Pożar lasu w nadleśnictwie Rudy Raciborskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pożar lasu koło Kuźni Raciborskiej
Państwo  Polska
Miejsce Nadleśnictwo Rudy Raciborskie
Rodzaj zdarzenia pożar
Data 26 sierpnia 1992
Godzina 13:50
Ofiary śmiertelne 3 osoby
brak współrzędnych

Pożar lasu w nadleśnictwie Rudy Raciborskie – największy pożar jaki miał miejsce w Polsce oraz Europie środkowej po II wojnie światowej[1]. Rozpoczął się 26 sierpnia 1992 roku około godziny 13.50 i chwilę później został zauważony w oddziale 109 (przy linii kolejowej łączącej Racibórz z Kędzierzynem–Koźlem) leśnictwa Kiczowa, nadleśnictwa Rudy Raciborskie, w pobliżu miejscowości Solarnia.

Warunki meteorologiczne były wyjątkowo sprzyjające pożarowi - temperatury ponad 32 °C, 30 sierpnia w Kaliszu i Łodzi zanotowano 38 °C, występował silny wiatr z południa - w Tatrach wiał wiatr halny, wyjątkowo niska była wilgotność ściółki leśnej.

Prawdopodobną przyczyną pożaru była iskra spod kół hamującego pociągu. Pożar udało się ugasić dopiero cztery dni później, a jego dogaszanie trwało do 12 września. Dużą rolę podczas gaszenia odegrało masowe (pierwsze i jak dotychczas jedyne) użycie 26 samolotów PZL M18 Dromader zrzucających „bomby wodne” na czoło pożaru. Ponadto w akcji gaszenia pożaru brało udział około 1 100 samochodów pożarniczych, śmigłowce, 50 cystern kolejowych i 6 lokomotyw, a także sprzęt ciężki taki jak: czołgi, pługi i spychacze. W sumie w akcji gaśniczej brało udział około 10 000 osób[2].

Zniszczenia na terenie nadleśnictw: Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn miały cechy klęski ekologicznej. Żywioł pochłonął trzy ofiary wśród ludzi – dwie z nich to strażacy: aspirant Andrzej Kaczyna z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Raciborzu, awansowany pośmiertnie do stopnia młodszego kapitana i druh Andrzej Malinowski[3] z OSP Kłodnica, trzecią ofiarą była młoda kobieta potrącona przez wóz strażacki. 50 osób odwieziono do szpitala, a lekko poszkodowanych – którym pomocy udzielono na miejscu – było ok. 2 000. Spłonęło 15 wozów gaśniczych i 26 motopomp. Rozgrzany popiół pogorzeliska zniszczył 70 km węży strażackich. Spłonęło łącznie 9 062 ha, 6 212 ha w ówczesnym województwie katowickim, 2 850 ha w ówczesnym województwie opolskim[2]. Na uwagę zasługuje fakt, iż podczas pożaru, na skutek podjętej akcji ratowniczo-gaśniczej nie doszło do jakiegokolwiek uszkodzenia zabudowań oraz zakładów produkcyjnych[2].


Od kilku lat w miejsce pożaru przyjeżdżają wycieczki z kraju i z zagranicy, by zobaczyć, jak odradza się zniszczony las. Wieża przeciwpożarowa to jedna z atrakcji turystycznych. Stworzono system specjalnych zabezpieczeń, by już więcej nie powtórzyła się tragedia z 1992 roku.

Od 1993 roku w sierpniu odbywa się w Raciborzu dwudniowy "Memoriał imienia młodszego kapitana Andrzeja Kaczyny i druha Andrzeja Malinowskiego" – pierwotnie wyścig kolarski, obecnie zawody zapaśnicze o charakterze międzynarodowym połączone ze sportowymi imprezami masowymi, dwudniowym festynem i koncertami gwiazd dla upamiętnienia strażaków poległych w walce z żywiołem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 20 lat od największego w Polsce pożaru lasu. [dostęp 2012-08-12].
  2. a b c Kuźnia Raciborska: 1992 r - Pożar lasu - Ochotnicza Straż Pożarna w Raciążu k/Sierpca:. 2006-12-28. [dostęp 2011-10-20].
  3. Dnia 31 sierpnia Prezydent Lech Wałęsa pośmiertnie odznaczył 23 letniego Andrzeja Malinowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]