Jelcz MAT Oławka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jelcz MAT Oławka
Dane ogólne
Producent Jelcz
Premiera 1964
Lata produkcji 1964-1965
Miejsce produkcji Jelcz-Laskowice, Polska
Dane techniczne
Typy nadwozia Wysokopodłogowy autobus turystyczny klasy MIDI
Układ drzwi 0-1-0
Liczba drzwi 1
Wnętrze
Liczba miejsc siedzących 24+1
Portal Portal Komunikacja miejska

Jelcz MAT Oławka[1] – prototypowy autobus turystyczny, produkowany przez polską firmę Jelcz w Jelczu koło Oławy. Autobus powstał na bazie samochodu Star 25 oraz autobusu Jelcz 014 Lux. Do przewozu większej liczby osób wykorzystywana była charakterystyczna przyczepa autobusowa o oznaczeniu P-01.

Historia[2][edytuj | edytuj kod]

W latach 1963-1965 pracowano w JZS nad stworzeniem małej przyczepy autobusowej. Owocem tych prac stał się Jelcz P01, opisywany szerzej w artykule pt. "Polskie przyczepy autobusowe". W roku 1964 jelczańscy konstruktorzy opracowali i wykonali ciekawy prototyp, oznaczony symbolem MAT "Oławka" i bazujący na przyczepie P01. Autobus o długości 7100 mm posiadał 24 miejsca i rozwijał maksymalną prędkość 108 km/h. Podwozie i silnik o mocy 105 KM pochodziły z samochodu ciężarowego Star 27. Przeznaczeniem konstrukcji MAT "Oławka" miała być obsługa niewielkich wycieczek (MAT to skrót od nazwy "mały autobus turystyczny"), linii o małym natężeniu ruchu pasażerskiego i tras nieprzejezdnych dla autobusu o normalnych wymiarach.

"Oławka" otrzymała bardzo luksusowe wykończenie wnętrza w postaci foteli z podwyższonym oparciem, odbiornika radiowego ze wzmacniaczem i mikrofonem, trzech głośników rozmieszczonych symetrycznie we wnętrzu... Małe okienka, zachodzące lekko na dach, umieszczone nad tradycyjnymi oknami oraz kołpaki nawiązywały wyraźnie do Jelcza 014 Lux. Wnętrze o wysokości 1,9 metra umożliwiało pasażerom swobodne poruszanie się. Przewóz bagażu zapewniały półki nadokienne oraz bagażnik dachowy. Kierowca otrzymał regulowany fotel i dodatkowe drzwi z lewej strony.

Początkowo prototyp kursował na trasie Warszawa – Jelcz. Prowadzono wtedy prace nad zmniejszeniem jego ciężaru, jako że masa 5250 kg przekraczała dopuszczalne normy. Ostatecznie udało się konstruktorom odchudzić "Oławkę" do 4480 kg. Jednakże nigdy nie zapadła decyzja o podjęciu seryjnej produkcji tego autobusu. Jedyny prototyp znalazł się w posiadaniu wrocławskiego oddziału Telewizji Polskiej i przez wiele lat służył tam jako wóz transmisyjny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oznaczenie MAT jest skrótem od Mały Autobus Turystyczny.
  2. Łukasz Supel: Ocalić od zapomnienia – `Ogórek`, czyli polsko-czeskie małżeństwo. 2004-07-13 18:28:09. [dostęp 23 czerwca 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]