Operacja petsamsko-kirkeneska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Operacja petsamsko–kirkeneska
II wojna światowa, front wschodni
Ilustracja
Schemat operacji
Czas

729 października 1944

Miejsce

PetsamoKirkenes

Terytorium

ZSRR, Finlandia, Norwegia

Przyczyna

ofensywa radziecka 1944

Wynik

zwycięstwo ZSRR

Strony konfliktu
 III Rzesza  ZSRR
 Finlandia
Dowódcy
Lothar Rendulic Kiriłł Mierieckow
Władimir Szczerbakow
Siły
XIX Górski Korpus Armijny 20 Armii Górskiej:
50 000–53 000 żołnierzy,
433 działa,
455 moździerzy,
27 czołgów
14 Armia Frontu Karelskiego,
Flota Północna,
razem:
102 000 żołnierzy,
1200 dział,
1162 moździerzy,
97 czołgów
Straty
ok. 5 000 zabitych[1] 21 233,
w tym bezpowrotne: 6084[2]
Położenie na mapie Finnmarku
Mapa konturowa Finnmarku, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, blisko prawej krawędzi u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia69°25′40″N 31°13′41″E/69,427778 31,228056

Operacja petsamsko–kirkeneska – strategiczna operacja zaczepna Armii Czerwonej na froncie wschodnim, rozgrywająca się w dniach od 7 do 29 października 1944 roku. W jej wyniku odepchnięto siły niemieckiej 20 Armii Górskiej i zajęto północną część Norwegii i Finlandii.

Operacja petsamsko–kirkeneska zaliczana jest do dziesięciu stalinowskich uderzeń – najważniejszych zwycięskich operacji strategicznych, przeprowadzonych przez Armię Czerwoną w 1944.

Strony konfliktu w przededniu operacji[edytuj | edytuj kod]

Finlandia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Wojna lapońska.

Po zerwaniu sojuszu pomiędzy III Rzeszą a Finlandią w dniu 4 września 1944 i podpisaniu rozejmu z ZSRR w dniu 19 września, wojska fińskie przeszły do operacji usuwania jednostek niemieckich z północnej części kraju. Efektem tych walk było usunięcie wojsk niemieckich z regionu Kemi i Tornio.

ZSRR[edytuj | edytuj kod]

Strona radziecka prowadziła stałe rozpoznanie potencjalnego obszaru walk już od grudnia 1941. Efektem tych działań było ustalenie najkorzystniejszego sposobu przełamania obrony XIX Korpusu Górskiego, na froncie 2 Dywizji Strzelców Górskich. Dodatkowo w przededniu operacji 14 Armię wzmocniono licznymi jednostkami ściągniętymi głównie z pasa działań 7 Armii.

III Rzesza[edytuj | edytuj kod]

W związku z utratą fińskiego sojusznika, Niemcy rozpoczęli przygotowania do wycofania 20 Armii Górskiej do Norwegii, jednocześnie XIX Korpus Górski został wzmocniony przez dwudywizjonową brygadę rozpoznawczą „Norwegia”. Głębokość pozycji obronnych XIX Korpusu sięgała 100–110 km i składała się z trzech pozycji. W ramach obrony przeciwdesantowej zaminowano wody fiordu Varangerfjorden.

Walki o Petsamo[edytuj | edytuj kod]

Wojska radzieckie rozpoczęły operację 7 października od zmasowanego ostrzału artyleryjskiego niemieckich pozycji. W ciągu trzydniowych walk toczonych w polarnej tundrze przy ciężkich warunkach atmosferycznych, ograniczających użycie lotnictwa, wojska radzieckie przebiły się przez pierwsze 16 km obrony niemieckiej. Równocześnie działania rozpoczęła Flota Północna wyrzucając dywersyjne desanty na południowym wybrzeżu zatoki Motowskiej. 9 października na półwyspie Średnim lądowała 63 Brygada piechoty morskiej. 10 października dowództwo niemieckie dostrzegło groźbę okrążenia Petsamo od północy, w związku z czym rozpoczęto szybki odwrót jednostek XIX Korpusu Górskiego. Wykorzystując ciężką sytuację przeciwnika jednostki 14 Armii przeszły do pościgu i dnia 15 października zajęły Petsamo. 18 października, po wznowieniu natarcia, Armia Czerwona przełamała pozycje niemieckie w rejonie Paatsjoki.

Działania wojsk fińskich[edytuj | edytuj kod]

Po wycofaniu się jednostek 20 Armii Górskiej, wojska fińskie zajęły 16 października Rovaniemi, a z dniem 5 listopada uzyskały styczność z czołowymi elementami 14 Armii.

Walki w północnej Norwegii[edytuj | edytuj kod]

Od 22 października trwały walki na terytoriach norweskich, 25 października wyzwolono Kirkenes a 27 Neiden. W związku z pośpiesznym odwrotem XIX Korpusu, cała 20 Armia rozpoczęła wycofywanie się w rejon Narwiku, stosując jednocześnie taktykę spalonej ziemi. Jednostki radzieckie operowały na terytorium norweskim zgodnie z umową z dnia 17 maja 1944 podpisaną przez rządy ZSRR, Wielkiej Brytanii, Norwegii i USA, przewidującą wyzwolenie tego kraju przez aliantów.

Konsekwencje ofensywy[edytuj | edytuj kod]

Opanowanie Petsamo i Kirkenes zamknęło okres najcięższych walk na północnym teatrze działań. 15 listopada rozwiązano Front Karelski, a 14 Armię podporządkowano bezpośrednio Kwaterze Głównej Naczelnego Dowództwa. Część jej sił skierowano do 19 Armii, która wzięła udział w walkach o polskie Pomorze. Wraz z wyparciem Niemców z północy Norwegii Flota Czerwona zyskała dogodne bazy w fiordzie Varangerfjorden do operacji przeciwko Kriegsmarine oraz odsunięto zagrożenie bombardowaniami Murmańska. Zajęcie Kirkenes zaktywizowało działania norweskiego ruchu oporu, współpracującego z wojskami radzieckimi. Kiriłł Mierieckow za przeprowadzenie tej operacji dnia 26 października awansowany został do rangi Marszałka Związku Radzieckiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Konecki: Skandynawia w drugiej wojnie światowej. Książka i Wiedza s. 400.
  2. Tadeusz Konecki: Skandynawia w drugiej wojnie światowej. Książka i Wiedza s. 404.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • II Wojna Światowa, Książka i Wiedza, Warszawa 1987.
  • Encyklopedia II Wojny Światowej, MON, Warszawa 1975.
  • Tadeusz Konecki: Skandynawia w drugiej wojnie światowej, Książka i Wiedza.
  • Jerzy Lipiński: Druga wojna światowa na morzu. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1976.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]