Claude (postać fikcyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Claude
Postać z Grand Theft Auto
Pierwsze wystąpienie Grand Theft Auto III
Ostatnie wystąpienie Grand Theft Auto: San Andreas
Dane biograficzne
Pochodzenie prawdopodobnie USA
Płeć Mężczyzna
Data urodzenia ok. 1972
Inne informacje
Specjalność Zabójstwa na zlecenie, napady rabunkowe

Claude – postać fikcyjna występująca w serii gier Grand Theft Auto oraz główny protagonista Grand Theft Auto III. Wystąpił również w Grand Theft Auto: San Andreas oraz zostaje wspomniany w Grand Theft Auto IV oraz Grand Theft Auto Online.

W czasie akcji gry Grand Theft Auto III jego imię jest nieznane. Dopiero podczas trwania fabuły Grand Theft Auto: San Andreas, dowiadujemy się, że ma na imię Claude. Bohater jest bardzo często mylony z protagonistą Grand Theft Auto 2Claude'em Speedem, aczkolwiek plotka nie została ani potwierdzona, ani zdementowana przez Rockstar Games[1].

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Postać Claude'a powstała na potrzeby gry GTA 3, jak zaznaczyli twórcy nie wzorowali się na żadnej realnej postaci. Od początku miał być to skryty, cichy zabójca i rabuś. Nosi on czarną skórzaną kurtkę oraz oliwkowe spodnie (istnieje ubiór alternatywny), nigdy się nie przebiera do czego nawiązują NPC spotkani na ulicy, zwracając uwagę na jego niechlujny wygląd. Jego strój jest możliwy do odblokowania w Grand Theft Auto IV.

Imię protagonisty nigdy nie pada w grze, aczkolwiek na podstawie plików źródłowych gry stwierdzono, iż jest to właśnie Claude.

Bohater jest niemową. Mimo wielu spekulacji co do przyczyny, twórcy, na pytania fanów odpowiedzieli, iż było to podyktowane głównie przyczynami technicznymi oraz ograniczonym czasem produkcji. Postanowili tym samym skupić się na innych aspektach rozgrywki.

Niewiele wiadomo również na temat historii (rozegranej przed/po akcji gier) postaci, tak została opisana przez Rockstar Games:

He’s a bank robber with a noisy and psychotic girlfriend. More than that, it is hard to say. Definitely a drifter, probably from the west coast, new to Liberty City. Surname may or may not be Speed.

Jest rabusiem, ma głośną i psychotyczną dziewczynę. Trudno powiedzieć więcej. Zdecydowanie jest to włóczęga, prawdopodobnie z zachodniego wybrzeża, nowy w Liberty City. Być może nazywa się lub nie – Speed.

W Grand Theft Auto Online istnieje możliwość wyboru Claude'a jako rodzica w trakcie procesu tworzenia postaci, co wpływa na finalne cechy wyglądu stworzonego bohatera[2].

Historia (chronologicznie do wydarzeń)[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz Claude'a spotykamy w Red County w 1992 roku podczas nielegalnych wyścigów. Rywalizuje wtedy z Carlem Johnsonem, po przegranej oddaje mu swój garaż, po czym wyjeżdża z Cataliną do nieznanego miejsca. Wbrew domysłom nie udają się do Liberty City, jak wspomina Rockstar Games, opisując krótko bohatera, jest on w tym mieście nowy (podczas wydarzeń 9 lat później).

Następnie obserwujemy poczynania bohatera w 2001 roku podczas napadu na bank. Claude zdradzony przez Catalinę zostaje przez nią postrzelony, po czym aresztowany przez policję. Po procesie, w trakcie transportu do zakładu więziennego Claude wraz z 8-Ballem uciekają z konwoju, na który napadli Kolumbijczycy, chcąc uwolnić innego zatrzymanego. Protagonista ukrywa się na jakiś czas w kryjówce na wyspie Portland. 8-Ball zapoznaje bohatera z ludźmi rodziny mafijnej Leone. Po zdradzie szajki rozpoczyna współpracę z gangiem Yakuza, na jej zlecenie zabija dona mafii – Salvatore Leone.

Asuka – członkini Yakuzy pomaga Claude'owi wydobyć od Miguela informacje na temat Cataliny. Miguel oraz Asuka zostają zabici, a deuteragonistka – Maria Latore zostaje przez byłą dziewczynę protagonisty porwana.

W trakcie przekazania okupu za Latore główny bohater zabija zdrajczynię.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]