Luis Bacalov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Luis Bacalov
ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko

Luis Enríquez Bacalov

Data i miejsce urodzenia

30 sierpnia 1933
Buenos Aires

Data i miejsce śmierci

15 listopada 2017
Rzym

Zawód

kompozytor, pianista

Lata aktywności

1960–2010

Strona internetowa

Luis Enríquez Bacalov (ur. 30 sierpnia 1933 w Buenos Aires, zm. 15 listopada 2017 w Rzymie[1]) – argentyński kompozytor muzyki filmowej do wielu filmów włoskich, pianista i aranżer.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczął muzyczną edukację w wieku pięciu lat pod kierunkiem Enrique Baremboima a kontynuował (jako studia) pod kierunkiem Berty Sujovolsky. Jako młody człowiek rozpoczął występy muzyczne. Grał jako solista i w duecie ze skrzypkiem Alberto Lisy. Prowadził badania muzyki ludowej w poszczególnych krajach Ameryki Łacińskiej, współpracując na tym polu z kolumbijskim radiem i telewizją[2].

Pod koniec lat 50. XX w. przyjechał do Włoch stając się aktywnym kompozytorem muzyki filmowej. Współpracował z takimi reżyserami jak: Alberto Lattuada, Damiano Damiani, Ettore Scola, Lina Wertmüller, Walerian Borowczyk, Pier Paolo Pasolini, Federico Fellini[2].

W latach 60. zaznaczył swoją obecność na polu włoskiej muzyki pop komponując i aranżując piosenki dla takich wykonawców jak: Gianni Morandi, Sergio Endrigo czy Rita Pavone[3].

Jego największym osiągnięciem stała się ścieżka dźwiękowa do filmu Listonosz w reżyserii Michaela Radforda, za którą w 1995 otrzymał Oscara i nagrodę BAFTA[2].

Był również aktywnym dyrygentem i pianistą, występował w rozgłośniach telewizyjnych i radiowych oraz koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej. Obok repertuaru tradycyjnego i współczesnego wykonywał utwory kompozytorów latynoamerykańskich, w tym własne[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Brock Thiessen, R.I.P. Italian Soundtrack Legend Luis Enriquez Bacalov, exclaim.com (dostęp: 16 listopada 2017)
  2. a b c d Discogs: Luis Bacalov. [dostęp 2011-10-16]. (ang.).
  3. Allmusic: Luis Bacalov: biography. [dostęp 2011-10-16]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]