Disney Junior (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Disney Junior
Ilustracja
Data startu 1 września 2010[1]
(jako Playhouse Disney)
1 czerwca 2011 o 06:00[2]
(jako Disney Junior)
Format obrazu 16:9 576i (SDTV)
Właściciel Disney Channels Worldwide
(The Walt Disney Company)
Systemy
emisji sygnału
cyfrowy
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Udziały w rynku 0,63%[3](czerwiec 2013)
Poprzednia nazwa Playhouse Disney
Zastąpił Jetix Play
Siostrzane kanały Disney Channel
Disney XD

Disney Junior Polskapolskojęzyczna stacja telewizyjna, polski odpowiednik międzynarodowego Disney Junior. W ramówce znajdują się edukacyjne seriale, przeważnie animowane, dla dzieci w wieku przedszkolnym, głównie oryginalne produkcje Playhouse Disney Original[1]. W Polsce Disney Junior zadebiutował w grudniu 2006 roku jako blok programowy na kanale Disney Channel i został nazwany jako Playhouse Disney.Był emitowany do marca 2013.Po tym czasie,kanał przestał być emitowany pod starą nazwą.Obecnie nowa nazwa kanału jest widoczna aż do dziś.W lutym 2019 zmieniono położenie i kolor logo kanału.Została zmieniona też oprawa graficzna stacji.

1 września 2010 pojawił się jako osobny kanał[1], natomiast 1 czerwca 2011 zmieniono nazwę na Disney Junior[2]. Obecnie kanał jest dostępny dla abonentów m.in. telewizji kablowej UPC[1], Vectra (w październiku 2010)[4], a także nc+, Cyfrowy Polsat. Stacja emituje swoje programy przez 24 godziny na dobę, w formacie obrazu 16:9 z wyborem polskiej i angielskiej ścieżki dźwiękowej[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Disney Junior to międzynarodowy blok na kanale Disney Channel, emitujący programy i bajki dla dzieci w wieku przedszkolnym. Są to głównie edukacyjne seriale animowane, takie jak Klub przyjaciół Myszki Miki czy Pidżamersi oraz seriale fabularne, np. Poruszamy wyobraźnię i Leniuchowo a także seriale przygodowe (Jake i piraci z Nibylandii). W USA zadebiutował pod nazwą Playhouse Disney w 1997, a wkrótce zaczął pojawiać się na całym świecie. Obecnie wciąż w niektórych krajach jest tylko blokiem na Disney Channel (m.in. w rodzinnym USA), a w niektórych już osobnym kanałem (m.in. w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Australii). W Polsce zadebiutował wraz ze startem Disney Channel, czyli w grudniu 2006 jako poranny blok dla maluchów.

Blok[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Lista programów Disney Channel (Polska), w sekcji Disney Junior.

Disney Junior zadebiutował w Polsce 3 grudnia 2006 pod nazwą Playhouse Disney, jako blok programowy w stacji Disney Channel, która na rynku polskim pojawiła się dzień wcześniej[5]. Już w pierwszym dniu emisji, w bloku pojawiły się bajki takie jak Klub przyjaciół Myszki Miki, Opowieści z Kręciołkowa i Stanley. Później Playhouse niejednokrotnie zmieniał godziny swojej emisji, mimo to zawsze były to godziny poranne; pierwsze emisje miały miejsce w godzinach od 9:00 do 11:00.

Stacja[edytuj | edytuj kod]

Playhouse Disney zastąpił kanał Jetix Play. Oficjalny debiut stacji miał miejsce 1 września, kiedy to pojawiła się ona w telewizji kablowej UPC[1]. W październiku kanał dołączył do oferty programowej kablówki Vectra[4], a 24 stycznia do Cyfrowego Polsatu[6]. Dnia 1 lutego kanał dołączył do oferty telewizji n. 1 czerwca 2011 Playhouse Disney zmieniło nazwę na Disney Junior[2].

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

Historia polskiej wersji Disney Junior i Playhouse Disney
Rok Szczegóły
2010
1 września 2010 wystartował kanał Playhouse Disney.

Premiery seriali animowanych: Agent specjalny Oso; JoJo z cyrku; Klub przyjaciół Myszki Miki; Mali Einsteini; Opowieści z Kręciołkowa; Przystanek dżungla; Timmy i przyjaciele; Złota Rączka; Narzędziowa szkoła Złotej Rączki.

Premiery seriali fabularnych: Leniuchowo; Imagination Movers.

Premiery filmów: Toy Story 2; Mulan 2; Kurczak Mały; Tarzan 2: Początek legendy; Mój brat niedźwiedź 2.

2011
1 czerwca 2011 Playhouse Disney został zastąpiony przez nowy kanał o nazwie Disney Junior.

Premiery seriali animowanych: Jake i piraci z Nibylandii; Ul Mała Syrenka; Powiem wam wiersz; Animated Stories; Gdzie jest mysz?; 101 dalmatyńczyków; Kubusiowe przygódki; Timon i Pumba.

Premiera nowego serialu fabularnego: Art Attack.

Premiery filmów: Pocahontas; Stich: Misja; Piotruś Pan; Dzwoneczek i uczynne wróżki; Piękna i Bestia; Auta; Piękna i Bestia. Zaczarowany świat Belli; Aladyn.

2012
Premiery seriali animowanych: Miś Muki; Niezwykłe przygody wróżek; Księżniczki Disneya; Klinika dla pluszaków; Nowe przygody Kubusia Puchatka; Piżamiaki; Zou.

Premiery filmów: Maleństwo i przyjaciele; Tygrys i przyjaciele; Grufołak.

2013
Premiery seriali animowanych: Lilo i Stich; Jej Wysokość Zosia; Henio Tulistworek; Podróże Justina; Goofy i inni; Legenda Tarzana; Kacza paczka.

Premiery filmów: Kopciuszek; Lilo i Stich 2: Mały feler Sticha; Dziecko Grufołaka; Jej Wysokość Zosia: Była sobie księżniczka; Pocahontas 2: Podróż do nowego świata; Dumbo; Bambi II; Miejsce na miotle; Mój przyjaciel Drakula.

2014
Premiery seriali animowanych: Juliusz Junior; Szeryf Kaja na Dzikim Zachodzie; Calimero; Gumisie; Chip i Dale: Brygada RR; Kacze opowieści (1987).

Premiery seriali fabularnych: Jasiek i Tyćki.

Premiery filmów: Kacze opowieści. Poszukiwacze zaginionej lampy; Jej Wysokość Zosia: Pałac na wodzie; Zakochany kundel; Zakochany kundel II: Przygody Chapsa; Mulan; Lis i pies; Nowe szaty króla; Kaczorek Szczęściarz.

2015
25 sierpnia 2015 roku kanał zmienił format emisji obrazu z 4:3 na panoramiczny 16:9.

Premiery seriali animowanych: Limonka i Kruczek; Loopdidoo; Miles z przyszłości; Aladyn.

Premiery filmów: Przygody Kubusia Puchatka; Kopciuszek II: Spełnione marzenia; Kopciuszek III: Co by było, gdyby...; Mała Syrenka; Mała Syrenka: Dzieciństwo Ariel; Aladyn: Powrót Dżafara; Aladyn i król złodziei; Kubuś i Hefalumpy; Kubuś Puchatek: Puchatkowego Nowego Roku; Wielkie zawody w Przystani Elfów.

2016
Premiery seriali animowanych: Mała księga dżungli; Złotowłosa i Miś; Lwia Straż; Pidżamersi.

Premiery filmów: Król Lew II: Czas Simby; Król Lew III: Hakuna matata; Król Lew.

2017
Premiery seriali animowanych: Moi przyjaciele – Tygrys i Kubuś; Miki i raźni rajdowcy; Kamera, akcja, Lexi!; Bingo i Rolly w akcji; Vampirina; Pan Kwacki.
2018
Premiery seriali animowanych: Trulli Tales: Opowieści ze smakiem; Zaplątani; Elena z Avaloru; Kacze opowieści (2017); Claude; Mapeciątka wam pokażą; Mapeciątka; Paprika; Fancy Nancy Clancy.
2019
11 lutego 2019 kanał zmienił położenie loga z lewego dolnego rogu na lewy górny róg. Dokonano zmiany koloru loga na żółty oraz oprawę graficzną stacji.

Premiery seriali animowanych: Ulica Dalmatyńczyków 101; Gigantozaur.

Lista programów[edytuj | edytuj kod]

Seriale animowane[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie emitowane seriale:

Dawniej emitowane seriale:

Seriale fabularne[edytuj | edytuj kod]

Dawniej emitowane:

Seriale krótkometrażowe[edytuj | edytuj kod]

Emitowane na kanale okazjonalnie:

 • Mapeciątka wam pokażą
 • Narzędziowa szkoła Złotej Rączki
 • Nauczycie mojego aligatora dobrych manier?
 • Nina musi siusiu
 • Piracka szkoła Jake'a
 • PJ Masks Music Video
 • PJ Masks Shorts
 • Powiem wam wiersz
 • To niewiarybungatowne!
 • Toy Story Toons

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Animowane:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Playhouse Disney startuje w Polsce od UPC. media2.pl, 2010-09-01. [dostęp 2010-09-01].
 2. a b c Łukasz Szewczyk: Disney Junior wkracza do Polski. Kiedy HD?. media2.pl, 2011-02-10. [dostęp 2011-02-10].
 3. Top 100 tematycznych kanałów TV czerwca. Które najpopularniejsze (pol.). media2.pl, 2013-07-02. [dostęp 2013-07-12].
 4. a b Łukasz Szewczyk: Disney Playhouse i kanały HD jesienią w Vectrze. media2.pl, 2010-07-13. [dostęp 2010-07-13].
 5. Łukasz Rogulski: Disney Channel już na antenie. media2.pl, 2006-12-02. [dostęp 2010-07-13].
 6. Łukasz Szewczyk: CP: W jakich pakietach nowe kanały?. media2.pl. [dostęp 2011-01-21].