Mówią Wieki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mówią Wieki
Częstotliwość miesięcznik
Kraj Polska 
Adres ul. Bema 87, 01-233 Warszawa
Wydawca Oficyna Wydawnicza „Mówią Wieki”
Rodzaj czasopisma historia
Pierwsze wydanie 1958
Redaktor naczelny Michał Kopczyński
ISSN 1230-4018
Strona internetowa czasopisma

Mówią Wieki – popularnonaukowy magazyn historyczny wydawany od 1958 roku jako miesięcznik. W styczniu 2010 roku ukazał się 600 numer.

Organizacja[edytuj]

Funkcję redaktora naczelnego pisma sprawowali:

Z miesięcznikiem współpracowali m.in.: Tadeusz Manteuffel, Aleksander Gieysztor, Jerzy Holzer, Barbara Grochulska, Andrzej Garlicki, Ewa Wipszycka, Stefan Kieniewicz, Antoni Mączak, Andrzej Wyrobisz, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara, Janusz Tazbir, Henryk Samsonowicz, Bronisław Geremek, Karol Modzelewski.

W 2008 w Radzie Redakcyjnej Magazynu zasiadali m.in. Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Anna Radziwiłł, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka.

W 2008 w skład ścisłego zespołu redakcyjnego wchodzili: Rafał Jaworski, Michał Kopczyński, Bogusław Kubisz (sekretarz redakcji), Piotr Majewski, Marek Węcowski i Ewa Wipszycka. Trzeba podkreślić, że prof. Ewa Wipszycka jest redaktorem „Mówią Wieki” od pierwszego numeru.

W 2008 spółka Oficyna Wydawnicza „Mówią Wieki” składała się z trzech osób – Józefa Chajna (prezes), Bogdana Boruckiego i Jarosława Krawczyka.

Historia[edytuj]

Magazyn Historyczny „Mówią Wieki” powstał w roku 1958 na fali popaździernikowej odwilży. Przez pół wieku nieprzerwanego istnienia „Mówią Wieki” było jedną ze szkół polskiej historiografii. Pisali tu historycy o liczących się nazwiskach w dyscyplinie historycznej; wielu z nich debiutowało na łamach czasopisma.

Pierwszym redaktorem naczelnym „Mówią Wieki” była prof. Maria Bogucka, później pismem kierowali m.in. Eugeniusz Duraczyński i Stefan Meller. W roku 1992, po wycofaniu się Naszej Księgarni z wydawania pisma, Stefan Meller założył spółkę Oficyna Wydawnicza „Mówią Wieki”, która podtrzymała istnienie Magazynu.

W roku 1998 współwydawania „Mówią Wieki” podjęło się PWN, a od grudnia roku 2000 – Bellona. Od lipca 2016 r. Bellona nie jest współwydawcą i jedynym wydawcą pisma jest Oficyna Wydawnicza „Mówią Wieki”[1].

Działalność edukacyjna[edytuj]

Dzięki dotacji Komitetu Badań Naukowych miesięcznik trafia do 6000 szkół w całej Polsce. Od 1999 roku czasopismo organizuje konkurs dla młodzieży szkolnej „Szkolna Liga Historyczna” (pod patronatem m.in. Prezydenta RP i Marszałka Senatu RP). Od 2003 wydawany jest dodatek „Mówią wieki w szkole”, poświęcony problemom edukacji historycznej oraz historii we współczesnej szkole. Organizowany jest też szereg międzynarodowych warsztatów uczniowskich, podczas których młodzież z Polski konfrontuje swe umiejętności w zakresie historii alternatywnej z rówieśnikami z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji.

Tematyka[edytuj]

Specjalnością „Mówią Wieki” są numery monograficzne poświęcone dziejom i kulturze innych narodów, historii miast polskich czy historii wojskowości. Wydano więc zeszyty opowiadające o historii Francji, Szwecji, Rosji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Czech, Niemiec i RPA. Na łamach czasopisma zaprezentowano historię Torunia, Tarnowa, Bielska-Białej, Skierniewic, Krakowa, Radomia, Elbląga a także regionu świętokrzyskiego. Dziejom wojen i wojskowości poświęcone były numery o zdobyciu Monte Cassino, kampanii 1812 r., Powstaniu Styczniowym, Powstaniu Warszawskim (w dwóch edycjach), wojnie polsko-bolszewickiej czy Powstaniu w warszawskim getcie. Opracowano również numery specjalne poświęcone dwusetnej rocznicy powstania Księstwa Warszawskiego czy osiemdziesięcioleciu Polskiego Radia.

Oficyna Wydawnicza „Mówią Wieki” wydaje serię pamiętników wojennych, w której ukazały się m.in. Pamiętniki wojskowe 1812–1814 Józefa Grabowskiego, Pamiętniki gubernatora Kronsztadu Tomasza Parczewskiego i Siedem lat w Rosji i na Syberii Romana Dyboskiego. W przygotowaniu są dwa polskie pamiętniki z czasów I wojny światowej.

Oficyna współtworzyła również dodatki historyczne do wysokonakładowych pism. Wraz z „Dziennikiem Zachodnim” – „Tysiąclecie”, „Historia Śląska”, z „Gazetą Wyborczą” – „Banknoty polskie”, z „Rzeczpospolitą” – „Zwycięstwa oręża polskiego”, „Chwała oręża polskiego”, „Bitwy świata”, „Batalie i wodzowie wszech czasów”, „Odkrywcy i wynalazcy”, „Żydzi polscy” i „Władcy Polski”. Z wydawnictwem Hachette-Livre Polska publikuje zaadaptowaną dla polskiego czytelnika wersję „Ilustrowanej historii świata” oraz wydaje cykl „Władcy Polski” i „Wojsko Polskie”.

Przypisy

  1. "Mówią Wieki", nr 6/2016, strona 1 i wewnętrzna przednia okładka

Linki zewnętrzne[edytuj]