Port lotniczy Katowice-Pyrzowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach
Ilustracja
Terminale pasażerskie MPL Katowice w Pyrzowicach nocą
Państwo

 Polska

Miejscowość

Pyrzowice

Typ

cywilne

Właściciel

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA

Zarządca

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA

Data otwarcia

1966

Kod IATA

KTW

Kod ICAO

EPKT

Strefa czasowa

UTC +1 (zima); +2 (lato)

Wysokość

303 m n.p.m.

Statystyki ruchu (2021[1])
Liczba pasażerów

2 328 973 37,9%

Cargo

32 104 t 36,5%

Liczba operacji

28 856 24%

Drogi startowe
Kierunek 08/26:

beton, 3200 × 45 m

Położenie na mapie gminy Ożarowice
Mapa konturowa gminy Ożarowice, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „KTW”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „KTW”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „KTW”
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa konturowa powiatu tarnogórskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „KTW”
Ziemia50°28′27″N 19°04′48″E/50,474167 19,080000
Strona internetowa
Terminal B przed przebudową
Stanowiska odpraw w terminalu B

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, od stycznia 2009 roku używający również marki Katowice Wojciech Korfanty Airport[2], kod IATA: KTW, kod ICAO: EPKT – międzynarodowy port lotniczy położony w miejscowości Pyrzowice, około 33[3] kilometry na północ od centrum Katowic, w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Znajduje się na terenach dwóch gmin – Ożarowice i Mierzęcice – a zarazem na pograniczu dwóch powiatów – tarnogórskiego i będzińskiego. Port lotniczy Katowice dysponuje jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce, liczącą 3200 m długości i 45 metrów szerokości (oddaną do użytku w maju 2015 roku).

MPL Katowice, używający obecnie marki „Katowice Airport”, jest regionalnym portem lotniczym całego województwa śląskiego. Pod względem liczby odprawianych pasażerów oraz pod względem liczby operacji lotniczych znajduje się na czwartym miejscu wśród polskich portów lotniczych. Port posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej przepustowości około 8 mln pasażerów rocznie[4], które zostały rozbudowane przez firmę PROMUS[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko wojskowe[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko powstało w miejscu dawnego, założonego przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej lotniska zapasowego. Do budowy lotniska wybrano bagnisty teren pomiędzy wsiami Pyrzowice, Zendek i Mierzęcice. Po wysiedleniu ludności zamieszkującej tereny przyszłego lotniska i jego otuliny przystąpiono do prac melioracyjnych. Wzdłuż planowanych pasów startowych wykonano drenaż oraz odwodnienie całego terenu. Wody odprowadzono do stawu z posadzoną wikliną spełniającego rolę oczyszczalni. Następnie nawieziono ziemię i wyrównano teren. Przy niwelacji terenu zastosowano różne warstwy materiału, prawdopodobnie w celu uzyskania odpowiedniego odwodnienia przyszłego lotniska.

W wyniku decyzji o przeznaczeniu lotniska na bazę dla samolotów eksperymentalnych wybudowano na planie trójkąta trzy drogi startowe:

 • 14/32 o długości 1000 metrów
 • 04/22 o długości 1500 metrów
 • 09/27[a] o długości 1449 metrów

Drogi startowe miały ok. 50 metrów szerokości i pokryte były nawierzchnią bitumiczno-betonową (inne źródła: asfaltowo-bazaltową). Najczęściej używana była droga startowa na kierunku 09/27[a], prawdopodobnie ze względu na usytuowanie na kierunku wschód-zachód i przewagę wiatrów zachodnich w tym rejonie. Obecnie w tym miejscu wybudowana jest droga startowa lotniska cywilnego.

Do lotniska doprowadzono bocznicę kolejową z Miasteczka Śląskiego oraz Zawiercia. Jako zaplecze zostały wybudowane trzy hangary oraz skład bomb. Obsługa lotniska i piloci zakwaterowani byli w prefabrykowanych drewnianych domkach, rozebranych w latach 1979–1980, oraz barakach.

Lotnisko jako część poligonu doświadczalnego Schendek należało do największych lotnisk niemieckich w latach II wojny światowej. Jego powierzchnia wynosiła wówczas 20 tys. ha. Początkowo nosiło ono nazwę Tarnowitz, a po śmierci 17 listopada 1941 gen. pilota Ernsta Udeta, asa Luftwaffe, zostało przemianowane na Udetfeld. W pierwszym okresie istnienia służyło ono przede wszystkim obronie przeciwlotniczej Górnego Śląska. Pełniło ono także funkcję lotniska etapowego dla samolotów transportowych, latających z zaopatrzeniem na front wschodni.

Do utworzenia tu lotniska doświadczalnego przyczynił się niemiecki konstruktor H.G. Moeller, pracujący w zawierciańskich fabrykach zbrojeniowych. Lotnisko zostało wyposażone w urządzenia obsługujące pionierskie myśliwce z napędem rakietowym Messerschmitt Me 163 Komet wersje A i B, powołano tu także szkołę pilotażu tych samolotów. Z jej absolwentów utworzono dwie eskadry samolotów Messerschmitt Me 163 oraz zaczątek trzeciej. Z bazy korzystali także kadeci ze szkół lotniczych z Rudnik oraz Częstochowy. Z lotniska realizowano loty bojowe nad Warszawę w czasie powstania warszawskiego. Od sierpnia do grudnia 1944 r. stacjonowała tu 2. eskadra 100. Dywizjonu Nocnych Myśliwców (2./Nachtjagdgeschwader 100). Jej lotnicy na maszynach Ju 88 G-6 wyposażonych w radar "polowali" nocami na alianckie bombowce, dokonujące nalotów na śląskie obiekty przemysłowe, wożące pomoc warszawskim powstańcom, a nawet na samoloty "mostu powietrznego", zaopatrujące siły powstańcze słowackiego powstania narodowego. Przeprowadzano tu też próby z granatnikiem Panzerschreck.

18 stycznia 1945 roku Niemcy bez walki opuścili lotnisko. Częściowo je zaminowali oraz zniszczyli pas startowy poprzez detonację ładunków wybuchowych ułożonych na pasach startowych. Lotnisko zostało zajęte 23 stycznia 1945 roku i odbudowane przez lotnictwo radzieckie. Sowieci zlikwidowali częściowo drogi startowe 14/32 i 04/22 (pozostałości widoczne są do dziś w północno-wschodniej części lotniska). Wzdłuż drogi startowej 09/27[a] zbudowali ziemny awaryjny pas startowy oraz zasypali leje po bombach i ładunkach wybuchowych. Ślady po lejach, ze względu na odmienną kolorystykę roślinności, widać było z powietrza do czasu, kiedy w 2015 roku wybudowano nową drogę startową.

W 1948 roku lotnisko zostało przejęte przez polskie Wojska Lotnicze z przeznaczeniem na lotnisko zapasowe. W latach 1949–1951 lotnisko zostało przystosowane do potrzeb samolotów odrzutowych. W 1951 roku zlokalizowano tu 39 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego OPK, wyposażony w samoloty odrzutowe MiG-19 (później MiG-21). Pułk został rozwiązany w 1987 roku. W jego miejsce powołano 1 batalion zabezpieczenia oraz Bazę Statków Powietrznych, której zadaniem była likwidacja zbędnych dla wojska samolotów. W latach 90 XX w. na lotnisku stacjonowała 2 eskadra 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego ze Wrocławia – Strachowic. Ostatni lot wojskowego samolotu z lotniska (był to MIG-21) nastąpił w maju 1999 roku, a w grudniu tego roku rozwiązano Bazę Statków Powietrznych.

Lotnisko cywilne[edytuj | edytuj kod]

W 1964 roku oddano na lotnisku nowy pas startowy, z którego odbył się pierwszy lot samolotu pasażerskiego. Regularne loty zainaugurowano 6 października 1966 roku, kiedy PLL „LOT” uruchomił połączenie z Warszawą. W 1969 roku, na udostępnionej przez wojsko 11-hektarowej działce, zbudowano pierwszy terminal pasażerski. Przez następnych kilka lat loty pasażerskie korzystały z infrastruktury wojskowej. Koegzystencja ta trwała do początku 2000 roku (równolegle funkcjonowało lotnisko cywilne i wojskowe), po czym lotnisko przeszło pod zarząd cywilny. 1 maja 1994 roku otwarto Przejście graniczne Katowice-Pyrzowice i GPK SG w Katowicach-Pyrzowicach (przekształcona na PSG w Katowicach-Pyrzowicach), kiedy to pyrzowickie lotnisko uzyskało status międzynarodowego portu lotniczego[6]. Od 1 stycznia 2009 roku lotnisko również używa umiędzynarodowionej anglojęzycznej marki Katowice Airport.

W 2005 roku w Pyrzowicach wylądował największy i najcięższy samolot transportowy świata – sześciosilnikowy An-225 Mrija. W czerwcu 2011 roku na lotnisku wylądowały 2 towarowe Boeingi 747 400 BCF w celu wykonania lotu do Buenos Aires z ładunkiem 160 t, a w końcu września 2011 roku na lotnisku po raz pierwszy pojawił się Boeing 747-400 w wersji pasażerskiej z 430 pasażerami na pokładzie.

28 maja 2015 roku w Katowicach oddano do użytku nową drogę startową. Wybudowana w odległości 195 m od pierwotnej, liczy ona 3200 m długości oraz 45 metrów szerokości (dodatkowo istnieją dwa 7,5-metrowe pobocza)[7]. Dzięki tej inwestycji Katowice Airport stał się jednym z trzech polskich lotnisk pasażerskich, które dysponują drogą startową o długości ponad trzech kilometrów oraz jedynym portem regionalnym o kodzie referencyjnym 4E, uprawniającym do przyjęcia dalekodystansowych samolotów szerokokadłubowych o rozpiętości skrzydeł nawet do 65 m. Przewidziano możliwość wydłużenia drogi w kierunku zachodnim o kolejne 400 m. Nowo wybudowana droga startowa została wyposażona w nowe drogi kołowania: trzy prostopadłe (L, S i T) oraz dwie drogi szybkiego zjazdu dla kierunku wschodniego (N) oraz dla kierunku zachodniego (R). Dodatkowo wykonano zjazd w prostopadłą drogę kołowania (M), dzięki czemu połączono nową drogę startową z drogą kołowania (H), w którą została przekształcona stara droga startowa. Do oznakowania poziomego nowej drogi zużyto 9 tys. kg farby, a do oznakowania nawigacyjnego 1097 świateł i 235 km kabli elektrycznych. Powierzchnia nowej infrastruktury, wraz z układem głównych dróg kołowania wynosi 250 tys. m2[8].

Pierwszym samolotem, który wystartował z nowego pasa startowego był rejs Wizz Air do Londynu-Luton o godzinie 6:10. Ostatnim samolotem lądującym na starej drodze startowej (2800 m) był o godz. 0.36 rejs Wizzaira z Doncaster[9].

20 października 2019 otwarto nową wieżę kontroli lotów. Wieża ma 46 metrów wysokości i na dzień otwarcia była najwyższą wieżą kontroli lotów w Polsce. Sala operacyjna mieści się na wysokości 41 metrów i jest podobna do zainstalowanej na lotnisku w krakowskich Balicach[10]

Od 6 października 2022 zmieniono oznaczenie drogi startowej z 09/27 na 08/26 w związku z najnowszym pomiarem deklinacji magnetycznej[11].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Poczekalnia w terminalu A przed renowacją
Airbus A320 Wizz Air głównej linii operującej z Pyrzowic, gotowy do kołowania
Iljuszyn Ił-76TD podczas kołowania na lotnisku w Pyrzowicach

Lotnisko jest najwyżej położonym cywilnym portem lotniczym w Polsce i charakteryzuje się dobrymi warunkami atmosferycznymi, co oznacza mniejszą niż na innych lotniskach liczbę dni uniemożliwiających lądowanie. W obszarze oddziaływania tego portu lotniczego mieszka około 11 milionów osób, w tym mieszkańcy spoza województwa śląskiego: okolic Opola, Łodzi, Krakowa, czeskiej Ostrawy.

Terminale[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko w Pyrzowicach posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej powierzchni 34 000 m² i przepustowości około 8 mln pasażerów rocznie[4] (przepustowość godzinowa: ponad 1170 pasażerów). Otwarcie części ogólnodostępnej i strefy przylotów terminalu B odbyło się 9 lipca 2007 roku, strefy odlotów – 30 lipca 2007 roku. Następnie zmodernizowano najstarszy terminal A. W sierpniu 2020 oddano do użytku rozbudowany i zmodernizowany Terminal B. Jego przepustowość wzrosła z 2 do 4 mln pasażerów, a powierzchnia została zwiększona z 12,2 do 17,2 tys. m2, w tym kubatura – z 88,4 tys. do 120,3 tys. m3[4]. Najnowszy terminal C przeznaczony tylko do przylotów został otwarty 18 czerwca 2015 roku[12].

Port lotniczy posiada jeden terminal cargo. Jego powierzchnia wynosi 5378 m². Użytkownikami terminalu są m.in. DHL, Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach, TNT Express i UPS. Pod względem tonażu ładunków przewiezionych ruchem lotniczym rocznie, lotnisko w Pyrzowicach zajmuje drugie miejsce w Polsce po warszawskim im. F. Chopina. Według statystyk ULC przewieziono 3856 ton w 2004, 5618 ton w 2005, 6113 ton w 2006, 7782 ton w 2007[13], a w 2018 roku 18 543 ton.

Wyposażenie techniczne[edytuj | edytuj kod]

W porcie lotniczym Katowice Airport w użytku jest system wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności ILS (Instrument Landing System) Thales 420[14]. Jest to urządzenie kategorii pierwszej, czyli prowadzące od granicy zasięgu do wysokości 60 m (200 stóp) nad płaszczyzną drogi startowej przy widzialności (RVR – runway visual range) 800 m (2400 stóp). Koszt inwestycji zrealizowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej wyniósł 3 mln zł.

Podstawowe dane techniczne pyrzowickiego ILS[14]:

 • Zasięg (pokrycie) ILS dla odbioru kierunku lądowania wynosi 18 NM.
 • System składa się z dwóch zespołów urządzeń:
  • Nadajnik kierunku: Localizer (LLZ); Marka i parametry urządzenia: Thales 421; częstotliwość pracy 109.9 MHz, moc 25 W
  • Nadajnik ścieżki schodzenia: Glide Path (GP); Marka i parametry urządzenia: Thales 422; częstotliwość pracy 333,8 MHz, moc 2 W
 • Dodatkowo zestaw ILS jest uzupełniony o radiolatarnię DME do pomiaru odległości. Marka i parametry urządzenia: Thales 415; częstotliwość pracy 997 MHz, moc 100 W.
 • Lotnisko posiada również dwie radiolatarnie NDB – dalszą: „KTC” 285 kHz i bliższą: „KTW” 326 kHz.

Baza operacyjna[edytuj | edytuj kod]

W Pyrzowicach bazę operacyjną przez cały rok mają samoloty sześciu linii: Blue Panorama Airlines, Enter Air, Ryanair Sun, Smartwings, Smartwings Poland i Wizz Air. LOT posiada bazę w Katowicach w sezonie letnim.

Połączenia drogowe i kolejowe[edytuj | edytuj kod]

Liczba miejsc postojowych na położonym najbliżej terminali pasażerskich parkingu wynosi 1210[15].

Bezpośrednio do portu prowadzi droga wojewódzka nr 913. W pobliżu istnieją bezkolizyjne węzły Lotnisko, który łączy drogę 913 z drogą ekspresową S1 i portem, oraz Pyrzowice, który łączy autostradę A1 z drogą S1. Droga wojewódzka 913 krzyżuje się także z drogą krajową nr 78 łączącą województwo świętokrzyskie z granicą polsko-czeską w Chałupkach.

Autostrada A1 obecnie umożliwia szybkie dotarcie do portu lotniczego z południa województwa śląskiego, z Częstochowy oraz z Czech, ponadto w Gliwicach krzyżuje się z autostradą A4 (łączącą wschód i zachód południowej części Polski).

Kursują tu bezpośrednie połączenia autobusowe między innymi z Katowic, Krakowa, Gliwic, Częstochowy i Ostrawy.

Na lotnisko docierają linie przyspieszone organizowane przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Podróż wszystkimi liniami można odbyć na podstawie zwykłych biletów ZTM.

Kolej[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko w Pyrzowicach znajduje się nieopodal linii kolejowej 182 łączącej Tarnowskie Góry z Zawierciem. Linia ta zostanie zrewitalizowana i zelektryfikowana, co umożliwi dojazd koleją na lotnisko od strony Zawiercia (z Katowic przez Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Łazy lub Zawiercie), a także od strony Tarnowskich Gór (z Katowic przez Chorzów Miasto, Bytom i Tarnowskie Góry). Ukończenie prac planowane jest w 2023 roku[16].

Linie lotnicze i kierunki lotów[edytuj | edytuj kod]

Kierunki lotów regularnych[edytuj | edytuj kod]

(nie zawiera lotów czarterowych)

Linia lotnicza Kierunek
Air Dolomiti
 1. Niemcy Frankfurt [17]
Corendon Airlines
 1. Turcja Antalya[18]
Enter Air
 1. Hiszpania Fuerteventura
LOT
 1. Polska Warszawa
Lufthansa
 1. Niemcy Frankfurt
Ryanair
 1. Grecja Ateny[19]
 2. Niemcy Dortmund
 3. Irlandia Dublin
 4. Włochy Bolonia-Forli
 5. Włochy Katania[20]
 6. Niemcy Kolonia/Bonn
 7. Wielka Brytania Londyn-Stansted
 8. Wielka Brytania Manchester
 9. Włochy Mediolan-Bergamo[21]
 10. Norwegia Oslo-Gardermoen
 11. Cypr Pafos

Sezonowo:

 1. Włochy Alghero
 2. Turcja Izmir
 3. Chorwacja Pula [22]
 4. Włochy Trapani
 5. Bułgaria Warna
Smartwings

Sezonowo:

 1. Chorwacja Dubrownik [23]
 2. Portugalia Faro
 3. Grecja Korfu
 4. Grecja Rodos
SunExpress
 1. Turcja Antalya[24]

Sezonowo:

 1. Turcja Izmir
Wizz Air
 1. Zjednoczone Emiraty Arabskie Abu Zabi[25]
 2. Hiszpania Alicante (od 31 października 2023) [26]
 3. Grecja Ateny
 4. Hiszpania Barcelona-El Prat
 5. Norwegia Bergen
 6. Wielka Brytania Bristol
 7. Niemcy Dortmund
 8. Holandia Eindhoven
 9. Włochy Katania (od 30 października 2023) [27]
 10. Dania Kopenhaga (od 29 października 2023) [28]
 11. Gruzja Kutaisi
 12. Cypr Larnaka
 13. Wielka Brytania Leeds/Bradford
 14. Wielka Brytania Liverpool-John Lennon[29]
 15. Wielka Brytania Londyn-Luton
 16. Portugalia Madera
 17. Szwecja Malmö-Sturup
 18. Malta Malta[30]
 19. Włochy Neapol
 20. Norwegia Oslo-Torp
 21. Islandia Reykjavík-Keflavík[30]
 22. Włochy Rzym-Fiumicino
 23. Izrael Tel Awiw-Ben Gurion
 24. Hiszpania Teneryfa-Południe[31]

Sezonowo:

 1. Bułgaria Burgas
 2. Hiszpania Castellón[32]
 3. Hiszpania Fuerteventura
 4. Hiszpania Ibiza
 5. Grecja Korfu
 6. Hiszpania Malaga
 7. Hiszpania Palma de Mallorca
 8. Czarnogóra Podgorica
 9. Chorwacja Split[33]
 10. Albania Tirana
Mapa konturowa Europy
Kierunki lotów regularnych z lotniska Katowice-Pyrzowice w Europie
Mapa konturowa świata
Kierunki lotów regularnych z lotniska Katowice-Pyrzowice pozaeuropejskich

Kierunki lotów cargo[edytuj | edytuj kod]

Przewoźnik Kierunek
DHL Aviation
 1. Niemcy Lipsk
FedEx
(obsługiwane przez ASL Airlines Ireland)
 1. Francja Paryż-Charles de Gaulle
Sprint Air
 1. Niemcy Kolonia/Bonn
ASL Airlines Belgium
 1. Belgia Liège
Razem: 4 kierunki w 3 państwach
Mapa konturowa Europy
Kierunki lotów CARGO z lotniska Katowice-Pyrzowice

Kierunki lotów czarterowych[edytuj | edytuj kod]

Państwo Kierunek Terminal
 Albania
 1. Tirana
A
 Bułgaria
 1. Burgas
 2. Warna
A
 Chorwacja
 1. Dubrownik
A
 Cypr
 1. Ercan
 2. Pafos
 3. Larnaka
A
 Czarnogóra
 1. Podgorica
A
 Dominikana
 1. Puerto Plata
 2. Punta Cana
A
 Egipt
 1. Hurghada
 2. Marsa Alam
 3. Szarm el-Szejk
 4. Taba
A
 Grecja
 1. Araxos
 2. Ateny
 3. Chania
 4. Heraklion
 5. Kawala
 6. Kefalonia
 7. Korfu
 8. Kos
 9. Rodos
 10. Saloniki
 11. Samos
 12. Zakintos
B
 Gruzja
 1. Batumi
A
 Hiszpania
 1. Alicante
 2. Barcelona-El Prat
 3. Barcelona-Girona
 4. Fuerteventura
 5. Gran Canaria
 6. Ibiza
 7. Lanzarote
 8. Majorka
 9. Malaga
 10. Teneryfa-Południe
B
 Izrael
 1. Tel Awiw-Ben Gurion
A
 Malediwy
 1. Male
A
 Maroko
 1. Agadir
A
 Meksyk
 1. Cancún
A
 Kenia
 1. Mombasa
A
 Portugalia
 1. Faro
 2. Madera
B
Republika Zielonego Przylądka Republika Zielonego Przylądka
 1. Sal
A
 Tunezja
 1. Dżerba
 2. Enfidha
 3. Monastyr
A
 Turcja
 1. Antalya
 2. Bodrum
 3. Dalaman
 4. Izmir
A
 Włochy
 1. Lamezia Terme
 2. Olbia
 3. Reggio Calabria
B
 Zjednoczone Emiraty Arabskie
 1. Dubaj
A
Razem: 44 kierunków w 19 państwach
Mapa konturowa Europy
Kierunki lotów czarterowych do Europy z lotniska Katowice-Pyrzowice
Mapa konturowa Afryki
Kierunki lotów czarterowych do Afryki z lotniska Katowice-Pyrzowice

Statystyki ruchu[edytuj | edytuj kod]

Katowice Airport jest czwartym najruchliwszym polskim portem lotniczym. W 2003 roku na lotnisku zaczęły operować tanie linie lotnicze. Dzięki temu liczba obsługiwanych połączeń zagranicznych znacząco wzrosła. Liczba pasażerów wzrosła z 257 tys. w 2003 roku do 1,08 mln w 2005 roku. Do 2009 roku liczba pasażerów rosła najszybciej spośród wszystkich polskich portów. Spowolnienie gospodarcze w 2009 roku spowodowało zatrzymanie tej tendencji. Po warszawskim Okęciu, lotnisko w Pyrzowicach ma największą ilość połączeń czarterowych. Najwięcej samolotów z MPL Katowice jest odprawianych przez węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air. 8 października 2008 r. po raz pierwszy lotnisko odprawiło dwumilionowego pasażera w jednym roku.

W 2014 roku, odprawiono w Katowice Airport 2 695 732 pasażerów, w ramach ruchu czarterowego odprawiono 985 827 osób oraz odprawiono 16,5 tysiąca ton frachtu lotniczego[34]. 21 grudnia 2015 r. po raz pierwszy lotnisko odprawiło trzymilionowego pasażera w jednym roku. 3 października 2018 r. na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach po raz pierwszy w ciągu jednego roku odprawiono czteromilionowego pasażera.

1996-2022[edytuj | edytuj kod]

Rok Pasażerowie Operacje lotnicze Cargo
1996 68 203 3586 596
1997 101 054 4290 1241
1998 150 724 6256 1365
1999 170 230 6510 1522
2000 168 126 8710 7745
2001 180 015 9441 2196
2002 202 267 8389 2886
2003 257 991 9375 3548
2004 622 612 13803 5038
2005 1 092 358 16222 5636
2006 1 458 411 21014 6113
2007 1 995 914[13] 24489 7795
2008 2 426 942 27030 11819
2009 2 364 613 26206 6543
2010 2 403 253 26770 11995
2011 2 544 124 29259 10948
2012 2 550 858 30584 10532
2013 2 544 198 28990 10873
2014 2 695 753 28779 16270
2015 3 069 279 31727 16119
2016 3 221 261 31013 17674
2017 3 892 941 34875 18779
2018 4 838 149 41007 18543
2019 4 843 889 41606 14925
2020 1 445 781[35] 21922 20375
2021 2 328 973 28856 32104
2022 4 419 090 40123 40642

2022[36][edytuj | edytuj kod]

Miesiąc Pasażerowie Pasażerowie narastająco Operacje lotnicze Operacje lotnicze narastająco Cargo (tony) Cargo narastająco (tony)
Styczeń 140776 140776 1995 1995 2801 2801
Luty 141531 282307 1884 3879 2858 5659
Marzec 184279 466586 2731 6610 3699 9358
Kwiecień 251210 717796 2886 9496 3193 12551
Maj 362245 1080041 3650 13146 3321 15872
Czerwiec 549566 1629607 4458 17604 3789 19661
Lipiec 659429 2289036 4812 22416 4142 23803
Sierpień 656516 2945552 4771 27187 3205 27008
Wrzesień 575224 3520776 4459 31646 3462 30470
Październik 403362 3924138 3620 35266 3538 34008
Listopad 241062 4165200 2405 37671 3508 37516
Grudzień 253890 4419090 2452 40123 3126 40642

Rozwój portu[edytuj | edytuj kod]

Od 2010 r. trwa rozbudowa infrastruktury lotniska, obejmująca rozbudowę terminali i rozbudowę płyty postojowej; wybudowano nową, 3200-metrową drogę startową, równoległą do dawnej 2800-metrowej. Po zbudowaniu kosztem 101 mln zł nowej drogi startowej, stara zmieniła zastosowanie na drogę kołowania. Inwestycja pn. „Port Lotniczy w Katowicach – rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej” kosztować będzie 416 mln zł (przy dofinansowaniu ze środków UE w wysokości ponad 157 mln zł), a jej zakończenie planowane jest na rok 2014[37]. Realizacja tej inwestycji przyniesie w efekcie powstanie ponad 357 tys. m kw. nowych nawierzchni lotniskowych oraz przebudowę 156,5 tys. m. kw. starych.

26 czerwca 2013 roku zakończyła się trwająca od czerwca 2011 r. budowa nowej płyty postojowej z 15 stanowiskami o powierzchni ponad 110 tys. m². Zmodernizowano także drogi kołowania umożliwiające poruszanie się szerokokadłubowym samolotom wielkości Boeinga 747[38]. Od października 2013 r. do połowy kwietnia 2014 r. przewidziana była rozbudowa bagażowni. Wymieniony został cały system przesyłu bagażu ze stanowisk odprawy biletowo-bagażowej do bagażowni, której powierzchnia po zakończeniu rozbudowy wzrosła dwukrotnie. Zainstalowane były nowe taśmociągi i skanery do kontroli bagażu. Inwestycję zrealizowało konsorcjum firm Hochtief Polska oraz Dimark SA[39].

Zakończono także budowę hali odbioru bagażu.

Nowa hala przylotów została wybudowana na zachód od terminalu pasażerskiego B wzdłuż zachodnich stanowisk płyty postojowej nr 1. Jest to jednokondygnacyjny obiekt o kubaturze ok. 48 300 metrów sześciennych, długości ok. 160 metrów i wysokości prawie 8 metrów. Bryła budowli architektonicznie nawiązuje do oddanej w czerwcu 2012 roku rozbudowanej części terminalu pasażerskiego A. Nowe powierzchnie w terminalach A i B uwolnione dzięki przeniesieniu do nowej hali obsługi wszystkich pasażerów przylatujących do Pyrzowic zostaną wykorzystane do powiększenia stref odlotów w wymienionych częściach terminali, co także wpłynie na wzrost komfortu obsługi pasażerów odlatujących[12].

Prowadząca również była przebudowa terminalu A (non-Schengen) polegająca na przekształceniu hali przylotów na halę odlotów, która zostanie połączona ze starą częścią. W wyniku przebudowy wielokrotnie wzrośnie powierzchnia hali odlotów. Na czas przebudowy w terminalu A czynne są tylko stanowiska check-in, natomiast kontrola bezpieczeństwa zarówno pasażerów poruszających się w strefie Schengen, jak i lecących poza jej granice odbywa się w Terminalu B, którego infrastruktura została tymczasowo dostosowana do dwóch typów ruchu (Schengen i non-Schengen). Zakończenie przebudowy planowane na wiosnę 2016. 13 marca 2017 roku rozpoczęto budowę wieży kontroli lotów o wysokości 46 metrów[40].

W 2021 roku zakończono przebudowę terminalu pasażerskiego B, dzięki jego modernizacji roczna przepustowość lotniska zwiększyła się z 6 mln pasażerów do 8 mln. Dzięki przebudowie terminalu B uzyskano dodatkowe 10 stanowisk nadania bagażu (check-in), 2 stanowiska kontroli bezpieczeństwa, a także dodatkowe 6 gate’ów umieszczonych na trzech zewnętrznych klatkach schodowych. Inną zmianą było przesunięcie fasady terminalu o 17 metrów, aby zrównać remontowany terminal z oddanym do użytku w 2015 roku terminalem C. Po modernizacji terminal zyskał wygląd podobny do pozostałych terminali A oraz C.

Wypadki i awaryjne lądowania[edytuj | edytuj kod]

 • 27 października 2007 roku Boeing 737, wyczarterowany przez ONZ, zniszczył część świateł podczas zbyt niskiego podejścia do lądowania. Bez ofiar i rannych.
 • 12 marca 2013 roku Boeing 737 linii Travel Service, lot 7137, wyjechał poza pas startowy podczas lądowania w opadach śniegu. 176 pasażerów i 6 członków załogi bez ofiar i rannych.
 • 5 lipca 2014 roku samolot Bombardier CRJ-700 linii lotniczej Lufthansa CityLine wylądował na będącym w budowie nowym pasie startowym. Bez ofiar i rannych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Od 06.10.2022 nastąpiła zmiana oznaczenia pasów. Oznaczenie pasa 09/27 zmienono na 08/26.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. https://www.katowice-airport.com/pl/lotnisko/statystyki-roczne
 2. Tomasz Głogowski, Pyrzowice to teraz Airport Katowice. Z logo, Wyborcza.pl, 7 stycznia 2009 [dostęp 2009-10-06] [zarchiwizowane z adresu 2016-02-15] (pol.).
 3. Według Google Maps, 33 km przez DK79 i A1, 39 km przez DK86 i S1 https://www.google.com/maps/dir/Katowice/Katowice+Airport,+Wolno%C5%9Bci,+O%C5%BCarowice/@50.3712007,19.0456254,12z/data=!4m15!4m14!1m5!1m1!1s0x4716ce2336a1ccd1:0xb9af2a350559fabb!2m2!1d19.0237815!2d50.2648919!1m5!1m1!1s0x47172a5bfb93bd2d:0xbcaf0e13236331df!2m2!1d19.0758814!2d50.4728015!3e0!5i1?hl=pl-PL.
 4. a b c Katowice Airport: koniec modernizacji terminala B, inzynieria.com [dostęp 2022-02-08] (pol.).
 5. Generalne wykonawstwo - Katowice Airport, PROMUS [dostęp 2022-07-26] (pol.).
 6. Placówka Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach. [w:] Śląski Oddział Straży Granicznej – PSG w Katowicach-Pyrzowicach [on-line]. slaski.strazgraniczna.pl, 2016-09-22. [dostęp 2017-01-14]. (pol.).
 7. Pyrzowice: Pierwsze loty z nowego pasa. RynekInfarstruktury.pl, 2015-05-28. [dostęp 2017-05-27]. (pol.).
 8. Źródło: GTL [1]
 9. Na lotnisku Katowice oddano do użytku nową drogę startową, Onet.pl, 25 lipca 2015 [zarchiwizowane z adresu 2015-05-28].
 10. Nowa wieża kontroli lotów na lotnisku w Pyrzowicach jest najwyższa w Polsce. Zaczął się shadow mode | Dziennik Zachodni, dziennikzachodni.pl [dostęp 2019-11-19] (pol.).
 11. AIRAC SUP 102/22 (AD 2 EPKT. [dostęp 2022-10-09].
 12. a b Altair Agencja Lotnicza.
 13. a b „Liczba obsłużonych pasażerów i przesyłek oraz wykonanych operacji lotniczych w ruchu regularnym oraz czarterowym w polskich portach lotniczych w latach 2004–2007”. Urząd Lotnictwa Cywilnego 15 stycznia 2007. Dział: Statystyki. Link sprawdzony 2007-01-16.
 14. a b Nowy ILS w MPL Katowice. www.katowice-airport.com, 2008-11-07. [dostęp 2009-10-06]. (pol.).
 15. Terminal przylotowy | Blog Katowice Airport, blog.katowice-airport.com [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 16. Anna Dziedzic, Pyrzowice: budują kolej do lotniska. Będzie gotowa pod koniec 2023 roku. Na jakim etapie są roboty?, dziennikzachodni.pl, 20 lipca 2022 [dostęp 2022-08-23].
 17. https://www.katowice-airport.com/pl/nasze-lotnisko/aktualnosci/157
 18. Booking – SunExpress, www.sunexpress.com [dostęp 2018-07-05] (ang.).
 19. Pasazer.com: Ryanair: Z Katowic polecimy do Aten, Pasazer.com [dostęp 2017-01-31].
 20. Pasazer.com: Ryanair otwiera bazę w Katowicach. Nowe trasy z Polski, Pasazer.com [dostęp 2019-03-21].
 21. Katowice: Nie będzie lotów do Turynu, Ellinair wznowi loty do Salonik, Pasazer.com [dostęp 2019-03-09].
 22. https://www.exyuaviation.com/2022/11/ryanair-unveils-first-set-of-new-ex-yu.html
 23. https://dziennikzachodni.pl/loty-z-katowic-do-chorwacji-hiszpanii-wloch-bulgarii-smartwings-zaczyna-latac-z-pyrzowic-w-maju-6-nowych-tras-na-lato-2021-z/ar/c3-15568743
 24. Pasazer.com: Ryanair otwiera bazę w Katowicach. Nowe trasy z Polski, Pasazer.com [dostęp 2019-03-14].
 25. https://www.pasazer.com/news/43867/wizz,air,z,katowic,do,abu,dhabi.html.
 26. http://www.aviation.com.ua/news/82557/
 27. https://wizzair.com/#/
 28. http://www.aviation.com.ua/news/82557/
 29. Anna Żuchlińska, Wizz Air: Z Katowic do Liverpoolu, pasazer.com [dostęp 2016-01-21] (pol.).
 30. a b Paweł Cybulak, Wizz Air: Cztery nowe kierunki z Katowic, pasazer.com [dostęp 2016-09-06] (pol.).
 31. Dominik Sipiński, Wizz Air poleci z Katowic na Kanary, pasazer.com [dostęp 2016-04-20] (pol.).
 32. Pasazer.com: Wizz Air poleci z Katowic do Castellon, Pasazer.com [dostęp 2019-02-25].
 33. Pasazer.com: Wizz Air poleci z Katowic do Splitu, Pasazer.com [dostęp 2017-03-09].
 34. Najlepszy rok w historii Katowice Airport. 2015-01-05. [dostęp 2016-04-26].
 35. Artur Trzcionkowski, Lotnisko Pyrzowice – Międzynarodowy Port Lotniczy, HotLot, 19 października 2020 [dostęp 2021-02-01] (pol.).
 36. Katowice Airport / Porównanie statystyk, www.katowice-airport.com [dostęp 2023-01-27].
 37. Karbowski Adam: Rozbudowa infrastruktury lotniczej w Polsce, w: „Budownictwo, technologie, architektura”. Nr 4 (48)/2009, s. 37–39, ISSN 1644-745X.
 38. Zakończenie budowy nowej płyty postojowej. [dostęp 2013-06-26].
 39. Pyrzowice: rozbudowa bagażowni, możliwe utrudnienia, Onet.pl, 30 września 2013 [dostęp 2013-09-30] [zarchiwizowane z adresu 2013-10-03].
 40. Dorota Niećko, Nowa wieża w Pyrzowicach.
Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „Air Cairo”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]