Ksylitol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ksylitol
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
kryształy ksylitolu
kryształy ksylitolu
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C5H12O5
Masa molowa 152,15 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 87-99-0
PubChem 6912[1]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Ksylitol (cukier brzozowy), C
5
H
12
O
5
organiczny związek chemiczny, pięciowęglowy alkohol polihydroksylowy słodki w smaku (cukrol), zredukowana pochodna ksylozy.

Ksylitol – opakowanie handlowe

Stosowany w przemyśle spożywczym do słodzenia jako dodatek do żywności E967; głównie gum do żucia i cukierków ze względu na działanie przeciwpróchnicze. Zalecany również dla diabetyków, ponieważ jest metabolizowany z niewielkim udziałem insuliny. Ma wielokrotnie niższy indeks glikemiczny (IG:8) niż glukoza (IG:100) czy sacharoza (IG:70). FDA uznało ksylitol za substancję, która nie wywołuje próchnicy[2]. W roku 1996 JEFCA (organ doradczy WHO i FAO) nie określiło górnej granicy spożycia (ADI – dopuszczalna dzienna dawka), co znaczy, że jest on całkowicie bezpieczny niezależnie od spożywanej ilości dziennej i jednocześnie stwierdziło, że wcześniejsze niekorzystne wyniki badań na zwierzętach przeprowadzone w latach 70. XX w. nie mają zastosowania dla ludzi[2]. Ksylitol wytwarza się naturalnie w organizmie człowieka w ilości ok. 15 g dziennie w procesach trawienia. Jego spożycie może sprzyjać likwidacji płytki nazębnej[3], jak również np. pomagać w leczeniu zakażenia jamy ustnej drożdżakowcami z rodzaju Candida (w przeciwieństwie do cukrów takich jak sacharoza, glukoza czy galaktoza)[4].

Natomiast u psów ksylitol może powodować poważne uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć. Spożycie ksylitolu w ilości >100 mg/kg masy ciała wywołuje u psa wydzielanie dużych ilości insuliny, prowadząc w konsekwencji do znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi (hipoglikemii)[5].

Otrzymywanie[edytuj]

Przeprowadza się je w reaktorach pod ciśnieniem wodoru 6 - 10 MPa, z użyciem katalizatorów. Katalizator otrzymuje się przez stopienie niklu z glinem z dodatkiem innych promotorów. Ochłodzony i rozbity stop ładuje się do autoklawu a następnie katalizator zadaje się wodnym roztworem NaOH. Wodorotlenek sodu rozpuszcza glin, uwalniając nikiel w aktywnej formie. W reaktorze β-D-ksylopiranoza zostaje uwodorniona do ksylitolu. Taki hydrolizat oczyszcza się węglanem i po odsączeniu roztworu ksylitolu usuwa się kationy i aniony przez dodatkową obróbkę odpowiednimi jonami. Ksylitowy roztwór zagęszcza się w wyparce próżniowej do 75% suchej substancji i poddaje krystalizacji[6].


Przypisy

  1. Ksylitol (CID: 6912) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
  2. a b Xylitol. The Calorie Control Council. [dostęp 2010-10-20].
  3. Ksylitol (HMDB02917) – karta metabolitu (ang.) w bazie Human Metabolome Database (HMDB).
  4. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Abu-Elteen, Khaled H.. The influence of dietary carbohydrates on in vitro adherence of four Candida species to human buccal epithelial cells. „Microbial Ecology in Health and Disease”. 17 (3), s. 156-162, 2005. DOI: 10.3402/mehd.v17i3.7787. 
  5. Dunayer, Eric K., Gwaltney-Brant, Sharon M.. Acute hepatic failure and coagulopathy associated with xylitol ingestion in eight dogs. „Journal of the American Veterinary Medical Association”. 229 (7), s. 1113-1117, 2006. DOI: 10.2460/javma.229.7.1113. 
  6. Zygmunt Kin, Hemicelulozy. Chemia i wykorzystanie, 1980.