Pismo linearne A

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tabliczki pokryte pismem linearnym A, znalezione na Santorynie

Pismo linearne A – pismo używane w starożytnej Krecie. Prawdopodobnie wywodzi się od najstarszego pisma tej cywilizacji, jakim było kreteńskie pismo hieroglificzne.

Pisma linearnego A prawdopodobnie używano tylko w najstarszych miastach Krety, jak Knossos i Fajstos. W miarę rozkwitu gospodarczego i militarnego, pociągającego za sobą ekspansję Kreteńczyków na inne ludy, pismo to zmodyfikowano i dokonano uproszczeń (pismo linearne B).

Pismo linearne A zostało odczytane - wiadomo, jakie dźwięki reprezentują poszczególne symbole[potrzebny przypis] - lecz przez nieznajomość języka, który zapisywano tym pismem, nie można zrozumieć tekstów. Niektórzy językoznawcy przypuszczają, że język ten może być przodkiem starożytnej greki, nie ma na to jednak dowodów. Inna, bardziej prawdopodobna, hipoteza głosi, że jest to jeden z języków azjanickich.

Słynny dysk z Fajstos pokryty jest pismem ideograficznym, które przypomina pismo linearne A i zapewne ma z nim związek. Pismo linearne A w użyciu było od XVIII w. p.n.e.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]