Przejdź do zawartości

Marek Mazurkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marek Mazurkiewicz
Data i miejsce urodzenia

20 czerwca 1931
Wilno

Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego
Okres

od 2 marca 2010
do 2 grudnia 2010

Poprzednik

Janusz Niemcewicz

Następca

Stanisław Biernat

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
Marek Mazurkiewicz (pierwszy z lewej)

Marek Karol Mazurkiewicz (ur. 20 czerwca 1931 w Wilnie) – polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, w 2010 wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Działalność naukowa i zawodowa

[edytuj | edytuj kod]

Studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego ukończył w 1954. Dwa lata później rozpoczął pracę naukową na tej uczelni. Na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych i doktora habilitowanego. Był członkiem Senatu i prorektorem tego uniwersytetu. Odbył zagraniczne staże naukowe m.in. w Uniwersytecie Karola w Pradze, Uniwersytecie w Wiedniu, Columbia University w Nowym Jorku oraz Uniwersytetach w Bochum i Monachium. Po studiach odbył aplikację sądową, uzyskał także uprawnienia radcy prawnego. Orzekał w sądzie powiatowym w Lubaniu Śląskim i sądzie wojewódzkim we Wrocławiu. Jest profesorem Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy i autorem licznych publikacji z zakresu prawa finansowego i prawa ochrony środowiska.

Działalność publiczna

[edytuj | edytuj kod]

Należał do PZPR, Socjaldemokracji RP i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1991–2001 sprawował mandat posła I, II i III kadencji. W Sejmie II kadencji pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Komisji ds. Układu Europejskiego, przewodniczącego Komisji Ustawodawczej i przewodniczącego Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. W III kadencji był m.in. członkiem Komisji Integracji Europejskiej oraz Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. W 2001 nie ubiegał się o reelekcję.

W listopadzie tegoż roku został wybrany na urząd sędziego Trybunału Konstytucyjnego. W 2006 był obok Jerzego Stępnia jednym z dwóch kandydatów na stanowisko prezesa TK, a w marcu 2010 prezydent Lech Kaczyński powołał go na stanowisko wiceprezesa Trybunału[1]. W grudniu tego samego roku zakończył dziewięcioletnią kadencję.

Obejmował także funkcje społeczne (przewodniczącego Towarzystwa Zintegrowanego Zarządzania Środowiskiem, wiceprezesa Towarzystwa Naukowego Prawa Ochrony Środowiska i wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Ossolineum).

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2010)[2].

Wyniki wyborcze

[edytuj | edytuj kod]
Wybory Komitet wyborczy Organ Okręg Wynik
1991 Sojusz Lewicy Demokratycznej Sejm I kadencji nr 11 2222 T[3]
1993 Sojusz Lewicy Demokratycznej Sejm II kadencji nr 50 3985 T[3]
1997 Sojusz Lewicy Demokratycznej Sejm III kadencji nr 50 13 596 T[3]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Prezydent powołał wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. prezydent.pl, 2 marca 2010. [dostęp 2021-09-09].
  2. M.P. z 2011 r. nr 20, poz. 212
  3. a b c Poland – candidate data. University of Essex. [dostęp 2021-09-09]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]