Przejdź do zawartości

Sublokator

To jest dobry artykuł
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sublokator
Gatunek

czarna komedia[1]

Rok produkcji

1966

Data premiery

7 stycznia 1967

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

90 minut

Reżyseria

Janusz Majewski

Scenariusz

Janusz Majewski

Główne role

Jan Machulski
Barbara Ludwiżanka
Katarzyna Łaniewska
Magdalena Zawadzka

Muzyka

Andrzej Kurylewicz

Zdjęcia

Kurt Weber

Scenografia

Tadeusz Wybult

Kostiumy

Barbara Ptak

Montaż

Janina Niedźwiecka

Wytwórnia

Zespół Realizatorów Filmowych „Kamera”

Dystrybucja

Centrala Wynajmu Filmów

Sublokatorpolska czarna komedia filmowa z 1966 roku w reżyserii Janusza Majewskiego, nakręcona na podstawie własnego scenariusza. Film opowiada historię tytułowego sublokatora z klasy inteligenckiej (Jan Machulski), osaczonego w willi przez trzy kobiety reprezentujące różne pokolenia (Barbara Ludwiżanka, Katarzyna Łaniewska, Magdalena Zawadzka).

Sublokator był pełnometrażowym debiutem Majewskiego, wyprodukowanym w ramach Zespołu Realizatorów Filmowych „Kamera”; przy powstawaniu filmu reżyser inspirował się groteską Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Franza Kafki. Debiut Majewskiego był wielokrotnie nagradzany, m.in. otrzymał nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim; ceniono też rolę Ludwiżanki.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Naukowiec Ludwik, poszukujący ciszy do pracy, otrzymuje pokój w willi zamieszkiwanej wyłącznie przez kobiety, z których każda pielęgnuje własną, niezwykłą pasję. Maria, właścicielka domu, pragnie stworzyć hodowlę szynszyli i szczurów. Jej siostrzenica, Małgorzata, snuje plany zamachu na ciocię, a Kazimiera ma aspiracje przekształcić rezydencję w centrum rehabilitacji gimnastycznej dla kobiet niepracujących. Ludwik staje się niechcianym uczestnikiem ich ambitnych projektów. W końcowej części filmu Ludwik, który łamie sobie najpierw jedną, a potem drugą nogę, zostaje przykuty do łóżka i zdany na łaskę kobiet[2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Filmpolski.pl[2]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Sublokator powstał w Zespole Realizatorów Filmowych „Kamera”[2]. Reżyserem i scenarzystą filmu był Janusz Majewski, który po latach wyjaśniał sens swojego dzieła, traktując Sublokatora jako analizę socjologiczną: „Istnieje w społeczeństwie pokolenie, które nie zdążyło wziąć udziału w wojnie, nie chciało uczestniczyć w rewolucji społecznej i nie potrafi porozumieć się z nową, wstępującą, bezideową generacją. […] Rozczarowani po fiasku październikowej odwilży, pozbawieni złudzeń i apatyczni”[3]. Asystentem reżysera przy Sublokatorze został Jakub Goldberg[4]. Majewski potwierdzał, że przygotowując się do prac nad Sublokatorem, miał w świadomości filmy Billego Wildera oraz utwory literackie Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Franza Kafki[4]. Zdaniem reżysera „anglosaskie poczucie humoru, w Ameryce zmieszane z żydowskim, to są najlepsze żarty, jakie powstały. Są bardzo inteligentne, chociaż czasami aroganckie i cyniczne”[4].

Barbarę Ludwiżankę, odtwórczynię jednej z ról kobiecych, Majewski poznał jeszcze podczas pracy nad spektaklem telewizyjnym Wierny robot (1961) według prozy Stanisława Lema. Natomiast rolę Ludwika odegrał Jan Machulski, z którym reżyser miał sposobność zawrzeć znajomość na planie filmów telewizyjnych Docent H. (1964) i Pierwszy pawilon (1965)[4]. Komentując motyw osaczenia głównego bohatera przez kobiety, Majewski zaprzeczał, żeby dokonał pod tym względem emocjonalnie motywowanej decyzji: „Chyba nie miałem żadnych porachunków z kobietami. Tak po prostu wyszło, jakiś mizoginizm[4].

Na kolaudacji film został przyjęty pozytywnie. Swoje poważniejsze uwagi do projektu wnieśli Jerzy Pomianowski (jego próśb o skrócenie dłużyzn Majewski ostatecznie nie wysłuchał) oraz Wanda Jakubowska, która „czuła się trochę wystawiona na durnia, który czegoś nie może odczytać, a tylko podejrzewa”[4]. Projekt jednak skierowano do realizacji. Muzykę do filmu skomponował Andrzej Kurylewicz, natomiast zdjęcia nakręcił operator Kurt Weber[2]. Scenografię zaprojektował Tadeusz Wybult, kostiumy – Barbara Ptak, a za montaż odpowiedzialna była Janina Niedźwiecka[2]. Sublokator powstał za 4 miliony ówczesnych złotych, przy czym po premierze nakłady weń wniesione się zwróciły[4].

Rozpowszechnianie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera Sublokatora odbyła się w październiku 1966 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim, gdzie film zdobył nagrodę FIPRESCI[5]. W Polsce film wszedł na ekrany kin 7 stycznia 1967 roku[2]. 7 listopada 2016 roku odbyła się premiera zrekonstruowanej cyfrowo wersji filmu; organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Filmowców Polskich[6]. Zrekonstruowany Sublokator w 2019 roku został wydany na płytach DVD nakładem wrocławskiego wydawnictwa Filmostrada, w ramach serii Klasyka Polskiego Kina Cyfrowa Rekonstrukcja[7].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Odbiór po premierze[edytuj | edytuj kod]

Sublokator spotkał się w prasie przeważnie z pozytywnymi recenzjami. Lech Pijanowski z „Kina” uznał film Majewskiego za „zabawny […] bez pseudopretensji, a za to z rzeczywistymi i w znacznej mierze zrealizowanymi ambicjami[8]. Aleksander Jackiewicz z recenzji dla „Życia Literackiego” doceniał wirtuozerię reżysera, który z łatwością przechodzi „od realizmu do rojeń, od ciepła do ironii i sarkazmu”[9]. Stanisław Janicki w tekście dla „Filmu” podkreślał „starannie obmyśloną” konstrukcję i konsekwentny styl filmu, doceniając równocześnie portret charakterologiczny postaci oraz „nieszablonowość pomysłu”[9]. Podobną opinię podzielała Anna Tatarkiewicz z „Filmu”, która zauważała, że przy całej swej karykaturze bohaterowie filmu są „ludźmi pełnokrwistymi”, co Majewski zawdzięczał też odpowiednio dobranej obsadzie[9].

Głosy negatywne były rzadko artykułowane. Zygmunt Kałużyński w recenzji dla „Polityki” uznał Sublokatora za „skecz rozwinięty ponad miarę”, gdzie główne postacie są „ledwie naszkicowane”, a styl „cokolwiek karykaturalny”[9]. W ogólnym rozrachunku jednak film Majewskiego był doceniany w kraju. Wojciech Wierzewski z „Ekranu” podsumowywał: „Sublokator jest mądrą i precyzyjnie skonstruowaną komedią […], która przywraca utraconą wiarę w naszą kinematografię”[9]. Sublokator mimo kameralnej formy nie był też stracony za granicą, czego dowodzi opinia amerykańskiego krytyka Rogera Eberta, iż film Majewskiego to jedna z najzabawniejszych komedii, jakie kiedykolwiek obejrzał[10].

Odbiór retrospektywny[edytuj | edytuj kod]

W retrospektywnym tekście Joanna Wojnicka pisała o Sublokatorze, że Majewski „zademonstrował własną biegłość reżyserką i swobodną żonglerkę konwencjami”[11]. Wojnicka porównała debiut Majewskiego do grotesek literackich Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka oraz filmów podpisanych przez brytyjskie Ealing Studio; mimo kameralnej formy zdaniem Wojnickiej reżyser umiejętnie łączył groteskową tonację z „wyrafinowaną filmową zabawą”[11]. Jerzy Płażewski twierdził, że Majewski „zaatakował «odwieczną kobiecość» na terenie specjalnie stworzonym, nadrealnym, lecz zachowującym niepokojące podobieństwo do rzeczywistości”[12]. Monika Talarczyk-Gubała odnajdywała w Sublokatorze jedną z nielicznych komedii wyrafinowanych w polskiej kinematografii i podkreślała, że „żadna z kolejnych komedii z inteligentem jako jednym z pierwszoplanowych bohaterów nie zdołała osiągnąć stopnia wysmakowania i uroku sophisticated comedy Majewskiego”[13].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Rok Festiwal/instytucja Nagroda Odbiorca Źródło
1966 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mannheim Nagroda FIPRESCI Janusz Majewski [5]
1967 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cork Medal [14][2]
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago Srebrny Hugo Barbara Ludwiżanka [2]
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Panamie Nagroda za reżyserię Janusz Majewski [2]
Nagroda za scenariusz [2]
Nagroda aktorska Barbara Ludwiżanka [2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Romanowska 2013 ↓.
 2. a b c d e f g h i j k Sublokator w bazie filmpolski.pl
 3. Lubelski 2015 ↓, s. 332–333.
 4. a b c d e f g Majewski i Dondzik 2023 ↓.
 5. a b 15. Internationale Filmwoche Mannheim [online], IFFMH [dostęp 2024-03-22] (niem.).
 6. Premiera cyfrowa „Sublokatora” [online], Polski Instytut Sztuki Filmowej, 9 listopada 2016 [dostęp 2024-03-22] (pol.).
 7. Janusz Majewski, Sublokator [DVD], Wrocław: Filmostrada, 2019 (ang.).
 8. Stradomski 1985 ↓, s. 262.
 9. a b c d e Stradomski 1985 ↓, s. 263.
 10. Ebert 1978 ↓, s. 51.
 11. a b Wojnicka 2004 ↓, s. 53.
 12. Płażewski 2007 ↓, s. 300.
 13. Talarczyk-Gubała 2007 ↓, s. 73.
 14. Twelfth Cork Film Festival, 1967, s. 49 [dostęp 2024-03-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]