Polskie Radio Białystok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Radio Białystok
Ilustracja
Budynek Radia Białystok
Państwo

 Polska

Siedziba

ul. Świerkowa 1
Białystok

Język

polski

Data założenia

1944[1]/1 października 1952

Właściciel

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Białymstoku "Radio Białystok" SA w likwidacji

Prezes

Marcin Tomkiel (likwidator spółki)

Częstotliwości
w miastach

zobacz listę w artykule

Transmisja DAB+

 

Strona internetowa

Radio Białystok – regionalna rozgłośnia Polskiego Radia w Białymstoku. Siedziba główna znajduje się przy ul. Świerkowej 1.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 30. XX wieku pojawiły się plany uruchomienia stacji Polskiego Radia w Białymstoku na początku lat 40. Na konferencji w Montreux w 1939 (której postanowienia miały wejść w życie 4 marca 1940) stacja otrzymała częstotliwość 1483 kHz i moc 10 kW. Wskutek wybuchu II wojny światowej postanowienia konferencji nie weszły w życie.

Początki regionalnego radia sięgają czasów II wojny światowej. W 1944 roku z Moskwy, wraz z dyrektywami odnośnie do profilu rozgłośni, przywieziono sprzęt do budowy kablowej sieci propagandowej. Obok audycji propagandowych emitowano także publicystykę i artystyczne formy radiowe. Współpracownikami nowo powstałej placówki byli wtedy między innymi: Jan Świderski, Igor Śmiałowski, Hanka Bielicka, Danuta Szaflarska i Czesław Wołłejko.

Oficjalną datą powstania Radia Białystok jest 1 października 1952. Wtedy to została powołana do życia regionalna rozgłośnia Polskiego Radia. Rok 1955 rozpoczął erę „radia bez drutu” – wtedy sygnał wyemitowany przez nadajnik w Sowlanach usłyszeli posiadacze odbiorników lampowych w okolicach Białegostoku. W latach późniejszych rozgłośnia zaczęła nadawać również z nadajników w Gołdapi, Siemiatyczach, Łomży, Suwałkach, Ełku i Grodnie.

Od 1989 roku realizowane są zadania związane z funkcjami rozgłośni publicznej. Serwis, wspomagany pracą korespondentów, dostarcza wiadomości ze świata, kraju i regionu. Produkowane są programy edukacyjne i kulturalne oraz reportaż i publicystyka. Radio wspiera inicjatywy lokalne takie jak np. supraskie Uroczysko. Działa studio koncertowe.

15.01.2024 Sąd Rejonowy w Białymstoku wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000037873 otwarcie likwidacji spółki pod firmą POLSKIE RADIO - REGIONALNA ROZGŁOŚNIA W BIAŁYMSTOKU "RADIO BIAŁYSTOK" SPÓŁKA AKCYJNA W LIKWIDACJI[2].

Rada Programowa[edytuj | edytuj kod]

Prezydium Rady Programowej wybrane na posiedzeniu 4 marca 2021 r:[3]

  • Piotr Rećko – Przewodniczący
  • Bogusław Kazimierz Bazydło – Wiceprzewodniczący
  • Alicja Biały – Sekretarz

Wyróżnienia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Związany z rozgłośnią Jan Smyk otrzymał Złoty Mikrofon, kilkadziesiąt nagród za reportaż; czterokrotnie nominację do najważniejszej na świecie radiowej nagrody Prix Italia; zajął ponadto pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Makrophon'94; MKFFiM Niepokalanów 2009 i 2010; otrzymał nagrodę SDP i kilkakrotnie w dorocznych konkursach na reportaż w Polskim Radiu. Agnieszka Czarkowska i Alicja Pietruczuk zdobyły Premios Ondas – główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Radiowej i Telewizyjnej w Barcelonie w 1998 roku. Rok później Agnieszka Czarkowska otrzymała wyróżnienie Prix Europa w Berlinie.

Słuchalność[edytuj | edytuj kod]

Według badania Radio Track (wykonane przez Millward Brown SMG/KRC) za okres październik-marzec 2021/2022, wskaźnik udziału w rynku słuchalności Polskiego Radia Białystok wyniósł 8,8 proc., co dało tej stacji 3. pozycję w białostockim rynku radiowym (za RMF FM i Radiem Zet)[4].

Częstotliwości[edytuj | edytuj kod]

Radio Białystok nadaje na częstotliwościach:

Odbiór cyfrowy[edytuj | edytuj kod]

Od 2015 roku rozgłośni można słuchać na radioodbiornikach naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+.

Dziennikarze radiowi[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Dziennikarze Radia Białystok.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Budynek Polskiego Radia przy ul. Świerkowej wzniesiono na miejscu cmentarza wojskowego z 1915 r. W okresie I wojny światowej pochowano tu 650 żołnierzy, w tym 375 żołnierzy armii niemieckiej i 280 rosyjskiej. W 1917 r. na środku nekropolii wzniesiono mauzoleum. Pochówki odbywały się u także po II wojnie światowej. Cmentarz zlikwidowano w 1970. Odkopywane w trakcie budowy siedziby radia szczątki ludzkie przewożono w nieznane miejsce. Pozostałej części grobów prawdopodobnie nigdy nie ekshumowano[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gabriela Walczak: Historia Polskiego Radia Białystok. Radio bez metryki. Polskie Radio Białystok. [dostęp 2016-07-20].
  2. Polskie Radio Białystok postawione w stan likwidacji [online], isokolka.eu, 16 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-17] (pol.).
  3. Polskie Radio Białystok, Rada Programowa [online].
  4. RMF FM na czele w IV i I kwartale, Radio Białystok awansowało na podium [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-07-08] (pol.).
  5. Niemiecki cmentarz wojskowy z 1915 roku (BIAŁYSTOK). ciekawepodlasie.pl. [dostęp 2018-05-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]