Clancy Brown

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Clancy Brown
Ilustracja
Clancy Brown w 2015 roku
Imię i nazwisko Clarence J. Brown III
Data i miejsce urodzenia 5 stycznia 1959
Urbana w stanie Ohio, USA
Zawód Aktor
Strona internetowa

Clancy Brown (ur. 5 stycznia 1959 w Urbana w stanie Ohio) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Podkłada często głos w grach komputerowych. Wysoki (192 cm) z głęboki głosem, często obsadzany jest w rolach czarnych charakterów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego matka, Joyce, była dyrygentem, kompozytorką i koncertującą pianistką, podczas gdy jego ojciec, Clarence J. „Bud” Brown Jr., był kongresmenem stanu Ohio i przewodniczącym rady nadzorczej Brown Publishing Company, rodzinnej własności gazety biznesowej, zapoczątkowanej przez jego dziadka, kongresmena Clarence’a J. Browna. Ma brata Roya i siostrę Beth Brown (zm. 1964 na wczesnodziecięcą białaczkę nielimfocytową).

Ukończył St. Albans School w Waszyngtonie i otrzymał stypendium z Northwestern University, gdzie stał się członkiem Bractwa Sigma Chi. Zainspirowany przez sąsiada sztuką szekspirowską podjął decyzję, że zostanie aktorem.

Debiutował na dużym ekranie w dramacie kryminalnym Bad Boys (1983) z Seanem Pennem. Zwrócił na siebie uwagę rolą Victora Krugera (Kurgana), urodzonego na terenach obecnej Rosji, antagonisty Connora MacLeoda (Christopher Lambert) w filmie fantasy Nieśmiertelny (Highlander, 1986). W westernie Nienawiść (Extreme Prejudice, 1987) u boku Nicka Nolte wystąpił w roli skorumpowanego żołnierza sierżanta Larry’ego McRose. W thrillerze sensacyjnym W pogoni za śmiercią (Shoot to Kill, 1988) z Sidneyem Poitier, Tomem Berengerem i Kirstie Alley zagrał groźnego psychopatycznego przestępcę, który porwał przewodniczkę wycieczki. W dramacie Skazani na Shawshank (Shawshank Redemption, 1994) był strażnikiem więziennym, któremu poniekąd skazany bankier (Tim Robbins) pomagał w prywatnych sprawach bankowych. W serialu HBO Carnivale (Carnivàle, 2003-2005) pojawił się jako złowrogi kaznodzieja brat Justin Crowe.

Jego głęboki głos stał się rozpoznawalny w grach komputerowych, m.in. jako Raiden w Mortal Kombat (Mortal Kombat: Defenders of the Realm, 1992). Użyczył swojego głosu także Panu Freeze w serialu animowanym Warner Bros. Batman (The Batman, 2005, 2006, 2007).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1993 roku poślubił producentkę telewizyjną Jeanne Johnson. Mają córkę Rose Beth (ur. 1995) i syna (ur. 2003)

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy kinowe[edytuj | edytuj kod]

Filmy TV[edytuj | edytuj kod]

Seriale TV[edytuj | edytuj kod]

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]