C.K. Dezerterzy (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
C.K. Dezerterzy
Gatunek komedia
Rok produkcji 1985
Data premiery 22 września 1986
Kraj produkcji  Polska
 Węgry
Język polski
niemiecki
Czas trwania 152 minuty
Reżyseria Janusz Majewski
Scenariusz Janusz Majewski, Pavel Hajný
Główne role Marek Kondrat
Wiktor Zborowski
Zoltán Bezerédy
Muzyka Gyorgy Selmeczy
Zdjęcia Witold Adamek
Scenografia Andrzej Haliński, Gabor Dora
Montaż Elżbieta Krukowska
Wytwórnia Zespół Filmowy Zodiak (Studio Filmowe Zodiak)
Studio Filmowe Hunnia
Kontynuacja Złoto dezerterów
Wikicytaty C.K. Dezerterzy (film) w Wikicytatach

C.K. Dezerterzy – film komediowy w reżyserii Janusza Majewskiego. Scenariusz filmu opracowano na kanwie powieści Kazimierza Sejdy pt. C.K. Dezerterzy. Kontynuacją losów jego głównych bohaterów jest film Złoto dezerterów z 1998 roku, reżyserowany również przez Janusza Majewskiego.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Jedna z bram w Twierdzy Modlin służących jako sceneria filmu

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w 1918 roku, u kresu I wojny światowej. Do kompanii wartowniczej w węgierskim Sátoraljaújhely przybywa nowy zastępca dowódcy, von Nogay. Zamierza przekształcić zbieraninę maruderów w prawdziwą cesarsko-królewską armię. Tymczasem sprytny Polak, Jan Kaniowski – znany jako Kania – wraz z Węgrem Benedekiem i żydowskim krawcem z Wiednia, Haberem planują dezercję z koszar. Pieniądze, które będą im do tego potrzebne, zdobywają szantażując przyjezdnych klientów domu publicznego i restauracji.

Po zdobyciu odpowiednich dokumentów przyjaciele wsiadają do pociągu jadącego do Koszyc. Po krótkim pobycie w miasteczku Kania, Benedek, Haber, Baldini i Czech Chudej wyruszają do Budapesztu. Po licznych perypetiach zostają aresztowani przez żandarmerię i postawieni przed sądem wojennym. Rozprawę przerywa wiadomość o końcu wojny. Oznacza to kres monarchii austro-węgierskiej. Wszyscy żołnierze mogą opuścić koszary i stają się wolni.

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

  • Tytuł filmu w języku węgierskim: K. u. k. szökevények.
  • W scenie lekcji w koszarach prowadzący Kania naucza żołnierzy wierszyka propagandowego z czasu I wojny światowej, niem. Jeder Schuß – ein Ruß, jeder Stoß – ein Franzos[1] (pol. dosł. Jeden strzał – jeden Ruski, jedno pchnięcie – jeden Francuz).
  • W scenie nauki hymnu cesarstwa żołnierze uczą się hymnu ludowego, rozpoczynającego się od słów: (niem.) Gott erhalte, Gott beschütze... (pol. Boże wspieraj, Boże ochroń).
  • W filmie ukazano wiele narodowości wchodzących w skład monarchii austro-węgierskiej. Głównymi bohaterami są: Polak, Węgier, Czech, Żyd z Wiednia oraz Włoch. Występują także Niemcy, Słowak i Lwowiak (kucharz) – wówczas tereny te należały do zaboru austriackiego.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 1986: Złota Kaczka – najlepszy film polski

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]