Karina Szafrańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karina Szafrańska
Data urodzenia 1963[1]
Zawód aktorka
Lata aktywności od 1984

Karina Szafrańska – polska aktorka filmowa i dubbingowa, prezenterka telewizyjna, doktor logopedii.

Życiorys[edytuj]

O karierze aktorskiej myślała już przed maturą. Grała role statystów w Teatrze Żydowskim i Teatrze Syrena w Warszawie. W wieku 19 lat znalazła się w obsadzie „Seksmisji”. Za pierwszym razem bez powodzenia ubiegała się o przyjęcie do szkoły aktorskiej w Warszawie. Dopiero rok później dostała się na PWST we Wrocławiu. Na czwartym roku studiów straciła głos na trzy miesiące. Zaraz po ukończeniu szkoły teatralnej przyjęto ją do obsady Teatru Narodowego, ale straciła pracę w 1990 roku, po rozwiązaniu zespołu. Wróciła do Teatru Syrena, następnie przeszła do Teatru Nowego. Wkrótce potem wygrała casting na pierwsza prezenterkę Polsatu. W telewizji pracowała od 1993 do 1998 roku, najpierw zapowiadając audycje, potem także prowadząc programy. Nieprzerwanie przez całe życie występowała w rolach epizodycznych w serialach. Użycza także głosu dubbingowanym filmom i serialom – przez wiele lat dubbingowała Emmę Thompson. Jest także właścicielką założonego przez siebie w 1993 roku studia dubbingowego Sonica[2].

Wobec braku pomysłów na dalszy rozwój kariery telewizyjnej przeszła do pracy w nauce. Studiowała logopedię na Uniwersytecie Warszawskim, potem odbyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2010 roku otrzymała na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Rozpoczęła pracę jako wykładowca i terapeuta osób z zaburzeniami mowy. Jest także kierownikiem Zakładu Logopedii Wyższej Szkole Nauk Społecznych[2].

Filmografia[edytuj]

Dubbing[edytuj]

Przypisy

  1. filmpolski.pl
  2. a b Dagmara Romanowska: Karina Szafrańska: dziewczyna z tysiącem pomysłów i pięknym głosem (pol.). Onet.Film, 2013-05-20. [dostęp 2013-05-24].

Linki zewnętrzne[edytuj]