Super Polsat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Super Polsat
Super Polsat
Data startu 2 stycznia 2017 (SDTV)[1]
15 maja 2017 (HDTV)[2]
Format obrazu 16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)
Właściciel Telewizja Polsat
Systemy
emisji sygnału
DVB-C, DVB-T, DVB-S
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Siedziba Warszawa ul. Ostrobramska 77
Udziały w rynku 0,81% (4+)
0,84% (16-49)
(wrzesień 2017)[3]
Siostrzane kanały Polsat, Polsat 2, TV4, TV6, Polsat 1

Super Polsat – kanał telewizyjny Telewizji Polsat, który emisję rozpoczął 2 stycznia 2017, zastępując Polsat Sport News drogą naziemnej telewizji cyfrowej (w drugim multipleksie). 15 maja 2017 roku kanał (wspólnie z TV6) rozpoczął nadawanie w standardzie HDTV drogą satelitarną[4].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Głównym zamiarem, dla którego kanał wystartował, było nadawanie programów znanych z anteny głównej Polsatu z napisami, audiodeskrypcją, tudzież lektorem języka migowego.

W ramówce stacji w ciągu tygodnia roboczego pojawiają się przede wszystkim programy rozrywkowe (m.in. Celebrity Splash!, Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami, Hell’s Kitchen. Piekielna kuchnia, The Brain. Genialny umysł, Top Chef, Wyspa przetrwania, Kabaret na żywo, Must Be the Music. Tylko muzyka, Twoja twarz brzmi znajomo, Nasz nowy dom) oraz seriale (m.in. Przyjaciółki, Hotel 52, Szpilki na Giewoncie, Powiedz TAK!, Skazane, Niania w wielkim mieście, W rytmie serca, Świat według Kiepskich, Ślubna gorączka, To nie koniec świata).

Do oferty stacji zaplanowano też sport na żywo (m.in. mecze Mistrzostw Europy U-21 w Piłce Nożnej 2017 oraz siatkówki) i informacje nadawane z językiem migowym w ramach codziennej powtórki o godz. 6.00 „Wydarzeń 22:00” nadawanych na kanale Polsat News poprzedniego dnia.

Logo Super Polsatu w wysokiej rozdzielczości. Napis „SUPER” został zwężony i przesunięty w lewo, aby kwadracik „HD” nie zasłaniał kawałka wyrazu.

W weekendy na kanale pokazywane są filmy, m.in. klasyki polskiego kina powojennego z napisami dla niesłyszących.

Produkcje własne[edytuj | edytuj kod]

Joker[edytuj | edytuj kod]

Joker
Nazwa formatu Joker
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Krzysztof Ibisz
Data premiery 6 listopada 2017
Lata emisji od 2017
Pora emisji poniedziałek–czwartek 20.00[a]
Liczba odcinków 40 (1 seria)
Czas trwania odcinka ok. 45 minut
Format nadawania 16:9 HDTV
Produkcja
Produkcja ATM Grupa
Global Agency
Reżyseria Łukasz Łukasik
Stacja telewizyjna Super Polsat

Pierwszą produkcją przygotowaną dla Super Polsatu jest prowadzony przez Krzysztofa Ibisza teleturniej Joker (oparty na formacie[5] pochodzącym oryginalnie z Turcji).

Jego emisja rozpoczęła się 6 listopada 2017 roku o 20.00 (nadawany jest od poniedziałku do czwartku). Od 18 do 28 grudnia 2017 roku każdego dnia pojawiały się dwa nowe odcinki teleturnieju – jeden o 19.00, drugi o 20.00.

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Pierwszy odcinek Ostatni odcinek Emisja
1. 1–40 (40) 6 listopada 2017 28 grudnia 2017 poniedziałek–czwartek 20.00
(od 18 do 28 grudnia 2017 także o 19.00)
2. 41–100 (60) 12 marca 2018 czerwiec 2018 poniedziałek–czwartek 20.00

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

W grze zawodnikowi zadawane jest 10 pytań z czterema możliwymi odpowiedziami (na 9 z nich musi udzielić odpowiedzi, wycofać się może tylko podczas ostatniego). Jeżeli nie jest pewny odpowiedzi, ma prawo skorzystać z Jokera zwyczajnego (na początku ma ich 7) eliminującego jeden niewłaściwy wariant spośród dwóch wskazanych przez gracza lub z pomocy Jokera osobistego (bądź specjalnego), czyli osoby towarzyszącej zaproszonej do studia (tylko w pytaniach 1–9).

W przypadku prawidłowej odpowiedzi uczestnik zdobywa stawkę o jeden szczebel wyższą w drabinie wygranych:

50 000 zł
20 000 zł
10 000 zł
5000 zł
2000 zł
500 zł
0 zł

W przypadku udzielenia błędnej odpowiedzi zawodnik traci trzy Jokery lub, jeżeli już ich nie posiada, spada o trzy pozycje w powyższej drabince (posiadanie jednego lub dwóch Jokerów może „zamortyzować” spadek odpowiednio o jeden lub dwa szczeble).

Czas na odpowiedź wynosi: 30 sekund w pytaniach 1–5 i 60 sekund w pytaniach 6–10, a za każdego użytego Jokera doliczane jest 15 sekund.

Prawo do wycofania się z gry przysługuje wyłącznie podczas ostatniego pytania – uczestnik może wtedy, bez udzielania odpowiedzi na pytanie, zabrać stawkę o jeden poziom w drabince niższą, niż w danym momencie posiadaną.

Oprawa graficzna[edytuj | edytuj kod]

Oprawa graficzna programu odbiega od tureckiego oryginału, przypomina bardziej wersję francuską.

Logo przedstawia biały napis JOKER, a nad literą O znajduje się czapka błazna.

W trakcie gry na ekranie widoczne są następujące elementy:

 • po lewej stronie ekranu: stan posiadania jokerów – 7 sztuk, jeden na drugim, każdy w postaci pomarańczowo-niebieskiej prostopadłościennej karty z napisem Joker na brzegu i czapką błazna na wierzchu;
 • pytanie i cztery warianty odpowiedzi zapisane białą czcionką na niebieskim tle, nad nimi licznik czasu (5 sekund przed jego upływem pole zmienia kolor na czerwony); w ramce z pytaniem jego numer;
 • drabina wygranych po prawej stronie.

Kolorystyka studia[edytuj | edytuj kod]

Moment gry Przeważający kolor
poza grą pomarańczowy
przedstawienie zasad różowofioletowy
pytania nr 1–5 pomarańczowobrązowy
pytania nr 6–10 błękitny
pytanie nr 10 (w przypadku gry o 50 000 zł) niebieski
użycie Jokera biały
poprawna odpowiedź zielony
błędna odpowiedź pomarańczowy
wygrana białopomarańczowy

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Wygrane

Główna wygrana padła 5 razy (gry w odc. nr: 3–4, 26, 27, 31–32, 34–35).

Oglądalność

Dwanaście pierwszych odcinków pierwszej serii oglądało średnio 162 tys. widzów[6].

SuperLudzie[edytuj | edytuj kod]

SuperLudzie
Rodzaj programu dokumentalny
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Maciej Dowbor
Data premiery 12 listopada 2017
Lata emisji od 2017
Pora emisji niedziela 11.00
Liczba odcinków 12[b] (1 seria)
Czas trwania odcinka 22 minuty
Format nadawania 16:9 HDTV
Produkcja
Produkcja Dash Media
Reżyseria Andrzej Szajewski
Stacja telewizyjna Super Polsat

SuperLudzie to program dokumentalny opowiadający o osobach niepełnosprawnych, który pokazuje ich codzienne życie. Pierwszy odcinek wyemitowano w niedzielę, 12 listopada o godzinie 11.00[7]. Prowadzącym został Maciej Dowbor[8]. Program jest nadawany w sobotę i niedzielę.

Pierwsza klasa[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza klasa
Gatunek paradokument
Kraj produkcji  Polska
Oryginalny język polski
Główne role aktorzy-amatorzy
Liczba odcinków 80
Liczba serii 1
Produkcja
Produkcja Tako Media
Reżyseria Okił Khamidov
Narracja Tomasz Orlicz
Zdjęcia Marek Żmuda
Bartosz Kocot
Jarosław Siedlecki
Czas trwania odcinka 10–15 minut
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska
Data premiery październik 2017 (ipla)
Stacja telewizyjna Super Polsat
Pierwsza emisja 12 lutego 2018
Lata emisji od 2018
Status trwający
Format obrazu 16:9
Format dźwięku stereo

Pierwsza klasa – polski serial paradokumentalny, emitowany od 12 lutego 2018 w Super Polsacie (jednak dostępny od października 2017 r. w ipli[9]). Produkcja oparta jest na holenderskim formacie „Brugklas”, należącym do Tuvalu Media[10]. Głównym bohaterem serialu jest młodzież uczęszczająca do szkoły średniej.

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Ramówka Odcinki Emisja w Super Polsacie Dostępność w ipli Emisja
Pierwszy odcinek Ostatni odcinek Pierwszy odcinek Ostatni odcinek
1. wiosna 2018 1–80 (80) 12 lutego 2018 19 kwietnia 2018 październik 2017 2018 poniedziałek–czwartek 20.30 i 20.45[potrzebny przypis]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

2 stycznia 2017 kanał Super Polsat został ulokowany na pozycji 84. platformy Cyfrowy Polsat, przenosząc kanał TV Puls na pozycję 157[11][12][13]. W marcu 2017 Telewizja Puls wystąpiła do KRRiT o unieważnienie koncesji kanału Super Polsat z uwagi na niestosowanie się do niej, co groziło zakończeniem nadawania kanału[14][15][16]:

(…) Super Polsat nie jest kanałem wyspecjalizowanym gdyż – mimo wniosku Telewizji Polsat Sp. z o.o. – nie wykazuje się „udziałem 75% audycji skierowanych do osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób dotkniętych dysfunkcją narządu wzroku oraz słuchu”. Stan ten potwierdza monitoring, który wykazuje, że kanał Super Polsat nie oferuje audycji realizujących jego wyspecjalizowany charakter, a jedynie jest wyposażony w techniczne udogodnienia towarzyszące dla osób niepełnosprawnych w postaci drugiej ścieżki audio lub teletekstu. Wynika z tego, że koncesja została zmieniona na kanał pozornie wyspecjalizowany dla osób niepełnosprawnych. W istocie bowiem jest to kanał ogólnotematyczny, któremu towarzyszą w osobnym od programu sygnale udogodnienia dla widzów z dysfunkcją wzroku lub słuchu. Zestawiane zaś w programie audycje nie wykazują się treściami dotyczącymi problemów osób niepełnosprawnych.

Właściciel kanału Super Polsat deklarował, że „realizacja specjalizacji skupiać się będzie na zaoferowaniu widzom niepełnosprawnym większości audycji z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządów wzroku i słuchu oraz na doborze filmów, audycji rozrywkowych, popularnonaukowych, seriali, w których prezentowane będą osoby i problemy wiążące się z tematyką niepełnosprawności.” A ta deklaracja nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Analiza ramówki programu Super Polsat wskazuje, że jest to oferta powtórek audycji znanych z ramówki głównego kanału Polsat, w tym programów rozrywkowych, seriali i koncertów, uzupełnionych udziałem 5% audycji sportowych (transmisje z meczy siatkówki, piłki nożnej i koszykówki). W tym kształcie ramówka w 100% odpowiada ogólnotematycznemu charakterowi programu, a nie programowi o charakterze wyspecjalizowanym, wymaganym od art. 4 pkt 13 w zw. z pkt 6 ustawy o radiofonii i telewizji.

Oczywiste jest, że decyzja o zastąpieniu kanału Polsat Sport News nową propozycją Super Polsat w systemie naziemnej telewizji cyfrowej spowodowana była niskim wynikiem oglądalności stacji – 0,47% udziału w rynku w I półroczu 2016 roku (AGB. Nielsen). (…)

— Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls, http://satkurier.pl/news/157486/telewizja-puls-chce-uniewaznienia-koncesji-kanalu-super-polsat.html

14 marca 2017 roku Telewizja Polsat uznała zarzuty TV Puls za absurdalne, mówiąc, że Super Polsat nadawany jest zgodnie z koncesją[17].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Nowy kanał Super Polsat startuje 2 stycznia. Mediainside.pl, 2016-12-16. [dostęp 2016-12-16].
 2. TV6 HD i Super Polsat HD od maja na satelicie. SATKurier.pl, 2017-04-27. [dostęp 2017-05-02].
 3. TVN24 i TTV liderami stacji tematycznych. Super Polsat zyskał najwięcej w czołówce). wirtualnemedia.pl, 2017-10-05. [dostęp 2017-10-05].
 4. TV6 HD i Super Polsat HD już nadają. SATKurier.pl, 2017-05-15. [dostęp 2017-05-15].
 5. „Joker” nowym teleturniejem Super Polsatu. Poprowadzi go Krzysztof Ibisz [dostęp 2017-10-07] (pol.).
 6. http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/162-tys-widzow-nowego-teleturnieju-krzysztofa-ibisza-joker
 7. „SuperLudzie” program Super Polsat Maciej Dowbor, wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).
 8. Maciej Dowbor poprowadzi serię dokumentów o osobach niepełnosprawnych w Super Polsat, media2.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).
 9. Super Polsat przesuwa premierę „Pierwszej klasy”. Emisja w 2018 roku - tvpolsat.info, www.tvpolsat.info [dostęp 2018-01-05] (pol.).
 10. Serial paradokumentalny „Pierwsza klasa” debiutuje w IPLI - tvpolsat.info, www.tvpolsat.info [dostęp 2018-01-05] (pol.).
 11. TV Puls skarży się do KRRiT: Cyfrowy Polsat nadużywa pozycji dominującej, „Media2.pl” [dostęp 2017-05-01] (pol.).
 12. Sprawa pozycji TV Puls w Cyfrowym Polsacie trafiła do KRRiT | Cyfrowy Polsat - SATKurier.pl, „SATKurier.pl” [dostęp 2017-05-01] (pol.).
 13. TV Puls skarży się na Cyfrowy Polsat do KRRiT. „Nie wiemy co z tym zrobić” [dostęp 2017-05-01] (pol.).
 14. Telewizja Puls chce unieważnienia koncesji kanału Super Polsat | Polonica - SATKurier.pl, „SATKurier.pl” [dostęp 2017-05-01] (pol.).
 15. TV Puls chce unieważnienia koncesji dla Super Polsat. Jest wniosek do KRRiT, „Media2.pl” [dostęp 2017-05-01] (pol.).
 16. Telewizja Puls chce unieważnienia przez KRRiT koncesji Super Polsatu. „Same powtórki z technicznymi udogodnieniami” [dostęp 2017-05-01] (pol.).
 17. Polsat: Zarzuty TV Puls uważamy za absurdalne | Polonica - SATKurier.pl, „SATKurier.pl” [dostęp 2017-05-01] (pol.).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Od 18 grudnia do 28 grudnia 2017 także o 19.00.
 2. Stan na 31 grudnia 2017 r., po zakończeniu odcinka.