Kimchi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kimchi
Kimchi
Kimchi
Nazwa koreańska
Hangul 김치
Hancha 沈菜 (archaicznie)
Transkrypcja poprawiona Gimchi
Transkrypcja MCR Kimch'i
Wymowa (IPA) Kimci

Kimchi - tradycyjne danie kuchni koreańskiej składające się z fermentowanych lub kiszonych warzyw. Zazwyczaj jest to kapusta, rzepa albo ogórek, ale można też przygotować kimchi z innych warzyw. Większość kimchi ma ostry smak z powodu użycia płatków papryczek chili. W Korei kimchi jest popularną przystawką i ważnym elementem każdego posiłku, ale używane jest także jako składnik w przygotowywaniu innych potraw, takich jak kimchi jjigae (zupa kimchi) czy kimchi bokkeumbap (smażony ryż z kimchi).

Składniki[edytuj | edytuj kod]

Główne składniki to kapusta pekińska (albo chińska), rzodkiew japońska, czosnek, papryka chili, cebula, solone krewetki lub inne owoce morza, imbir, sól oraz cukier. Najpopularniejsze kimchi (baechu kimchi) składa się z kapusty chińskiej kiszonej w zalewie złożonej z kleiku ryżowego, płatków papryczek chili, imbiru, czosnku oraz dymki. Istnieje wiele innych wariantów tej potrawy, często o zasięgu lokalnym lub sezonowym, włączając w to np. kaktugi bazujące na rzodkwi, bez dodatku kapusty. Można także przyrządzać tę potrawę z innymi rodzajami kapusty, otrzymuje się wtedy danie "lżejsze" i mniej pikantne.

Baechu kimchi, mimo swej obecnej popularności, powstało stosunkowo późno. Papryczki chili zostały wprowadzone do Korei (poprzez Japonię) na początku XVII wieku, a dopiero 200 lat później zastosowano je w przyrządzaniu kimchi. Kapusta chińska (kor. baechu) dotarła do Korei z Chin prawdopodobnie w XIX wieku, wcześniej stosowano miejscowe warzywa.

Dawniej przechowywano kimchi w glinianych garnkach ustawionych z dala od innych produktów i domowników (ze względu na specyficzny i intensywny aromat), częściowo zakopane w ziemi, poza budynkami. Obecnie używa się specjalnych lodówek[1].

Właściwości odżywcze i zdrowotne[edytuj | edytuj kod]

Niektórzy uważają, że niewielka ilość zachorowań na SARS w Korei połączona jest z wysoką spożywalnością kimchi, ale nie ma na to jednoznacznych dowodów. Prowadzono także badania nad wpływem tej potrawy na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka żołądka, szczególnie u osób z predyspozycjami genetycznymi[2].

Przypisy

  1. Lena Świadek: Zaproszenie na kimchi. Skarżysko-Kamienna: Kwiaty Orientu, 2008, s. 90-91. ISBN 978-83-926940-4-5.
  2. World Journal of Gastroenterology. . 11 (21). s. 3175–3181. [dostęp 31.01.2012].