem polskiej Biblii[b]. Źródłem przekładu była Wulgata. Występuje też pewna zależność od przekładów czeskich – Biblii Severýna i Biblii Melantricha. Nazwiska tłumacza nie podaje jednak ani pierwsze, ani drugie wydanie. Wiadomo, że przed drugim wydaniem poprawiał Biblię ks. Jan Nicz ze Lwowa (pseudonim Leopolita, czyli lwowianin), wykładowca m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jeden egzemplarz wydawca ofiarował Bibliotece Uniwersyteckiej.

Biblia Leopolity uchodzi za niezbyt udaną pod względem językowym. Pojawia się w niej słownictwo (już wówczas) przestarzałe, gwarowe a także naleciałości czeskie. Innego zdania był poeta i tłumacz Biblii Czesław Miłosz, który stwierdzał: „[…] przestałem filologom wierzyć. Śliczny polski język, nawet dzisiaj nie bardziej niż u Wujka staroświecki, siła ekspresji, czego chcieć więcej?”[2].

W 1988 w ramach projektu Biblia Slavica wykonano reedycję tego przekładu.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Rajmund Pietkiewicz uważa, że wydanie z roku 1566 mogło przypadkowo zostać uznane za inne wydanie, podczas gdy jest to w rzeczywistości błąd kwerendy wydania z 1556.
  2. Polska Biblia ukazała się drukiem stosunkowo późno. Łacińska Biblia Gutenberga została opublikowana w roku 1455, niemiecka Biblia Mentelina w 1466, włoska Biblia Malermi w 1471, katalońska Biblia Valenciana w 1478, czeska Biblia praska w 1488.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rajmund Pietkiewicz: Pismo Święte w języku polskim w latach 1518–1638. Uniwersytet Wrocławski Wydział Filologiczny. Instytut Bibliotekoznawstwa, 2002, s. 207.
  2. Czesław Miłosz, Księga Hioba: Słowo wstępne tłumacza, Éditions du Dialogue, Paris 1981, s. 49.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]