Polskie Radio Białystok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Radio Białystok
Radio Białystok (Świerkowa) 4.jpg
Budynek Radia Białystok
Państwo Polska
Język polski
Siedziba ul. Świerkowa 1
Białystok
Założono 1944
Właściciel Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Białymstoku "Radio Białystok" SA
Prezes Władysław Prochowicz[1]
Redaktor naczelny Władysław Prochowicz[1]
Częstotliwości
w miastach
zobacz listę w artykule
Strona internetowa radia

Radio Białystok – Regionalna Rozgłośnia Polskiego Radia w Białymstoku. Siedziba główna znajduje się przy ul. Świerkowej 1.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki regionalnego radia sięgają czasów II wojny światowej. W 1944 roku z Moskwy, wraz z dyrektywami odnośnie profilu rozgłośni, przybył sprzęt do budowy kablowej sieci propagandowej. Jednak w białostockim radiowęźle znalazł się czas na program własny: próby publicystyki i artystycznych form radiowych. Współpracownikami nowo powstałej placówki byli wtedy między innymi: Jan Świderski, Igor Śmiałowski, Hanka Bielicka, Danuta Szaflarska i Czesław Wołłejko.

Oficjalną datą powstania Radia Białystok jest 1 października 1952 roku. Wtedy to została powołana do życia regionalna rozgłośnia Polskiego Radia. Rok 1955 rozpoczyna erę radia bez drutu, to właśnie wtedy sygnał wyemitowany przez nadajnik w Sowlanach, usłyszeli szczęśliwi posiadacze lampowych odbiorników w okolicach Białegostoku. W latach późniejszych rozgłośnia zaczęła nadawać również z nadajników w Gołdapi, Siemiatyczach, Łomży, Suwałkach, Ełku i Grodnie.

Od 1989 roku realizowane są zadania związane z funkcjami rozgłośni publicznej. Serwis, wspomagany pracą korespondentów, dostarcza wiadomości ze świata, kraju i regionu. Programy edukacyjne i kulturalne oraz reportaż i publicystyka, sięgają do tematów z wszelkich dziedzin życia. Zgodnie z dewizą: Radio Białystok to Twoje Radio rozgłośnia wspiera pożyteczne inicjatywy lokalne takie jak np. supraskie Uroczysko.

W studiu, na koncertach na żywo gościli między innymi: Maryla Rodowicz, Bajm, Krywań, IRA, Lady Pank, Hanna Banaszak, Stanisław Sojka, Tomasz Stańko, Henryk Mikołaj Górecki,Feel Jerzy Maksymiuk i Mirosław Jacek Błaszczyk oraz Orkiestra Filharmonii Białostockiej

Wyróżnienia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Rekordzistą w tej kategorii jest Jan Smyk, posiadacz Złotego Mikrofonu, kilkudziesięciu nagród za reportaż; nominacji do najważniejszej na świecie radiowej nagrody Prix Italia - 2 razy, pierwszego miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Makrophon '94; MKFFiM Niepokalanów 2009 i 2010; nagroda SDP i kilkakrotnie w dorocznych konkursach na reportaż w PR . Agnieszka Czarkowska i Alicja Pietruczuk zdobyły Premio Ondas - główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Radiowej i Telewizyjnej w Barcelonie w 1998 roku. Rok później Agnieszka otrzymała wyróżnienie Prix Europa w Berlinie. Rok 2000 przyniósł Radiu Białystok wiele sukcesów. Nie było w Polsce ważnego konkursu radiowego , w którym udziału nie brałoby ta rozgłośnia. Na wszystkich międzynarodowych konkursach Polskie Radio reprezentowały produkcje Radia Białystok. Trzy najważniejsze: Prix Italia: Jan Smyk Świętego Gabriela śmierć dla życia i Agnieszka Czarkowska Co ja powiem Panu Bogu; Prix Europa: Piotr Tomaszuk słuchowisko Głup czyli .... i Fenomen, oraz Premio Ondas – j.w. Niedawno, bo w czerwcu 2007 roku, Dorota Sokołowska i Wiesław Szymański dostali nagrodę od prezydenta miasta, Tedeusza Truskolaskiego, za swoją książkę, W przestrzeniach słowa.

Częstotliwości[edytuj | edytuj kod]

Radio Białystok nadaje na częstotliwościach:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b O nas. Polskie Radio Białystok

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona Polskiego Radia Białystok