Przejdź do zawartości

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi
Star Wars: The Last Jedi
Ilustracja
Logo polskiej wersji filmu
Gatunek

space fantasy, space opera

Rok produkcji

2017

Data premiery

9 grudnia 2017
14 grudnia 2017 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

152 minut

Reżyseria

Rian Johnson

Scenariusz

Rian Johnson

Główne role

Daisy Ridley
Adam Driver
Mark Hamill
Carrie Fisher
John Boyega
Oscar Isaac
Kelly Marie Tran
Laura Dern
Andy Serkis
Domhnall Gleeson

Muzyka

John Williams

Zdjęcia

Steve Yedlin

Scenografia

Rick Heinrichs

Kostiumy

Michael Kaplan

Montaż

Bob Ducsay

Produkcja

Kathleen Kennedy
Ram Bergman

Wytwórnia

Lucasfilm[1]
Walt Disney Pictures[2]

Dystrybucja

Walt Disney Studios Motion Pictures

Budżet

317 mln USD[3]

Przychody brutto

1,333 mld USD[3]

Poprzednik

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Kontynuacja

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie

Strona internetowa
Chronologia
Produkcja
Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie
(2016)
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi
(2017)
Han Solo: Gwiezdne wojny – historie
(2018)
Wydarzenia
Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy
(2015)
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi
(2017)
Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie
(2019)
Skellig Michael w Irlandii, gdzie kręcono sceny osadzone na planecie Ahch-To.

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi (ang. Star Wars: The Last Jedi), znany także jako Gwiezdne wojny: część VIII – Ostatni Jediamerykański film z gatunku space opera w reżyserii Riana Johnsona, który do kin w USA[4] trafił 15 grudnia 2017 roku (w Polsce 14 grudnia). Jest to ósma część cyklu Gwiezdne wojny, bezpośrednia kontynuacja Przebudzenia Mocy z 2015 roku. W rolach głównych występują Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Gwendoline Christie, Carrie Fisher oraz Mark Hamill. Zdjęcia do filmu trwały od września 2015 do lipca 2016 roku[5], realizowane były między innymi w Irlandii oraz Chorwacji.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w roku 34 ABY, zaraz po zakończeniu wydarzeń z siódmej części. Wojownicy Ruchu Oporu dowodzeni przez generał Leię Organę ewakuują swoją główną bazę. Operacją kieruje porucznik Connix. Dociera do nich flota Najwyższego Porządku. Poe Dameron prowadzi skuteczny, ale kosztowny kontratak. Statki Ruchu Oporu wskakują w nadprzestrzeń, aby uciec. Za pomocą urządzenia śledzącego, Najwyższy Porządek kontynuuje pościg. Podczas ataku syn Leii, Kylo Ren, niszczy kolejne pokłady głównego statku Ruchu Oporu, ale waha się wystrzelić pocisk w mostek Raddusa – okręt, na którym wyczuwa obecność swojej matki. Myśliwce TIE niszczą mostek, zabijając wielu przywódców Ruchu Oporu, w tym admirała Ackbara. Leia ratuje się za pomocą Mocy, ale jest niezdolna do dalszego działania. Dowództwo przejmuje wiceadmirał Amilyn Holdo. Jej działania nie podobają się Poe.

Przebudzony ze śpiączki po walce w lesie na Bazie Starkiller, Finn postanawia wywieźć urządzenie naprowadzające, żeby nie narażać Rey na powrót do Ruchu Oporu w samym środku walki. Postanawia uciec kapsułą ratunkową, jednak zostaje ogłuszony przez mechanik Rose Tico. Finn budzi się ciągnięty przez Rose na pomocniczy mostek Raddusa, gdzie może mu zostać postawiony zarzut dezercji. Rose początkowo uznaje byłego szturmowca za tchórza, jednak zmienia zdanie, kiedy chłopak wyjawia jej, że Najwyższy Porządek potrafi śledzić flotę Ruchu Oporu w nadprzestrzeni.

Poe, Rose i Finn obmyślają plan mający na celu wyłączenie systemu namierzającego znajdującego się na statku Snoke’a. O pomoc w dostaniu się na Supremacy proszą Maz Kanatę, jednak ta nie może w tej chwili im pomóc i proponuje bohaterom, aby udali się do miasta Canto Bight, gdzie o wysokie stawki gra obecnie arcymistrz włamywacz. Finn, Rose i BB-8 opuszczają w tym celu Raddusa. Poe utajnia plan. Za jego namową porucznik Connix oszukuje Holdo, która dostrzega na iluminatorach statek Finna i Rose, wmawiając jej, że to pył kosmiczny.

Po przybyciu na Ahch-To z Chewbaccą i R2-D2 na pokładzie Sokoła Millenium, Rey spotyka się z Lukiem Skywalkerem. Rey prosi go, by pomógł jej poznać tajniki Mocy i został jej mistrzem. Luke odmawia, ponieważ obawia się ponownej porażki. Wcześniej szkolił Bena Solo, a ten przeszedł na ciemną stronę Mocy. Rey wyjawia Luke’owi, że Ruch Oporu przegrywa w walce z Najwyższym Porządkiem, a Han Solo zginął z ręki syna. Poproszony przez R2-D2, Luke ostatecznie zgadza się uczyć Rey. Bez wiedzy Luke’a, Rey i Kylo zaczynają komunikować się ze sobą poprzez wizje. Luke i Kylo przekazują Rey różne relacje z wydarzeń, które skłoniły Kylo do przejścia na Ciemną stronę. Luke wyznał, że rozważał zabicie Kylo po odkryciu jego zepsucia przez Naczelnego Przywódcę Snoke’a. Nie mogąc przekonać Luke’a do przyłączenia się do Ruchu Oporu, Rey opuszcza Ahch-To bez niego. Twierdzi, że w Kylo cały czas jest dobro i chce go przekonać, żeby wrócił na Jasną stronę Mocy. Luke widzi ducha Yody, który niszczy świątynię Jedi na Ahch-To i mówi mu, że porażka jest największym nauczycielem.

Holdo ujawnia swój plan dyskretnej ewakuacji pozostałych członków Ruchu Oporu za pomocą małych transportów. Wierząc, że jej działania są tchórzliwe i ryzykowne, Poe prowokuje bunt.

W Canto Bight Finn i Rose zostają aresztowani za zaparkowanie statku na publicznej plaży i tracą możliwość spotkania z arcymistrzem włamywaczem. Trafiają do więzienia, ale udaje im się uciec przy pomocy DJ. Rose i Finn demolują ulice miasta uciekając na wyścigowych fathierach. Ich statek zostaje zniszczony przez siły policyjne, jednak ostatecznie zostają uratowani przez BB-8 i DJ-a, którym udało się ukraść luksusowego Libretyna.

Po przedarciu się na statek Snoke’a, zostają złapani przez BB-9E i Kapitan Phasmę. Tymczasem Rey ląduje na statku Snoke’a i zostaje pojmana przez Kylo, który zabiera ją do Naczelnego Przywódcy. Podczas konfrontacji ze Snokiem, Rey próbuje skierować Kylo na stronę Ruchu Oporu. Snoke ujawnia, że kontrolował mentalny związek między nią a Kylo jako część planu zniszczenia Luke’a. Zmuszony do zabicia Rey, Kylo zabija Snoke’a i współpracuje z Rey, by zabić gwardzistów Naczelnego Przywódcy. Kylo prosi Rey, by razem rządzili galaktyką, ale dziewczyna odmawia. Używając Mocy, walczą o posiadanie miecza świetlnego Anakina Skywalkera. Miecz wybucha i zostaje zniszczony.

Leia odzyskuje przytomność, ogłusza Poe i pozwala rozpocząć ewakuację Raddusa. Holdo pozostaje na głównym statku, aby zmylić flotę Snoke’a, gdy wszyscy inni uciekają do starej bazy Sojuszu Rebeliantów na pobliskiej planecie Crait. DJ ujawnia plan ucieczki rebeliantów Najwyższemu Porządkowi. Generał Hux rozkazuje niszczyć transportowce. Widząc to, Holdo postanawia poświęcić swoje życie. Ustawia swój statek na prędkość światła i rozbija się na okręcie flagowym Snoke’a. Rey ucieka w panice, podczas gdy Kylo ogłasza się nowym Naczelnym Przywódcą. BB-8 uwalnia Rose i Finna, którzy uciekają po pokonaniu kapitan Phasmy i dołączają do ocalałych z ewakuacji. Kiedy na Crait przybywa Najwyższy Porządek, Poe, Finn i Rose prowadzą szarżę starymi śmigaczami, ale ponoszą ciężkie straty. Rey przylatuje Sokołem Millenium i odciąga myśliwce TIE, a Rose ratuje Finna przed samobójczym atakiem przeciwko głównej broni wroga, która następnie wypala dziurę w bramie twierdzy Ruchu Oporu.

Luke zjawia się na Crait. Kylo Ren rozkazuje skierować całą broń na swojego dawnego mistrza. Po zmasowanym ostrzale, Skywalker nie ponosi żadnego urazu. Kylo jest mocno zdenerwowany. Luke staje do bezpośredniej konfrontacji z Renem, dzięki czemu daje czas na ucieczkę ocalałym bojownikom Ruchu Oporu. Kylo przeszywa na wylot mieczem świetlnym Luke’a, ale dowiaduje się, że walczył z projekcją Mocy, a Luke wciąż jest na Ahch-To. Rey czyści Mocą zablokowany kamieniami tunel za bazą, aby pozostali bojownicy Ruchu Oporu mogli uciec. Luke spokojnie odchodzi i jednoczy się z Mocą. Ruch Oporu ucieka na pokładzie Sokoła. W Canto Bight jedno z dzieci, które pomogło Finnowi i Rose uciec, chwyta miotłę Mocą i spogląda w niebo.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]
Boyega, Ridley, Isaac, Driver, Gleeson i Christie – obsada filmu
Postać Aktor[4] Polski dubbing[6]
Rey Daisy Ridley Weronika Humaj
Kylo Ren Adam Driver Marcin Dorociński
Luke Skywalker Mark Hamill Mariusz Benoit
Leia Organa Carrie Fisher Dorota Kolak
Finn John Boyega Sebastian Fabijański
Poe Dameron Oscar Isaac Marcin Bosak
Rose Tico Kelly Marie Tran Justyna Kowalska
Paige Tico Ngô Thanh Vân Sonia Mietielica
wiceadmirał Amilyn Holdo Laura Dern Agata Kulesza
naczelny wódz Snoke Andy Serkis Grzegorz Damięcki
generał Hux Domhnall Gleeson Kamil Kula
kapitan Phasma Gwendoline Christie Katarzyna Dąbrowska
DJ Benicio del Toro Eryk Lubos
Chewbacca Joonas Suotamo[7]
C-3PO Anthony Daniels Piotr Bajor
R2-D2 Jimmy Vee
Maz Kanata Lupita Nyong’o Lidia Sadowa

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]
Rian Johnson

Prace nad filmem rozpoczęły się jeszcze przed premierą Przebudzenia Mocy. W sierpniu 2014 roku Rian Johnson potwierdził wcześniejsze plotki, że będzie reżyserem filmu[8]. Pierwsze sceny nakręcono na irlandzkiej wyspie Skellig Michael we wrześniu 2015 roku. Specjalnie wybrano tę porę roku z uwagi na trudne warunki pogodowe panujące w tym regionie[9]. Ivan Dunleavy potwierdził, że część zdjęć ponownie będzie mieć miejsce w londyńskim Pinewood Studios[10]. W maju 2016 roku kręcono sceny w chorwackim Dubrowniku. Twórcy w celu ochrony prywatności zamówili specjalne drony, których celem było uniemożliwienie fanom robienia zdjęć z wykorzystaniem nieautoryzowanych dronów podczas sesji nagraniowych[11].

Premiera filmu początkowo miała odbyć się 26 maja 2017, ale później przeniesiono ją na 15 grudnia[4]. Carrie Fisher, jedna z aktorek występujących w filmie, zmarła pod koniec 2016 roku. Sceny z jej udziałem zostały nakręcone wcześniej i twórcy nie musieli odtwarzać jej postaci w wersji cyfrowej[12].

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

Box office

[edytuj | edytuj kod]

Budżet filmu, według szacunków Box Office Mojo, wyniósł 317 milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film zarobił ponad 620 mln USD. W innych krajach przychody wyniosły 712 mln dolarów, a łączny przychód prawie 1333 miliony dolarów[3].

Krytyka w mediach

[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z dobrą reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 91% z 457 recenzji jest pozytywne, a średnia ocen wyniosła 8,09/10[13]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 56 recenzji wyniosła 85 punkty na 100[14].

Nagrody i nominacje

[edytuj | edytuj kod]

Film był nominowany do Oscara w czterech kategoriach – za najlepszą muzykę, dźwięk, efekty specjalne i montaż dźwięku.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Ben Quinn: Disney to buy Star Wars production company Lucasfilm for $4bn. The Guardian, 2012-10-31. [dostęp 2014-05-17]. (ang.).
  2. Star Wars Is Being Kick-Started with Dynamite J.J. Abrams to Direct Star Wars: Episode VII. starwars.com, 2013-01-25. [dostęp 2014-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-10)]. (ang.).
  3. a b c Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi. Box Office Mojo. [dostęp 2019-12-23]. (ang.).
  4. a b c Hugh Armitage: Star Wars Episode 8 release date, director, trailer and everything you need to know. digitalspy, 2016-12-16. [dostęp 2016-12-20]. (ang.).
  5. Nick Romano: Star Wars: Episode VIII has finished filming. EW.com, 2016-07-22. [dostęp 2017-01-14]. (ang.).
  6. „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”: obsada polskiego dubbingu. polski-dubbing.pl, 2017-12-14. [dostęp 2017-12-14].
  7. Rebecca English: Who are you calling a ginger beast, Harry? Princes get a VERY hairy hug from Chewbacca before duel with light sabers as they meet the Star Wars cast and crew on set at Pinewood. Daily Main Online, 2016-04-20. [dostęp 2017-12-16]. (ang.).
  8. Graeme McMillan: Rian Johnson Says Next 'Star Wars' Will Have Less CGI, More Practical Effects. 2014-08-18. (ang.).
  9. Graham Clifford: Skellig Michael: Is 6th-century rock star selling out to a galaxy far, far away?. 2015-09-06. (ang.).
  10. Alirjaafar: 'Star Wars' Returning To Pinewood For 'Episode VIII'. 2014-11-10. (ang.).
  11. Star Wars Episode VIII Starts Shooting in Dubrovnik This Week. 2016-03-08. (ang.).
  12. Lucasfilm: Carrie Fisher won't be digitally recreated. BBC, 2016-01-14. [dostęp 2017-01-14]. (ang.).
  13. Star Wars: The Last Jedi. Rotten Tomatoes. [dostęp 2019-12-05]. (ang.).
  14. Star Wars: The Last Jedi. Metacritic. [dostęp 2019-12-05]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]