Port lotniczy Katowice-Pyrzowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice
w Pyrzowicach
Ilustracja
Terminale pasażerskie MPL Katowice w Pyrzowicach nocą
Państwo  Polska
Miejscowość Pyrzowice
Typ cywilne
Właściciel Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA
Zarządca Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA
Data otwarcia 1966
Kod IATA KTW
Kod ICAO EPKT
Strefa czasowa UTC +1 (zima); +2 (lato)
Wysokość 303 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2019)[1]
Liczba pasażerów 4 843 889 Increase2.svg 0,1%
Cargo 18 543 t
Liczba operacji 41 007 Increase2.svg 18%
Drogi startowe
Kierunek {{{1. pas : kierunek}}}: {{{1. pas : nawierzchnia}}}, {{{1. pas : długość}}}
Położenie na mapie gminy Ożarowice
Mapa lokalizacyjna gminy Ożarowice
KTW
KTW
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
KTW
KTW
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
KTW
KTW
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tarnogórskiego
KTW
KTW
Ziemia50°28′27″N 19°04′48″E/50,474167 19,080000
Strona internetowa
Terminal B
Stanowiska odpraw w terminalu B

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach, od stycznia 2009 roku używający również marki Katowice Airport[2], kod IATA: KTW, kod ICAO: EPKT – międzynarodowy port lotniczy położony w miejscowości Pyrzowice, około 45 kilometrów na północ od centrum Katowic, w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Znajduje się na terenie dwóch gmin – Ożarowice i Mierzęcice – a zarazem na pograniczu dwóch powiatów – tarnogórskiego i będzińskiego. Port lotniczy Katowice dysponuje jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce, liczącą 3200 m długości i 45 metrów szerokości (oddaną do użytku w maju 2015 roku).

MPL Katowice, używający obecnie marki „Katowice Airport”, jest regionalnym portem lotniczym całego województwa śląskiego. Pod względem liczby odprawianych pasażerów oraz pod względem liczby operacji lotniczych znajduje się na czwartym miejscu wśród polskich portów lotniczych. Port posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej przepustowości około 5,5 mln pasażerów rocznie[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko powstało w miejscu dawnego, założonego przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej lotniska zapasowego. Do budowy lotniska wybrano bagnisty teren pomiędzy wsiami Pyrzowice, Zendek i Mierzęcice. Po wysiedleniu ludności zamieszkującej tereny przyszłego lotniska i jego otuliny przystąpiono do prac melioracyjnych. Wzdłuż planowanych pasów startowych wykonano drenaż oraz odwodnienie całego terenu. Wody odprowadzono do stawu z posadzoną wikliną spełniającego rolę oczyszczalni. Następnie nawieziono ziemię i wyrównano teren. Przy niwelacji terenu zastosowano różne warstwy materiału, prawdopodobnie w celu uzyskania odpowiedniego odwodnienia przyszłego lotniska.

W wyniku decyzji o przeznaczeniu lotniska na bazę dla samolotów eksperymentalnych wybudowano na planie trójkąta trzy drogi startowe:

 • 14/32 o długości 1000 metrów
 • 04/22 o długości 1500 metrów
 • 09/27 o długości 1449 metrów

Drogi startowe miały ok. 50 metrów szerokości i pokryte były nawierzchnią bitumiczno-betonową (inne źródła: asfaltowo-bazaltową). Najczęściej używana była droga startowa na kierunku 09/27, prawdopodobnie ze względu na usytuowanie na kierunku wschód-zachód i przewagę wiatrów zachodnich w tym rejonie. Obecnie w tym miejscu wybudowana jest droga startowa lotniska cywilnego.

Do lotniska doprowadzono bocznicę kolejową z Miasteczka Śląskiego oraz Zawiercia. Jako zaplecze zostały wybudowane trzy hangary oraz skład bomb. Obsługa lotniska i piloci zakwaterowani byli w prefabrykowanych drewnianych domkach, rozebranych w latach 1979–1980, oraz barakach.

Lotnisko jako część poligonu doświadczalnego Schendek należało do największych lotnisk niemieckich w latach II wojny światowej. Jego powierzchnia wynosiła wówczas 20 tys. ha. Początkowo nosiło ono nazwę Tarnowitz, a po śmierci 17 listopada 1941 gen. pilota Ernsta Udeta, asa Luftwaffe, zostało przemianowane na Udetfeld. W pierwszym okresie istnienia służyło ono przede wszystkim obronie przeciwlotniczej Górnego Śląska. Pełniło ono także funkcję lotniska etapowego dla samolotów transportowych, latających z zaopatrzeniem na front wschodni.

Do utworzenia tu lotniska doświadczalnego przyczynił się niemiecki konstruktor H.G. Moeller, pracujący w zawierciańskich fabrykach zbrojeniowych. Lotnisko zostało wyposażone w urządzenia obsługujące pionierskie myśliwce z napędem rakietowym Messerschmitt Me 163 Komet wersje A i B, powołano tu także szkołę pilotażu tych samolotów. Z jej absolwentów utworzono dwie eskadry samolotów Messerschmitt Me 163 oraz zaczątek trzeciej. Z bazy korzystali także kadeci ze szkół lotniczych z Rudnik oraz Częstochowy. Z lotniska realizowano także loty bojowe nad Warszawę w czasie powstania warszawskiego. Na lotnisku przeprowadzano także próby z granatnikiem Panzerschreck.

18 stycznia 1945 roku Niemcy opuścili lotnisko bez walki. Częściowo zaminowali je oraz zniszczyli pas startowy poprzez detonację ładunków wybuchowych ułożonych na pasach startowych. Lotnisko zostało zajęte 23 stycznia 1945 roku i odbudowanie przez lotnictwo radzieckie. Zlikwidowali oni częściowo drogi startowe 14/32 i 04/22 (pozostałości widoczne są do dziś w północno-wschodniej części lotniska). Wzdłuż drogi startowej 09/27 zbudowali ziemny awaryjny pas startowy oraz zasypali leje po bombach i ładunkach wybuchowych. Ślady po lejach, ze względu na odmienną kolorystykę roślinności, widać było z powietrza do czasu kiedy w 2015 roku wybudowano nową drogę startową.

W 1948 roku lotnisko zostało przejęte przez polskie Wojska Lotnicze z przeznaczeniem na lotnisko zapasowe. W latach 1949–1951 lotnisko zostało przystosowane do potrzeb samolotów odrzutowych. W 1951 roku zlokalizowano tu 39 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego OPK, wyposażony w samoloty odrzutowe MiG-19 (później MiG-21). Pułk został rozwiązany w 1987 roku. W jego miejsce powołano 1 batalion zabezpieczenia oraz Bazę Statków Powietrznych, której zadaniem była likwidacja zbędnych dla wojska samolotów. W latach 90 XX w. na lotnisku stacjonowała 2 eskadra 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego ze Wrocławia – Strachowic. Ostatni lot wojskowego samolotu z lotniska (był to MIG-21) miał miejsce w maju 1999 roku, a w grudniu tego roku rozwiązano Bazę Statków Powietrznych.

W 1964 roku oddano na lotnisku nowy pas startowy, z którego odbył się pierwszy lot samolotu pasażerskiego. Regularne loty zainaugurowano 6 października 1966 roku, kiedy PLL „LOT” uruchomił połączenie z Warszawą. W 1969 roku, na udostępnionej przez wojsko 11-hektarowej działce, zbudowano pierwszy terminal pasażerski. Przez następnych kilka lat loty pasażerskie korzystały z infrastruktury wojskowej. Koegzystencja ta trwała do początku 2000 roku (równolegle funkcjonowało lotnisko cywilne i wojskowe), po czym lotnisko przeszło pod zarząd cywilny. 1 maja 1994 roku otwarto Przejście graniczne Katowice-Pyrzowice i GPK SG w Katowicach-Pyrzowicach (przekształcona na PSG w Katowicach-Pyrzowicach), kiedy to pyrzowickie lotnisko uzyskało status międzynarodowego portu lotniczego[4]. Od 1 stycznia 2009 roku lotnisko również używa umiędzynarodowionej anglojęzycznej marki Katowice Airport.

W 2005 roku w Pyrzowicach wylądował największy i najcięższy samolot transportowy świata – sześciosilnikowy An-225 Mrija. W czerwcu 2011 roku na lotnisku wylądowały 2 towarowe Boeingi 747 400 BCF w celu wykonania lotu do Buenos Aires z ładunkiem 160 t, a w końcu września 2011 roku na lotnisku po raz pierwszy pojawił się Boeing 747-400 w wersji pasażerskiej z 430 pasażerami na pokładzie.

28 maja 2015 roku w Katowicach oddano do użytku nową drogę startową. Liczy ona 3200 m długości oraz 45 metrów szerokości (dodatkowo istnieją dwa 7,5-metrowe pobocza)[5]. Pierwszym samolotem, który wystartował z nowego pasa startowego był rejs Wizz Air do Londynu-Luton o godzinie 6:10. Ostatnim samolotem lądującym na starej drodze startowej (2800 m) był o godz. 0.36 rejs Wizzaira z Doncaster[6].

20 października 2019 otwarto nową wieżę kontroli lotów. Wieża ma 46 metrów wysokości i na dzień otwarcia była najwyższą wieżą kontroli lotów w Polsce. Sala operacyjna mieści się na wysokości 41 metrów i jest podobna do zainstalowanej na lotnisku w krakowskich Balicach[7]

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Poczekalnia w terminalu A przed renowacją
Airbus A320 Wizz Air głównej linii operującej z Pyrzowic, gotowy do kołowania
Iljuszyn Ił-76TD podczas kołowania na lotnisku w Pyrzowicach

Lotnisko jest najwyżej położonym cywilnym portem lotniczym w Polsce i charakteryzuje się dobrymi warunkami atmosferycznymi, co oznacza mniejszą niż na innych lotniskach liczbę dni uniemożliwiających lądowanie. W obszarze ciążenia tego portu lotniczego mieszka około 11 milionów osób, w tym mieszkańcy spoza województwa śląskiego: okolic Opola, Łodzi, Krakowa, czeskiej Ostrawy.

Terminale[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko w Pyrzowicach posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej powierzchni 29200 m² i przepustowości około 5,5 mln pasażerów rocznie[3] (przepustowość godzinowa: 1170 pasażerów). Otwarcie części ogólnodostępnej i strefy przylotów terminalu B odbyło się 9 lipca 2007 roku, strefy odlotów – 30 lipca 2007 roku. Aktualnie (stan na 05.2020) terminal jest w trakcie rozbudowy. Najnowszy terminal C przeznaczony tylko do przylotów został otwarty 18 czerwca 2015 roku[8].

Port lotniczy posiada jeden terminal cargo. Jego powierzchnia wynosi 5378 m². Użytkownikami terminalu są m.in. DHL, Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach, TNT Express i UPS. Pod względem tonażu ładunków przewiezionych ruchem lotniczym rocznie, lotnisko w Pyrzowicach zajmuje drugie miejsce w Polsce po warszawskim im. F. Chopina. Według statystyk ULC przewieziono 3856 ton w 2004, 5618 ton w 2005, 6113 ton w 2006, 7782 ton w 2007[9], a w 2018 roku 18543 ton.

Wyposażenie techniczne[edytuj | edytuj kod]

W porcie lotniczym Katowice Airport w użytku jest system wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności ILS (Instrument Landing System) THALES 420[10]. Jest to urządzenie kategorii pierwszej, czyli prowadzące od granicy zasięgu do wysokości 60 m (200 stóp) nad płaszczyzną drogi startowej przy widzialności (RVR – runway visual range) 800 m (2400 stóp). Koszt inwestycji zrealizowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej wyniósł 3 mln zł.

Podstawowe dane techniczne pyrzowickiego ILS[10]:

 • Zasięg (pokrycie) ILS dla odbioru kierunku lądowania wynosi 18 NM.
 • System składa się z dwóch zespołów urządzeń:
  • Nadajnik kierunku: Localizer (LLZ); Marka i parametry urządzenia: THALES 421; częstotliwość pracy 109.9 MHz, moc 25 W
  • Nadajnik ścieżki schodzenia: Glide Path (GP); Marka i parametry urządzenia: THALES 422; częstotliwość pracy 333,8 MHz, moc 2 W
 • Dodatkowo zestaw ILS jest uzupełniony o radiolatarnię DME do pomiaru odległości. Marka i parametry urządzenia: THALES 415; częstotliwość pracy 997 MHz, moc 100 W.
 • Lotnisko posiada również dwie radiolatarnie NDB – dalszą: „KTC” 285 kHz i bliższą: „KTW” 326 kHz.

Baza operacyjna[edytuj | edytuj kod]

W Pyrzowicach bazę operacyjną przez cały rok mają samoloty sześciu linii: Blue Panorama Airlines, Enter Air, Ryanair Sun, Smartwings, Smartwings Poland i Wizz Air. LOT posiada bazę w Katowicach w sezonie letnim.

Połączenia drogowe i kolejowe[edytuj | edytuj kod]

Liczba miejsc postojowych na położonym najbliżej terminali pasażerskich parkingu wynosi 1210[3].

Bezpośrednio do portu prowadzi droga wojewódzka nr 913. W pobliżu istnieją bezkolizyjne węzły Pyrzowice-Lotnisko, który łączy drogę 913 z drogą ekspresową S1 i portem, oraz Pyrzowice, który łączy autostradę A1 z drogą S1. Droga wojewódzka 913 krzyżuje się także z drogą krajową nr 78 łączącą województwo świętokrzyskie z granicą polsko-czeską w Chałupkach.

Autostrada A1 obecnie umożliwia szybkie dotarcie do portu lotniczego z południa województwa śląskiego, z Częstochowy oraz z Czech, ponadto w Gliwicach krzyżuje się z autostradą A4 (łączącą wschód i zachód południowej części Polski).

Kursują tu bezpośrednie połączenia autobusowe między innymi z Katowic, Krakowa, Gliwic, Częstochowy i Ostrawy.

Większość linii autobusowych docierających na lotnisko obsługuje PKM Świerklaniec na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego.

W listopadzie 2018 roku podpisano umowę, w ramach której zrealizowany zostanie projekt, który połączy autostradę A1, lotnisko w Pyrzowicach, a niebawem także Polskę ze Słowacją[11].

Metropolitalne linie lotniskowe

AP1, AP2, AP3 i AP4 – takie oznaczenie mają metropolitalne linie lotniskowe, łączące główne miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Organizatorem ich jest Zarząd Transportu Metropolitalnego. Autobusy rozpoczęły regularnie kursować na trasach w czwartym kwartale 2018 roku[12]. Ich kursowanie zostało zawieszone wiosną 2020 r. w następstwie pandemii.

Do lotniska dojeżdżają z Bytomia autobusy linii 17 i 85, a także ze Świerklańca, Tarnowskich Gór i Siewierza linii 738. Prócz tego w pojedynczych kursach dojeżdża autobus 53 z Piekar Śląskich oraz w dni nauki szkolnej autobus 717. Podróż tymi liniami można odbyć na postawie zwykłych biletów ZTM - w odróżnieniu od linii AP1, AP2, AP3 i AP4, w których obowiązuje podwyższona opłata.

Kolej[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko w Pyrzowicach znajduje się nieopodal linii kolejowej 182 łączącej Tarnowskie Góry z Zawierciem. Linia ta zostanie zrewitalizowana i zelektryfikowana, co umożliwi dojazd koleją na lotnisko od strony Zawiercia (z Katowic przez Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Łazy lub Zawiercie), a także od strony Tarnowskich Gór (z Katowic przez Chorzów Miasto, Bytom i Tarnowskie Góry). Ukończenie prac planowane jest w 2022 roku[13].

Linie lotnicze i kierunki lotów[edytuj | edytuj kod]

Kierunki lotów regularnych[edytuj | edytuj kod]

(nie zawiera lotów czarterowych)

Linia lotnicza Kierunek Terminal
Air Cairo
 1. Egipt Hurghada[14]
 2. Egipt Marsa Alam[15]
 3. Egipt Szarm el-Szejk[15]
A
Corendon Airlines Sezonowo – lato:
 1. Turcja Antalya[16]
 2. Turcja Gazipaşa (od 10 czerwca 2020)
 3. Grecja Heraklion
 4. Turcja Izmir
 5. Grecja Rodos
A
Ellinair Sezonowo – lato:
 1. Grecja Heraklion
 2. Grecja Saloniki[17]
B
LOT

Sezonowo – lato:

 1. Bułgaria Burgas (od 5 lipca 2020)[18]
 2. Chorwacja Split (od 5 lipca 2020)[19]
 3. Albania Tirana (od 5 lipca 2020)[20]
A
 1. Polska Warszawa-Chopin

Sezonowo – lato:

 1. Grecja Chania (od 3 lipca 2020)[21]
 2. Grecja Heraklion (od 6 lipca 2020)[22]
 3. Grecja Kos (od 7 lipca 2020)[23]
 4. Hiszpania Palma de Mallorca (od 4 lipca 2020)[24]
 5. Grecja Rodos (od 4 lipca 2020)[25]
 6. Grecja Saloniki-Macedonia (od 8 lipca 2020)[26]
 7. Grecja Zakintos (od 3 lipca 2020)[27]
B
Lufthansa
 1. Niemcy Frankfurt
 2. Niemcy Monachium
B
Ryanair
 1. Wielka Brytania Birmingham
 2. Irlandia Cork[15]
 3. Ukraina Chersoń
 4. Irlandia Dublin
 5. Wielka Brytania Edynburg
 6. Ukraina Kijów-Boryspol
 7. Wielka Brytania Londyn-Stansted
 8. Wielka Brytania Manchester
 9. Ukraina Odessa
 10. Cypr Pafos

Sezonowo – lato:

 1. Bułgaria Burgas
A
 1. Grecja Ateny[28]
 2. Włochy Bolonia[15]
 3. Włochy Brindisi
 4. Niemcy Dortmund
 5. Włochy Katania[29]
 6. Niemcy Kolonia/Bonn
 7. Włochy Mediolan-Bergamo[30]
 8. Norwegia Oslo-Torp

Sezonowo – lato:

 1. Włochy Alghero
B
SmartWings Sezonowo – lato:
 1. Chorwacja Split[31]
A
SunExpress
 1. Turcja Antalya[15]

Sezonowo – lato:

 1. Turcja Izmir[15]
A
Wizz Air
 1. Zjednoczone Emiraty Arabskie Abu Zabi (od 15 września 2020)[32]
 2. Wielka Brytania Bristol
 3. Ukraina Charków
 4. Wielka Brytania Doncaster/Sheffield
 5. Zjednoczone Emiraty Arabskie Dubaj-Al Maktoum[33]
 6. Ukraina Kijów-Żulany
 7. Gruzja Kutaisi
 8. Wielka Brytania Liverpool-John Lennon[34]
 9. Cypr Larnaka
 10. Wielka Brytania Londyn-Luton
 11. Ukraina Lwów
 12. Ukraina Odessa
 13. Izrael Tel Awiw-Ben Gurion

Sezonowo – lato:

 1. Bułgaria Burgas
 2. Czarnogóra Podgorica
 3. Chorwacja Split[35]
A
 1. Grecja Ateny
 2. Hiszpania Barcelona-El Prat
 3. Norwegia Bergen
 4. Niemcy Dortmund
 5. Holandia Eindhoven
 6. Hiszpania Fuerteventura
 7. Włochy Katania[36]
 8. Niemcy Kolonia/Bonn
 9. Szwecja Malmö-Sturup
 10. Malta Malta[36]
 11. Włochy Mediolan-Bergamo
 12. Norwegia Oslo-Torp
 13. Islandia Reykjavík-Keflavík[36]
 14. Włochy Rzym-Ciampino
 15. Norwegia Stavanger
 16. Szwecja Sztokholm-Skavsta
 17. Hiszpania Teneryfa-Południe[37]

Sezonowo – lato:

 1. Włochy Alghero
 2. Hiszpania Castellón[38]
 3. Grecja Mykonos (od 1 sierpnia 2020)
 4. Hiszpania Palma de Mallorca
 5. Hiszpania Santander[39]
B
Razem: 61 kierunków w 22 krajach
Mapa lokalizacyjna Europy
Katowice-Pyrzowice
Katowice-Pyrzowice
Alesund
Alesund
Alghero
Alghero
Amsterdam
Amsterdam
Ateny
Ateny
Barcelona-El Prat
Barcelona-El Prat
Bergen
Bergen
Birmingham
Birmingham
Bolonia
Bolonia
Brindisi
Brindisi
Bristol
Bristol
Castellón
Castellón
Chania
Chania
Cork
Cork
Chersoń
Chersoń
Doncaster/Sheffield
Doncaster/Sheffield
Dortmund
Dortmund
Dublin
Dublin
Edynburg
Edynburg
Eindhoven
Eindhoven
Frankfurt
Frankfurt
Göteborg
Göteborg
Heraklion
Heraklion
Kijów-Żuliany
Kijów-Żuliany
Kijów-Boryspol
Kijów-Boryspol
Kolonia/Bonn
Kolonia/Bonn
Korfu
Korfu
Kutaisi
Kutaisi
Larnaka
Larnaka
Liverpool
Liverpool
Londyn-Luton
Londyn-Luton
Londyn-Stansted
Londyn-Stansted
Malmö
Malmö
Mediolan-Bergamo
Mediolan-Bergamo
Manchester
Manchester
Monachium
Monachium
Odessa
Odessa
Oslo-Torp
Oslo-Torp
Pafos
Pafos
Rzym-Ciampino
Rzym-Ciampino
Saloniki
Saloniki
Split
Split
Stavanger
Stavanger
Sztokholm-Skavsta
Sztokholm-Skavsta
Warszawa-Chopin
Warszawa-Chopin
↙ Teneryfa
↙ Teneryfa
Reykjavík-Keflavik
Reykjavík-Keflavik
Katania
Katania
Malta
Malta
Podgorica
Podgorica
Charków
Charków
Lwów
Lwów
Malaga
Malaga
Burgas
Burgas
Santander
Santander
Gazipaşa
Gazipaşa
Rodos
Rodos
Izmir
Izmir
Antalya
Antalya
Geographylogo.svg
Kierunki lotów regularnych z lotniska Katowice-Pyrzowice w Europie i na Wyspach Kanaryjskich
Mapa lokalizacyjna Azji
Dubaj
Dubaj
Ejlat-Owda
Ejlat-Owda
Tel Awiw-Ben Gurion
Tel Awiw-Ben Gurion
Abu Zabi
Abu Zabi
Geographylogo.svg
Kierunki lotów regularnych z lotniska Katowice-Pyrzowice w Azji

Kierunki lotów cargo[edytuj | edytuj kod]

Przewoźnik Kierunek
DHL Aviation
 1. Ukraina Kijów-Boryspol
 2. Niemcy Lipsk
Farnair Switzerland
 1. Niemcy Kolonia/Bonn
FedEx
(obsługiwane przez Air Contractors)
 1. Francja Paryż-Charles de Gaulle
 2. Niemcy Stuttgart
Sprint Air
 1. Polska Warszawa
TNT Airways
 1. Belgia Liège
Razem: 7 kierunków w 5 krajach
Mapa lokalizacyjna Europy
Katowice-Pyrzowice
Katowice-Pyrzowice
Kijów-Boryspol
Kijów-Boryspol
Kolonia/Bonn
Kolonia/Bonn
Liège
Liège
Lipsk/Halle
Lipsk/Halle
Paryż-Charles de Gaulle
Paryż-Charles de Gaulle
Stuttgart
Stuttgart
Warszawa
Warszawa
Geographylogo.svg
Kierunki lotów CARGO z lotniska Katowice-Pyrzowice

Kierunki lotów czarterowych[edytuj | edytuj kod]

Państwo Kierunek Terminal
 Albania
 1. Tirana
 Bułgaria
 1. Burgas
 2. Warna
A
 Chorwacja
 1. Dubrownik
A
 Cypr
 1. Ercan
 2. Pafos
 3. Larnaka
A
 Czarnogóra
 1. Podgorica
A
 Dominikana
 1. Puerto Plata
 2. Punta Cana
A
 Egipt
 1. Hurghada
 2. Marsa Alam
 3. Szarm el-Szejk
 4. Taba
A
 Grecja
 1. Araxos
 2. Ateny
 3. Chania
 4. Heraklion
 5. Kawala
 6. Kefalonia
 7. Korfu
 8. Kos
 9. Rodos
 10. Saloniki
 11. Samos
 12. Zakintos
B
 Gruzja
 1. Batumi
A
 Hiszpania
 1. Alicante
 2. Barcelona-El Prat
 3. Barcelona-Girona
 4. Fuerteventura
 5. Gran Canaria
 6. Ibiza
 7. Lanzarote
 8. Majorka
 9. Malaga
 10. Teneryfa-Południe
B
 Izrael
 1. Tel Awiw-Ben Gurion
A
 Maroko
 1. Agadir
A
 Kenia
 1. Mombasa
A
 Portugalia
 1. Faro
 2. Madera
B
Republika Zielonego Przylądka Republika Zielonego Przylądka
 1. Sal
A
 Tunezja
 1. Dżerba
 2. Enfidha
 3. Monastyr
A
 Turcja
 1. Antalya
 2. Bodrum
 3. Dalaman
 4. Izmir
A
 Włochy
 1. Lamezia Terme
 2. Olbia
 3. Reggio Calabria
B
 Zjednoczone Emiraty Arabskie
 1. Ras al-Chajma
A
Razem: 44 kierunków w 19 krajach
Mapa lokalizacyjna Europy
Katowice-Pyrzowice
Katowice-Pyrzowice
Burgas
Burgas
Warna
Warna
Dubrownik
Dubrownik
Ercan
Ercan
Pafos
Pafos
Podgorica
Podgorica
Araxos
Araxos
Ateny
Ateny
Chania
Chania
Heraklion
Heraklion
Kawala
Kawala
Kefalonia
Kefalonia
Korfu
Korfu
Kos
Kos
Rodos
Rodos
Saloniki
Saloniki
Samos
Samos
Zakintos
Zakintos
Batumi
Batumi
Alicante
Alicante
Barcelona-El Prat
Barcelona-El Prat
Barcelona-Girona
Barcelona-Girona
Ibiza
Ibiza
Majorka
Majorka
Malaga
Malaga
Tel Awiw-Ben Gurion
Tel Awiw-Ben Gurion
Faro
Faro
Antalya
Antalya
Bodrum
Bodrum
Dalaman
Dalaman
Izmir
Izmir
Lamezia Terme
Lamezia Terme
Olbia
Olbia
Reggio Calabria
Reggio Calabria
Geographylogo.svg
Kierunki lotów czarterowych do Europy z lotniska Katowice-Pyrzowice
Mapa lokalizacyjna Afryki
Sal
Sal
Hurghada
Hurghada
Marsa Alam
Marsa Alam
Szarm el-Szejk
Szarm el-Szejk
Taba
Taba
Fuerteventura
Fuerteventura
Gran Canaria
Gran Canaria
Lanzarote
Lanzarote
Teneryfa-Południe
Teneryfa-Południe
Agadir
Agadir
Madera
Madera
Dżerba
Dżerba
Enfidha
Enfidha
Monastyr
Monastyr
Mombasa
Mombasa
Geographylogo.svg
Kierunki lotów czarterowych do Afryki z lotniska Katowice-Pyrzowice

Statystyki ruchu[edytuj | edytuj kod]

Katowice Airport jest czwartym najruchliwszym polskim portem lotniczym. W 2003 roku na lotnisku zaczęły operować tanie linie lotnicze. Dzięki temu liczba obsługiwanych połączeń zagranicznych znacząco wzrosła. Liczba pasażerów wzrosła z 257 tys. w 2003 roku do 1,08 mln w 2005 roku. Do 2009 roku liczba pasażerów rosła najszybciej spośród wszystkich polskich portów. Spowolnienie gospodarcze w 2009 roku spowodowało zatrzymanie tej tendencji. Po warszawskim Okęciu, lotnisko w Pyrzowicach ma największą ilość połączeń czarterowych. Najwięcej samolotów z MPL Katowice jest odprawianych przez węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air. 8 października 2008 r. po raz pierwszy lotnisko odprawiło dwumilionowego pasażera w jednym roku.

W 2014 roku, odprawiono w Katowice Airport 2 695 732 pasażerów, w ramach ruchu czarterowego odprawiono 985 827 osób oraz odprawiono 16,5 tysiąca ton frachtu lotniczego[40]. 21 grudnia 2015 r. po raz pierwszy lotnisko odprawiło trzymilionowego pasażera w jednym roku.

1996-2018[edytuj | edytuj kod]

Rok Pasażerowie Operacje lotnicze Cargo
1996 68 203 3586 596
1997 101 054 4290 1241
1998 150 724 6256 1365
1999 170 230 6510 1522
2000 168 126 8710 7745
2001 180 015 9441 2196
2002 202 267 8389 2886
2003 257 991 9375 3548
2004 622 612 13803 5038
2005 1 092 358 16222 5636
2006 1 458 411 21014 6113
2007 1 995 914[9] 24489 7795
2008 2 426 942 27030 11819
2009 2 364 613 26206 6543
2010 2 403 253 26770 11995
2011 2 544 124 29259 10948
2012 2 550 858 30584 10532
2013 2 544 198 28990 10873
2014 2 695 753 28779 16270
2015 3 069 279 31727 16119
2016 3 221 261 31013 17674
2017 3 892 941 34875 18779
2018 4 838 149 41007 18543
2019 4 843 889 41606 14925

2020[edytuj | edytuj kod]

Miesiąc Pasażerowie Pasażerowie narastająco Operacje lotnicze Operacje lotnicze narastająco Cargo (tony) Cargo narastająco (tony)
Styczeń 290 338 290 338 2 868 2 868
Luty 264 895 555 233 2 608 5 476
Marzec 96 621 651 854 1 589 7 065 4 865
Kwiecień BRAK BRAK
Maj BRAK BRAK
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień

Rozwój portu[edytuj | edytuj kod]

Od 2010 r. trwa rozbudowa infrastruktury lotniska, obejmującej rozbudowę terminali, rozbudowę płyty postojowej, wybudowano nową, 3200-metrową drogę startową, równoległą do dawnej 2800-metrowej. Po zbudowaniu kosztem 101 mln zł nowej drogi startowej, stara zmieniła zastosowanie na drogę kołowania. Inwestycja pn. „Port Lotniczy w Katowicach – rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej” kosztować będzie 416 mln zł (przy dofinansowaniu ze środków UE w wysokości ponad 157 mln zł), a jej zakończenie planowane jest na rok 2014[41]. Realizacja tej inwestycji przyniesie w efekcie powstanie ponad 357 tys. m kw. nowych nawierzchni lotniskowych oraz przebudowę 156,5 tys. m. kw. starych.

26 czerwca 2013 roku zakończyła się trwająca od czerwca 2011 r. budowa nowej płyty postojowej z 15 stanowiskami o powierzchni ponad 110 tys. m². Zmodernizowano także drogi kołowania umożliwiające poruszanie się szerokokadłubowym samolotom wielkości Boeinga 747[42]. Od października 2013 r. do połowy kwietnia 2014 r. przewidziana była rozbudowa bagażowni. Wymieniony został cały system przesyłu bagażu ze stanowisk odprawy biletowo-bagażowej do bagażowni, której powierzchnia po zakończeniu rozbudowy wzrosła dwukrotnie. Zainstalowane były nowe taśmociągi i skanery do kontroli bagażu. Inwestycję zrealizował konsorcjum firm Hochtief Polska oraz Dimark SA[43].

Zakończono także budowę hali odbioru bagażu. Nowa hala przylotów została wybudowana na zachód od terminalu pasażerskiego B wzdłuż zachodnich stanowisk płyty postojowej nr 1. Jest to jednokondygnacyjny obiekt o kubaturze ok. 48 300 metrów sześciennych, długości ok. 160 metrów i wysokości prawie 8 metrów. Bryła budowli architektonicznie nawiązuje do oddanej w czerwcu 2012 roku rozbudowanej części terminalu pasażerskiego A. Nowe powierzchnie w terminalach A i B uwolnione dzięki przeniesieniu do nowej hali obsługi wszystkich pasażerów przylatujących do Pyrzowic zostaną wykorzystane do powiększenia stref odlotów w wymienionych częściach terminali, co także wpłynie na wzrost komfortu obsługi pasażerów odlatujących. r[8].

Prowadząca również była przebudowa terminalu A (non-Schengen) polegająca na przekształceniu hali przylotów na halę odlotów, która zostanie połączona ze starą częścią. W wyniku przebudowy wielokrotnie wzrośnie powierzchnia hali odlotów. Na czas przebudowy w terminalu A czynne są tylko stanowiska check-in natomiast kontrola bezpieczeństwa zarówno pasażerów poruszających się w strefie schengen, jak i lecących poza jej granice odbywa się w Terminalu B którego infrastruktura została tymczasowo dostosowana do dwóch typów ruchu (schengen i non-schengen). Zakończenie przebudowy planowane na wiosnę 2016. 13 marca 2017 roku rozpoczęto budowę wieży kontroli lotów o wysokości 46 metrów[44].

Aktualnie prowadzona jest przebudowa terminalu pasażerskiego B, dzięki jego modernizacji roczna przepustowość lotniska zwiększy się z 6mln pasażerów do 8mln. Od kwietnia terminal został całkowicie wyłączony z użytku, aktualnie ruch wylotowy odbywa się z terminalu A oraz terminalu tymczasowego T, który powstał na skutek przekształcenia dawnego terminalu towarowego Cargo 1. Dzięki przebudowie terminalu B uzyskamy dodatkowe 10 stanowisk nadania bagażu(check-in), 2 stanowiska kontroli bezpieczeństwa, a także dodatkowe 6 geate'ów umieszczonych na 3 zewnętrznych klatkach schodowych. Ciekawą zmianą było przesunięcie fasady terminalu o 17 metrów, aby zrównać remontowany terminal z oddanym do użytku w 2015 roku terminalem C. Po modernizacji terminal zyska wygląd podobny do tego jako znamy już z pozostałych dwóch terminali A oraz C. Prace te planowo zakończą się w II kwartale 2021 roku

Incydenty i awaryjne lądowania[edytuj | edytuj kod]

 • 27 października 2007 roku Boeing 737, wyczarterowany przez ONZ, zniszczył część świateł podczas zbyt niskiego podejścia do lądowania. Bez ofiar i rannych.
 • 12 marca 2013 roku Boeing 737 linii Travel Service, lot 7137, wyjechał poza pas startowy podczas lądowania w opadach śniegu. 176 pasażerów i 6 członków załogi bez ofiar i rannych.
 • 5 lipca 2014 roku samolot Bombardier CRJ-700 linii lotniczej Lufthansa CityLine wylądował na będącym w budowie nowym pasie startowym. Bez ofiar i rannych.
 • 6 czerwca 2015 roku w Boeingu 737-800 linii Travel Service podczas startu pękła opona. Samolot miał lecieć z Katowic na Korfu. 195 osób na pokładzie bez ofiar i rannych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. https://www.katowice-airport.com/pl/lotnisko/statystyki-roczne
 2. Tomasz Głogowski: Pyrzowice to teraz Airport Katowice. Z logo (pol.). gazeta.pl, 2009-01-07. [dostęp 2009-10-06].
 3. a b c Terminal przylotowy | Blog Katowice Airport, blog.katowice-airport.com [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 4. Placówka Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach (pol.). W: Śląski Oddział Straży Granicznej – PSG w Katowicach-Pyrzowicach [on-line]. slaski.strazgraniczna.pl, 2016-09-22. [dostęp 2017-01-14].
 5. Pyrzowice: Pierwsze loty z nowego pasa (pol.). RynekInfarstruktury.pl, 2015-05-28. [dostęp 2017-05-27].
 6. http://wiadomosci.onet.pl/slask/na-lotnisku-katowice-oddano-do-uzytku-nowa-droge-startowa/mhrgzs Na lotnisku Katowice oddano do użytku nową drogę startową.
 7. Nowa wieża kontroli lotów na lotnisku w Pyrzowicach jest najwyższa w Polsce. Zaczął się shadow mode | Dziennik Zachodni, dziennikzachodni.pl [dostęp 2019-11-19] (pol.).
 8. a b Altair Agencja Lotnicza.
 9. a b „Liczba obsłużonych pasażerów i przesyłek oraz wykonanych operacji lotniczych w ruchu regularnym oraz czarterowym w polskich portach lotniczych w latach 2004–2007”. Urząd Lotnictwa Cywilnego 15 stycznia 2007. Dział: Statystyki. Link sprawdzony 2007-01-16.
 10. a b Nowy ILS w MPL Katowice (pol.). www.katowice-airport.com, 2008-11-07. [dostęp 2009-10-06].
 11. Ekspresowo i bezpiecznie do Pyrzowic – Katowice informacje, mojekatowice.pl [dostęp 2018-11-27].
 12. Autobus na lotnisko. KZK GOP ogłosił przetarg – Katowice informacje, mojekatowice.pl [dostęp 2018-11-27].
 13. Pociągi do Pyrzowic pojadą przez Bytom i Zawiercie (pol.). KurierKolejowy.pl, 2017-05-22. [dostęp 2017-05-27].
 14. Air Cairo, www.flyaircairo.com [dostęp 2018-07-05].
 15. a b c d e f Pasazer.com: Ryanair otwiera bazę w Katowicach. Nowe trasy z Polski, Pasazer.com [dostęp 2019-03-14].
 16. Booking – SunExpress, www.sunexpress.com [dostęp 2018-07-05] (ang.).
 17. https://booking.ellinair.com/FlightBooking/Search?sid=bb4dbba6-e2c4-41e8-8f49-43c4a1422573, booking.ellinair.com [dostęp 2019-04-08].goły link w tytule
 18. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 19. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 20. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 21. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 22. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 23. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 24. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 25. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 26. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 27. https://www.pasazer.com/news/44123/lot,uruchomi,36,wakacyjnych,kierunkow.html
 28. Pasazer.com: Ryanair: Z Katowic polecimy do Aten, Pasazer.com [dostęp 2017-01-31].
 29. Pasazer.com: Ryanair otwiera bazę w Katowicach. Nowe trasy z Polski, Pasazer.com [dostęp 2019-03-21].
 30. Katowice: Nie będzie lotów do Turynu, Ellinair wznowi loty do Salonik, Pasazer.com [dostęp 2019-03-09].
 31. Smartwings przejmie polskie połączenia Travel Service – Pasazer.com, www.pasazer.com [dostęp 2018-07-05].
 32. https://www.pasazer.com/news/43867/wizz,air,z,katowic,do,abu,dhabi.html
 33. Piotr Golianek, Wizz Air poleci z Katowic do Emiratów Arabskich, pasazer.com [dostęp 2016-04-13].
 34. Anna Żuchlińska, Wizz Air: Z Katowic do Liverpoolu, pasazer.com [dostęp 2016-01-21] (pol.).
 35. Pasazer.com: Wizz Air poleci z Katowic do Splitu, Pasazer.com [dostęp 2017-03-09].
 36. a b c Paweł Cybulak, Wizz Air: Cztery nowe kierunki z Katowic, pasazer.com [dostęp 2016-09-06] (pol.).
 37. Dominik Sipiński, Wizz Air poleci z Katowic na Kanary, pasazer.com [dostęp 2016-04-20] (pol.).
 38. Pasazer.com: Wizz Air poleci z Katowic do Castellon, Pasazer.com [dostęp 2019-02-25].
 39. {{{tytuł}}}.tytuł
 40. Najlepszy rok w historii Katowice Airport. 2015-01-05. [dostęp 2016-04-26].
 41. Karbowski Adam: Rozbudowa infrastruktury lotniczej w Polsce, w: „Budownictwo, technologie, architektura”. Nr 4 (48)/2009, s. 37–39, ISSN 1644-745X.
 42. Zakończenie budowy nowej płyty postojowej. [dostęp 2013-06-26].
 43. pyrzowice-rozbudowa-bagazowni-mozliwe-utrudnienia. [dostęp 2013-09-30].
 44. Dorota Niećko: Nowa wieża w Pyrzowicach.
Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „Nowa wakacyjna trasa Ryanaira”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW

Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „Pasazer com Transavia Z Katowic”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW

Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „Pasazer com Wizz Air Z Katowic”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW

Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „RynekInfarstruktury.pl”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW

Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „Transavia kasuje loty z Katowic”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]