Katarzyna Dąbrowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katarzyna Dąbrowska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 marca 1984
Nowe Miasto Lubawskie
Zawód aktorka, piosenkarka
Zespół artystyczny
Teatr Współczesny w Warszawie

Katarzyna Dąbrowska (ur. 14 marca 1984 w Nowym Mieście Lubawskim) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz piosenkarka, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego[1].

Życiorys[edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość spędziła w Nidzicy na Mazurach, gdzie uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego. W 2000 roku wzięła udział w odbywającym się na nidzickim zamku Festiwalu Piosenki Francuskiej, gdzie otrzymała pierwszą nagrodę[2]. W tym samym roku zdobyła także Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Francuskiej w Lubinie w kategorii amatorów. Tam zwrócił na nią uwagę Wojciech Młynarski, który namówił ją na zdawanie egzaminów do szkoły aktorskiej[3].

W 2006 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Petersburgu (II Nagroda w kategorii „Piosenka Aktorska”) i Konkursie Pamiętajmy o Osieckiej, w którym zajęła pierwsze miejsce. Rok później wygrała Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie[4].

W 2007 roku ukończyła studia na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, grając w spektaklach dyplomowych Usta pełne ptaków (rola Leny-Matki), Tańce w Ballybeg (rola Kate, za którą otrzymała nagrodę na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi)[5] oraz spektaklu muzycznym w reżyserii Mariusza Benoit MP3[6].

Po studiach przez dwa miesiące współpracowała z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu[7]. Od sezonu 2007/2008 jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie debiutowała rolą Leni w Procesie Franza Kafki w reż. Macieja Englerta[8]. W 2008 roku dołączyła do stałej obsady serialu Na dobre i na złe, w którym gra chirurga Wiktorię Consalidę[9].

Razem z Moniką Węgiel i Agnieszką Judycką tworzy trio wokalne Amok. W grudniu 2011 roku zespół wydał swój debiutancki album zatytułowany Amok utrzymany w klimacie jazzu i bluesa.[10]

Dokonania artystyczne[edytuj kod]

Teatr[edytuj kod]

Teatr Polskiego Radia[edytuj kod]

Teatr Telewizji[edytuj kod]

Filmografia[edytuj kod]

Filmy fabularne[edytuj kod]

  • 2009: Zuzanna jako Anna/Zuzanna
  • 2011: Urodziny jako dziewczyna Szymona
  • 2015: Sprawiedliwy jako Dziunia, przyrodnia siostra Pajtka
  • 2015: Nowy świat (epizod Żanna) jako pani Małgorzata
  • 2015: Król życia jako terapeutka na spotkaniach AA
  • 2016: Niewinne (Les Innocentes) jako siostra Anna
  • 2016: 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach jako Beata

Seriale telewizyjne[edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj kod]

Wykonanie muzyki[edytuj kod]

Dyskografia[edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj kod]

2000[edytuj kod]

2006[edytuj kod]

2007[edytuj kod]

2008[edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj kod]