Radni sejmików województw III kadencji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koalicje w sejmikach

Radni sejmików województw III kadencji – radni 16 sejmików wojewódzkich w Polsce III kadencji (2006–2010).

561 spośród nich zostało wybranych w wyborach samorządowych w 2006 na kadencję przypadającą na lata 2006–2010. Wybory przeprowadzono w wielomandatowych okręgach z listami otwartymi, obowiązywał 5% próg wyborczy na obszarze województwa z możliwością blokowania list w podziale mandatów. W razie zwolnienia mandatu w danych okręgu, funkcję radnego obejmowała osoba z tej samej listy wyborczej z kolejno najwyższym wynikiem wyborczym. Głosowanie odbyło się 12 listopada 2006. Wybory przeprowadzono na podstawie przepisów Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (1998)[1].

Spis treści

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[2] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Platforma Obywatelska RP 337 035 37,05 16 44,44
Prawo i Sprawiedliwość 216 973 23,85 10 27,78
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 135 592 14,91 Decrease2.svg 12,82[a] 4 Decrease2.svg 8[b] 11,11
Polskie Stronnictwo Ludowe 62 588 6,88 Increase2.svg 0,54 3 Increase2.svg 1 8,33
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 58 271 6,41 Decrease2.svg 11,09 3 Decrease2.svg 5 8,33
Liga Polskich Rodzin 36 413 4,00 Decrease2.svg 11,01 Decrease2.svg 6
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 26 479 2,91 Increase2.svg 2,11 Steady2.svg
Polska Partia Pracy 13 985 1,54 Increase2.svg 0,34 Steady2.svg
Unia Polityki Realnej 10 367 1,14 Decrease2.svg 1,01 Steady2.svg
Narodowe Odrodzenie Polski 7062 0,78
Narodowe Stowarzyszenie Aktywności Społecznej 2317 0,25
Ziemia Lubańska Doby Napoleońskiej 1821 0,20
Konfederacja – Godność i Praca 719 0,08
Ogółem 909 622 100,00 36 100,00
Głosy nieważne 129 886 12,49 Decrease2.svg 6,53
Frekwencja 1 039 508 44,68 Increase2.svg 1,97

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo) [Marszałek województwa Andrzej Łoś, koalicja PO-PSL]:

16 3 10 4 3
PO PSL PiS LiD Samoobrona
PO PSL PiS LiD Samoobrona LPR

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Platforma Obywatelska RP
Andrzej Łoś (47 195)
Ewa Rzewuska (11 633)
Jarosław Charłampowicz (8485)
Agnieszka Muszyńska (5823)
Prawo i Sprawiedliwość
Paweł Wróblewski (26 908)
Rafał Holanowski (4932)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Jan Rymarczyk (13 540)
2 Platforma Obywatelska RP
Dariusz Stasiak (6055)
Marek Łapiński (4251)[c]
Jacek Pilawa (3990)[d]
Prawo i Sprawiedliwość
Paweł Hreniak (9829)
Piotr Milczanowski (3705)[e]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Wojciech Adamczak (2268)[f]
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Wacław Berus (4518)
3 Platforma Obywatelska RP
Jerzy Tutaj (26 260)
Patryk Wild (6660)
Zbigniew Piotrowicz (5089)
Zbigniew Szczygieł (4761)[g]
Prawo i Sprawiedliwość
Jerzy Gierczak (14 116)
Julian Golak (6329)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Marek Dyduch (20 606)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Stanisław Longawa (3472)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Grzegorz Skiba (4987)
4 Platforma Obywatelska RP
Jerzy Pokój (14 811)
Józef Kozłowski (7328)[h]
Prawo i Sprawiedliwość
Jerzy Zieliński (7014)
Marek Tomala (3406)[i]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Tomasz Winnicki (5978)[j]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Wojciech Smoliński (2556)
5 Platforma Obywatelska RP
Ali Alira (4317)[k]
Alicja Sokołowska (3146)[l]
Wojciech Sokołowski (2446)[m]
Prawo i Sprawiedliwość
Krzysztof Ślufcik (8717)
Dorota Czudowska (8573)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Jadwiga Szeląg (10 986)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Józef Pawlak (5962)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[3] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Platforma Obywatelska RP 161 194 26,56 11 33,33
Prawo i Sprawiedliwość 132 548 21,84 8 24,24
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 122 541 20,19 Decrease2.svg 11,61[a] 6 Decrease2.svg 7[b] 18,18
Polskie Stronnictwo Ludowe 73 642 12,13 Increase2.svg 1,29 4 Increase2.svg 1 12,12
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 47 259 7,79 Decrease2.svg 10,65 4 Decrease2.svg 4 12,12
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 24 539 4,04 Increase2.svg 3,15 Steady2.svg
Liga Polskich Rodzin 23 429 3,86 Decrease2.svg 10,11 Decrease2.svg 6
Unia Polityki Realnej 9735 1,60 Increase2.svg 0,07 Steady2.svg
Polska Partia Pracy 8369 1,38 Decrease2.svg 0,20 Steady2.svg
Narodowe Odrodzenie Polski 3620 0,60
Ogółem 606 876 100,00 33 100,00
Głosy nieważne 95 838 13,64 Decrease2.svg 3,16
Frekwencja 702 714 43,16 Increase2.svg 2,99

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa [Marszałek województwa Piotr Całbecki, koalicja PO-PiS-PSL-SRP]:

11 8 4 4 6
PO PiS PSL Samoobrona LiD
PO PiS PSL Samoobrona LiD LPR

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Platforma Obywatelska RP
Krzysztof Sikora (12 928)
Włodzisław Giziński (6294)
Iwona Kozłowska (8211)
Prawo i Sprawiedliwość
Grzegorz Schreiber (8547)
Józef Rogacki (4972)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Jan Szopiński (12 832)
2 Platforma Obywatelska RP
Andrzej Kobiak (5366)
Stanisław Drozdowski (3093)[n]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Silvana Oczkowska (1716)[o]
Prawo i Sprawiedliwość
Regina Ostrowska (5962)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Lucyna Andrysiak (3950)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Adam Kroll (2674)
3 Platforma Obywatelska RP
Leszek Kawski (3569)[p]
Prawo i Sprawiedliwość
Paweł Jankiewicz (5349)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Bogdan Lewandowski (3688)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Ryszard Bober (5811)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Piotr Wolski (3748)
4 Platforma Obywatelska RP
Piotr Całbecki (22 985)
Leszek Pluciński (3716)
Prawo i Sprawiedliwość
Adam Banaszak (9900)
Lech Zdrojewski (3270)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Waldemar Achramowicz (14 205)
5 KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Aleksander Kmiećkowiak (2823)[q]
Prawo i Sprawiedliwość
Ryszard Grobelski (6552)
Platforma Obywatelska RP
Paweł Kiszka (2157)[r]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Marek Kazimierski (1832)[s]
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Bartosz Nowacki (2866)
6 Platforma Obywatelska RP
Sławomir Kopyść (6418)
Marek Bruzdowicz (5111)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Stanisław Pawlak (6136)
Prawo i Sprawiedliwość
Wojciech Jaranowski (6297)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Paweł Zgórzyński (2428)[t]
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Marian Gołębiewski (1831)[u]

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Lubelskiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[4] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Prawo i Sprawiedliwość 192 879 25,96 11 33,33
Polskie Stronnictwo Ludowe 167 935 22,60 Increase2.svg 2,79 8 Increase2.svg 1 24,24
Platforma Obywatelska RP 118 352 15,93 6 18,18
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 67 128 9,03 Decrease2.svg 12,81 4 Decrease2.svg 4 12,12
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 89 411 12,03 Decrease2.svg 8,53[a] 3 Decrease2.svg 6[b] 9,09
Liga Polskich Rodzin 48 789 6,57 Decrease2.svg 11,79 1 Decrease2.svg 6 3,03
Samoobrona Patriotyczna 20 942 2,82
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 18 433 2,48 Increase2.svg 1,62 Steady2.svg
Polska Partia Pracy 10 455 1,41 Decrease2.svg 0,09 Steady2.svg
Unia Polityki Realnej 4878 0,66 Decrease2.svg 0,86 Steady2.svg
Narodowe Odrodzenie Polski 3820 0,51
Ogółem 743 022 100,00 33 100,00
Głosy nieważne 98 610 11,72 Decrease2.svg 1,03
Frekwencja 841 632 48,55 Decrease2.svg 0,26

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo) [Marszałek województwa Jarosław Zdrojkowski, koalicja PiS-PO]:

11 6 8 4 3 1
PiS PO PSL Samoobrona LiD LPR
PiS PO PSL Samoobrona LiD LPR

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Platforma Obywatelska RP
Jacek Sobczak (20 256)
Marzena Świnarska (4133)
Prawo i Sprawiedliwość
Andrzej Pruszkowski (12 178)
Ewa Dumkiewicz-Sprawka (5153)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Jacek Czerniak (8058)
2 Polskie Stronnictwo Ludowe
Henryk Dudziak (6575)
Grzegorz Kapusta (5156)[v]
Marek Michalik (3680)[w]
Prawo i Sprawiedliwość
Tomasz Solis (13 283)
Jan Frania (7138)
Teresa Kot (5458)
Platforma Obywatelska RP
Marek Flasiński (7828)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Barbara Sikora (1547)[x]
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Józef Krzyszczak (3251)
3 Polskie Stronnictwo Ludowe
Sławomir Sosnowski (10 299)
Ireneusz Stolarczyk (6463)
Prawo i Sprawiedliwość
Jerzy Szwaj (9257)
Krzysztof Głuchowski (7349)
Platforma Obywatelska RP
Mateusz Orzechowski (3259)[y]
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Jacek Kopeć (2506)
4 Prawo i Sprawiedliwość
Mieczysław Nizio (6967)
Ewa Panasiuk (4541)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Andrzej Romańczuk (6898)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Wacław Cichosz (2428)[z]
Platforma Obywatelska RP
Wiesław Brodowski (4038)[aa]
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Lucyna Kozaczuk (3582)
5 Polskie Stronnictwo Ludowe
Arkadiusz Bratkowski (8322)
Jan Kowalik (7937)
Prawo i Sprawiedliwość
Marian Jaworski (10 001)
Krzysztof Rusztyn (7420)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Stanisław Misztal (6923)
Platforma Obywatelska RP
Andrzej Mulawa (2133)[ab]
Liga Polskich Rodzin
Antonina Łobejko (3046)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Lubuskiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Sejmik Województwa Lubuskiego.
Komitet wyborczy[5] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Platforma Obywatelska RP 88 373 27,97 10 33,33
Prawo i Sprawiedliwość 67 561 21,38 8 26,67
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 75 671 23,95 Decrease2.svg 18,95[a] 6 Decrease2.svg 11[b] 20,00
Polskie Stronnictwo Ludowe 32 374 10,24 Increase2.svg 1,83 3 Increase2.svg 1 10,00
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 17 490 5,53 Decrease2.svg 7,56 3 Decrease2.svg 1 10,00
Liga Polskich Rodzin 13 962 4,42 Decrease2.svg 8,48 Decrease2.svg 3
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 11 917 3,77 Increase2.svg 3,31 Steady2.svg
Polska Partia Pracy 3925 1,24 Decrease2.svg 0,34 Steady2.svg
Unia Polityki Realnej 2827 0,89 Decrease2.svg 0,78 Steady2.svg
Samoobrona Patriotyczna 1904 0,60
Ogółem 316 004 100,00 30 100,00
Głosy nieważne 46 940 13,26 Decrease2.svg 3,26
Frekwencja 364 301 45,61 Increase2.svg 2,11

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo) [Marszałek województwa Krzysztof Szymański, koalicja PO-PiS-PSL]:

10 8 3 6 3
PO PiS PSL LiD Samoobrona
PO PiS PSL LiD LPR

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Prawo i Sprawiedliwość
Elżbieta Płonka (7276)
Mirosław Marcinkiewicz (3835)
Platforma Obywatelska RP
Wojciech Wilento (2252)
Roman Dziduch (1994)[ac]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Bogusław Andrzejczak (4745)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Barbara Kucharska (1526)[ad]
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Maciej Nawrocki (1129)
2 KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Edward Fedko (10 384)
Marek Zaręba (6391)
Platforma Obywatelska RP
Bogusław Zaborowski (2238)
Marek Kubik (1942)[ae]
Prawo i Sprawiedliwość
Zenon Fabianowicz (1015)
Grzegorz Grabarek (877)[af]
3 Platforma Obywatelska RP
Krzysztof Szymański (3785)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Józef Bartkowiak (2142)[ag]
Prawo i Sprawiedliwość
Tadeusz Ardelli (4260)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Tadeusz Paduszyński (1598)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Lech Kowsz (905)
4 Platforma Obywatelska RP
Krzysztof Szymański (2474)
Elżbieta Polak (1860)[ah]
Danuta Krojcig (1465)[ai]
Prawo i Sprawiedliwość
Robert Sapa (7184)
Zbigniew Kościk (2729)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Tomasz Wontor (4949)
5 Platforma Obywatelska RP
Klaudiusz Balcerzak (6418)
Maria Szablowska (4471)
Prawo i Sprawiedliwość
Robert Paluch (5123)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Kazimierz Pańtak (3422)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Józefa Rubacha (2274)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Ireneusz Ganczar (1903)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Łódzkiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[6] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Prawo i Sprawiedliwość 189 276 23,14 12 33,33
Platforma Obywatelska RP 176 368 21,57 10 27,78
Polskie Stronnictwo Ludowe 126 473 15,47 Increase2.svg 0,16 6 Steady2.svg 16,67
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 126 251 15,44 Decrease2.svg 8,47[a] 4 Decrease2.svg 8[b] 11,11
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 55 707 6,81 Decrease2.svg 14,70 4 Decrease2.svg 6 11,11
Liga Polskich Rodzin 35 531 4,34 Decrease2.svg 9,53 Decrease2.svg 6
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 25 074 3,07 Increase2.svg 2,13 Steady2.svg
Samoobrona Patriotyczna 20 024 2,45
Chrześcijański Ruch Samorządowy 15 426 1,89
KWW Strażacki Komitet Wyborczy 12 610 1,54
Polska Partia Pracy 10 868 1,33 Decrease2.svg 0,38 Steady2.svg
Unia Polityki Realnej 10 663 1,30 Decrease2.svg 0,88 Steady2.svg
Stowarzyszenie Instruktorów Nauki Jazdy 5602 0,69
Narodowe Odrodzenie Polski 3586 0,44
KWW Wojewódzki Ruch Samorządowy 2981 0,36
KWW Wojewódzki Lista Sowińskiego 851 0,10
KWW Porozumienie Robotniczo-Ludowe 500 0,06
Ogółem 817 791 100,00 36 100,00
Głosy nieważne 128 272 13,56 Increase2.svg 1,06
Frekwencja 946 063 45,66 Increase2.svg 3,91

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo) [Marszałek województwa Włodzimierz Fisiak, koalicja PO-PSL-LiD]:

10 6 4 12 4
PO PSL LiD PiS Samoobrona
PO PSL LiD PiS LPR

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Platforma Obywatelska RP
Włodzimierz Fisiak (16 313)
Agata Sadowska (5367)
Prawo i Sprawiedliwość
Krzysztof Dudek (14 371)
Jerzy Stasiak (2961)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Mieczysław Teodorczyk (7373)[aj]
2 Platforma Obywatelska RP
Elżbieta Hibner (8022)
Sylwia Adamczewska (2394)[ak]
Prawo i Sprawiedliwość
Anna Kamińska (10 439)
Wojciech Walczak (3844)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Krzysztof Makowski (15 903)
3 Prawo i Sprawiedliwość
Grzegorz Michalak (4842)
Tomasz Kupis (4101)[al]
Platforma Obywatelska RP
Jerzy Olejniczak (5294)[am]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Edward Gnat (3262)[an]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Michał Kaczmarek (6795)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Jan Wojtera (3453)
4 Prawo i Sprawiedliwość
Marek Cieślak (3335)[ao]
Jan Kałużny (3189)[ap]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Andrzej Chowis (5022)
Elżbieta Nawrocka (4512)[aq]
Platforma Obywatelska RP
Waldemar Przyrowski (6849)
Franciszek Widera (2856)[ar]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Irena Nowacka (10 477)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
wakat[as]
5 Prawo i Sprawiedliwość
Piotr Grabowski (7706)
Witold Witczak (6400)[at]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Marek Mazur (2985)
Zygmunt Kocimowski (2442)[au]
Platforma Obywatelska RP
Anna Mizgalska-Dąbrowska (2426)[av]
Marek Grynkiewicz (2174)[aw]
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Piotr Kociołek (1623)[ax]
6 Prawo i Sprawiedliwość
Paweł Kwaśniak (8990)
Jan Rożenek (3807)[ay]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Artur Bagieński (7865)
Platforma Obywatelska RP
Wiktor Olszewski (6250)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Cezary Łyżwiński (4491)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Małopolskiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[7] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Prawo i Sprawiedliwość 354 701 34,44 16 41,03
Platforma Obywatelska RP 317 021 30,78 13 33,33
Polskie Stronnictwo Ludowe 85 670 8,32 Increase2.svg 0,24 4 Increase2.svg 2 10,26
Liga Polskich Rodzin 63 662 6,18 Decrease2.svg 11,68 4 Decrease2.svg 5 10,26
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 100 850 9,79 Decrease2.svg 7,94[a] 2 Decrease2.svg 6[b] 5,13
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 39 615 3,85 Decrease2.svg 7,56 Decrease2.svg 4
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 36 091 3,50 Increase2.svg 2,46 Steady2.svg
Polska Partia Pracy 12 692 1,23 Increase2.svg 0,21 Steady2.svg
Unia Polityki Realnej 10 674 1,04 Decrease2.svg 1,83 Steady2.svg
Chrześcijański Ruch Samorządowy 5769 0,56
KWW Sławomir Gąsiorowski – prawnik 2037 0,20
KWW Twój Dobry Wybór 1082 0,11
Ogółem 1 029 864 100,00 39 100,00
Głosy nieważne 133 546 11,48 Decrease2.svg 0,92
Frekwencja 1 163 410 45,97 Increase2.svg 0,06

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo) [Marszałek województwa Marek Nawara, koalicja PiS-PSL-LPR]:

16 4 4 13 2
PiS PSL LPR PO LiD
PiS PSL LPR PO LiD

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Platforma Obywatelska RP
Marek Lasota (13 666)
Marek Sowa (7742)
Prawo i Sprawiedliwość
Agata Szuta (13 225)
Ewa Klich (6408)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Bogusław Mąsior (8784)
2 Prawo i Sprawiedliwość
Jan Bereza (6813)
Stanisław Rumian (6655)[az]
Platforma Obywatelska RP
Kazimierz Czekaj (13 336)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Stefan Nowak (4587)
Liga Polskich Rodzin
Wojciech Bosak (5327)
3 Platforma Obywatelska RP
Teresa Starmach (10 709)
Kazimierz Barczyk (7068)
Stanisław Handzlik (6758)
Ewa Wicher (3278)[ba]
Krzysztof Kiciński (2453)[bb]
Prawo i Sprawiedliwość
Marek Nawara (34 500)
Renata Godyń-Swędzioł (6531)
Maria Malinowska (6492)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Brygida Kuźniak (14 293)
4 Prawo i Sprawiedliwość
Andrzej Kramarczyk (15 743)
Jana Hamerski (9605)
Andrzej Sasuła (6700)
Platforma Obywatelska RP
Barbara Dziwisz (14 521)
Jerzy Ochman (6005)[bc]
Liga Polskich Rodzin
Piotr Stachura (3862)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Franciszek Szydłowski (3299)
5 Prawo i Sprawiedliwość
Barbara Kosińska-Geras (19 215)
Iwona Tworzydło (6423)
Elżbieta Zięba (6355)[bd]
Platforma Obywatelska RP
Roman Ciepiela (9097)
Bolesław Łączyński (6343)[be]
Polskie Stronnictwo Ludowe
wakat[bf]
Liga Polskich Rodzin
Adam Kwaśniak (4685)
6 Prawo i Sprawiedliwość
Andrzej Romanek (16 879)
Witold Kozłowski (15 297)
Grzegorz Biedroń (7083)
Platforma Obywatelska RP
Leszek Zegzda (8415)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Urszula Nowogórska (4392)
Liga Polskich Rodzin
Stanisław Dębski (4698)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Mazowieckiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[8] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Platforma Obywatelska RP 427 701 24,47 Increase2.svg 16,00 17 Increase2.svg 12 33,33
Prawo i Sprawiedliwość 436 142 24,96 Increase2.svg 7,61 14 Increase2.svg 4 27,45
Polskie Stronnictwo Ludowe 342 440 19,59 Increase2.svg 8,20 12 Increase2.svg 5 23,53
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 221 676 12,68 Decrease2.svg 8,41[a] 4 Decrease2.svg 10[b] 7,84
Liga Polskich Rodzin 104 458 5,98 Decrease2.svg 8,27 4 Decrease2.svg 3 7,84
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 45 060 2,58 Decrease2.svg 12,94 Decrease2.svg 8
Unia Polityki Realnej 41 613 2,38 Decrease2.svg 1,12 Steady2.svg
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 38 782 2,22 Increase2.svg 1,53 Steady2.svg
Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego 36 873 2,11
KWW Nasza Warszawa i Mazowsze 16 895 0,97
Polska Partia Pracy 12 236 0,70 Decrease2.svg 0,24 Steady2.svg
Wierni Polsce 7152 0,41
Stowarzyszenie Platforma Samorządowa 5503 0,31
Narodowe Odrodzenie Polski 5293 0,30
Samoobrona Patriotyczna 3945 0,23
KWW Konfederacja Polski Niepodległej 1227 0,07 Decrease2.svg 0,15 Steady2.svg
Konfederacja – Godność i Praca 703 0,04
Ogółem 1 747 699 100,00 51 100,00
Głosy nieważne 298 851 14,60 Decrease2.svg 2,40
Frekwencja 2 046 550 50,52 Increase2.svg 4,38

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo) [Marszałek województwa Adam Struzik, koalicja PSL-PO]:

17 12 14 4 4
PO PSL PiS LiD LPR
PO PSL PiS LiD LPR

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Platforma Obywatelska RP
Robert Soszyński (39 741)
Klara Kazimierska-Czaja (17 750)
Krzysztof Skolimowski (9870)
Prawo i Sprawiedliwość
Irena Kleniewska (7762)[bg]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Jacek Pużuk (11 463)[bh]
2 Platforma Obywatelska RP
Ludwik Rakowski (22 733)
Piotr Strzembosz (20 192)
Urszula Uranowska-Muszyńska (19 158)
Prawo i Sprawiedliwość
Maciej Więckowski (30 195)
Lidia Ujazdowska (13 819)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Marcin Święcicki (27 150)
3 Platforma Obywatelska RP
Tomasz Kucharski (30 889)
Olga Łyjak (14 368)
Artur Buczyński (9151)
Prawo i Sprawiedliwość
Janina Rogg (15 603)
Jarosław Jankowski (12 264)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Dorota Grochala (1557)[bi]
4 Polskie Stronnictwo Ludowe
Adam Struzik (73 398)
Henryk Antczak (7748)
Witold Chrzanowski (7278)
Jerzy Krupa (5511)
Wiesława Krawczyk (5068)
Prawo i Sprawiedliwość
Benedykt Pszczółkowski (5843)
Tomasz Matuszewski (3983)[bj]
Platforma Obywatelska RP
Stefan Kotlewski (8514)
Liga Polskich Rodzin
Marian Brudzyński (3313)
5 Polskie Stronnictwo Ludowe
Bożenna Pacholczak (11 844)
Bogumił Ferensztajn (8575)
Prawo i Sprawiedliwość
Jan Rejczak (14 625)
Agnieszka Górska (5097)[bk]
Platforma Obywatelska RP
Leszek Ruszczyk (10 273)
Lucyna Fidor (6576)[bl]
Liga Polskich Rodzin
Agnieszka Górska (3386)[bm]
6 Polskie Stronnictwo Ludowe
Danuta Janusz (6200)
Marian Krupiński (5913)[bn]
Cecylia Domżała (5614)[bo]
Prawo i Sprawiedliwość
Elżbieta Lanc (17 249)
Karol Tchórzewski (5989)
Jan Osiej (4256)[bp]
Platforma Obywatelska RP
Janusz Gołota (7309)
Leszek Celej (5934)[bq]
Liga Polskich Rodzin
Paweł Sulowski (2714)
7 Platforma Obywatelska RP
Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (28 515)
Jolanta Koczorowska (18 680)
Andrzej Wojciechowski (7808)
Prawo i Sprawiedliwość
Jakub Czułba (18 822)
Erwina Ryś-Ferens (12 675)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Maria Kowalska (7137)
wakat[br]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Marek Papuga (3886)[bs]
Liga Polskich Rodzin
Cyprian Gutkowski (3475)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Opolskiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Sejmik Województwa Opolskiego.
Komitet wyborczy[9] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Platforma Obywatelska RP 68 128 23,99 8 26,67
Prawo i Sprawiedliwość 54 046 19,03 8 26,67
KWW Mniejszość Niemiecka 49 131 17,30 Decrease2.svg 1,31 7 Steady2.svg 23,33
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 36 781 12,95 Decrease2.svg 11,56[a] 4 Decrease2.svg 7[b] 13,33
Polskie Stronnictwo Ludowe 27 132 9,55 Decrease2.svg 0,97 3 Steady2.svg 10,00
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 12 506 4,40 Decrease2.svg 6,89 Decrease2.svg 3
Liga Polskich Rodzin 9536 3,36 Decrease2.svg 8,28 Decrease2.svg 3
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 8136 2,86
KWW „Samorządna Opolszczyzna” 4546 1,60
Ruch Autonomii Śląska 4151 1,46 Increase2.svg 0,26 Steady2.svg
Unia Polityki Realnej 3383 1,19 Decrease2.svg 1,17 Steady2.svg
KWW Obrona Narodu Polskiego 3054 1,08
Polska Partia Pracy 2881 1,01 Decrease2.svg 0,40 Steady2.svg
Narodowe Odrodzenie Polski 627 0,22
Ogółem 284 038 100,00 30 100,00
Głosy nieważne 38 748 12,00 Decrease2.svg 0,30
Frekwencja 322 786 39,02 Decrease2.svg 1,59

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa [Marszałek województwa Józef Sebesta, koalicja PO-MN-PSL]:

8 7 3 8 4
PO MN PSL PiS LiD
PO MN PSL PiS LiD LPR

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Platforma Obywatelska RP
Elżbieta Kurek (7126)
Janusz Trzepizur (4440)
Tomasz Kostuś (2943)
KWW Mniejszość Niemiecka
Norbert Rasch (4644)
Alojzy Kokot (2308)
Prawo i Sprawiedliwość
Grzegorz Sawicki (5529)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Apolonia Klepacz (3842)
2 Prawo i Sprawiedliwość
Andrzej Zielonka (2866)
Paweł Cieplik (2288)
Platforma Obywatelska RP
Andrzej Misiak (807)[bt]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Jacek Pawlicki (1538)[bu]
KWW Mniejszość Niemiecka
Herbert Czaja (2300)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Grzegorz Zubek (1164)
3 KWW Mniejszość Niemiecka
Józef Kotyś (6046)
Bruno Kosak (1859)
Platforma Obywatelska RP
Józef Sebesta (3853)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Andrzej Mazur (3232)
Prawo i Sprawiedliwość
Bernard Ptaszyński (2106)
4 KWW Mniejszość Niemiecka
Ryszard Donitza (3664)
Andrzej Kasiura (2508)
Platforma Obywatelska RP
Zbigniew Ziółko (2801)[bv]
Prawo i Sprawiedliwość
Jerzy Czerwiński (3876)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Kazimierz Pyziak (3291)
5 Prawo i Sprawiedliwość
Jolanta Malinowska (2656)
Dariusz Byczkowski (2427)
Leszek Darowski (1006)[bw]
Platforma Obywatelska RP
Bogusław Wierdak (6200)
Marek Szymkowicz (4694)
Patrycja Pośpiech (1401)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Teresa Karol (1956)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Józef Śliwa (3619)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Podkarpackiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[10] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Prawo i Sprawiedliwość 259 580 37,14 15 45,45
Polskie Stronnictwo Ludowe 137 044 19,61 Increase2.svg 5,47 7 Increase2.svg 1 21,21
Platforma Obywatelska RP 110 151 15,76 7 21,21
Liga Polskich Rodzin 42 799 6,12 Decrease2.svg 16,74 2 Decrease2.svg 7 6,06
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 69 548 9,95 Decrease2.svg 8,44[a] 1 Decrease2.svg 5[b] 3,03
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 37 052 5,30 Decrease2.svg 11,02 1 Decrease2.svg 4 3,03
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 17 796 2,55 Increase2.svg 0,91 Steady2.svg
Przymierze Samorządowe Prawicy 16 773 2,40
Polska Partia Pracy 6278 0,90 Increase2.svg 0,01 Steady2.svg
Narodowe Odrodzenie Polski 1858 0,27
Ogółem 698 879 100,00 33 100,00
Głosy nieważne 98 411 12,34 Decrease2.svg 0,15
Frekwencja 797 290 48,56 Decrease2.svg 1,29

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowanie zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo) [Marszałek województwa Zygmunt Cholewiński, PiS]:

15 7 7 2 1 1
PiS PSL PO LPR LiD
PiS PSL PO LPR LiD

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Prawo i Sprawiedliwość
Mieczysław Miazga (8838)
Jan Burek (8760)
Stanisław Bartnik (6261)
Wojciech Buczak (4113)[bx]
Platforma Obywatelska RP
Teresa Kubas-Hul (7353)
Danuta Stępień (4160)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Stanisław Bartman (4005)[by]
2 Prawo i Sprawiedliwość
Czesław Łączak (10 831)
Przemysław Wojtys (6118)
Józef Gudyka (3342)[bz]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jan Pieniądz (3563)[ca]
Andrzej Reguła (3031)[cb]
Platforma Obywatelska RP
Sławomir Cynkar (4034)
3 Prawo i Sprawiedliwość
Zygmunt Cholewiński (9262)
Bogdan Romaniuk (6648)
Lidia Błądek (5989)
Platforma Obywatelska RP
Michał Rutkowski (5978)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Stanisław Kościelny (4235)
Liga Polskich Rodzin
Bogusław Tofilski (3139)
4 Prawo i Sprawiedliwość
Andrzej Matusiewicz (9716)
Stanisław Bajda (7684)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Lucjan Kuźniar (7513)
Marek Czarniecki (3303)[cc]
Platforma Obywatelska RP
Maciej Lewicki (7437)
Liga Polskich Rodzin
Kazimierz Ziobro (3724)
5 Prawo i Sprawiedliwość
Bogdan Rzońca (13 931)
Tadeusz Majchrowicz (3794)[cd]
Leszek Ciepły (3665)[ce]
Platforma Obywatelska RP
Sławomir Miklicz (5252)
Jerzy Borcz (4131)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Józef Szajna (5919)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Janusz Konieczny (6930)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Zbigniew Szafraniec (3592)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Podlaskiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[11] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Prawo i Sprawiedliwość 112 834 29,18 11 36,67
Platforma Obywatelska RP 72 184 18,67 7 23,33
Polskie Stronnictwo Ludowe 49 638 12,84 Increase2.svg 0,52 5 Increase2.svg 2 16,67
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 27 669 7,16 Decrease2.svg 8,90 4 Decrease2.svg 1 13,33
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 50 890 13,16 Decrease2.svg 6,93 3 Decrease2.svg 6 10,00
Liga Polskich Rodzin 18 686 4,83 Decrease2.svg 13,43 Decrease2.svg 7
Chrześcijański Ruch Samorządowy 16 155 4,18
KWW Nasze Podlasie 15 321 3,96 Decrease2.svg 0,57 Steady2.svg
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 10 057 2,60 Increase2.svg 1,86 Steady2.svg
KWW Białoruski Komitet Wyborczy 7914 2,05 Decrease2.svg 2,06 Steady2.svg
Polska Partia Pracy 2832 0,73 Decrease2.svg 0,24 Steady2.svg
Unia Polityki Realnej 2489 0,64 Increase2.svg 0,15 Steady2.svg
Ogółem 386 669 100,00 30 100,00
Głosy nieważne 44 407 10,30 Decrease2.svg 0,86
Frekwencja 431 076 45,49 Decrease2.svg 0,50

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów w kolejności: ugrupowania sejmikowe i pozasejmikowe (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo)[12]:

11 7 5 4 3
PiS PO PSL Samoobrona LiD
PiS PO PSL Samoobrona LiD LPR ChRS

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Prawo i Sprawiedliwość
Bogusław Dębski (11 410)
Jacek Żalek (3568)
Jan Chojnowski (2545)
Platforma Obywatelska RP
Jarosław Dworzański (7927)
Andrzej Parafiniuk (3457)
Marcin Marcinkiewicz (2526)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Jarosław Matwiejuk (7101)
2 Prawo i Sprawiedliwość
Leszek Dec (3472)
Platforma Obywatelska RP
Cezary Cieślukowski (4270)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Janusz Krzyżewski (5949)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jan Kamiński (4891)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Andrzej Chmielewski (2765)
3 Prawo i Sprawiedliwość
Marek Olbryś (3416)
Mieczysław Kowalewski (1990)[cf]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Mieczysław Bagiński (5392)
Platforma Obywatelska RP
Jacek Piorunek (3287)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Sławomir Gromadzki (4121)
4 Prawo i Sprawiedliwość
Marek Komorowski (7008)
Karol Tylenda (6539)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Krzysztof Tołwiński (7486)
Platforma Obywatelska RP
Daria Sapińska (4262)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Mikołaj Gawryluk (2202)
5 Prawo i Sprawiedliwość
Lech Rutkowski (4139)
Jacek Łapiński (3880)
Andrzej Zaman (2829)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Adam Dobroński (3497)
Mikołaj Janowski (3092)
Platforma Obywatelska RP
Zdzisław Jabłoński (4204)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Jan Syczewski (3646)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Tomasz Gan (1427)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Pomorskiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[13] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Platforma Obywatelska RP 317 605 43,94 18 54,55
Prawo i Sprawiedliwość 172 610 23,88 9 27,27
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 41 838 5,79 Decrease2.svg 8,27 3 Decrease2.svg 3 9,09
Polskie Stronnictwo Ludowe 41 560 5,75 Decrease2.svg 0,52 2 Increase2.svg 1 6,06
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 75 899 10,50 Decrease2.svg 11,12[a] 1 Decrease2.svg 8[b] 3,03
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 27 719 3,83 Increase2.svg 1,49 Steady2.svg
Liga Polskich Rodzin 26 018 3,60 Decrease2.svg 6,76 Decrease2.svg 3
Unia Polityki Realnej 8992 1,24 Decrease2.svg 1,41 Steady2.svg
Narodowe Odrodzenie Polski 5747 0,80
KWW Obrona Narodu Polskiego 3605 0,50
KWW Lewica – Młodzi Socjaliści – Zieloni 990 0,14
Polska Partia Pracy 272 0,04 Decrease2.svg 1,21 Steady2.svg
Ogółem 722 855 100,00 33 100,00
Głosy nieważne 77 412 9,67 Decrease2.svg 1,19
Frekwencja 800 267 46,81 Decrease2.svg 2,39

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo) [Marszałek województwa Jan Kozłowski, koalicja PO-KPEiR]:

18 9 3 2 1
PO PiS Samoobrona PSL LiD
PO PiS PSL LiD LPR

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Platforma Obywatelska RP
Marek Biernacki (14 341)
Leszek Bonna (8556)
Jan Kleinszmidt (4599)
Prawo i Sprawiedliwość
Jerzy Barzowski (2645)[cg]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Piotr Gontarek (6631)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Mirosław Batruch (4776)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Barbara Błaszkowska (4068)
2 Platforma Obywatelska RP
Wiesław Byczkowski (26 447)
Mieczysław Struk (19 862)
Lech Żurek (14 584)
Halina Piekarek-Jankowska (6482)
Maria Kuczyńska (5662)
Prawo i Sprawiedliwość
Katarzyna Stanulewicz (15 488)
Jan Klawiter (11 666)
Adam Śliwicki (5913)
3 Platforma Obywatelska RP
Grzegorz Grzelak (4416)
Jacek Bendykowski (3878)
Hanna Zych-Cisoń (3719)
Mariusz Słomiński (3707)[ch]
Barbara Szlabowska (2408)[ci]
Prawo i Sprawiedliwość
Anna Gwiazda (9113)
Lucjan Nowakowski (6381)[cj]
4 Platforma Obywatelska RP
Brunon Synak (20 743)
Dariusz Męczykowski (7529)
Tadeusz Haase (5421)[ck]
Prawo i Sprawiedliwość
Piotr Zwara (7774)
wakat[cl]
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Maria Labuda (2350)
5 Platforma Obywatelska RP
Leszek Czarnobaj (13 579)
Teresa Skolimowska (3475)[cm]
Prawo i Sprawiedliwość
Patryk Demski (2393)[cn]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Stanisław Tomczyk (1773)[co]
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Edward Wiśniewski (3542)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Śląskiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[14] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Platforma Obywatelska RP 450 206 33,26 21 43,75
Prawo i Sprawiedliwość 338 528 25,01 16 33,33
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 206 917 15,29 Decrease2.svg 10,49[a] 8 Decrease2.svg 12[b] 16,67
Polskie Stronnictwo Ludowe 70 332 5,20 Increase2.svg 0,89 3 Increase2.svg 3 6,25
Ruch Autonomii Śląska 58 919 4,35 Increase2.svg 0,21 Steady2.svg
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 53 623 3,96 Decrease2.svg 7,09 Decrease2.svg 6
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 48 602 3,59 Decrease2.svg 1 Decrease2.svg 1
Liga Polskich Rodzin 46 970 3,47 Increase2.svg 2,18 Steady2.svg
Polska Partia Pracy 25 079 1,85 Decrease2.svg 0,14 Steady2.svg
Unia Polityki Realnej 15 814 1,17 Decrease2.svg 0,89 Steady2.svg
Konfederacja – Godność i Praca 15 469 1,14
KWW Obrona Narodu Polskiego 14 918 1,10
KWW „Teraz Częstochowa” 5408 0,40 Decrease2.svg 1 Decrease2.svg 1
Narodowe Odrodzenie Polski 2919 0,22
Ogółem 1 353 704 100,00 48 100,00
Głosy nieważne 148 311 9,87 Decrease2.svg 1,60
Frekwencja 1 502 015 39,96 Increase2.svg 2,00

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo) [Marszałek województwa Janusz Moszyński, koalicja PO-PiS-PSL]:

21 16 3 8
PO PiS PSL LiD
PO PiS PSL LiD RAŚ

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Prawo i Sprawiedliwość
Adam Wolak (15 017)
Andrzej Kamiński (8410)
Jan Kawulok (6861)
Platforma Obywatelska RP
Marcin Kędracki (16 797)
Karol Węglarzy (16 797)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Alfred Brudny (14 013)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Marian Ormaniec (4746)
2 Platforma Obywatelska RP
Martyna Starc (7100)
Wacław Kania (6297)
Józef Buszman (5109)[cp]
Tomasz Wrona (3925)[cq]
Prawo i Sprawiedliwość
Piotr Spyra (27 734)
Witold Naturski (4214)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Henryk Moskwa (8980)
3 Platforma Obywatelska RP
Piotr Zienc (11 529)
Ewa Lewandowska (4980)[cr]
Krzysztof Rybka (4054)[cs]
Prawo i Sprawiedliwość
Czesław Sobierajski (17 907)
Jacek Świerkocki (4267)[ct]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Marian Jarosz (10 331)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Bronisław Karasek (1542)[cu]
4 Platforma Obywatelska RP
Ludgarda Buzek (24 321)
Janusz Moszyński (19 048)
Piotr Lewandowski (4444)
Prawo i Sprawiedliwość
Jacek Świetlicki (15 202)
Jan Borzymowski (6309)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Sergiusz Karpiński (8923)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Zygmunt Wilk (3043)
5 Platforma Obywatelska RP
Mieczysław Jagiełło (4916)
Wojciech Zamorski (4010)
Aleksandra Gajewska (2987)[cv]
Paweł Kaleta (2743)[cw]
Prawo i Sprawiedliwość
Grzegorz Szpyrka (18 250)
Barbara Dworak (5925)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Cezary Stryjak (6507)
6 Prawo i Sprawiedliwość
Włodzimierz Skalik (11 177)
Andrzej Hutnik (6665)
Tadeusz Szymonik (3413)[cx]
Platforma Obywatelska RP
Mariusz Kleszczewski (4688)[cy]
Marek Parkitny (2324)[cz]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Wiesław Maras (9470)
7 Platforma Obywatelska RP
Krzysztof Stachowicz (16 026)
Bogusław Śmigielski (6717)
Piotr Zarzycki (4856)[da]
Prawo i Sprawiedliwość
Krzysztof Ślaski (13 533)
Marek Migas (3380)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Michał Czarski (22 436)
Marian Gajda (6985)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[15] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Polskie Stronnictwo Ludowe 102 356 22,48 Increase2.svg 2,15 8 Increase2.svg 1 26,67
Prawo i Sprawiedliwość 99 090 21,76 7 23,33
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 69 474 15,26 Decrease2.svg 10,72[a] 5 Decrease2.svg 5[b] 16,67
Platforma Obywatelska RP 59 472 13,06 5 16,67
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 37 019 8,13 Decrease2.svg 12,88 4 Decrease2.svg 3 13,33
KWW Porozumienie Samorządowe W. Lubawski 42 119 9,25 1 3,33
Liga Polskich Rodzin 17 307 3,80 Decrease2.svg 6,20 Decrease2.svg 3
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 10 708 2,35 Increase2.svg 0,73 Steady2.svg
KWW Młodzi Razem 10 131 2,22
Polska Partia Pracy 6470 1,42 Decrease2.svg 1,17 Steady2.svg
Unia Polityki Realnej 627 0,14 Decrease2.svg 1,54 Steady2.svg
KWW Ruch Wyborców Damy Radę 553 0,12
Ogółem 455 326 100,00 30 100,00
Głosy nieważne 67 884 12,97 Increase2.svg 0,06
Frekwencja 523 210 50,29 Decrease2.svg 0,13

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo) [Marszałek województwa Adam Jarubas, koalicja PSL-PiS-PO]:

8 7 5 5 4 1
PSL PiS PO LiD Samoobrona PS
PSL PiS PO LID Samoobrona PS LPR

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Polskie Stronnictwo Ludowe
Wojciech Borzęcki (4540)
Andrzej Błajszczak (4133)[db]
Prawo i Sprawiedliwość
Lech Janiszewski (4247)[dc]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Józef Grabowski (4569)
Platforma Obywatelska RP
Grigor Szaginian (2725)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Józef Adamczak (2813)
2 Prawo i Sprawiedliwość
Jarosław Przygodzki (3885)
Janusz Skibiński (2808)[dd]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Sławomir Marczewski (5589)
Platforma Obywatelska RP
Wojciech Kurek (3339)[de]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Józef Kwiecień (4930)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Barbara Duda (2153)
3 Prawo i Sprawiedliwość
Alfreda Zawierucha-Rubak (6003)
Mieczysław Gębski (2157)[df]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Marek Gos (6489)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Wiesław Woszczyna (2518)[dg]
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Józef Bąk (2603)
Platforma Obywatelska RP
Bogusław Moskal (1935)
4 Prawo i Sprawiedliwość
Marcin Perz (6648)
Platforma Obywatelska RP
Zdzisław Wrzałka (4268)
KWW Porozumienie Samorządowe W. Lubawski
Janusz Koza (6031)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Jerzy Suchański (2743)[dh]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Wacław Berens (1874)
5 Polskie Stronnictwo Ludowe
Adam Jarubas (8031)
Tadeusz Kowalczyk (5001)
Krzysztof Dziekan (2575)[di]
Prawo i Sprawiedliwość
Marek Bogusławski (5867)
Platforma Obywatelska RP
Józef Żurek (3721)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Agnieszka Szlęk (5146)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Andrzej Nowak (2696)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[16] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Platforma Obywatelska RP 121 090 26,85 10 33,33
Polskie Stronnictwo Ludowe 75 190 16,67 Increase2.svg 4,04 7 Increase2.svg 4 23,33
Prawo i Sprawiedliwość 90 869 20,15 6 20,00
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 39 255 8,70 Decrease2.svg 8,01 4 Decrease2.svg 1 13,33
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 68 063 15,09 Decrease2.svg 16,96[a] 3 Decrease2.svg 10[b] 10,00
KWW Dobry Samorząd 17 853 3,96
Liga Polskich Rodzin 16 102 3,57 Decrease2.svg 9,63 Decrease2.svg 4
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 8903 1,97 Decrease2.svg 0,07 Steady2.svg
Polska Partia Pracy 6148 1,36 Decrease2.svg 1,27 Steady2.svg
Stowarzyszenie Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu 3042 0,67
KWW Janusza Nowakowskiego 1629 0,36
KWW Warmińsko Mazurskiego Stronnictwa Gospodarczego 1332 0,30
Unia Polityki Realnej 966 0,21 Decrease2.svg 1,94 Steady2.svg
KWW Teresy Nawrockiej „2b” 598 0,13
Ogółem 451 040 100,00 30 100,00
Głosy nieważne 70 535 13,52 Decrease2.svg 0,78
Frekwencja 521 575 46,22 Increase2.svg 0,44

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo) [Marszałek województwa Jacek Protas, koalicja PO-PSL]:

10 7 6 4 3
PO PSL PiS Samoobrona LiD
PO PSL PiS Samoobrona LiD DS LPR

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Platforma Obywatelska RP
Grzegorz Kniefel (5489)
Tadeusz Politewicz (5067)[dj]
Prawo i Sprawiedliwość
Artur Chojecki (6756)
Bożena Ulewicz (2689)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Andrzej Ryński (13 819)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Urszula Pasławska (4335)
2 Platforma Obywatelska RP
Sławomir Willenberg (3886)
Małgorzata Jaśkowiak (3174)[dk]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Teresa Nowakowska (1722)[dl]
Jan Florczyk (915)[dm]
Prawo i Sprawiedliwość
Wojciech Szadziewicz (4362)[dn]
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Leszek Sargalski (3097)
3 Platforma Obywatelska RP
Paweł Jankowski (6678)
Jan Harhaj (5101)
Zbigniew Pietrzak (2461)[do]
Prawo i Sprawiedliwość
Jacek Perliński (4826)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Henryk Horbaczewski (5219)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jan Bobek (6372)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Jerzy Bachar (2765)
4 Platforma Obywatelska RP
Jarosław Słoma (5861)
Halina Sarul (5538)
Prawo i Sprawiedliwość
Mirosław Nowakowski (3888)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Edward Adamczyk (4969)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Edward Przyłucki (2603)
5 Polskie Stronnictwo Ludowe
Marcin Piwowarczyk (1964)[dp]
Andrzej Kurzątkowski (1706)[dq]
Prawo i Sprawiedliwość
Adam Puza (6963)
Platforma Obywatelska RP
Andrzej Zdanowski (3838)[dr]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Julian Osiecki (3725)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Ewa Gutowska (3216)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[17] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Platforma Obywatelska RP 302 492 29,34 15 38,46
Prawo i Sprawiedliwość 208 460 20,22 12 30,77
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 187 881 18,22 Decrease2.svg 9,67[a] 7 Decrease2.svg 5[b] 17,95
Polskie Stronnictwo Ludowe 137 324 13,32 Increase2.svg 0,55 5 Steady2.svg 12,82
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 50 630 4,91 Decrease2.svg 10,59 Decrease2.svg 7
Liga Polskich Rodzin 39 964 3,88 Decrease2.svg 1 Decrease2.svg 1
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 32 400 3,14 Decrease2.svg 8,19 Decrease2.svg 6
Samoobrona Patriotyczna 30 907 3,00
Unia Polityki Realnej 16 033 1,56 Decrease2.svg 0,65 Steady2.svg
Polska Partia Pracy 13 048 1,27 Decrease2.svg 0,66 Steady2.svg
Narodowe Odrodzenie Polski 6639 0,64 Decrease2.svg 1 Decrease2.svg 1
Chrześcijański Ruch Samorządowy 2956 0,29
Konfederacja – Godność i Praca 2262 0,22
Ogółem 1 030 996 100,00 39 100,00
Głosy nieważne 205 792 16,64 Decrease2.svg 1,19
Frekwencja 1 236 788 46,99 Increase2.svg 1,08

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo) [Marszałek województwa Marek Woźniak, koalicja PO-PSL]:

15 5 12 7
PO PSL PiS LiD
PO PSL PiS LiD LPR

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Platforma Obywatelska RP
Leszek Wojtasiak (21 031)
Maria Paradowska (12 252)
Lech Dymarski (11 212)
Maciej Wituski (5095)[ds]
Prawo i Sprawiedliwość
Zbigniew Czerwiński (18 840)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Sylwia Pusz (22 077)
2 Platforma Obywatelska RP
Sławomir Poszwa (14 086)
Piotr Szrama (4472)[dt]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Zbigniew Ajchler (14 173)
Bogumiła Hromiak Paprzycka (8398)
Prawo i Sprawiedliwość
Marcin Porzucek (7205)
Agnieszka Chmielewska (4314)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jerzy Kado (4481)[du]
3 Platforma Obywatelska RP
Marek Woźniak (22 246)
Krystyna Poślednia (10 672)
Maria Grabkowska (7233)
Prawo i Sprawiedliwość
Artur Różański (11 221)
Krzysztof Kaleta (4686)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Waldemar Witkowski (11 546)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Wojciech Jankowiak (5731)
4 Prawo i Sprawiedliwość
Andrzej Grzeszczak (12 545)
Arkadiusz Chmielewski (3184)[dv]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Czesław Cieślak (12 517)
Platforma Obywatelska RP
Maciej Dąbrowski (8480)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Zbigniew Winczewski (3264)[dw]
5 Prawo i Sprawiedliwość
Leszek Bierła (11 583)
Lidia Czechak (8414)
Maja Jankowska (6637)
Platforma Obywatelska RP
Rafał Żelanowski (7536)
Barbara Nowak (2853)[dx]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jan Grzesiek (8848)[dy]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Kazimierz Kościelny (13 910)
6 Platforma Obywatelska RP
Marian Poślednik (7717)
Killion Munyama (4154)[dz]
Adam Duda (3058)[ea]
Prawo i Sprawiedliwość
Przemysław Smulski (9990)
Elżbieta Barys (7081)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Zbigniew Haupt (9555)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Maciej Wiśniewski (9263)

Wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Komitet wyborczy[18] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Platforma Obywatelska RP 179 295 33,36 12 40,00
Prawo i Sprawiedliwość 111 905 20,82 7 23,33
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 99 163 18,45 Decrease2.svg 14,72[a] 5 Decrease2.svg 7[b] 16,67
Polskie Stronnictwo Ludowe 51 133 9,51 Increase2.svg 3,96 3 Increase2.svg 2 10,00
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 40 623 7,56 Decrease2.svg 11,58 3 Decrease2.svg 4 10,00
Liga Polskich Rodzin 25 309 4,71 Decrease2.svg 8,52 Decrease2.svg 6
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 13 072 2,43 Increase2.svg 1,72 Steady2.svg
Unia Polityki Realnej 8092 1,51 Decrease2.svg 0,59 Steady2.svg
KKW Niezależnego Komitetu Mariana Jurczyka 7422 1,38
KWW Jerzego Manduka „CZAS” 1472 0,27
Ogółem 537 486 100,00 30 100,00
Głosy nieważne 74 730 12,21 Decrease2.svg 4,50
Frekwencja 612 216 45,57 Increase2.svg 1,97

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa [Marszałek województwa Norbert Obrycki, koalicja PO-PSL]:

12 3 7 5 3
PO PSL PiS LID Samoobrona
PO PSL PiS LiD Samoobrona LPR

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Platforma Obywatelska RP
Michał Łuczak (14 742)
Norbert Obrycki (5843)
Andrzej Niedzielski (4197)
Maria Herczyńska (3861)[eb]
Bartosz Kasznia (3004)[ec]
Prawo i Sprawiedliwość
Małgorzata Jacyna-Witt (3425)
Lech Bartnik (4186)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Zygmunt Meyer (9405)
2 Platforma Obywatelska RP
Olgierd Geblewicz (8314)
Izabela Grabowska (5027)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Kazimierz Ziemba (5231)
Prawo i Sprawiedliwość
Halina Szymańska (5052)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Elżbieta Piela-Mielczarek (7108)
3 Platforma Obywatelska RP
Marek Hok (7988)
Jacek Kozłowski (2950)[ed]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Jerzy Kotlęga (5699)
Prawo i Sprawiedliwość
Andrzej Subocz (9194)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Zdzisław Berdowski (2332)
4 Platforma Obywatelska RP
Władysław Husejko (10 161)
Prawo i Sprawiedliwość
Jerzy Dudź (4277)[ee]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Marek Kęsik (4973)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Tomasz Wywioł (2728)[ef]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Jan Krawczuk (2191)
5 Platforma Obywatelska RP
Krystyna Wiśniewska-Bugaj (4193)[eg]
wakat[eh]
Prawo i Sprawiedliwość
Wacław Klukowski (4391)
Paweł Mucha (3576)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Ryszard Tomczyk (4302)[ei]
Polskie Stronnictwo Ludowe
Andrzej Durka (4596)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Piotr Paczkowski (2531)

Wyniki przedterminowych wyborów do Sejmiku Województwa Podlaskiego III kadencji z 20 maja 2007[edytuj | edytuj kod]

Przedterminowe wybory do Sejmiku Województwa Podlaskiego zostały przeprowadzone z powodu niewybrania w ustawowym terminie Zarządu Województwa Podlaskiego przez radnych wojewódzkich. W wyniku braku wyboru Sejmik uległ rozwiązaniu przez Prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego oraz powołał Jarosława Schabieńskiego na Osobę Pełniąca Funkcję Organów Samorządu Województwa Podlaskiego[19][20].

Komitet wyborczy[21] Głosy Mandaty
Liczba % +/− Liczba +/− %
Prawo i Sprawiedliwość 64 627 31,43 Increase2.svg 2,25 12 Increase2.svg 1 40,00
Platforma Obywatelska RP 42 735 20,78 Increase2.svg 2,11 7 Steady2.svg 23,33
Polskie Stronnictwo Ludowe 18 313 8,90 Decrease2.svg 3,94 5 Steady2.svg 16,67
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP 28 401 13,81 Increase2.svg 0,65 3 Steady2.svg 10,00
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej 10 852 5,28 Decrease2.svg 1,88 3 Decrease2.svg 1 10,00
Liga Polskich Rodzin 8291 4,03 Decrease2.svg 0,80 Steady2.svg
KWW Piast 7712 3,75
KWW Nasze Podlasie 7474 3,63 Decrease2.svg 0,33 Steady2.svg
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów 5405 2,63 Increase2.svg 0,03 Steady2.svg
Unia Polityki Realnej 4591 2,23 Increase2.svg 1,59 Steady2.svg
KWW Białoruski Komitet Wyborczy 4510 2,19 Increase2.svg 0,14 Steady2.svg
KWW Obwodnice – Tak, Ekoterror – Nie 944 0,46
Związek Słowiański 654 0,32
KWW Podlasie XXI wieku 529 0,26
Polska Partia Pracy 451 0,22 Decrease2.svg 0,51 Steady2.svg
Federacja Zielonych www.zieloni.w.pl 161 0,08
Ogółem 205 650 100,00 30 100,00
Głosy nieważne 6658 3,14 Decrease2.svg 7,16
Frekwencja 212 308 22,33 Decrease2.svg 23,16

Podział mandatów i rozkład procentowy poparcia w wyniku wyborów z uwzględnieniem podziału na późniejszą koalicję rządzącą w kolejności: ugrupowania zarządu, opozycja sejmikowa i pozasejmikowa (komitety, które nie przekroczyły 1% poparcia w skali województwa, potraktowano zbiorczo) [Marszałek województwa Dariusz Piontkowski, koalicja PiS-PSL]:

12 5 7 3 3
PiS PSL PO LiD Samoobrona
PiS PSL PO LiD LPR NP

Radni III kadencji[edytuj | edytuj kod]

Nr Radni wybrani z list poszczególnych komitetów wyborczych (w nawiasach liczba zdobytych głosów)
1 Prawo i Sprawiedliwość
Dariusz Piontkowski (5986)
Bogusław Dębski (5769)
Jan Chojnowski (1787)
Platforma Obywatelska RP
Jarosław Dworzański (4691)
Jacek Cylwik (2045)
Wiktor Łaszewicz (1684)[ej]
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Zbigniew Krzywicki (2535)[ek]
2 Platforma Obywatelska RP
Bogdan Dyjuk (3360)
Prawo i Sprawiedliwość
Leszek Dec (2645)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Janusz Krzyżewski (2659)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Ignacy Jasionowski (389)[el]
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Andrzej Chmielewski (1686)
3 Prawo i Sprawiedliwość
Marek Olbryś (2176)
Jan Olszewski (1754)
Platforma Obywatelska RP
Jacek Piorunek (1283)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Mieczysław Bagiński (1530)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Sławomir Gromadzki (980)
4 Prawo i Sprawiedliwość
Karol Tylenda (4109)
Marek Komorowski (2707)
Marek Łukaszewicz (2190)
Platforma Obywatelska RP
Daria Sapińska (1340)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Wojciech Borzuchowski (1613)
5 Prawo i Sprawiedliwość
Jacek Łapiński (2356)
Lech Rutkowski (2213)
Irena Berner (1953)
Polskie Stronnictwo Ludowe
Mikołaj Janowski (2084)
Mieczysław Baszko (936)
Platforma Obywatelska RP
Zdzisław Jabłoński (1458)
KKW Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP
Jan Syczewski (1580)
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
Andrzej Sutkowski (497)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o W porównaniu z wynikiem KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy z wyborów 2002.
  2. a b c d e f g h i j k l m n o W porównaniu z liczbą mandatów KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy zdobytych w wyborach 2002.
  3. Zastąpił Wojciecha Bochnaka (4803 głosy).
  4. Zastąpił Leona Kieresa (26 490 głosów).
  5. Zastąpił Ewę Mańkowską (5482 głosy).
  6. Zastąpił Zdzisława Średniawskiego (4917 głosów).
  7. Zastąpił Stanisława Jurcewicza (11 635 głosów).
  8. Zastąpił Marcina Zawiłę (7555 głosów).
  9. Zastąpił Marzenę Machałek (14 017 głosów).
  10. Zastąpił Elżbietę Zakrzewską (7256 głosów).
  11. Zastąpił Norberta Wojnarowskiego (14 848 głosów).
  12. Zastąpiła Ewę Drozd (8872 głosy).
  13. Zastąpił Piotra Borysa (17 860 głosów).
  14. Zastąpił Jarosława Katulskiego (6394 głosy).
  15. Zastąpiła Eugeniusza Kłopotka (13 857 głosów).
  16. Zastąpił Roberta Malinowskiego (10 746 głosów).
  17. Zastąpił Marcina Wnuka (2935 głosów), który zastąpił Annę Bańkowską (9074 głosy).
  18. Zastąpił Grzegorza Roszaka (6099 głosów).
  19. Zastąpił Marię Kurnatowską (5379 głosów).
  20. Zastąpił Wiesława Ośmiałowskiego (3822 głosy).
  21. Zastąpił Grzegorza Biernackiego (4316 głosy).
  22. Zastąpił Edwarda Wojtasa (14 714 głosów).
  23. Zastąpił Mariana Starownika (8270 głosów).
  24. Zastąpiła Izabellę Sierakowską (15 667 głosów).
  25. Zastąpił Józefa Bergiera (9484 głosy).
  26. Zastąpił Zbigniewa Matuszczaka (8452 głosy).
  27. Zastąpił Grzegorza Raniewicza (6061 głosów).
  28. Zastąpił Mariusza Grada (4454 głosy).
  29. Zastąpił Henryka Woźniaka (7789 głosów).
  30. Zastąpiła Jana Świrepę (4322 głosy).
  31. Zastąpił Bożenę Sławiak (6598 głosów).
  32. Zastąpił Władysława Dajczaka (4889 głosów).
  33. Zastąpił Franciszka Wołowicza (5119 głosów).
  34. Zastąpiła Stanisława Iwana (7161 głosów).
  35. Zastąpiła Sebastiana Ciemnoczołowskiego (4571 głosów).
  36. Zastąpił Zdzisławę Janowską (11 235 głosów).
  37. Zastąpiła Krzysztofa Kwiatkowskiego (17 957 głosów).
  38. Zastąpił Przemysława Błaszczyka (8987 głosów).
  39. Zastąpił Artura Dunina (7907 głosów).
  40. Zastąpił Tadeusza Gajdę (8248 głosów).
  41. Zastąpił Krystynę Grabicką (4381 głosów).
  42. Zastąpił Wojciecha Zarzyckiego (11 176 głosów).
  43. Zastąpił Stanisława Olasa (10 932 głosy).
  44. Zastąpił Marka Trzcińskiego (7801 głosów).
  45. W miejsce Sławomira Miłka (4040 głosów).
  46. Zastąpił Wiesława Dobkowskiego (19 609 głosów).
  47. Zastąpił Stanisława Witaszczyka (19 609 głosów).
  48. Zastąpiła Włodzimierza Kulę (9407 głosów).
  49. Zastąpił Jacka Zacharewicza (5443 głosy).
  50. Zastąpił Jacka Popeckiego (2106 głosów).
  51. Zastąpił Grzegorza Wojciechowskiego (5488 głosów).
  52. Zastąpił Zbysława Owczarskiego (12 476 głosów).
  53. Zastąpiła Janusza Sepioła (58 355 głosów).
  54. Zastąpił Łukasza Gibałę (9939 głosów).
  55. Zastąpił Stanisława Bisztygę (7161 głosów).
  56. Zastąpiła Jacka Pilcha (8730 głosów).
  57. Zastąpił Krystynę Brodę (9747 głosów).
  58. W miejsce Andrzeja Sztorca (11 981 głosów).
  59. Zastąpiła Mariusza Błaszczaka (25 079 głosów).
  60. Zastąpił Andrzeja Celińskiego (18 734 głosy).
  61. Zastąpiła Marka Borowskiego (38 585 głosów).
  62. Zastąpił Marka Martynowskiego (12 661 głosów).
  63. Zastąpiła Igora Marszałkiewicza (12 104 głosy).
  64. Zastąpiła Czesława Czechyrę (8403 głosy).
  65. Zastąpiła Ryszarda Chojnackiego (4653 głosy).
  66. Zastąpił Mirosława Augustyniaka (7358 głosów).
  67. Zastąpiła Krzysztofa Borkowskiego (32 306 głosów).
  68. Zastąpił Teresę Wargocką (4438 głosów), która zastąpiła Janusza Kotowskiego (13 511 głosów).
  69. Zastąpił Jacka Kozaczyńskiego (8239 głosów).
  70. W miejsce Wojciecha Siemiona (3695 głosów), który zastąpił Janusza Piechocińskiego (26 984 głosy).
  71. Zastąpił Marka Balickiego (15 159 głosów).
  72. Zastąpił Andrzeja Bułę (2464 głosy).
  73. Zastąpił Grzegorza Kubata (4228 głosów).
  74. Zastąpił Franciszka Fejdycha (3864 głosy).
  75. Zastąpił Norberta Krajczego (9534 głosy).
  76. Zastąpił Kazimierza Jaworskiego (19 781 głosów).
  77. Zastąpił Martę Półtorak (6592 głosy).
  78. Zastąpił Zdzisława Pupę (5733 głosy), który zastąpił Roberta Godka (5796 głosów).
  79. Zastąpił Bolesława Bujaka (9530 głosów).
  80. Zastąpił Leszka Deptułę (10 477 głosów).
  81. Zastąpił Mirosława Karapytę (12 522 głosy).
  82. Zastąpił Piotra Babinetza (9912 głosów).
  83. Zastąpił Adama Śnieżka (5075 głosów).
  84. Zastąpił Kazimierza Gwiazdowskiego (7171 głosów).
  85. Zastąpił Piotra Stankego (13 845 głosów).
  86. Zastąpił Michała Owczarczka (4759 głosów).
  87. Zastąpiła Jana Kozłowskiego (49 989 głosów).
  88. Zastąpił Andrzeja Jaworskiego (17 158 głosów).
  89. Zastąpił Andrzeja Grzyba (7962 głosy).
  90. W miejsce Waldemara Bonkowskiego (6178 głosów).
  91. Zastąpiła Jana Kulasa (7922 głosy).
  92. Zastąpił Mirosława Górskiego (7626 głosów).
  93. Zastąpił Stanisława Kochanowskiego (3993 głosy).
  94. Zastąpił Sławomira Kowalskiego (19 288 głosów).
  95. Zastąpił Jerzego Ziętka (14 115 głosów).
  96. Zastąpiła Gabrielę Lenartowicz (9526 głosów).
  97. Zastąpił Adama Zdziebłę (8599 głosów).
  98. Zastąpił Leokadię Sobczyńską (6954 głosy).
  99. Zastąpił Leszka Piotrowskiego (3388 głosów).
  100. Zastąpiła Antoniego Piechniczka (35 292 głosy).
  101. Zastąpił Zygmunta Klosę (4124 głosy).
  102. Zastąpił Ryszarda Majera (12 607 głosów).
  103. Zastąpił Grzegorza Sztolcmana (14 713 głosów).
  104. Zastąpił Andrzeja Szewińskiego (13 349 głosów).
  105. Zastąpił Piotra van der Coghena (21 886 głosów).
  106. Zastąpił Leszka Bugaja (5865 głosów).
  107. Zastąpił Marka Kwitka (4914 głosów).
  108. Zastąpił Andrzeja Bętkowskiego (9286 głosów).
  109. Zastąpił Marzenę Okłę-Drewnowicz (3789 głosów).
  110. Zastąpił Jana Klamczyńskiego (2165 głosów).
  111. Zastąpił Franciszka Wołodźkę (9390 głosów).
  112. Zastąpił Sławomira Kopycińskiego (4092 głosy).
  113. Zastąpił Edmunda Kaczmarka (6838 głosów).
  114. Zastąpił Janusza Cichonia (6685 głosów).
  115. Zastąpiła Adama Żylińskiego (9334 głosy).
  116. Zastąpiła Zofię Andrzejewską (2231 głosów).
  117. Zastąpił Piotra Żuchowskiego (8761 głosów).
  118. Zastąpił Zbigniewa Babalskiego (8391 głosów).
  119. Zastąpił Mirona Sycza (7959 głosy).
  120. Zastąpił Danutę Górską (2289 głosów).
  121. Zastąpił Adama Krzyśkowa (6612 głosów).
  122. Zastąpił Marię Sokoll (4125 głosów).
  123. Zastąpił Marka Zielińskiego (15 324 głosy).
  124. Zastąpił Piotra Waśkę (5277 głosów).
  125. Zastąpił Józefa Lewandowskiego (7739 głosów).
  126. Zastąpił Krzysztofa Zająca (4820 głosów).
  127. Zastąpił Elżbietę Streker-Dembińską (8056 głosów).
  128. Zastąpiła Jarosława Wujkowskiego (13 581 głosów).
  129. Zastąpił Józefa Rackiego (12 605 głosów).
  130. Zastąpił Macieja Orzechowskiego (16 568 głosów).
  131. Zastąpił Małgorzatę Adamczak (4905 głosów).
  132. Zastąpiła Cezarego Urbana (8795 głosów).
  133. Zastąpił Radosława Majdana (15 262 głosy).
  134. Zastąpił Grażynę Sztark (6733 głosy).
  135. Zastąpił Piotra Krolla (5301 głosów).
  136. Zastąpił Wincentego Jędruszczaka (4438 głosów).
  137. Zastąpiła Jana Olecha (5300 głosów).
  138. W miejsce Aleksandra Buwelskiego (6570 głosów).
  139. Zastąpił Józefa Falińskiego (8414 głosów).
  140. Zastąpił Jacka Żalka (2763 głosy).
  141. Zastąpił Jarosława Matwiejuka (7139 głosów).
  142. Zastąpił Jana Kamińskiego (1361 głosów).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ustawa z dnia 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2003 r. nr 159, poz. 1547, z późn. zm.).
  2. Wybory do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  3. Wybory do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  4. Wybory do Sejmiku Województwa Lubelskiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  5. Wybory do Sejmiku Województwa Lubuskiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  6. Wybory do Sejmiku Województwa Łódzkiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  7. Wybory do Sejmiku Województwa Małopolskiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  8. Wybory do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  9. Wybory do Sejmiku Województwa Opolskiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  10. Wybory do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  11. Wybory do Sejmiku Województwa Podlaskiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  12. Od 21 lutego 2007 do 29 maja 2007 stanowisko osoby pełniącej obowiązki organów samorządu województwa podlaskiego zajmował Jarosław Schabieński z PiS, powołany w związku z niemożnością powołania nowego zarządu województwa i koniecznością przeprowadzenia przedterminowych wyborów do sejmiku podlaskiego III kadencji.
  13. Wybory do Sejmiku Województwa Pomorskiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  14. Wybory do Sejmiku Województwa Śląskiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  15. Wybory do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  16. Wybory do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  17. Wybory do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  18. Wybory do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].
  19. Wyborcza.pl, bialystok.wyborcza.pl [dostęp 2017-12-03].
  20. Suwalki.info | Jarosław Schabieński komisarzem samorządu wojewódzkiego, www.suwalki.info [dostęp 2017-12-03] (pol.).
  21. [http://bip.umwp.wrotapodlasia.pl/wojewodztwo/wybory_referenda_konsultacje/wybo_samorz/wybory_2007/wyniki_2007.html Protokół Wojewódzkiej Komisji Wyborczej z wyborów do Sejmiku Województwa Podlaskiego odbywających się 20 maja 2007 roku]. pkw.gov.pl. [dostęp 2017-03-23].