Super Polsat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Super Polsat
Ilustracja
Data startu 2 stycznia 2017 (SDTV)[1]
15 maja 2017 (HDTV)[2]
Format obrazu 16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)
Właściciel Telewizja Polsat
Systemy
emisji sygnału
DVB-C, DVB-T, DVB-S
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Siedziba ul. Ostrobramska 77
04-175 Warszawa
Udziały w rynku 0,81% (4+)
0,84% (16-49)
(wrzesień 2017)[3]
Siostrzane kanały Polsat
Polsat 2
TV4
TV6
Polsat 1
Strona internetowa

Super Polsatkanał telewizyjny Telewizji Polsat uruchomiony 2 stycznia 2017 drogą naziemnej telewizji cyfrowej (w drugim multipleksie), zastępując na nim Polsat Sport News.

15 maja 2017 rozpoczął nadawanie w standardzie HDTV drogą satelitarną[4].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Logo Super Polsatu w wysokiej rozdzielczości. Napis „SUPER” został zwężony i przesunięty w lewo, aby kwadracik „HD” nie zasłaniał kawałka wyrazu.

Głównym założeniem kanału było nadawanie programów znanych z anteny głównej Polsatu z napisami (dla osób niesłyszących), audiodeskrypcją (dla osób niewidzących) oraz lektorem języka migowego.

W ramówce stacji w ciągu tygodnia roboczego pojawiają się przede wszystkim programy rozrywkowe, publicystyczne i magazyny telewizyjne (m.in. Celebrity Splash!, Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami, Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia, The Brain. Genialny umysł, Top Chef, Kabaret na żywo, Must Be the Music. Tylko muzyka, Twoja twarz brzmi znajomo, Śpiewajmy razem. All Together Now, The Story of My Life – Historia naszego życia, World of Dance Polska), seriale produkowane dla Telewizji Polsat (m.in. Przyjaciółki, Hotel 52, Powiedz TAK!, Skazane, Niania w wielkim mieście, Świat według Kiepskich, Miodowe lata, W rytmie serca, To nie koniec świata, Rodzina zastępcza, Ślad) oraz amerykańskie: Chirurdzy, Jednostka 19, CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku, CSI: Cyber. Od 10 czerwca 2019 stacja powtarza serial telewizji TVN pt. Niania[5].

Do oferty stacji zaplanowano też sport na żywo (m.in. mecze piłki nożnej oraz siatkówki) i informacje nadawane z językiem migowym w ramach codziennej powtórki o godz. 6.00 „Wydarzeń 22.00” nadawanych na kanale Polsat News poprzedniego dnia.

W weekendy na kanale pokazywane są filmy, m.in. klasyki polskiego kina powojennego z napisami dla niesłyszących.

Joker[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Joker (polski teleturniej).

SuperLudzie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: SuperLudzie.

Taxi kasa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Taxi kasa.

Pierwsza klasa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Pierwsza klasa.

Małe wielkie marzenia[edytuj | edytuj kod]

Małe wielkie marzenia
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Katarzyna Montgomery
Data premiery 28 listopada 2018
Lata emisji od 2018
Pora emisji środa 18.30
Liczba odcinków (liczba sezonów) 5[a] (1 seria)
Czas trwania odcinka 22 minuty
Format nadawania 16:9 HDTV
Produkcja
Produkcja TFP
Reżyseria Agnieszka Krótki-Żmijewska
Stacja telewizyjna Super Polsat

Małe wielkie marzenia – program emitowany od 28 listopada 2018 roku przez Super Polsat i prowadzony przez Katarzynę Montgomery. W programie przeprowadzone są drobne remonty mieszkań osób z niepełnosprawnością oraz udzielane są rady dla zarówno rodzin, dzieci, jak i seniorów.

Pozytywka SuperMagazyn[edytuj | edytuj kod]

Pozytywka SuperMagazyn
Rodzaj programu dokumentalny
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Alżbeta Lenska
Data premiery 17 września 2018
Lata emisji od 2018
Pora emisji poniedziałek 18.30
Liczba odcinków (liczba sezonów) 10[b] (1 seria)
Czas trwania odcinka 22 minuty
Format nadawania 16:9 HDTV
Produkcja
Produkcja Dash Media Group
Reżyseria Małgorzata Cyganek
Stacja telewizyjna Super Polsat

Pozytywka SuperMagazyn – program emitowany od 17 września 2018 roku przez Super Polsat i prowadzony przez Alżbetę Lenską.

Program porusza temat niepełnosprawności w kontekście różnych dziedzin życia – m.in. sportu, rozrywki, kultury lub prawa. W każdym odcinku prowadząca prowadzi rozmowy z osobami niepełnosprawnymi oraz zdaje relacje z odwiedzanych przez nią miejsc i wydarzeń.

Flesz Integracja[edytuj | edytuj kod]

Flesz Integracja
Rodzaj programu informacje
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Data premiery 18 września 2018
Lata emisji od 2018
Pora emisji wtorek 18.30
Liczba odcinków (liczba sezonów) 46[c] (1)
Czas trwania odcinka ok. 6 min
Format nadawania 16:9 HDTV
Produkcja
Stacja telewizyjna Super Polsat

Flesz Integracja – program poświęcony niepełnosprawnościom emitowany od 18 września 2018 przez Super Polsat.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

2 stycznia 2017 kanał Super Polsat został ulokowany na pozycji 84. platformy Cyfrowy Polsat, przenosząc kanał TV Puls na pozycję 157[6][7][8]. W marcu 2017 Telewizja Puls wystąpiła do KRRiT o unieważnienie koncesji kanału Super Polsat z uwagi na niestosowanie się do niej, co groziło zakończeniem nadawania kanału[9][10][11]:

(…) Super Polsat nie jest kanałem wyspecjalizowanym gdyż – mimo wniosku Telewizji Polsat Sp. z o.o. – nie wykazuje się „udziałem 75% audycji skierowanych do osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób dotkniętych dysfunkcją narządu wzroku oraz słuchu”. Stan ten potwierdza monitoring, który wykazuje, że kanał Super Polsat nie oferuje audycji realizujących jego wyspecjalizowany charakter, a jedynie jest wyposażony w techniczne udogodnienia towarzyszące dla osób niepełnosprawnych w postaci drugiej ścieżki audio lub teletekstu. Wynika z tego, że koncesja została zmieniona na kanał pozornie wyspecjalizowany dla osób niepełnosprawnych. W istocie bowiem jest to kanał ogólnotematyczny, któremu towarzyszą w osobnym od programu sygnale udogodnienia dla widzów z dysfunkcją wzroku lub słuchu. Zestawiane zaś w programie audycje nie wykazują się treściami dotyczącymi problemów osób niepełnosprawnych.

Właściciel kanału Super Polsat deklarował, że „realizacja specjalizacji skupiać się będzie na zaoferowaniu widzom niepełnosprawnym większości audycji z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządów wzroku i słuchu oraz na doborze filmów, audycji rozrywkowych, popularnonaukowych, seriali, w których prezentowane będą osoby i problemy wiążące się z tematyką niepełnosprawności.” A ta deklaracja nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Analiza ramówki programu Super Polsat wskazuje, że jest to oferta powtórek audycji znanych z ramówki głównego kanału Polsat, w tym programów rozrywkowych, seriali i koncertów, uzupełnionych udziałem 5% audycji sportowych (transmisje z meczów siatkówki, piłki nożnej i koszykówki). W tym kształcie ramówka w 100% odpowiada ogólnotematycznemu charakterowi programu, a nie programowi o charakterze wyspecjalizowanym, wymaganym od art. 4 pkt 13 w zw. z pkt 6 ustawy o radiofonii i telewizji.

Oczywiste jest, że decyzja o zastąpieniu kanału Polsat Sport News nową propozycją Super Polsat w systemie naziemnej telewizji cyfrowej spowodowana była niskim wynikiem oglądalności stacji – 0,47% udziału w rynku w I półroczu 2016 roku (AGB. Nielsen). (…)

14 marca 2017 Telewizja Polsat uznała zarzuty TV Puls za absurdalne, mówiąc, że Super Polsat nadawany jest zgodnie z koncesją[12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan na 31 grudnia 2018 r., według serwisu ipla.
  2. Stan na 31 grudnia 2018 r., numeracja według serwisu ipla.
  3. Stan na 18 grudnia 2018 r., po zakończeniu odcinka.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]