Claudio Magris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Claudio Magris
Ilustracja
Claudio Magris (2009)
Data i miejsce urodzenia 10 kwietnia 1939
Triest
Narodowość włoska
Język włoski
Obywatelstwo włoskie
Alma Mater Uniwersytet Turyński
Gatunki opowiadanie, esej, felieton
Ważne dzieła Mikrokosmosy, Dunaj, Podróż bez końca, Itaka i dalej, Domysły na temat pewnej szabli
Odznaczenia
Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy Medaglia d'oro ai benemeriti della Cultura e dell'Arte Österreichisches Ehrenzeichen für Wissenschaft und Kunst I Klasse

Claudio Magris (ur. 10 kwietnia 1939 w Trieście) – włoski pisarz, eseista, felietonista, tłumacz i germanista.

Życiorys[edytuj]

Od 1978 jest profesorem współczesnej literatury niemieckiej na uniwersytecie w Trieście. Publikuje na łamach wielu czasopism włoskich i europejskich, regularnie pisuje do "Corriere della Sera". Został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Nagrodą Herdera, Nagrodą Erazma w 2001 i Nagrodą Vilenica.

Jego proza umyka wszelkim próbom kategoryzacji. Magris w swoich utworach swobodnie miesza stylistykę prac naukowych z klasyczną gawędą. Interesuje go szczególnie Europa Środkowa (Mitteleuropa), region, w którym mieszają się kulturowe wpływy austriackie (habsburskie) ze śródziemnomorskimi. Region, w którym przebiega granica między różnymi kulturami, co dobitnie obrazują skomplikowane dzieje Triestu, rodzinnego miasta pisarza (Mikrokosmosy).

W 2009 został laureatem Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich, przyznawanej na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem.

Na język polski jego książki przekładają: Joanna Ugniewska i Anna Osmólska-Mętrak. Jest stałym współpracownikiem polskiego kwartalnika "Zeszyty Literackie", gdzie regularnie ukazują się jego szkice. W 2010 r. nakładem PIW-u ukazała się książka "Głosy. Monologi" będąca pierwszym wydaniem zebranych opowiadań Magrisa.

Polskie przekłady[edytuj]

  • Dunaj (Danubio, 1986)
  • Inne morze (Altro mare, 1991)
  • Mikrokosmosy (Microcosmi, 1997)
  • Na oślep (Alla cieca, 2006)
  • Podróż bez końca (L'infinito viaggiare, 2009)
  • Postępowanie umorzone (Non luogo a procedere, 2015)

Linki zewnętrzne[edytuj]