Kapitan Marvel (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapitan Marvel
Captain Marvel
Ilustracja
logo filmu
Gatunek superbohaterski
fantastyka naukowa
akcja
Rok produkcji 2019
Data premiery 27 lutego 2019
8 marca 2019 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 124 minuty[1]
Reżyseria Anna Boden
Ryan Fleck
Scenariusz Anna Boden
Ryan Fleck
Geneva Robertson-Dworet
Główne role Brie Larson
Samuel L. Jackson
Ben Mendelsohn
Djimon Hounsou
Lee Pace
Lashana Lynch
Gemma Chan
Annette Bening
Clark Gregg
Jude Law
Muzyka Pinar Toprak
Zdjęcia Ben Davis
Scenografia Andy Nicholson
Kostiumy Sanja Hays
Montaż Elliot Graham
Debbie Berman
Produkcja Kevin Feige
Wytwórnia Marvel Studios
Dystrybucja Walt Disney Studios Motion Pictures
Budżet 160 000 000 USD
Przychody brutto 1 128 462 972 USD
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Seria Kapitan Marvel

Kapitan Marvel (oryg. Captain Marvel) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2019 roku na podstawie serii komiksów o superbohaterce Carol Danvers wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadali Anna Boden i Ryan Fleck na podstawie scenariusza napisanego razem z Genevą Robertson-Dworet. Tytułową rolę zagrała Brie Larson, a obok niej w rolach głównych wystąpili: Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn, Djimon Hounsou, Lee Pace, Lashana Lynch, Gemma Chan, Annette Bening, Clark Gregg i Jude Law.

W latach dziewięćdziesiątych Carol Danvers staje się potężną superbohaterką, podczas gdy międzygalaktyczna wojna między dwiema obcymi rasami przenosi się na Ziemię[2].

Kapitan Marvel wchodzi w skład III Fazy Marvel Cinematic Universe, jest to dwudziesty pierwszy film należący do tej franczyzy i tworzy on jej pierwszy rozdział zatytułowany The Infinity Saga. Jego kontynuacja The Marvels została zapowiedziana na 2022 rok.

Światowa premiera filmu miała miejsce 27 lutego 2019 roku w Londynie. W Polsce zadebiutował on 8 marca tego samego roku. Przy budżecie 160 milionów dolarów Kapitan Marvel zarobiła prawie 1,13 miliarda dolarów. Film otrzymał również pozytywne oceny od krytyków.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku, na planecie Hala należącej do Imperium Kree, członek Starforce, Vers ma problem z przypomnieniem sobie swojej przeszłości i powtarzające się koszmary, w której pojawia się starsza kobieta. Yon-Rogg, jej mentor i dowódca, uczy ją kontrolować swoje umiejętności, podczas gdy Najwyższy Intelekt, sztuczna inteligencja, która rządzi Kree, zachęca ją do kontrolowania swoich emocji[3].

Starforce zostaje wysłane na misję, aby uratować tajnego agenta, którego zadaniem była infiltracja grupy rasy Skrulli, obcych zmiennokształtnych, z którymi Kree toczą wojnę. Podczas tej misji Vers zostaje schwytana przez dowódcę Skrulli, Talosa. Badanie wspomnień Vers doprowadza Talosa i jego grupę na Ziemię. Vers ucieka i rozbija się w Los Angeles. Jej obecność przyciąga uwagę T.A.R.C.Z.Y. Śledztwem zajmują się agenci Nick Fury i Phil Coulson, jednak zostaje ono przerwane przez atak Skrulla. Podczas pościgu Vers odzyskuje kryształ zawierający wydobyte jej wspomnienia, a Fury zabija Skrulla podszywającego się pod Coulsona. Talos, przebrany za szefa Fury, Kellera, nakazuje Fury’emu współpracować z Vers i obserwować ją[3].

Korzystając z wydobytych wspomnień, Vers i Fury udają się do bazy projektu Pegasus Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Tam odkrywają, że Vers była pilotem, która prawdopodobnie zginęła w 1989 roku podczas testowania eksperymentalnego silnika o prędkości światła zaprojektowanego przez doktor Wendy Lawson. Vers rozpoznaje ją jako kobietę ze swoich koszmarów. Po tym, jak Fury informuje S.H.I.E.L.D. o ich lokalizacji, na miejsu pojawia się zespół dowodzony przez Talosa przebranego za Kellera. Fury odkrywa podstęp Talosa i pomaga Vers uciec odrzutowcem razem z kotem należącym Lawson, Goose’em. Lecą do Luizjany, aby spotkać się z byłą pilotką Marią Rambeau, ostatnią osobą, która widziała żywe Vers i Lawson[3].

Rambeau i jej córka Monica ujawniają, że Vers to Carol Danvers, którą kiedyś traktowały jak członka rodziny. Pojawia się tam nieuzbrojony Talos i wyjaśnia, że Skrulle są uchodźcami szukającymi nowego domu, a Lawson miała naprawdę na imię Mar-Vell, należała do rasy Kree i pomagała Skrullom. Talos odtwarza nagranie odzyskane z odrzutowca Lawson, co spowodowało, że Danvers przypomniała sobie wypadek, w którym Lawson została zabita przez Yon-Rogga, aby uniemożliwić jej zniszczenie silnika, zanim Kree zdążą go zarekwirować. Podczas wybuchu silnika, Danvers wchłonęła jego energię zyskując moc, ale tracąc pamięć[3].

Danvers, Talos, Fury i Rambeau odnajdują ukryte laboratorium Lawson krążące wokół Ziemi. Tam Lawson ukryła grupę Skrulli, w tym rodzinę Talosa oraz Tesseract, źródło zasilania jej silnika. Tam Danvers zostaje schwytana przez Starforce i połączona z Najwyższym Intelektem. Podczas ich rozmowy Danvers udaje się zniszczyć implant Kree, który tłumił jej moce pozwalając jej osiągnąć pełny potencjał. Podczas walki Fury odnajduje Goose’a, który okazuje się być Flerkenem, pozaziemską istotą. Goose połyka Tesserakt i rani Fury’ego oślepiając jego lewe oko. Danvers niszczy szturmowiec Kree, zmuszając oficera Kree, Ronana i jego załogę do odwrotu. Na Ziemi pokonuje Yon-Rogga i odsyła go z powrotem na Halę z ostrzeżeniem dla Najwyższego Intelektu[3].

Danvers opuszcza Ziemię, aby pomóc Skrullom w znalezieniu nowej planety i pozostawia Fury’emu zmodyfikowany pager, aby mógł się z nią skontaktować w nagłym wypadku. Później Fury przygotowuje inicjatywę mającą na celu zebranie bohaterów takich jak Danvers, nadając jej nazwę od jej pseudonimu Sił Powietrznych, „Avenger”. W scenie pomiędzy napisami końcowymi, w 2018 roku aktywowany pager jest monitorowany przez Avengersów, kiedy pojawia się Danvers. W scenie po napisach, Goose wchodzi na biurko Fury’ego i zwraca Tesseract[3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[4]
Maria Dębska jako Carol Danvers / Kapitan Marvel
Krzysztof Stelmaszyk jako Nick Fury
Miłogost Reczek jako Talos / Keller
Mirosław Zbrojewicz jako Korath
Przemysław Sadowski jako Ronan
• Martyna Trawczyńska-Szymańska jako Maria Rambeau
Patrycja Soliman jako Minn-Erva
Maria Pakulnis jako Mar-Vell / Wendy Lawson i Najwyższy Intelekt
Marcin Perchuć jako Phil Coulson
Przemysław Stippa jako Yon-Rogg
 • Brie Larson jako Carol Danvers / Kapitan Marvel, była pilot U.S. Air Force, która wskutek zniszczenia rdzenia samolotu stworzonego dzięki energii Tesseractu, zyskała nadludzką siłę oraz zdolności latania i emitowania energii. Po uprowadzeniu i utracie pamięci została członkiem elitarnego oddziału Kree o nazwie Starforce jako Vers[5]. Mckenna Grace wciela się w trzynastoletnią Carol Danvers, a London Fuller w sześcioletnią[6].
 • Samuel L. Jackson jako Nick Fury, agent T.A.R.C.Z.Y., który pomaga Danvers[7].
 • Ben Mendelsohn jako Talos, przywódca zmiennokształtnej rasy Skrulli, którego celem odnalezienie swojej rodziny i nowej planety dla swojej rasy. Na Ziemi przyjmuje między innymi postać szefa Fury’ego, Kellera[8][6].
 • Djimon Hounsou jako Korath, członek elitarnego oddziału Kree o nazwie Starforce[9].
 • Lee Pace jako Ronan, wysoki rangą dowódca i przedstawiciel rasy Kree[9].
 • Lashana Lynch jako Maria Rambeau, pilot U.S. Air Force i najlepsza przyjaciółka Carol Davers. Ma córkę Monikę[10].
 • Gemma Chan jako Minn-Erva, genetyczka należąca do rasy Kree i członkini elitarnego oddziału Kree o nazwie Starforce[11].
 • Annette Bening jako Mar-Vell / Wendy Lawson i Najwyższy Intelekt, Mar-Vell była przedstawicielką rasy Kree, która żyła na Ziemi jako Wendy Lawson. Jej celem było zakończenie wojny między Kree a Skrullami, poprzez pomoc tym drugim. Była również byłym szefem i mentorem Carol Danvers. Najwyższy Intelekt, sztuczna inteligencja i duchowa przywódczyni Kree, przyjmowała postać autorytetu rozmówcy, ukazywała się Vers jako Lawson[12][13][14].
 • Clark Gregg jako Phil Coulson, agent T.A.R.C.Z.Y., który rozpoczyna swoją karierę w organizacji[9].
 • Jude Law jako Yon-Rogg, dowódca elitarnego oddziału Kree o nazwie Starforce[15][16].

W filmie wystąpili również: Algenis Perez Soto jako Att-Lass i Rune Temte jako Bron-Char, członkowie elitarnego oddziału Kree o nazwie Starforce[17]; Chuku Modu jako Soh-Larr, przedstawiciel rasy Kree, pod którego podszywał się Talos; Matthew Maher jako Norex, naukowiec należący do rasy Skrulli; Sharon Blynn jako Soren, żona Talosa; Auden i Harriet Ophuls jako córka Soren i Talosa; Akira i Azira Akbar jako Monica Rambeau, córka Marii (Akira zagrała jedenastolatkę, a Azira – pięciolatkę); Lyonetta Flowers i Rufus Flowers jako jej dziadkowie oraz Colin Ford jako Steve Danvers, brat Carol i Kenneth Mitchell jako Joseph Danvers, ich ojciec[6]. Kota o imieniu Goose, który należy do rasy Flarkenów zagrały cztery różne koty: Reggie, Archie, Rizzo i Gonzo[6][18].

W roli cameo pojawił się twórca komiksów Marvela, Stan Lee[19] i twórzczyni komiksów o Kapitan Marvel, Kelly Sue DeConnick jako pasażerowie w metrze[20]. Twórcy filmu uhonorowali pośmiertnie Lee zmieniając animację logotypu studia przedstawiając jego występy w filmach[19]. W scenie po napisach pojawili się: Chris Evans jako Steve Rogers, Scarlett Johansson jako Natasha Romanoff, Mark Ruffalo jako Bruce Banner i Don Cheadle jako James Rhodes[21]. Prawdziwi piloci U.S. Air Force, Matthew "Spider" Kimmel oraz Stephen "Cajun" Del Bagno zagrali samych siebie[6].

Brie Larson
(Carol Danvers / Kapitan Marvel)
Samuel L. Jackson
(Nick Fury)
Ben Mendelsohn
(Talos)
Djimon Hounsou
(Korath)
Lee Pace
(Ronan)
Gemma Chan
(Minn-Erva)
Annette Bening
(Mar-Vell / Wendy Lawson)
Clark Gregg
(Phil Coulson)
Jude Law
(Yon-Rogg)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Anna Boden i Ryan Fleck, reżyserzy filmu

Pierwsze informacje o pracy nad scenariuszem pojawiły się w maju 2013 roku[22]. W sierpniu Louis D’Esposito poinformował, że Marvel Studios rozważa jeden z filmów z wiodącą postacią kobiecą. Pod uwagę brane były Kapitan Marvel, Czarna Wdowa, Pepper Potts i Peggy Carter[23]. W marcu 2014 roku Kevin Feige zapowiedział, że jeżeli studio zdecyduje się na film o superbohaterce, będzie to film o nowej postaci w Marvel Cinematic Univerese i będzie to film o jej genezie[24]. Natomiast w sierpniu Feige potwierdził, że filmy Czarna Pantera i Kapitan Marvel są w trakcie rozwoju[25].

Film został potwierdzony podczas MarvelEvent, które odbyło się 28 października 2014 roku, gdzie przedstawiono skład filmów III Fazy Marvel Cinematic Universe. Amerykańska data premiery filmu została wyznaczona na 6 lipca 2018 roku[26]. Feige poinformował wtedy również, że studio planuje dość szybko znaleźć reżysera i scenarzystę projektu oraz że w planie jest zatrudnienie na tych stanowiskach przede wszystkim kobiet – filmowców[27].

W lutym 2015 roku została ona przesunięta na 2 listopada[28] po ogłoszeniu współpracy Marvel Studios z Sony Pictures nad filmem Spider-Man: Homecoming i włączeniu postaci do MCU[29]. W kwietniu poinformowano, że do napisania scenariusza zatrudniono Nicole Perlman i Meg LeFauve[30]. W następnym miesiącu ujawniono, że Ava DuVernay rozpoczęła rozmowy dotyczące stanowiska reżysera[31]. W październiku ponownie zmieniono datę premiery na 8 marca 2019 roku w związku z dodanym filmem Ant-Man i Osa do III Fazy[32]. W maju 2016 roku wśród kandydatek na stanowisko reżysera filmu pojawiła się Emily Carmichael[33].

W kwietniu 2017 roku studio zatrudniło na stanowisku reżysera duet Annę Boden i Ryana Flecka[34]. W lipcu ujawniono, że akcja filmu będzie miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych, a głównym przeciwnikiem będzie rasa Skrulli[7]. W sierpniu Geneva Robertson-Dworet została zatrudniona do prac nad scenariuszem[35]. Perlman potwierdziła, że historia, którą stworzyła z LeFauve ma zostać wykorzystana w finalnej wersji scenariusza[36]. W marcu 2018 roku wyjawiono, że nad scenariuszem pracowali również Liz Flahive, Carly Mensch oraz Boden i Fleck[2].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2016 roku podczas San Diego Comic-Conu poinformowano, że Brie Larson zagra Carol Danvers[5]. Rok później podczas następnej edycji konwentu ujawniono, że Samuel L. Jackson powtórzy swoją rolę Nicka Fury’ego z poprzednich produkcji franczyzy[7]. W październiku tego samego roku Ben Mendelsohn rozpoczął rozmowy dotyczące roli w filmie[37]. W następnym miesiącu ujawniono, że Jude Law prowadzi negocjacje ze studiem[38].

W styczniu 2018 roku do obsady dołączyła DeWanda Wise oraz potwierdzono udział Mendelsohna i Lawa[15]. W lutym poinformowano, że Gemma Chan zagra Minn-Ervę[11]. W marcu Wise zrezygnowała z powodu prac nad drugim sezonem serialu Ona się doigra[39]. W tym samym tygodniu poinformowano, że Lashana Lynch negocjuje rolę po Wise[40]. Pod koniec miesiąca ujawniono, że Djimon Hounsou, Lee Pace i Clark Gregg powtórzą swoje role z wcześniejszych produkcji franczyzy oraz do obsady dołączyli Lynch, Algenis Perez Soto, Rune Temte i Mckenna Grace[2]. W maju poinformowano, że Annette Bening zagra w filmie[12].

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Realizację zdjęć lokacyjnych rozpoczęto w styczniu 2018 roku w Atlancie[41]. Główne okres zdjęciowy rozpoczęto się w 19 marca[42] w Sony Studios[43] w Los Angeles pod roboczym tytułem Open World[44]. Jeszcze w tym samym miesiącu nakręcono scenę w Jim Hall Racing Club w Oxnard[45]. W maju zrealizowano sceny nad Shaver Lake we Fresno[46]. Zdjęcia zrealizowano również w samym Los Angeles i w jego okolicach, między innymi w Simi Valley, Lucerne Valley i bazie Edwards Air Force Base[47]. W czerwcu produkcja przeniosła się do Luizjanie, gdzie nakręcono sceny w Baton Rouge i Nowym Orleanie[48][2]. Sceny wykorzystujące wnętrze quinjeta zrealizowano na planie serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y.[49]. Zdjęcia zakończyły się 6 lipca[50]. Odpowiadał za nie Ben Davis. Scenografią zajął się Andy Nicholson, a kostiumy zaprojektowała Sanja Hays[2].

Dodatkowe zdjęcia do filmu zrealizowano w listopadzie 2018 roku[51]. Scenę w trakcie napisów, w której Danvers poznaje Avengers, wyreżyserowali Anthony i Joe Russo[52]. Marvel Studios zdecydowało się zmodyfikować czołówkę studia z logiem, aby uhonorować Stana Lee, który zmarł 12 listopada 2018 roku. Postaci z filmów zostały zastąpione występami cameo Lee, a na końcu pojawił się czarny ekran z napisem „Thank You Stan”[19].

Montażem zajęli się Elliot Graham i Debbie Berman[2]. Efekty specjale zostały stworzone przez studia produkcyjne: Animal Logic, Cantina Creative, Digital Domain, Framestore, Industrial Light & Magic, Lola VFX, Luma Pictures, Rise FX, Rising Sun Pictures, Scanline VFX, Trixter i Elastic[53], a odpowiadali za nie Christopher Townsend i Dan Sudick[2].

Lola VFX pracowało nad efektami odmłodzenia Samuela L. Jacksona i Clarka Gregga. Trixster zajęło się efektami pokazującymi moce Danvers oraz współtworzyło efekty związanymi z Goose'em. Industrial Light & Magic zajęło większością finałowej walki oraz Najwyższą Intelektem razem z Animal Logic. Luma Pictures pracowało nad sceną pościgu w pociągu metra. Digital Domain zajęło się efektami transformacji Skrulli. Rise FX przygotowało planetę Hala, a Framestore zajęło się sekwencją walki na Torfie. Rising Sun Pictures odpowiadało między innymi za sceny w budynku Projektu Pegazus. Scanline pracowała nad pościgami w powietrzu oraz nad sceną wypadku, w którym Danvers zdobywa swoje moce[54][55].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2018 roku Pinar Toprak została zatrudniona do skomponowania muzyki do filmu[56]. Toprak nagrała partie elektroniczne przy użyciu syntezatora w swoim domowym studiu, a reszta ścieżki dźwiękowej została nagrana w towarzystwie 90-osobowej orkiestry w Abbey Road Studios w Londynie[57]. Album z muzyką Toprak, Captain Marvel Original Motion Picture Soundtrack, został wydany cyfrowo 8 marca 2019 roku przez Hollywood Records[58].

Ponadto w filmie wykorzystano utwory: „Crazy on You” (Heart), „Kiss Me Deadly” (Lita Ford), „Whatta Man” (Salt-n-Pepa), „Connection” (Elastica), „Only Happy When It Rains” (Garbage), „Crush with Eyeliner” (R.E.M.), „Waterfalls” (TLC), „You Gotta Be” (Des’ree), „Come as You Are” (Nirvana), „Just a Girl” (No Doubt), „Man on the Moon” (R.E.M.) i „Celebrity Skin” (Hole) oraz „Please Mr. Postman” zespołu The Marvelettes, który zaśpiewał w filmie Samuel L. Jackson[59].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Brie Larson podczas premiery zwiastuna w National Air and Space Museum

Szkice koncepcyjne filmu zostały zaprezentowane podczas panelu Marvel Studios na San Diego Comic-Conie w 2017 roku[60]. W czerwcu 2018 roku, podczas CineEurope pokazano po raz pierwszy wygląd Brie Larson w roli tytułowej superbohaterki[61]. 18 września zaprezentowano pierwszy zwiastun filmu podczas Good Morning America. Larson obejrzała go wspólnie z żołnierzami i ich rodzinami w National Air and Space Museum[62]. Zwiastun ten został obejrzany 109 miliona razy w ciągu 24 godzin[63]. Drugi zwiastun pokazano 3 grudnia podczas Monday Night Football[64]. 8 grudnia Larson pojawiła się na panelu studia podczas CCXP w Brazylii[65]. W styczniu 2019 roku platforma crowdfundingowa GoFundMe ogłosiła kampanię #CaptainMarvelChallenge, mającą na celu zakup biletów i napojów dla dziewcząt i ich opiekunów dla oddziału organizacji Girls, Inc. w Los Angeles[66]. W lutym został zaprezentowany spot promujący film podczas Super Bowl LIII[67].

Partnerami promocyjnymi filmu były firmy: Hertz, Visible, WNBA, Alaska Airlines, Synchrony Financial, Citizen Watch, Dave & Buster’s, Xbox, Aerie i Wix[68].

Komiksy powiązane

14 listopada 2018 roku Marvel Comics wydało komiks powiązany Captain Marvel Prelude, za którego scenariusz odpowiadał Will Corona Pilgrim, a za rysunki Andrea Di Vito[69].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa i zarówno europejska premiera Kapitan Marvel miała miejsce 27 lutego 2019 roku w Londynie[70]. Amerykańska premiera odbyła się 4 marca w Los Angeles[71]. W obu wydarzeniach uczestniczyła obsada i twórcy filmu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierom tym towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[70][71].

Film zadebiutował dla szerszej publiczności 6 marca między innymi w Belgii, Francji, Szwecji, Tajlandii, Korei Południowej i we Włoszech. Następnego dnia pojawił się w Brazylii, Niemczech, Meksyku, Australii, Nowej Zelandii i Rosji[72][73]. Od 8 marca, w Dzień Kobiet dostępny był w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie[32], Chinach, Wielkiej Brytanii[72] i w Polsce[74]. W Japonii zadebiutował 15 marca[75].

Początkowo amerykańska data premiery zapowiedziana była na 6 lipca 2018 roku[26]. Później dwukrotnie była ona przesunięta, początkowo na 2 listopada, po ogłoszeniu współpracy Marvel Studios z Sony Pictures i zapowiedzeniu Spider-Man: Homecoming[28]. Następnie na 8 marca 2019 roku, po zapowiedzi filmu Ant-Man i Osa[32].

Film został wydany cyfrowo w Stanach Zjednoczonych 28 maja 2019 roku przez Walt Disney Studios Home Entertainment, a 11 czerwca tego samego roku na nośnikach DVD i Blu-ray[76]. W Polsce został on wydany 24 lipca tego samego roku przez Galapagos[77].

11 listopada 2019 roku został wydany również w 14-dyskowej wersji kolekcjonerskiej Marvel Cinematic Universe: Phase Three Collection – Part 2, która zawiera 6 filmów kończących Fazę Trzecią[78], a 15 listopada tego samego roku w specjalnej wersji zawierającej 23 filmy franczyzy tworzące The Infinity Saga[79].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Kapitan Marvel mając budżet wynoszący 160 milionów dolarów[73], w pierwszym tygodniu wyświetlania zarobił na świecie prawie 460 milionów dolarów, z czego ponad 150 milionów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie[68]. Jego łączny przychód z biletów na świecie osiągnął prawie 1,13 miliarda dolarów, z czego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zarobił prawie 427 milionów[73].

Do największych rynków należały: Chiny (154,1 miliona), Wielka Brytania (51,8 miliona), Korea Południowa (42,9 miliona), Brazylia (38,1 miliona), Meksyk (33,3 miliona), Australia (29,5 miliona), Francja (27,1 miliona), Niemcy (24,3 miliona) i Rosja (20,1 miliona). W Polsce w weekend otwarcia film zarobił prawie 1,6 miliona dolarów, a w sumie ponad 4,5 miliona[73].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z pozytywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 79% z 525 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 6,8 na 10[80]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen z 56 recenzji wyniosła 64 punktów na 100[81]. Natomiast według serwisu CinemaScore, zajmującego się mierzeniem atrakcyjności filmów w Stanach Zjednoczonych, publiczność przyznała mu ocenę A w skali od F do A+[68].

Kenneth Turan z „Los Angeles Times” napisał: „Nie tylko bohaterowie mogą mieć supermoce, filmy też mogą je mieć. Możesz dodać Kapitan Marvel do małej listy tych, którzy je posiadają”[82]. Owen Gleiberman z „Variety” stwierdził: „Jako wojowniczka Kree, która ląduje na ziemi i odkrywa, że nie jest tym, kim myślała, Brie Larson rozświetla film o superbohaterach Marvela od wewnątrz”[83]. Richard Roeper z „Chicago Sun-Times” napisał: „To nie jest najwspanialszy film Marvela, jaki kiedykolwiek powstał, ale jest zdecydowanie jednym z najzabawniejszych i jednym z najsłodszych”[84]. Peter Travers z „Rolling Stone” stwierdził: „Film jest obciążony próbą stania się historią powstania całego MCU”[85]. Todd McCarthy z „The Hollywood Reporter” ocenił: „Kapitan Marvel ma dwie cechy: jest to pierwszy film Marvel Studios, który został zbudowany wokół superbohaterki i jest najmniejszą z produkcji Marvela powstałych od czasu, gdy Kevin Feige przejął stery i wypuścił markę stratosferę. Obraz nie jest nudny, po prostu jest przyziemny, naznaczony fabułą bez wyobraźni, przeciętnymi złoczyńcami, nijakim stylem wizualnym i brakiem rozmachu”[86]. Helen O’Hara z „Empire Magazine” napisał: „To nie jest kolejny tani frazes o girl power; jest to apoteoza wyraźnie feministyczna. Niektórzy ludzie uznają to za dezorientujące”[87]. A.O. Scott z „The New York Times” stwierdził: „niezbyt długi, niezbyt zarozumiały i czerpie korzyści z rzemiosła i talentu obsady, w której znajdują się Annette Bening, Jude Law i Ben Mendelsohn[88].

Łukasz Muszyński z portalu Filmweb napisał: „Cofnięcie się w czasie pozwoliło twórcom nie tylko odpowiedzieć na kilka dręczących fanów cyklu pytań, ale również pobawić się ikonografią epoki. Grunge'owe ciuchy bohaterki, komentujące zdarzenia piosenki Nirvany, Garbage i No Doubt czy nawiązania do kultowych filmów i seriali z tamtego okresu są nostalgicznymi smaczkami zgrabnie wplecionymi w karuzelę akcji”[89]. Dawid Muszyński z NaEkranie.pl stwierdził: „Sam film, pomimo że dostarczył sporo rozrywki, nie jest niczym przełomowym. Nie przebija żadnej ściany, jak zrobili to chociażby Guardians of the Galaxy czy Thor: Ragnarok. Jest to po prostu kolejna stacja, na której wsiada nowy bohater zmierzający do dworca centralnego, gdzie ma mieć miejsce ostateczna walka”[90]. Joanna Kułakowska z Gram.pl napisała: „Kapitan Marvel, przedmiot ideologicznej wojenki i prób zaniżania oraz zawyżania ocen, jest po prostu dobrym filmem z półki MCU – tylko tyle i aż tyle”[91]. Urszula Schwarzenberg-Czerny z tygodnika „Polityka” stwierdziła: „Film jest w porządku. Jest czasem zabawny, czasem nostalgiczny, kiedy trzeba, wyraźnie prokobiecy. Jednak w tym wypadku to trochę za mało i trochę w zbyt stonowanej formie, bo chodzi o pierwszą superprodukcję Studia Marvel, w której główną bohaterką jest kobieta”[92].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2019 Golden Trailer Awards Najlepszy zwiastun filmu fantasy / przygodowego Kapitan Marvel Nominacja [93]
Najlepszy spot telewizyjny dla pełnometrażowego filmu fantasy / przygodowego Kapitan Marvel Nominacja
Najlepszy plakat filmu fantasy / przygodowego Kapitan Marvel Wygrana
Najlepszy montaż dźwięku w spocie telewizyjnym dla pełnometrażowego filmu Kapitan Marvel Nominacja
MTV Movie & TV Awards Najlepszy bohater Brie Larson Nominacja [94]
Najlepsza scena walki Brie Larson, Gemma Chan Wygrana
Teen Choice Awards Ulubiony film akcji Kapitan Marvel Nominacja [95]
Ulubiona aktorka filmu akcji Brie Larson Nominacja
Ulubiony aktor filmu akcji Samuel L. Jackson Nominacja
Ulubiony czarny charakter Jude Law Nominacja
Saturn Awards Najlepsza adaptacja komiksu Kapitan Marvel Nominacja [96]
Najlepsza aktorka Brie Larson Nominacja
Najlepsza reżyseria Anna Boden i Ryan Fleck Nominacja
People’s Choice Awards Ulubiony film Kapitan Marvel Nominacja [97]
Ulubiony film akcji Kapitan Marvel Nominacja
Ulubiony aktor filmowy Samuel L. Jackson Nominacja
Ulubiona aktorka filmowa Brie Larson Nominacja
Ulubiona gwiazda kina akcji Brie Larson Nominacja
National Film & TV Awards Najlepszy film Kapitan Marvel Nominacja [98]
Najlepsza aktorka Brie Larson Nominacja
Gemma Chan Nominacja
AACTA Awards Najlepsze efekty specjalne lub animacje Chris Townsend, Damien Carr, Paul Butterworth, Greg Jowle Nominacja [99]
2020 Hollywood Critics Association Najlepszy film akcji Kapitan Marvel Nominacja [100]
Najlepszy blockbuster Kapitan Marvel Nominacja
Najlepsza praca kaskaderów Kapitan Marvel Nominacja
Amerykańska Gildia Charakteryzatorów Najlepsze efekty specjalne przy wykorzystaniu makijażu dla filmu pełnometrażowego Brian Sipe, Alexei Dmitriew, Sabrina Wilson Nominacja [101]
Amerykańska Gildia Kostiumologów Najlepsze kostiumy w filmie fantastycznonaukowym / fantasy Sanja Hays Nominacja [102]
VES Awards Najlepsza kompozycja w fotorealistycznym filmie Trent Claus, David Moreno Hernandez, Jeremiah Sweeney, Yuki Uehara Nominacja [103]
Kids’ Choice Awards Ulubiony film Kapitan Marvel Nominacja [104]
Ulubiona aktorka filmowa Brie Larson Nominacja
Ulubiony superbohater Brie Larson Nominacja
Hugo Awards Najlepsza prezentacja dramatyczna – długa forma Anna Boden, Ryan Fleck, Geneva Robertson-Dworet Nominacja [105]
Nebula Awards Nagroda im. Raya Bradbury’ego za Wyjątkową Prezentację Dramatyczną Kapitan Marvel – Anna Boden, Ryan Fleck, Geneva Robertson-Dworet Nominacja [106]

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: The Marvels.

Brie Larson zagrała Carol Danvers / Kapitan Marvel w filmie Avengers: Koniec gry z 2019 roku[107].

W lipcu 2019 roku Kevin Feige poinformował, że powstanie sequel[108]. W styczniu 2020 roku ujawniono, że Megan McDonnell napisze scenariusz[109], a w kwietniu została wyznaczona amerykańska data premiery na 8 lipca 2022 roku z tymczasowym tytułem Captain Marvel 2[110]. W sierpniu poinformowano, że za reżyserię odpowiadać będzie Nia DaCosta[111]. W grudniu data premiery została przesunięta na 11 listopada. Larson powróci w tytułowej roli, a obok niej w rolach głównych wystąpią Iman Vellani jako Kamala Khan / Ms. Marvel i Teyonah Parris jako Monica Rambeau. Vellani powtórzy swoją rolą z serialu Ms. Marvel, a Parris z WandaVision[112]. W maju 2021 roku ujawniono, że tytuł filmu będzie brzmiał The Marvels[113].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Captain Marvel (2019) (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2019-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 2. a b c d e f g Christine Dinh: Production underway on Marvel Studios' 'Captain Marvel' (ang.). marvel.com. [dostęp 2018-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 3. a b c d e f Anna Boden i Ryan Fleck, Kapitan Marvel, Walt Disney Studios Motion Pictures.
 4. „Kapitan Marvel”: obsada polskiego dubbingu (ang.). polski-dubbing.pl. [dostęp 2019-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 5. a b Albert Ching: SDCC: Marvel Studios Reveals Latest Phase 3 Secrets (ang.). CBR.com. [dostęp 2016-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 6. a b c d e Captain Marvel – Press Kit (PDF) ↓.
 7. a b c Anthony D’Alessandro: Samuel L. Jackson Bringing Nick Fury To ‘Captain Marvel’ (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2017-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 8. Devan Coggan: See 10 exclusive images from Captain Marvel: Mean and green (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2018-09-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 9. a b c Aaron Couch: 'Captain Marvel' Rounds Out Cast with Familiar Marvel Names (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 10. Devan Coggan: See 10 exclusive images from Captain Marvel: Flying high (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2018-09-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 11. a b Nancy Tartaglione: ‘Captain Marvel’: Gemma Chan Joins Cast As Minn-Erva (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2018-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 12. a b Borys Kit: Annette Bening Joining 'Captain Marvel' (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-05-09]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 13. Tim Webber: Captain Marvel: Annette Bening Confirms Her Mysterious Role (ang.). CBR.com. [dostęp 2019-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 14. Jim Vejvoda: Captain Marvel: Annette Bening's characker revelaled (ang.). IGN. [dostęp 2019-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 15. a b Aaron Couch: 'Captain Marvel' Casts 'She's Gotta Have It' Star DeWanda Wise (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 16. Charlie Ridgely: 'Captain Marvel' Featurette Finally Confirms Jude Law's Role (ang.). Comic Book. [dostęp 2019-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 17. Ian Cardona: Captain Marvel’s Starforce Team Includes a Familiar GotG Face (ang.). CBR.com. [dostęp 2018-09-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 18. Jim Vejvoda: Captain Marvel's Ccat Goose Explained: What is a flarken? (ang.). IGN. [dostęp 2019-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 19. a b c Jim Vejvoda: How Captain Marvel pays tribute to Stan Lee (ang.). IGN. [dostęp 2019-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 20. Perri Nemiroff: 'Captain Marvel’: 28 Things to Know About the Marvel Cinematic Universe Prequel (ang.). Collider. [dostęp 2019-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 21. Devan Coggan: Those Captain Marvel post-credits scenes, explained (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2019-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 22. Borys Kit, Paul Bond: Marvel Cliffhanger: Robert Downey Jr.'s $50 Million Sequel Showdown (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2013-07-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 23. Silas Lesnick: Marvel Studios Wants a Female-Led Superhero Film (ang.). Coming Soon. [dostęp 2013-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 24. Devin Faraci: Kevin Feige On Marvel’s Responsibility To Be Diverse And A Possible Captain Marvel Movie (ang.). Mirth.Movies.Death.. [dostęp 2014-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 25. Roth Cornet: Marvel Head says fans want Black Panther and Captain Marvel (ang.). IGN. [dostęp 2014-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 26. a b Rebecca Ford, Borys Kit: Marvel Reveals Complete Phase 3 Plans, Dates 'Black Panther,' 'Inhumans,' ‘Avengers: Infinity War’ (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2014-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 27. Peter Sciretta: All Of Your Marvel Phase 3 Questions Answered By Marvel Head Kevin Feige (ang.). /Film. [dostęp 2014-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 28. a b Marc Storm: Marvel Studios Schedules New Release Dates for 4 Films (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 29. Sony Pictures Entertainment Brings Marvel Studios Into The Amazing World Of Spider-Man (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 30. Marc Storm: Nicole Perlman & Meg LeFauve to Write Marvel’s 'Captain Marvel' (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-04-20]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 31. Jeff Sneider: Marvel Courting Ava DuVernay to Direct Diverse Superhero Movie (Exclusive) (ang.). The Wrap. [dostęp 2015-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 32. a b c Marc Strom: Marvel Studios Phase 3 Update (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-10-08]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 33. Borys Kit: Steven Spielberg, Colin Trevorrow Reteam to Produce Family Adventure 'Powerhouse' (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2016-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 34. Justin Kroll: ‘Captain Marvel’ Finds Directors in Anna Boden, Ryan Fleck (Exclusive) (ang.). Variety. [dostęp 2017-04-19]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 35. Mike Fleming Jr: Marvel Taps Geneva Robertson-Dworet To Script ‘Captain Marvel’ (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2017-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 36. Michael Briers: Outgoing Captain Marvel Screenwriter Rubbishes Talk Of Page-One Rewrite (ang.). We Got This Covered. [dostęp 2017-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 37. Justin Kroll: Ben Mendelsohn Eyed for Villain Role in ‘Captain Marvel’ (Exclusive) (ang.). Variety. [dostęp 2017-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 38. Justin Kroll: ‘Captain Marvel’: Jude Law Lands Male Lead Opposite Brie Larson (Exclusive) (ang.). Variety. [dostęp 2017-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 39. Patrick Hipes: DeWanda Wise Exits ‘Captain Marvel’ Role (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2018-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 40. Mia Galuppo: Lashana Lynch Replacing DeWanda Wise in 'Captain Marvel' (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 41. Adam Chitwood: Brie Larson’s Captain Marvel Revealed in First Set Photos (ang.). Collider. [dostęp 2018-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 42. Nicole Sobon: Captain Marvel Set Video Confirms Start of Production (ang.). CBR.com. [dostęp 2018-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 43. John Boone‍: Brie Larson on 'Captain Marvel' and Starring in Marvel's 'Big Feminist Action Movie' (Set Visit) (ang.). Entertainment Tonight. [dostęp 2018-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 44. Ana Dumaraog: Captain Marvel Working Title Teases An Open World (ang.). Screen Rant. [dostęp 2018-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 45. Wendy Leung: Are you going to see 'Captain Marvel'? Look out for Oxnard (ang.). Ventura County Star. [dostęp 2018-03-23]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 46. Jason Oliveira: Lights, camera, action at Shaver Lake (ang.). KFSN-TV. [dostęp 2018-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 47. Peter Sciretta: ‘Captain Marvel’ Executive Producer Jonathan Schwartz Reveals Everything He Can About Marvel’s Next Movie [Set Visit Interview] (ang.). /Film. [dostęp 2019-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 48. Matthew Erao: Captain Marvel Co-Director Confirms Filming Will Finish In 2 Weeks (ang.). Screen Rant. [dostęp 2018-06-23]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 49. Jamie Jirak: Captain Marvel Shared a Set With Marvel's Agents of SHIELD (ang.). Comic Book. [dostęp 2019-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 50. Nicole Sobon: Captain Marvel Wraps Principal Photography (ang.). CBR.com. [dostęp 2018-07-07]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 51. Brittany Matter: Captain Marvel: Brie Larson & Clark Gregg Return For Reshoots (ang.). CBR.com. [dostęp 2018-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 52. Ben Travis, Chris Hewitt: Captain Marvel: 15 Spoiler Facts From Directors Anna Boden And Ryan Fleck (ang.). Empire Magazine. [dostęp 2019-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 53. Vincent Frei: Captain Marvel (ang.). Art of VFX. [dostęp 2019-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 54. Mike Seymour: Captain Marvel De-Aging by LolaVFX (ang.). FX Guide. [dostęp 2019-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 55. Mike Seymour: Oh Captain…My My Captain! The Marvellous VFX of Captain Marvel (ang.). FX Guide. [dostęp 2019-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 56. Byron Burton: 'Captain Marvel' Enlists Pinar Toprak as Composer (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 57. Jon Burlingame: ‘Captain Marvel’ Composer Shatters Glass Ceiling for Superhero Movies (ang.). Variety. [dostęp 2019-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 58. ‘Captain Marvel’ Soundtrack Details (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2019-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 59. Christine Dinh: Every Single 90's Song in 'Captain Marvel' And More (ang.). marvel.com. [dostęp 2019-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 60. Brent Lang: ‘Captain Marvel’ Will Be Set in the ’90s With Skrulls as Villains (ang.). Variety. [dostęp 2017-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 61. Alex Ritman: CineEurope: Disney Offers Glimpses of 'Toy Story 4,' 'Avengers 4,' 'Wreck-It Ralph 2' (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 62. Nancy Tartaglione: ‘Captain Marvel’ Trailer: Brie Larson’s Renegade Soldier Comes To Earth (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2018-09-18]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 63. Corey Chichizola: The Captain Marvel Trailer Got An Incredible Number Of Views In Its First 24 Hours (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2018-09-20]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 64. Dino-Ray Ramos: Marvel Studios Releases ‘Captain Marvel’ Poster Ahead Of New Trailer (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2018-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 65. Dino-Ray Ramos: ‘Captain Marvel’: Brie Larson Flies Into Brazil’s Comic Con Experience With New Footage (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2018-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 66. Katie Kilkenny: GoFundMe Campaign Launches to Help Young Girls See 'Captain Marvel' (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 67. Bruce Fretts: The Best and the Worst of the Super Bowl Movie Trailers (ang.). The New York Times. [dostęp 2019-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 68. a b c Anthony D’Alessandro: ‘Captain Marvel’ Rises To $154M U.S. Opening; Experts Say Female Superhero Pic Will Pass Breakeven In Week’s Time (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2019-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 69. Graeme McMillan: 'Captain Marvel Prelude' Brings Nick Fury to the Forefront (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 70. a b Lisa Keddie, Marie-Louise Gumuchian, Leslie Adler: 'Captain Marvel' stars roll out female-led action flick in London (ang.). Reuters. [dostęp 2019-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 71. a b Captain Marvel Premiere, LA (ang.). Average Socialite. [dostęp 2019-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 72. a b Jeremy Kay: 'Captain Marvel' eyes $300m-plus global take-off (updated) (ang.). Screen Daily. [dostęp 2019-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 73. a b c d Captain Marvel (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2021-01-20].
 74. Bartosz Kęprowski: Captain Marvel - lista potencjalnych reżyserów! (pol.). Movies Room. [dostęp 2016-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 75. Noah Dominguez: Captain Marvel: New International Poster Highlights Carol's Human Side (ang.). CBR.com. [dostęp 2019-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 76. Kirsten Howard: Captain Marvel DVD/Blu-ray Release Date and Special Features (ang.). Den of Geek. [dostęp 2019-05-10]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 77. „Kapitan Marvel” na Blu-ray i DVD – przegląd ofert i specyfikacja (pol.). Filmożercy. [dostęp 2019-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 78. Cameron Bonomolo: Marvel Studios’ Phase 3 Part 2 Collector’s Edition 4K Box Set Revealed (ang.). Comic Book. [dostęp 2019-09-30]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 79. Gina Carbone: MCU Infinity Saga Box Sets Quickly Sold Out, And Fans Complain They're Damaged (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2019-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 80. Captain Marvel (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-01-20].
 81. Captain Marvel (ang.). Metacritic. [dostęp 2021-01-20].
 82. Kenneth Turan: Review: ‘Captain Marvel’ and Brie Larson boost the MCU to even greater heights (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2019-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 83. Owen Gleiberman: Film Review: ‘Captain Marvel’ (ang.). Variety. [dostęp 2019-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 84. Richard Roeper: Humor, sweetness empower ‘Captain Marvel,’ a fun ’90s superhero throwback (ang.). Chicago Sun-Times. [dostęp 2019-03-05].
 85. Peter Travers: ‘Captain Marvel’ Review: Brie Larson Takes on Cosmic Villains, Sexist Trolls — and Wins (ang.). Rolling Stone. [dostęp 2019-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 86. Todd McCarthy: 'Captain Marvel': Film Review (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 87. Helen O’Hara: Captain Marvel Review (ang.). Empire Magazine. [dostęp 2019-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 88. A.O. Scott: ‘Captain Marvel’ Review: Brie Larson Takes a Trip to the ’90s (ang.). The New York Times. [dostęp 2019-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 89. Łukasz Muszyński: Supermenka (pol.). Filmweb. [dostęp 2019-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 90. Dawid Muszyński: Kapitan Marvel – recenzja filmu (pol.). NaEkranie.pl. [dostęp 2019-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 91. Joanna Kułakowska: Kapitalny hołd dla popkultury lat 90. XX wieku - recenzja filmu Kapitan Marvel (pol.). Gram.pl. [dostęp 2019-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 92. Urszula Schwarzenberg-Czerny: Recenzja filmu: „Kapitan Marvel”, reż. Anna Boden, Ryan Fleck (pol.). Polityka. [dostęp 2019-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 93. The 20th Annual Golden Trailer Award Winners (ang.). Golden Trailer Awards. [dostęp 2020-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 94. ,Nate Nickolai: MTV Movie & TV Awards Winners: The Complete List (ang.). Variety. [dostęp 2019-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 95. Dan Clarendon: Teen Choice Awards 2019: Complete List of Winners and Nominees (ang.). Us Weekly. [dostęp 2019-08-11]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 96. Ethan Anderton: 2019 Saturn Awards Winners: ‘Avengers: Endgame’ Dominates with Six Total Awards (ang.). CBR.com. [dostęp 2019-09-14]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 97. Kimberly Nordyke, Annie Howard: People's Choice Awards: 'Avengers: Endgame' Named Best Movie (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2019-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 98. Naomi Wakeling: Nominations for the 2nd annual National Film & TV Awards are announced (ang.). National Film Academy. [dostęp 2019-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 99. AACTA Celebrates Screen Craft Winners at Industry Luncheon in Sydney (ang.). AACTA Awards. [dostęp 2019-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 100. Matt Neglia: The 2019 Hollywood Critics Association (HCA) Nominations (ang.). Next Best Picture. [dostęp 2019-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 101. Patrick Hipes: Make-Up Artists And Hair Stylists Guild Awards Nominees Set (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2019-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 102. Desiree Murphy‍: Costume Designers Guild Awards 2020: The Complete Winners List (ang.). Entertainment Tonight. [dostęp 2020-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 103. Patrick Hipes: VES Awards Nominations: ‘Lion King’, ‘Alita: Battle Angel’, ‘Mandalorian’ & ‘Thrones’ Top List (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2020-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 104. Elyse Dupre: Nickelodeon Kids' Choice Awards 2020 Winners: The Complete List (ang.). E! Entertainment. [dostęp 2020-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 105. Jamie Lovett: Hugo Awards Nominations Include Avengers: Endgame, Watchmen and More (ang.). Comic Book. [dostęp 2020-04-14]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 106. Max Miller: The Mandalorian, Captain Marvel, Watchmen Among 2019 Nebula Award Finalists (pol.). CBR.com. [dostęp 2020-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 107. Peter Debruge: Film Review: ‘Avengers: Endgame’ (ang.). Variety. [dostęp 2019-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 108. Hannah Shaw-Williams: Blade Is Officially An MCU Phase 5 Movie (ang.). Screen Rant. [dostęp 2019-07-21]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 109. Borys Kit: 'Captain Marvel 2' in the Works With ‘WandaVision’ Writer (Exclusive) (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2020-01-22]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 110. Brian Welk: ‘Black Widow’ Moves to November as Other MCU Films Shift Back to 2021, 2022 (ang.). The Wrap. [dostęp 2020-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 111. Justin Kroll: ‘Captain Marvel 2’: ‘Candyman’s Nia DaCosta To Direct Sequel (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2020-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 112. Patrick Hipes: ‘Captain Marvel 2’: ‘Ms. Marvel’ Star Iman Vellani, Teyonah Parris Join Cast (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 113. Christine Dinh: Marvel Studios Celebrates the Movies (ang.). marvel.com. [dostęp 2021-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]