Flixmobility

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flixmobility GmbH
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Monachium

Data założenia

2013

Forma prawna

GmbH

Położenie na mapie Monachium
Mapa konturowa Monachium, w centrum znajduje się punkt z opisem „Siedziba spółki”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Siedziba spółki”
Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, na dole znajduje się punkt z opisem „Siedziba spółki”
Ziemia48°08′43,3″N 11°31′08,5″E/48,145361 11,519028
Strona internetowa
Autokar FlixBus

Flixmobility GmbHspółka z siedzibą w Monachium oferująca przewozy autokarowe pod marką FlixBus na terenie 28 krajów Europy. Powstała w 2013 roku po deregulacji rynku przewozów autokarowych w Niemczech jako konkurencja dla carpoolingu oraz kolei niemieckiej Deutsche Bahn[1]. W 2015 roku miało miejsce połączenie FlixBusa z konkurencyjną spółką oferującą przewozy pod marką MeinFernbus. Przedsiębiorstwo rozwija się oferując połączenia w coraz większej liczbie państw Europy, w tym od 2015 roku w Polsce, a także od 2018 roku w USA. Od 2018 roku ruszyły także pierwsze przewozy kolejowe realizowane przez Flixmobility na terenie Niemiec pod marką FlixTrain.

Przewozy autokarowe[edytuj | edytuj kod]

Dawne logo FlixBus (do 2015)
Autokar FlixBus w dawnych barwach firmy (do 2015)
Autokar FlixBus na dworcu w Berlinie

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do 2013 roku w Niemczech monopol na przewozy międzymiastowe należał do Deutsche Bahn, która uruchamiała autobusy dalekobieżne pod marką IC-Bus. Głównym środkiem transportu dalekobieżnego w Niemczech była jednak kolej. W 2013 roku dzięki deregulacji rynku na terenie Niemiec powstało wiele przewoźników oferujących przewozy autokarowe między miastami w atrakcyjnych cenach, m.in. ADAC Postbus, DeinBus, MeinFernbus, City2City oraz FlixBus. FlixBus został założony jako startup przez Jochena Engerta, Daniela Kraussa oraz André Schwämmleina. Wykorzystali oni pomysł na stworzenie sieci połączeń autokarowych w oparciu o pojazdy zewnętrznych przewoźników. Autokary FlixBus wyróżniały się jednak jednolitym malowaniem (wówczas niebiesko-pomarańczowym) oraz skoordynowaną siatką przesiadek, a także przystępnymi cenami biletów. Pierwszymi trasami w siatce były bezpośrednie połączenia między Monachium, Norymbergą a Erlangen[2][3].

Siatka połączeń szybko rozrosła się na całe Niemcy i zaczęła wykraczać poza granice kraju. Nawiązano także współpracę z austriackim przewoźnikiem kolejowym i autokarowym Westbahn. W 2014 roku FlixBus przewiózł 3,5 mln pasażerów, co dało mu 2. wynik w kraju (po przewoźniku MeinFernbus z wynikiem 7,2 mln pasażerów)[4]. Od 2014 roku wyszukiwanie połączeń FlixBus jest możliwe za pomocą Map Google[5]

W roku 2015 nastąpiła ekspansja na kraje sąsiednie, powstały spółki-córki m.in. we Francji, w Holandii, w Danii oraz w Austrii. Doszło do fuzji z przedsiębiorstwem oferującym przewozy pod marką MeinFernbus[6]. Obie spółki działały początkowo pod marką MeinFernbus FlixBus, nazwa MeinFernbus była jednak stopniowo zastępowana marką FlixBus. Nowe barwy firmy to zapożyczona z MeinFernbus zieleń oraz pomarańcz. W 2015 roku do przedsiębiorstwa należało 71% rynku dalekobieżnych połączeń autokarowych w Niemczech[7]. W 2015 roku doszło także do przejęcia przedsiębiorstwa Liniita[8].

W grudniu 2015 roku FlixBus nawiązał współpracę z firmą Interglobus ze Szczecina, która uruchamiała autokary pod marką Follow Me! na trasie Szczecin – Berlin. Dzięki temu FlixBus zapoczątkował działalność na polskim rynku[9]. Nastąpiło także rozpoczęcie współpracy z przewoźnikiem Blaguss, który rozpoczął obsługę tras do krajów takich jak Chorwacja, Węgry i Słowacja.

W 2016 roku FlixBus przejął sieć połączeń przewoźnika ADAC Postbus od Deutsche Post[10] oraz europejską część spółki Megabus od Stagecoach Group. Zaowocowało to wejściem przewoźnika na rynek brytyjski[11] i umocnieniem jego pozycji we Francji. FlixBus wprowadził też połączenia do Barcelony, a także umocnił się na rynku polskim rozpoczynając współpracę z firmą PolskiBus.com[12] oraz oferując nowe połączenia pod własnym szyldem z Warszawy i Wrocławia do Czech i Niemiec[13].

Według danych Niemieckiego Urzędu Statystycznego w 2016 roku FlixBus miał 90,8-procentowy udział w niemieckim rynku przewozów autokarowych[14]. W tym samym roku nazwę przedsiębiorstwa z FlixBus GmbH zmieniono na Flixmobility GmbH[2]. W 2017 roku od kolei austriackich ÖBB FlixBus przejął połączenia uruchamiane dotychczas pod marką Hellö[15].

W 2018 roku FlixBus przejął szwedzkiego przewoźnika Swebus Express, tym samym wchodząc na dużą skalę na rynek przewozów autokarowych w krajach skandynawskich[16]. Doszło także do przejęcia całej siatki połączeń PolskiBus.com w Polsce, co zaowocowało wycofaniem się marki PolskiBus z Polski na rzecz FlixBusa[17].

W tym samym roku FlixBus rozpoczął działalność w Stanach Zjednoczonych. Połączył 40 miast na zachodzie USA, m.in. Los Angeles, Las Vegas, San Diego i Phoenix[18][19].

W kwietniu 2019 roku zakończyły się negocjacje, na mocy których spółka Flixmobility wykupiła od grupy Transdev marki Eurolines oraz Isilines. Transakcja dotyczy siatki połączeń Eurolines na terenie Francji, Belgii, Holandii, Czech i Hiszpanii z siatką obejmującą ponad 25 krajów. Wszystkie połączenia weszły tym samym w siatkę FlixBus[20].

Standard[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo Flixmobility zajmuje się ustalaniem rozkładu jazdy autokarów, sprzedażą i dystrybucją biletów, systemem wyszukiwania połączeń oraz pozostaje organizatorem przewozu osób. Samą eksploatacją autokarów oraz zatrudnieniem kierowców zajmują się natomiast zewnętrzni podwykonawcy przewozów. Autokary spełniają określone normy, są wyposażone w Wi-Fi, pasy bezpieczeństwa, WC oraz możliwość zakupu przekąsek. FlixBus wymaga także autokarów nie starszych niż 7 lat[21][2].

Wielkość przewozów pasażerskich[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku z usług FlixBus skorzystało 40 mln pasażerów, a od początku swojej działalności autokary FlixBus przewiozły ponad 100 mln podróżnych. W 2018 roku autokary FlixBus były obecne w 29 państwach na świecie, a przewoźnik miał w siatce ponad 2000 przystanków. W ofercie było ponad 300 000 połączeń dziennie[22].

Przewozy kolejowe[edytuj | edytuj kod]

FlixTrain na stacji Hamburg-Altona
Wagon FlixTrain

W ramach przedsiębiorstwa Flixmobility oferowane są także przewozy kolejowe na terenie Niemiec oraz Austrii. Pierwszym połączeniem kolejowym w ofercie przedsiębiorstwa była trasa Wien WestbahnhofSankt PöltenLinzSalzburg, na której przewozy wykonuje przedsiębiorstwo Westbahn. Kolejnym etapem było przejęcie w 2017 roku niemieckiego przewoźnika kolejowego Locomore, który w 2017 roku ogłosił upadłość. Stało się to we współpracy z czeskim przedsiębiorstwem kolejowym Leo Express. W ten sposób 23 marca 2018 roku na niemieckie tory wyjechały pociągi pod marką FlixTrain na trasie Berlin-LichtenbergHanowerKasselFrankfurtStuttgart. Jednocześnie doszło do włączenia w siatkę pociągów na trasie Hamburg-AltonaOsnabrückEssenDüsseldorfKolonia, które obsługuje przewoźnik Bahn-Touristik-Express[23][24][25]. Miesiąc później uruchomiono także nocne połączenie kolejowe na trasie Hamburg – Hanower – FreiburgLörrach[26].

FlixBus w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Autokar FlixBus w Katowicach należący do przewoźnika Voyager
Autokar dawnego przewoźnika PolskiBus.com jako FlixBus na trasie WarszawaGdańsk
Autokary FlixBus na Dworcu MDA w Krakowie

Na rynku polskim FlixBus jest obecny od 3 grudnia 2015 roku. Pierwszą uruchomioną trasą było połączenie Szczecin – Berlin ZOB w oparciu o autokary przewoźnika Interglobus[27]. W dalszej kolejności w 2016 roku została nawiązana współpraca z przedsiębiorstwem Souter Holdings Poland, które uruchamiało autokary pod marką PolskiBus.com. W siatkę FlixBus weszły połączenia zagraniczne, m.in. do Wiednia, Berlina, Bratysławy, Pragi, Budapesztu i Brna. Autokary zachowały jednak czerwoną malaturę poprzedniego przewoźnika[12]. W tym samym roku FlixBus uruchomił także kolejne połączenia do Polski pod własnym logo na trasach z Wrocławia oraz Warszawy do miast w południowych Niemczech oraz w Czechach[13].

Pod koniec 2017 roku zapowiedziano integrację sieci połączeń PolskiBus.com z siecią FlixBus. W następstwie wszystkie połączenia polskiego przewoźnika weszły w siatkę połączeń FlixBus. Wszystkie autokary zostały przemalowane w zielono-pomarańczowe barwy, zostały także dostosowane do wymagań FlixBusa[17][28]. Wśród polskich przewoźników, którzy stali się podwykonawcami Flixmobility znalazły się również takie firmy jak Mobilis[29], PKS Bydgoszcz, PKS Szczecinek, Polbus-PKS Wrocław, Inter i Voyager[30].

W siatce połączeń FlixBus w Polsce znalazły się również cztery polskie porty lotnicze: Wrocław-Strachowice, Kraków-Balice, Warszawa-Modlin oraz Katowice-Pyrzowice[31]. W połowie 2018 roku na dworcu autobusowym Warszawa-Młociny został otwarty pierwszy w Polsce punkt obsługi klienta FlixShop. Bilety są także dostępne w partnerskich punktach sprzedaży na terenie całego kraju[32].

W pierwszym półroczu 2018 FlixBus przewiózł w Polsce 2 mln pasażerów, a średnie zapełnienie autokaru wyniosło 60%. W Polsce w sieci FlixBus w 2018 roku znajdowało się 18 przewoźników dysponujących 150 autokarami i zatrudniającymi 600 kierowców. W rozkładzie jazdy na 2018 roku w siatce połączeń znajdowało się 70 miejscowości w Polsce oraz 20 miejscowości w Europie z bezpośrednim połączeniem do Polski. W planach jest dalsze zwiększanie liczby kursów, w tym także na wschód od Polski[32].

Struktura własnościowa[edytuj | edytuj kod]

Struktura własnościowa Flixmobility GmbH (stan na luty 2018)[33]:

 • trzej założyciele (Jochen Engert, Daniel Krauss i André Schwämmlein): 33%
 • General Atlantic: 33%
 • Holtzbrinck Ventures: 15%
 • Silver Lake: 10%
 • Daimler: 5%
 • pozostali udziałowcy: 4%

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Derailing the Train: How Intercity Buses Are Changing the Way We Travel in Germany, „Young Germany” [dostęp 2017-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-25] (ang.).
 2. a b c Ekspansja Flixbusa: po Europie Zach. Polska i Ameryka, „Onet Wiadomości”, 5 kwietnia 2018 [dostęp 2018-09-15] (pol.).
 3. O Twoim przewoźniku → FlixBus, www.flixbus.pl [dostęp 2018-09-15] (pol.).
 4. FlixBus und MeinFernbus: Großfusion auf deutschem Fernbusmarkt, „Spiegel Online”, 7 stycznia 2015 [dostęp 2018-09-15].
 5. Westdeutsche Zeitung, Google Maps: Erster Fernbusanbieter im Routenplaner, www.wz.de [dostęp 2018-09-15] (niem.).
 6. Autobusem dalekobieżnym po Niemczech i Europie. Dojedziesz nim także do Polski | Gospodarka | DW | 26.12.2015, Deutsche Welle [dostęp 2017-08-27].
 7. Fernbusverkehr, IGES Institut GmbH [dostęp 2018-09-15] (niem.).
 8. Übernahme von Mobility-Startup LIINITA, www.flixbus.de [dostęp 2018-09-15] (niem.).
 9. FlixBus już w Polsce! [FILM], m.infobus.pl [dostęp 2017-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-27] (pol.).
 10. Fernbus-Konkurrenz: Flixbus übernimmt Postbus, „FAZ.NET”, ISSN 0174-4909 [dostęp 2018-09-15] (niem.).
 11. Low-cost coach operator enters UK market, travelweekly.co.uk [dostęp 2018-09-15].
 12. a b PolskiBus razem z FlixBusem! 24 nowe miasta!, m.infobus.pl [dostęp 2017-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-27] (pol.).
 13. a b FlixBus z Warszawy i Wrocławia do Czech i Niemiec, infobus.pl [dostęp 2017-08-27] (pol.).
 14. Anzahl der Fernbuslinien in Deutschland bis 2017 | Statistik, Statista [dostęp 2017-08-27] (niem.).
 15. Karl Leban, Hellö und Goodbye, „Wiener Zeitung” [dostęp 2018-09-15].
 16. Swebus blir en del utav FlixBus, www.swebus.se [dostęp 2018-09-15] (szw.).
 17. a b Bocian spadł, czyli czerwony Polski Bus znika z ulic [dostęp 2018-09-15] (pol.).
 18. USA. Flixbus podbija Dziki Zachód [dostęp 2018-09-15] (pol.).
 19. Flixbus podwaja liczbę kursów w USA [dostęp 2018-09-15] (pol.).
 20. Flixbus kupił Eurolines oraz isilines od grupy Transdev, transport-publiczny.pl, 6 maja 2019 [dostęp 2019-05-07] (pol.).
 21. Czy twórca Polskiego Busa definitywnie zniknie z Polski? [dostęp 2018-09-15] (pol.).
 22. O Twoim przewoźniku → FlixBus, 15 czerwca 2018 [dostęp 2018-09-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-15].
 23. Leo Express wskrzesi Locomore we współpracy z FlixBus. Już w przyszłym tygodniu [dostęp 2018-09-15] (pol.).
 24. Po zdobyciu rynku autobusów Flixbus wchodzi na rynek kolejowy [dostęp 2018-09-15] (pol.).
 25. All train routes → FlixTrain, www.flixtrain.com [dostęp 2018-09-15] (ang.).
 26. Night train – Overnight travel to your destination on the train – FlixTrain, www.flixtrain.com [dostęp 2018-09-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-18] (ang.).
 27. FlixBus startuje 3 grudnia ze Szczecina. FlixBus.pl, 2015-12-02. [dostęp 2018-06-12].
 28. Plan FlixBusa na rok 2018: 50-60 nowych autokarów [FILM], infobus.pl [dostęp 2018-09-15] (pol.).
 29. Mobilis będzie wozić pasażerów FlixBusa, „Business Insider”, 10 maja 2018 [dostęp 2018-09-15] (pol.).
 30. Znamy pierwszych partnerów FlixBusa w Polsce!, infobus.pl [dostęp 2018-09-15] (pol.).
 31. Cztery polskie lotniska w sieci FlixBusa. Kraków z dublem, infobus.pl [dostęp 2018-09-15] (pol.).
 32. a b Pół roku Flixbusa w Polsce i nowa siatka połączeń, infobus.pl [dostęp 2018-09-15] (pol.).
 33. Caspar Busse, Flixbus will mit Lufthansa kooperieren, „sueddeutsche.de”, 13 lutego 2018, ISSN 0174-4917 [dostęp 2018-09-15] (niem.).