Luis Bacalov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Luis Bacalov
ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Luis Enríquez Bacalov
Data i miejsce urodzenia 30 sierpnia 1933
Buenos Aires, Argentyna
Zawód kompozytor, pianista
Lata aktywności 1960 – nadal

Luis Enríquez Bacalov (ur. 30 sierpnia 1933 w Buenos Aires) – argentyński kompozytor muzyki filmowej do wielu filmów włoskich (z czego jest najbardziej znany), pianista i aranżer.

Życiorys[edytuj]

Luis Bacalov rozpoczął muzyczną edukacje w wieku pięciu lat pod kierunkiem Enrique Baremboima a kontynuował (jako studia) pod kierunkiem Berty Sujovolsky. Jako młody człowiek rozpoczął występy muzyczne. Grał jako solista i w duecie ze skrzypkiem Alberto Lisy. Prowadził badania muzyki ludowej w poszczególnych krajach Ameryki Łacińskiej, współpracując na tym polu z kolumbijskim radiem i telewizją[1].

Pod koniec lat 50. XX w. przyjechał do Włoch stając się aktywnym kompozytorem muzyki filmowej. Współpracował z takimi reżyserami jak: Alberto Lattuada, Damiano Damiani, Ettore Scola, Lina Wertmüller, Walerian Borowczyk, Pier Paolo Pasolini, Federico Fellini[1].

W latach 60. Bacalov zaznaczył swoją obecność na polu włoskiej muzyki pop komponując i aranżując piosenki dla takich wykonawców jak: Gianni Morandi, Sergio Endrigo czy Rita Pavone[2].

Największym osiągnięciem Bacalova stała się ścieżka dźwiękowa do filmu Listonosz w reżyserii Michaela Radforda, za którą w 1995 otrzymał Oscara i nagrodę BAFTA[1].

Bacalov jest również aktywnym dyrygentem i pianistą, występuje w rozgłośniach telewizyjnych i radiowych oraz koncertuje w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej. Obok repertuaru tradycyjnego i współczesnego wykonuje utwory kompozytorów latynoamerykańskich, w tym własne[1].

Przypisy

  1. a b c d Discogs: Luis Bacalov (ang.). [dostęp 2011-10-16].
  2. Allmusic: Luis Bacalov: biography (ang.). [dostęp 2011-10-16].

Linki zewnętrzne[edytuj]