Przejdź do zawartości

Star Jot 55

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Star Jot 55
Dane ogólne
Producent

ZBNS

Premiera

1955

Lata produkcji

1955

Miejsce produkcji

 Polska, Jelcz-Laskowice

Dane techniczne
Typy nadwozia

Autobus międzymiastowy klasy midi

Układ drzwi

0-1-1

Liczba drzwi

2

Silniki

S42

Moc silników

62,5 kW (85 KM)

Skrzynia biegów

manualna, niesynchronizowana

Liczba przełożeń

5

Długość

9340 mm

Szerokość

2440 mm

Wysokość

2800 mm

Masa własna

5055 kg

Masa całkowita

8405 kg

Rozstaw osi

4550 mm

Wnętrze
Liczba miejsc ogółem

38

Liczba miejsc siedzących

38

Informacje dodatkowe
ABS

Nie

ASR

Nie

EBS

Nie

ESP

Nie

Klimatyzacja

Nie

Star Jot 55prototyp polskiego autobusu międzymiastowego, opracowany w 1955 roku przez Zakłady Budowy Nadwozi Samochodowych w Jelczu-Laskowicach.

Historia modelu[edytuj | edytuj kod]

W maju 1955 roku zaprezentowano po raz pierwszy prototyp autobusu międzymiastowego Star Jot 55. Głównym konstruktorem pojazdu był inż. Jerzy Bugajski. Opracowanie dokumentacji technicznej oraz budowa prototypu zajęła załodze ZBNS w Jelczu-Laskowicach cztery miesiące.

Nadwozie typu wagonowego wykonane z profili stalowych łączonych ze sobą poprzez metodę spawania, osadzone zostało na podłużnicowej ramie spawanej wykonanej z blachy tłoczonej zastosowanej w autobusie Star N52 i samochodzie ciężarowym Star 20. Poszycie zewnętrzne nadwozia wykonane zostało z blach stalowych, natomiast środkowa cześć dachu z płyty pilśniowej. W prawej ścianie bocznej autobusu pomiędzy przednią i tylną osią oraz na zwisie tylnym umieszczone zostały jednoskrzydłowe drzwi prowadzące do wnętrza pojazdu. Wnętrze przeznaczone do przewozu 37 pasażerów na miejscach siedzących, wykończona została lakierowanymi płytami pilśniowymi oraz sklejką. Podłogę w części przedniej wykonano z blachy stalowej, natomiast w tylnej z desek sosnowych pokrytych gumą. Do przewozu bagażu pasażerów przewidziane zostały wewnętrzne półki umieszczone nad oknami bocznymi oraz bagażnik dachowy. Model ten posiadał podpodłogowy schowek na pocztę, umieszczony w tylnej części nadwozia.

Do napędu prototypu wykorzystano 6-cylindrowy rzędowy silnik benzynowy typu S42 o pojemności skokowej 4188 cm³ i maksymalnej mocy 62,5 kW (85 KM). Jednostka ta zblokowana została z 4-biegowa manualną, niesynchronizowaną skrzynią biegów.

Produkcja Stara Jot 55 nie została podjęta. Uznano, że nie ma potrzeby równoczesnego wytwarzania dwóch typów autobusów o podobnej wielkości.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]