Jaap de Hoop Scheffer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jaap de Hoop Scheffer
Dehoopscheffercrop.jpg
Data i miejsce urodzenia 3 kwietnia 1948
Amsterdam
Sekretarz generalny NATO
Okres od 5 stycznia 2004
do 1 sierpnia 2009
Przynależność polityczna Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny
Poprzednik George Robertson
Następca Anders Fogh Rasmussen
Odznaczenia
Rycerz Krzyża Wielkiego Orderu Oranje-Nassau (Holandia) Oficer Orderu Oranje-Nassau (Holandia) Rycerz Orderu Oranje-Nassau (Holandia) Order Stara Płanina (Bułgaria) Wielki Order Króla Petara Krešimira IV (Chorwacja) Order Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy (Estonia) Wielki Krzyż Orderu Witolda Wielkiego (Litwa) Komandor Krzyża Wielkiego Orderu Trzech Gwiazd (Łotwa) Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Rumunii Krzyż Komandorski Orderu Św. Michała i Św. Jerzego (Wielka Brytania) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy

Jaap de Hoop Scheffer, właśc. Jakob Gijsbert de Hoop Scheffer (ur. 3 kwietnia 1948 w Amsterdamie) – holenderski polityk, były minister spraw zagranicznych Holandii, sekretarz generalny NATO (2004–2009).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 60. XX wieku był oficerem niderlandzkich sił powietrznych. Po służbie wojskowej (1974–1976) pracował dla holenderskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych od 1976 do 1986. Przez pierwsze dwa lata, był pracownikiem holenderskiej ambasady w Ghanie. Po tym, był przedstawicielem delegacji holenderskiej przy Sojuszu Północnoatlantyckim (NATO) w Brukseli do 1980.

Do 1982 był członkiem socjalistyczno-liberalnej partii Demokraci 66, potem przeszedł do chrześcijańsko-konserwatywnej Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA). W wyborach parlamentarnych w 1986 roku został wybrany członkiem niższej izby parlamentu Tweede Kamer. Był rzecznikiem ds. zagranicznych swojej partii. W latach 1997–2001 był przewodniczącym grupy parlamentarnej partii CDA w izbie niższej, kiedy była ona w opozycji, co zaowocowało jego wyborem na stanowisko przewodniczącego partii.

Kiedy przed wyborami w 2002, zostały utworzone listy kandydatów, pozycja Scheffera jako lidera uległa zawahaniu. Po batalii o władzę w partii, de Hoop Scheffer zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego. Jego stanowisko przejął Jan Peter Balkenende.

W wyniku wyborów w 2002 CDA objęło władzę i utworzyło nowy rząd. Premierem został lider partii, Jan Peter Balkenende, który mianował Scheffera na stanowisko ministra spraw zagranicznych w swoim pierwszym gabinecie. Stanowisko zachował również w drugim gabinecie Balkenendego po wyborach w styczniu 2003.

W 2003 polityka zagraniczna Holandii, którą w dużej mierze kreował de Hoop Scheffer i Balkenende, charakteryzowała się aprobatą działań amerykańskich w wojnie przeciwko Irakowi. Holandia popierała politykę Stanów Zjednoczonych jedynie w sposób polityczny, a nie militarny, co dawało jej dwuznaczny charakter. Takie stanowisko, chociaż niepopierane przez społeczność Holandii, ale przysporzyło de Hoop Schefferowi międzynarodową karierę.

Jaap de Hoop Scheffer 5 stycznia 2004 został jedenastym sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego, obejmując to stanowisko po Lordzie Robertsonie. Scheffer biegle posługuje się językiem niderlandzkim, angielskim, niemieckim i francuskim.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. M.P. z 2009 r. Nr 33, poz. 486
  2. PAP/IAR: Prezydent odznaczył sekretarza generalnego NATO (pol.). wp.pl, 13 marca 2009. [dostęp 13 marca 2009].
  3. Cavaliere di Gran Croce Ordine al Merito della Repubblica Italiana (wł.). strona prezydenta Republiki Włoskiej, 16 lutego 2009.