C.K. Dezerterzy (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
C.K. Dezerterzy
Gatunek komedia
Data premiery 22 września 1986
Kraj produkcji Polska
Węgry
Język polski
niemiecki
węgierski
Czas trwania 152 min
Reżyseria Janusz Majewski
Scenariusz Janusz Majewski, Pavel Hajný
Główne role Marek Kondrat
Wiktor Zborowski
Zoltán Bezerédy
Muzyka Gyorgy Selmeczy
Zdjęcia Witold Adamek
Scenografia Andrzej Haliński, Gabor Dora
Montaż Elżbieta Krukowska
Wytwórnia Zespół Filmowy Zodiak (Studio Filmowe Zodiak)
Studio Filmowe Hunnia
Kontynuacja Złoto dezerterów (1998)

C.K. Dezerterzy – dwuczęściowy polsko-węgierski film komediowy z 1986 roku w reżyserii Janusza Majewskiego. Scenariusz opracowano na kanwie powieści Kazimierza Sejdy pod tytułem C.K. Dezerterzy. Kontynuacją losów jego głównych bohaterów jest film Złoto dezerterów (1998), wyreżyserowany również przez Janusza Majewskiego.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w 1918 roku, u kresu I wojny światowej. Do kompanii wartowniczej w węgierskim Sátoraljaújhely przybywa nowy zastępca dowódcy, oberleutnant Franz von Nogay. Zamierza przekształcić zbieraninę maruderów w prawdziwą cesarsko-królewską armię. Tymczasem sprytny Polak, Jan Kaniowski – znany jako Kania – wraz z Węgrem Benedekiem i żydowskim krawcem z Wiednia, Haberem planują dezercję z koszar. Pieniądze, które będą im do tego potrzebne, zdobywają szantażując przyjezdnych klientów domu publicznego i restauracji. Do trójki postanawiają dołączyć włoski jeniec Baldini, którego von Nogay uczynił swoim ordynansem, oraz Chudej, czeski drukarz z Pragi udający przed przełożonymi idiotę.

Po zdobyciu odpowiednich dokumentów przyjaciele wsiadają do pociągu jadącego do Koszyc. Po krótkim pobycie w miasteczku grupa uciekinierów wyrusza do Budapesztu. Po licznych perypetiach zostają aresztowani przez żandarmerię i postawieni przed sądem wojennym. Rozprawę przerywa wiadomość o końcu wojny. Oznacza to kres monarchii austro-węgierskiej. Wszyscy żołnierze mogą opuścić koszary i odzyskują wolność.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Jedna z bram w Twierdzy Modlin służących jako sceneria filmu

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Plenery: Twierdza Modlin[1], Budapeszt[2], Vác[3].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]