Heinrich Hertz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heinrich Hertz
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko Heinrich Rudolf Hertz
Data i miejsce urodzenia 22 lutego 1857
Hamburg
Data i miejsce śmierci 1 stycznia 1894
Bonn
Zawód, zajęcie fizyk
Faksymile

Heinrich Rudolf Hertz (ur. 22 lutego 1857 w Hamburgu, zm. 1 stycznia 1894 w Bonn) – niemiecki fizyk pochodzenia żydowskiego[1][2], odkrywca fal elektromagnetycznych. Laureat Medalu Rumforda.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował fizykę na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma (w Berlinie). Przez trzy lata (po studiach) był asystentem Helmholtza. W roku 1883 został privatdozentem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Chrystiana Albrechta w Kilonii, a w latach 1885–1889 był profesorem fizyki w Wyższej Szkole Technicznej w Karlsruhe. Następnie objął posadę profesora fizyki na Uniwersytecie w Bonn[3].

W 1886 Hertz po raz pierwszy wytworzył fale elektromagnetyczne, posługując się skonstruowanym przez siebie oscylatorem elektrycznym (oscylator Hertza). Stwierdził tożsamość fizyczną fal elektromagnetycznych i fal świetlnych oraz ich jednakową prędkość rozchodzenia się. Stworzył także podstawy rozwoju radiokomunikacji. Dla uczczenia tych osiągnięć jednostkę częstotliwości nazwano od jego nazwiska hercem (Hz)[3].

Zmarł po dwuletniej walce z chorobą, którą identyfikuje się jako nowotwór kości[3] lub ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń[potrzebny przypis]. Został pochowany na cmentarzu Ohlsdorf w Hamburgu[3].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Struan Robertson: Buildings Integral to the Former Life and/or Persecution of Jews in Hamburg (ang.). uni-hamburg.de.
  2. Heinrich Rudolf Hertz (ang.). ur5eaw.com.
  3. a b c d Heinrich Hertz (ang.). W: Notable Names Database (NNDB) [on-line]. [dostęp 2014-03-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]