Maria Gładkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Gładkowska
Ilustracja
Maria Gładkowska w 2011 roku
Imię i nazwisko Maria Gładkowska-Moszuk
Data i miejsce urodzenia 16 września 1957
Zielona Góra
Zawód aktorka
Współmałżonek 3. Sławomir Idziak
(1999–2006)
Lata aktywności od 1977
Zespół artystyczny
Teatr Syrena w Warszawie

Maria Gładkowska, właśc. Maria Gładkowska-Moszuk[1] (ur. 16 września 1957 w Zielonej Górze) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

Życiorys[edytuj]

W 1982 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Była aktorką Teatru Adekwatnego w Warszawie, Teatru Scena Prezentacje w Warszawie, Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Teatru Syrena w Warszawie[2]. Wystąpiła w wielu spektaklach Teatru Telewizji; między innymi w Irydionie (1982) reż. Jan Englert jako Elsionoe, Mizantropie (1984) reż. Janusz Majewski jako Elianta oraz w Pigmalionie (1998) reż. Maciej Wojtyszko jako Ambasadorowa[3].

W klasie maturalnej wygrała konkurs na recenzję teatralną i pojawiła się w jednym z odcinków serialu Janusza Morgensterna Polskie drogi (1977) jako łączniczka kontaktująca się z Mundkiem. Zagrała rolę Doroty Kolędowej w komedii Wyjście awaryjne Romana Załuskiego. Wzięła udział w filmie C.K. Dezerterzy Janusza Majewskiego i została uhonorowana Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego za rolę księżnej Daisy w dramacie historycznym Filipa Bajona Magnat (1986). Zagrała też główne role w trzech filmach węgierskich: kryminale Sęp (1982) oraz w dramatach: Vadon (1989) jako Amadea Zsablyai i Wagarowicze (1989) jako Edit[4]. Do jej ważniejszych ról filmowych należą rola Ani w Dekalogu I w reż. Krzysztofa Kieślowskiego, Ambasadorowej w Balu na dworcu w Koluszkach reż. Filip Bajon, dziedziczki w Historii kina w Popielawach reż. Jan Jakub Kolski oraz wielkiej księżnej Julii w Chopin. Pragnienie miłości reż. Jerzy Antczak.

Jest znana z wielu pierwszoplanowych ról w serialach telewizyjnych między innymi w Białej wizytówce (1986) reż. Filip Bajon jako Daisy von Pless; Awanturze o Basię (1997) gdzie u boku Piotra Fronczewskiego grała Stanisławę Olszańską, przyjaciółkę zmarłej w tragicznym wypadku matki Basi; w Matkach, żonach i kochankach (1995-1998) jako Maria, żona Liperta (Jan Englert); w Pensjonacie pod Różą (2004-2006) jako Gabi oraz w Na dobre i na złe (od 2005 roku) jako Maria Starska, matka Leny (Anita Sokołowska).

Jest jedną z bohaterek książki Marzanny Graff-Oszczepalińskiej Siła codzienności. Wystąpiła też w teledysku grupy Afromental do piosenki „Rock&Rollin’ Love”. Była czterokrotnie zamężna[5]. Jej czwartym mężem był znany operator filmowy, nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Sławomir Idziak. Ma trójkę dzieci, jest matką aktora Adama Wróblewskiego znanego z głównej roli w autobiograficznym filmie Janusza Majewskiego Mała matura 1947 (2010)[6][7][8].

Filmografia[edytuj]

Filmy[edytuj]

Seriale[edytuj]

Dubbing[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]