Juturna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Juturna
Iuturna
bogini źródeł i wszystkich wód w Lacjum
Występowanie

mitologia rzymska

Teren kultu

starożytny Rzym

Nazwa święta

Juturnalia (11 stycznia)

Rodzina
Mąż

Janus

Dzieci

Fons

Ruiny świątyni Juturny w Rzymie
Źródło Juturny u podnóża Palatynu

Juturna (łac. Iuturna) – w mitologii rzymskiej bogini źródeł i opiekunka wszystkich wód w Lacjum.

Początkowo była nimfą źródlaną (najadą) o imieniu Diuturna, której oddawano cześć nad rzeką Numicius (Numicus) koło Lawinium[1]. Uważana za córkę rzecznego boga Volturnusa[2]. W eposie Wergiliusza (tam jako córka Daunusa) była siostrą Turnusa, króla Rutulów, którego popierała w walce z Eneaszem (Eneida XII, 138nn.)[3]. Zakochany w niej Jowisz obdarzył ją nieśmiertelnością i władzą nad źródłami, mimo że długo unikała jego zalotów, przemyślnie ukrywając się przed nim. Ostatecznie bóg miał ją schwytać odwołując się do pomocy wszystkich nimf Lacjum[1].

Wśród mitologicznych bóstw Rzymian uważana była za małżonkę Janusa i matkę Fonsa[4][1]. Pod jej opieką znajdowały się źródła, fontanny, studnie i wszelkie miejsca dostarczające wodę z głębin.

Kult jej przeniesiono do Rzymu, gdy zyskał w Italii dominację wraz z utratą znaczenia Związku Latyńskiego. Uznawanej również za bóstwo uzdrawiające Juturnie wzniesiono świątynię na Polu Marsowym[5], w IX dzielnicy (regio) Rzymu, gdzie składano ofiary i odbywano modły, zwłaszcza w okresach suszy[6]. Niedaleko świątyni Westy znajdowało się na Forum Romanum jej święte źródło (właściwie zbiornik), znane jako lacus Iuturnae, skąd czerpano wodę na potrzeby rytualne i lecznicze[3]. Według Owidiusza (Fasti I, 463n.) doroczne święto bogini – Juturnalia, obchodzono 11 stycznia jako dzień świąteczny pracowników wodociągów, akweduktów i zdrojów (fontani) oraz straży pożarnej (vigili)[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pierre Grimal: Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Ossolineum, 1990, s. 166-167.
  2. Der Kleine Pauly. Lexikon der Antike. T. 3. München: Deutscher Taschenbuchverlag, 1979, kol. 25, 46.
  3. a b Lucyna Stankiewicz: Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej. Wrocław: Ossolineum, 2008, s. 196.
  4. Bogowie, demony, herosi. Leksykon, dz. cyt., s. 141, 197.
  5. Bogowie, demony, herosi. Leksykon, dz. cyt., s. 197.
  6. Mała encyklopedia kultury antycznej A–Z (red. Z. Piszczek).Warszawa: PWN, 1983, s. 349, ISBN 83-010-3529-3.
  7. New Larousse Encyclopedia of Mythology (red. Félix Guirand, Robert Graves). London: Hamlyn, 1968, s. 210, ISBN 0-600-02350-8

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]