Lis i Pies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lis i Pies
The Fox and the Hound
Gatunek

animowany, dramat, familijny

Data premiery

10 lipca 1981
grudzień 2006 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

83 minuty

Reżyseria

Ted Berman, Richard Rich, Art Stevens

Scenariusz

Ted Berman, Larry Clemmons, Vance Gerry, Steve Hulett, Earl Kress, Burny Mattinson, David Michener, Peter Young

Główne role

Mickey Rooney
Kurt Russell

Muzyka

Buddy Baker

Scenografia

Don Griffith

Montaż

James Koford
James Melton

Produkcja

Ron Miller, Wolfgang Reitherman, Art Stevens

Wytwórnia

Walt Disney Productions

Dystrybucja

Buena Vista Distribution Company

Budżet

12 mln USD

Przychody brutto

63,5 mln USD

Kontynuacja

Lis i Pies 2 (2006)

Strona internetowa

Lis i Pies (ang. The Fox and the Hound) – amerykański animowany dramat w reżyserii Teda Bermana, Richarda Richa i Arta Stevensa z 1981 roku na podst. książki Daniela P. Mannixa o tym samym tytule. Dwudziesty czwarty[a] film z oficjalnego kanonu animacji Disneya. Film opowiada o przygodach lisa, imieniem Tod, wychowanego przez pewną wdowę, i psa myśliwskiego Miedziaka, który mieszka na sąsiednim podwórku ze swoim panem Amosem i starym psem myśliwskim Maxem. Obaj się ze sobą zaprzyjaźniają, ale ze względu na ich odmienne pochodzenie ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę

Serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 69%[2].

W książkach i komiksach pojawia się też tłumaczenie Rudek i Reks[3][4][5].

Kontynuacją jest film z 2006 roku – Lis i Pies 2.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Na początku XX wieku sowa Cioteczka jest świadkiem jak lisie szczenię zostaje ukryte przez chcącą go uchronić przed myśliwymi matkę, która po chwili zostaje zastrzelona. Z pomocą zaprzyjaźnionych wróbla i dzięcioła sprawia, że lisa przygarnia stara gospodyni wdowa Tweed, która daje mu imię Tod. Tymczasem sąsiad wdowy – myśliwy Amos Slade, sprawia sobie szczeniaka rasy bloodhound o imieniu Miedziak z zamiarem wytresowania na psa myśliwskiego. Prezentuje on Miedziaka Maxowi, swemu psu rasy wilczarz irlandzki. Max początkowo podchodzi z dystansem do szczeniaka, ale niedługo zaczyna traktować jak własnego syna. Po jakimś czasie Miedziak wyczuwa Toda i wkrótce oboje się poznają[6].

Od tego czasu Tod i Miedziak spędzają wolny czas razem w pobliskim lasku i stają się najlepszymi przyjaciółmi. Któregoś dnia Tod daremnie czeka na Miedziaka w miejscu, gdzie zwykli spotykać się w lesie. Zajrzawszy na podwórze Amosa widzi Miedziaka przywiązanego smyczą do budy, gdyż jego panu nie podoba się jego wieczne włóczenie. Tod wobec tego bawi się z Copperem tutaj, lecz przypadkowo budzi Maxa wściekle rzucającego się w pogoń. Amos sądząc, że lis ma apetyt na jego kury, udaje się za nim w pościg ze strzelbą. Niefortunnie strzela w samochód wdowy wracającej ze sklepu, która wściekła zabiera mu strzelbę i przestrzeliwuje chłodnicę w jego samochodzie. Amos grozi, że zastrzeli Toda, jeśli jeszcze raz go ujrzy na swym terenie[6].

Miedziak wyrusza na całą zimę, na okres polowania. W międzyczasie ptaki pokazują Todowi skóry lisów upolowanych przez Amosa i Maxa. Próbują mu wytłumaczyć, że Miedziak wkrótce stanie się jego wrogiem. Tod jednak nadal wierzy, że będą przyjaciółmi. Wiosną Tod i Miedziak osiągają dorosłość. Kiedy Miedziak wraca, jest już psem myśliwskim. Mimo ostrzeżeń Cioteczki Tod, idzie przywitać się ze swoim przyjacielem. Miedziak niechętnie wyjaśnia mu, że ich gatunki są naturalnymi wrogami i nie mogą się przyjaźnić. Niechcący budzą Maxa. Ten zaczyna ujadać i Amos widząc Toda na swym podwórzu zaczyna pościg ze swymi psami[7].

Miedziak dogania Reksa przy torach kolejowych, ale chce go ratować i zmyla pościg. Jednak Max jako doświadczony pies ponawia gonitwę za Todem na torach. Max wpada pod nadjeżdżający pociąg i upada z wysokości łamiąc nogę. Myśląc że Tod zrobił to specjalnie, Miedziak zrywa z nim przyjaźń i przysięga mu zemstę. Amos chce zemścić na Todzie za nieomal zabicie jego ukochanego psa. Wdowa wiedząc, że nie jest w stanie ukrywać Toda, z ciężkim sercem wywozi lisa do rezerwatu. W lesie porzucony Tod poznaje lisicę Wiki, w której się zakochuje z wzajemnością[8].

Amos i Miedziak domyśliwszy, gdzie jest Tod, ignorując zakaz, wchodzą do rezerwatu. Tod i Wiki uciekają przed myśliwym i psem, którzy trafiają na wielkiego niedźwiedzia. Amos wpada w jedne ze swych sideł, przez co nie może uciec. Miedziak rusza mu na ratunek, ale nie ma szans z niedźwiedziem. Od śmierci ratuje ich Tod, zrzucając niedźwiedzia z wodospadu, lecz po wszystkim Amos chce zastrzelić lisa. Miedziak powstrzymuje go i zasłania Toda swoim ciałem. Myśliwy okazuje wdzięczność Todowi i oszczędza go. Przed odejściem Tod i Miedziak żegnają się w zgodzie. Będąc w domu Amos jest leczony przez wdowę z ran ku rozbawieniu Maxa. Miedziak wspomina dawne dni spędzone z Todem. W tym samym momencie Tod i Wiki patrzą z wgórza na domostwa Amosa i wdowy[9].

Obsada głosowa[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie: Master Film
Reżyseria:

Dialogi i tłumaczenie: Kamila Klimas-Przybysz
Teksty piosenek: Andrzej Brzeski

Wystąpili:

Lektor: Maciej Gudowski

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W okresie premiery film reklamowano jako dwudziesty w oficjalnym kanonie animacji Disneya[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Fox and the Hound - 1981 Theatrical Trailer. YouTube, 2014-08-12. [dostęp 2023-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-01)]. (ang.).
 2. The Fox and the Hound (1981) w serwisie Rotten Tomatoes
 3. Rudek i Reks – Walt Disney (91249), Lubimyczytać.pl [dostęp 2015-11-21].
 4. Rudek, I.N.D.U.C.K.S. [dostęp 2015-11-21].
 5. Reks, I.N.D.U.C.K.S. [dostęp 2015-11-21].
 6. a b Steiner 2000a ↓, s. 6-7.
 7. Steiner 2000c ↓, s. 8-9.
 8. Steiner 2000d ↓, s. 6-7.
 9. Steiner 2000e ↓, s. 8-9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Jeannette Steiner, Richard Moore (ilustr.). Rudek i Reks: Część pierwsza. „Komiksowo”. 1 (30), 2000-09-15. Warszawa: Agora. ISSN 1509-5401. (pol.). 
 • Jeannette Steiner, Richard Moore (ilustr.). Rudek i Reks: Część druga. „Komiksowo”. 1 (31), 2000-09-22. Warszawa: Agora. ISSN 1509-5401. (pol.). 
 • Jeannette Steiner, Richard Moore (ilustr.). Rudek i Reks: Część trzecia. „Komiksowo”. 1 (31), 2000-09-22. Warszawa: Agora. ISSN 1509-5401. (pol.). 
 • Jeannette Steiner, Richard Moore (ilustr.). Rudek i Reks: Część czwarta. „Komiksowo”. 1 (32), 2000-09-29. Warszawa: Agora. ISSN 1509-5401. (pol.). 
 • Jeannette Steiner, Richard Moore (ilustr.). Rudek i Reks: Część piąta. „Komiksowo”. 1 (33), 2000-10-06. Warszawa: Agora. ISSN 1509-5401. (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]