Krzysztof Kononowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krzysztof Kazimierz Kononowicz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 stycznia 1963
Kętrzyn
Zawód aktywista lokalny
Strona internetowa

Krzysztof Kononowicz (ur. 21 stycznia 1963 w Kętrzynie) – mieszkaniec Białegostoku, który kandydował na prezydenta tego miasta oraz do Rady Miejskiej Białegostoku z okręgu wyborczego numer 4 w wyborach samorządowych w roku 2006, startując z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Podlasie XXI wieku. Z wykształcenia kierowca-mechanik.

Polityka[edytuj]

W latach 1980-2002 był członkiem Solidarności w Białymstoku[1].

W wyborach na prezydenta Białegostoku w 2006 r. uzyskał 1676 głosów (1,89%), co dało mu szóstą pozycję[2]. W powtórzonych wyborach do Sejmiku Województwa Podlaskiego 22 maja 2007 r. Krzysztof Kononowicz wystartował jako kandydat nr 1 z listy wyborczej Podlasia XXI wieku.

Popularność medialna[edytuj]

Stał się znany po publikacji w serwisie YouTube swojego przemówienia w Studio Wyborczym TV Jard[3]. Spot wyborczy Kononowicza w portalu YouTube do 4 lutego 2007 r. obejrzano ponad 6 mln razy. Jego fragmenty pokazał główny serwis informacyjny telewizji TVN (Fakty), Polsat (Wydarzenia), Wiadomości TVP1, Teleexpress, program Szkło kontaktowe. Kandydatura Kononowicza była także przedmiotem dyskusji w programie radiowym Dyskusja publicystów w "Poranku Radia TOK FM" (komentowali m.in. Tomasz Lis i Jacek Żakowski) oraz "Blog FM". Fenomen kandydata na prezydenta Białegostoku komentowały również największe polskie portale internetowe: Onet.pl, Interia.pl, Gazeta.pl. Sam Kononowicz był gościem prowadzonego przez Piotra Najsztuba i Jacka Żakowskiego programu Tok2Szok, był też obiektem zainteresowania w teledysku hip-hopowej Grupy OperacyjnejNie będzie niczego[4].

Historia Kononowicza posłużyła za inspirację dla etiudy studenckiej Rafała Skalskiego Żeby nie było niczego z 2007 r.[5]

W lipcu 2009 roku wziął udział w nagraniach do filmu komediowego Ciacho w reżyserii Patryka Vegi, gdzie wcielił się w rolę prokuratora. Premiera filmu miała miejsce 7 stycznia 2010 roku[6].

Fenomen[edytuj]

Kononowicz, w przeciwieństwie do konkurentów, posługiwał się prostym językiem. Z jego spotów wyborczych nie wycięto potknięć językowych. Opowiadał o sobie w sposób dotychczas niestosowany publicznie (mam drewniany domek, mam matkę, tatuś mój jest bardzo zasłużony[7]). Jego oryginalne pomysły nie odnosiły się do "wielkiej polityki", lecz do spraw dotyczących przeciętnych ludzi. Jednym z bardziej znanych haseł stała się wypowiedź: żeby nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego[7]. W spotach wyborczych występował nie w garniturze, lecz w tureckim swetrze.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]