Iuturna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iuturna
bogini źródeł i wszystkich wód w Lacjum
Występowanie

mitologia rzymska

Teren kultu

starożytny Rzym

Nazwa święta

Iuturnalia (11 stycznia)

Rodzina
Mąż

Janus

Dzieci

Fons

Ruiny świątyni Juturny w Rzymie

Iuturna (pol. Juturna) – w mitologii rzymskiej bogini źródeł i opiekunka wszystkich wód w Lacjum.

Początkowo była nimfą źródlaną o imieniu Diuturna, której oddawano cześć nad rzeką Numicius (Numicus) koło Lawinium. W eposie Wergiliusza była też siostrą Turnusa, króla Rutulów, którego popierała w walce z Eneaszem (Eneida XII, 138nn.)[1]. Zakochany w niej Jowisz obdarzył ją nieśmiertelnością i władzą nad źródłami, mimo to pozostała nieczuła na jego zaloty.

Wśród mitologicznych bóstw Rzymian uważana za małżonkę Janusa i matkę Fonsa. Pod jej opieką znajdowały się źródła, fontanny, studnie i wszelkie miejsca dostarczające wodę z głębin.

Kult jej przeniesiono do Rzymu, gdy zyskał w Italii dominację wraz z utratą znaczenia Związku Latyńskiego. Uznawanej również za bóstwo uzdrawiające Iuturnie wzniesiono świątynię na Polu Marsowym[2]. Niedaleko Świątyni Westy znajdowało się na Forum Romanum jej święte źródło (właściwie zbiornik), znane jako lacus Iuturnae, skąd czerpano wodę na potrzeby rytualne i lecznicze. Doroczne święto bogini – Iuturnalia, obchodzono 11 stycznia jako dzień świąteczny pracowników wodociągów i fontann oraz straży pożarnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lucyna Stankiewicz: Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Ossolineum, 2008, s. 196.
  2. Bogowie, demony, herosi. Leksykon. Kraków: Wydawnictwo Znak, 1996, s. 197.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]