Przejdź do zawartości

Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – polskie nagrody dziennikarskie wzorowane na amerykańskiej nagrodzie Pulitzera. Przyznawane coroczne od 1992 roku w kilku kategoriach autorom tekstów prasowych, audycji radiowych, programów telewizyjnych oraz fotografii prasowych wyróżniających się rzetelnością, wartością informacyjną i innymi walorami jakościowymi.

Ponadto od 2003 roku przyznawany jest Laur SDP, będący wyrazem najwyższego uznania dziennikarzy, a także antynagroda „Hiena Roku” (od 1999 r.) dla dziennikarzy, którzy wyróżnili się szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej.

Laureaci otrzymują dyplomy honorowe oraz nagrody pieniężne fundowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i prywatnych sponsorów.

Nagrody i laureaci

[edytuj | edytuj kod]

Główna Nagroda Wolności Słowa (od 1999)[1]

[edytuj | edytuj kod]

Przyznawana za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji/audycji Uzasadnienie
1999 Irena Piłatowska Polskie Radio Prawda odwrócona Za odwagę przeciwstawienia się, w poszukiwaniu prawdy, obie­gowym sądom środowiska dzien­nikarskiego, opinii publicznej i poli­tyków.
2000 Jacek Lutomski
Krzysztof Gottesman
Luiza Zalewska
Rzeczpospolita Raport o tele­wizji. Tydzień z pilotem Za bardzo rzetelne i obiektywne przedstawienie rze­czywistości najpotężniejszego me­dium – telewizji, publicznej i komer­cyjnej.
2001 Michał Majewski
Paweł Reszka
Rzeczpospolita Skandal gazowy Za doskonale udokumentowaną analizę skandalu gazowego i niebezpieczeństwa wynikającego z uzależnienia dostaw tego strategicznego surowca od jednego tylko kraju-dostawcy.
Adam Bogoryja-Zakrzewski TVP1 Szlaban Za wielostronne przedstawienie sprawy sądowego zakazu emisji filmu Henryka Dederki „Witajcie w życiu” jako przejawu zagrożenia wolności słowa i wypowiedzi.
2002 Anna Kaczkowska Polskie Radio Lublin Nie ma kary dla prezydenta Za ujawnienie skandalicznej bezczynności policji, prokuratury i sądu oraz bezkarności sprawcy brutalnego gwałtu – ustosunkowanego biznesmena w Białej Podlaskiej.
2003 Małgorzata Solecka
Andrzej Stankiewicz
Rzeczpospolita Leki za miliony dolarów Za opis i analizę korupcyjnych powiązań współpracowników Ministerstwa Zdrowia.
2004 Bertold Kittel Rzeczpospolita Towarzystwo wzajemnych inwestycji Za ujawnienie podejrzanych związków biznesowo-towarzyskich w tzw. układzie warszawskim.
Tajne konta Jamrożego i Wieczerzaka Za zdemaskowanie sposobów prania brudnych pieniędzy w tzw. rajach podatkowych. Autor tego tekstu i redakcja Rzeczpospolitej otrzymali sądowy zakaz dalszych publikacji na ten temat.
2005 Dział Zagraniczny „Rzeczpospolitej” Rzeczpospolita Za rozpoczęcie i konsekwentne kontynuowanie na forum krajowym i międzynarodowym walki z kłamstwami o „polskich obozach śmierci”.
2006 Maciej Duda
Bertold Kittel
Barbara Sierszuła
Rzeczpospolita Czeski układ Orlenu Za ujawnienie międzynarodowego skandalu, który spowodował rządowe dymisje i dyplomatyczne interwencje.
2007 Ewa Szkurłat-Adamska Polskie Radio Kraków Skończyliśmy z panem, czyli rolnik w państwie prawa Za reportaż ukazujący bezsilność zwykłego obywatela wobec machiny urzędniczej, świetnie udokumentowany i przejrzyście skonstruowany.
2008 Ewa Stankiewicz
Anna Ferens
TVN Trzech kumpli Za opowieść o przyjaźni i zdradzie, o wspólnych drogach, które się dramatycznie rozeszły.
2009 Patrycja Gruszyńska-Ruman Polskie Radio Program I WiNna nie WiNna Za znakomity reportaż opowiadający o doświadczeniach życia w dwóch totalitaryzmach, za stworzenie ponadczasowego studium ludzkiej krzywdy, nienawiści i.... przebaczenia.
2010 Anna Lisiecka Polskie Radio Program I Kainowa zbrodnia Za mówienie bez nienawiści o konflikcie narodów, o którym poprawność polityczna nie pozwala mówić.
2011 Anita Gargas Misja specjalna, TVP1 Katastrofa smoleńska Za odwagę i bezkompromisowość w docieraniu do prawdy o katastrofie smoleńskiej.
2012 Joanna Lichocka
Maria Dłużewska
Gazeta Polska Pogarda Za odważne, pełne dramatycznego wyrazu zmierzenie się z wewnątrzpolskim konfliktem po katastrofie smoleńskiej – zdokumentalizowanie go i postawienie szeregu ważnych pytań dotyczących współczesnej kondycji Narodu Polskiego.
Jolanta Hajdasz Zapomniane męczeństwo Za upomnienie się o sprawiedliwość wobec arcybiskupa Antoniego Baraniaka, odwagę i bezkompromisowość w docieraniu do prawdy, za ostrzeżenie przed tworzeniem kłamstwa historycznego.
2013 Joanna Lichocka
Jarosław Rybicki
Gazeta Polska Prezydent
Leszek Ciechoński Krakowski Festiwal Filmowy Kraków Tumult nad Łodzią
2014 I. Maria Dłużewska[2] Gazeta Polska Polacy
II. Państwo w Państwie Polsat / Polsat News Tumult nad Łodzią Zostali wyróżnieni dziennikarze redakcji w składzie: Małgorzata Cecherz, Małgorzata Mikulska-Rembek, Anna Oblicka, Przemysław Talkowski, Grzegorz Gościniak.
II. Anna Śmigulec Gazeta Wyborcza Głupia sprawa
2015 Dorota Kania
Jerzy Targalski
Maciej Marosz
Resortowe dzieci. Służby Za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka.
Michał Rachoń Telewizja Republika Relacja na żywo z zeznań Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w sprawie „Afery Marszałkowej” Za ocalenie honoru polskiego dziennikarstwa w sytuacji kiedy inne media informacyjne zawiodły
2016 Paweł Lisicki Wydawnictwo Fabryka Słów Krew na naszych rękach? Za książkę Krew na naszych rękach?
2017 Michał Król
Maciej Grabysa
TVP1, Telewizja Trwam Prześladowani zapomniani: Uwolnić Asię Bibi Za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka.
ks. Roman Sikoń
Michał Król
Telewizja Trwam, EWTN Modlitwa o pokój
2018 I. Wojciech Biedroń Sieci Jak mafia rządziła Warszawą
II. Dorota Kania Ryngraf
2019 I. Mariusz Pilis TVP1 Sprawiedliwość
II. Marek Pyza, Marcin Wikło, Andrzej R. Potocki Sieci Wojna Gdańska z Polską
2020 Andrzej Poczobut korespondencje z Białorusi dla polskich mediów w okresie sierpień - grudzień 2020 Za dziennikarski profesjonalizm w przekazywaniu źródłowych informacji z Białorusi. Za odwagę pracy w warunkach ekstremalnego zagrożenia, presji i szantażu wobec rodziny.

Nagroda Watergate (od 2000)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznawana za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledczego.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji/audycji Uzasadnienie
2000 Anna Marszałek
Leszek Kraskowski
Rzeczpospolita Tajemniczy lobbysta Za ukazanie mechanizmu korupcji na styku władzy państwowej i wielkie­go biznesu.
2001 Bertold Kittel
Anna Marszałek
Rzeczpospolita Sędzia do wynajęcia;
Przyjaciele ze strzelnicy
Za odważne odsłonięcie układu istniejącego w dużym mieście, gdzie przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości żyją za pan brat z pospolitymi przestępcami.
2002 Nagrody nie przyznano
2003 Tomasz Szymborski Rzeczpospolita Mecenas łamie prawo Za determinację w ujawnianiu nielegalnych interesów katowickiego adwokata Marka B.
2004 Małgorzata Solecka
Andrzej Stankiewicz
Rzeczpospolita Wspólnicy ze Szwajcarii;
Dobry adres pod Alpami
Za odkrycie dowodów w aferze b. szefa Narodowego Funduszu Zdrowia, których nie potrafiły znaleźć służby specjalne.
2005 Andrzej Stankiewicz
Michał Stankiewicz
Rzeczpospolita Park rosyjskiej ruletki Dziennikarze zrobili to, co powinien był zrobić prezydent miasta, burmistrz, wójt. Sprawdzili, kto naprawdę stoi za ofertą kupna. A ciąg dalszy – to już sprawa dla prokuratora...
Tomasz Michałowicz Gazeta Wyborcza
Duży Format
Handlarz nadziei Po raz kolejny dziennikarze śledczy wyręczyli prokuraturę.
2006 Jarosław Jabrzyk
Przemysław Wojciechowski
Witold Gadowski
Superwizjer, TVN Gra o PZU Za opis gry o wielkie pieniądze, w której nie liczą się granice ani orientacje polityczne.
2007 Marcin Kącki Gazeta Wyborcza
Duży Format
Praca za seks w Samoobronie Za odwagę ujawnienia mechanizmów działania jednej z partii politycznych będących u władzy.
2008 Przemysław Wojciechowski
Witold Gadowski
Superwizjer, TVN Rosyjska mafia, polski rząd i gaz Za odwagę ujawnienia związków rosyjskiej mafii z polską polityką energetyczną.
2009 Grzegorz Kuczek
Igor Miecik
Uwaga!, TVN Nieprawidłowości w sądownictwie wojskowym Za ujawnienie tajemnic środowiska, które wytworzyło własne reguły i o cenie za przerwanie zmowy milczenia.
2010 Marcin Kącki Gazeta Wyborcza Uciekajcie stąd;
Centrum stomatologii pod lupą kontrolerów;
Anatomia szkodliwego milczenia
Za zdemaskowanie nepotyzmu i układów w środowisku medycznym.
2011 Łukasz Kowalski TVP Katowice Testament Za wytrwałość w poszukiwaniu prawdy i profesjonalizm w jej pokazywaniu.
2012 Dawid Tokarz Puls Biznesu Złoty sukces skażony przeszłością Za wywołanie ważnej dyskusji publicznej i ostrzeżenie społeczeństwa przed ryzykownymi inwestycjami, za zwrócenie uwagi na słabości polskiego nadzoru finansowego, za nadanie impulsu do odrodzenia dziennikarstwa śledczego.
Leszek Misiak
Grzegorz Wierzchołowski
Gazeta Polska Musieli zginąć Za bezkompromisową, mozolną, wielomiesięczną pracę śledczą przybliżającą nas do prawdy o katastrofie rządowego Tupolewa, pracy, której nagrodzona książka jest tylko jedynym, choć istotnym elementem.
2013 Anita Gargas Gazeta Polska Anatomia upadku
Edyta Krześniak Uwaga!, TVN Mięso na receptę
Wojciech Surmacz
Nissan Tzur
Forbes Kadisz za milion dolarów
2014 Piotr Nisztor Wprost Jak rozpętałem aferę taśmową
2015 Krzysztof M. Kaźmierczak
Piotr Talaga
Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa Za wytrwałość w tropieniu przez kilkanaście lat patologii państwa w wyjaśnianiu zabójstwa Jarosława Ziętary.
Marek Pyza
Marcin Wikło
W Sieci Zawód prowokator; taśmy brudnej kampanii
2016 Marek Pyza
Marcin Wikło
W Sieci Tajemnice fortuny Adamowicza
2017 Nagrody nie przyznano (wskazano cztery wyróżnienia)

Przyznawana za publikacje o problemach i wydarzeniach międzynarodowych.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji/audycji Uzasadnienie
1999 Bartosz Węglarczyk Gazeta Wyborcza Przez pięć kręgów Za błyskotliwe przed­stawienie starań polskich polity­ków, dyplomatów i Polonii amery­kańskiej oraz amerykańskich przy­jaciół Polski o wprowadzenie na­szego kraju do NATO.
2000 Jacek Hugo-Bader Gazeta Wyborcza Archipelag złotego deszczu Za ukaza­nie dramatycznych losów twórców nuklearnej potęgi Związku Ra­dzieckiego, opartej na niewolni­czym podporządkowaniu naukow­ców idei mocarstwowej.
2001 Wojciech Jagielski Gazeta Wyborcza Jeden dzień z syzyfem afgańskim;
Wojna cnoty z występkiem;
Jak wiejski mułła zasiadł na tronie;
Modlitwa o deszcz;
Najgroźniejszy księgowy świata;
Boże igrzyska
Za znakomity obraz sytuacji w Afganistanie, oparty na głębokiej znajomości spraw i ludzi oraz roli islamu w tej części świata.
2002 Marcin Mamoń
Mariusz Pilis
TVP1 Cena prawdy Za doskonale zrealizowany zapis reporterskiej wyprawy do Czeczenii, odważnie odsłaniający różne oblicza tej wojny.
Paweł Reszka Rzeczpospolita Człowiek bestia Za przejmujące korespondencje z Afganistanu, Izraela oraz pogłębioną refleksję nad okrucieństwem tkwiącym w człowieku.
2003 Krystyna Kurczab-Redlich Polsat Czeczenia – zabójstwo za zgodą świata;
Czeczenia widmo śmierci
Za wstrząsające reportaże telewizyjne o łamaniu praw człowieka w Czeczenii.
2004 Jerzy Kalina TVP1 Partyzancka szkoła Za realizację niemożliwej do zrealizowania relacji o ostatnim w stolicy Białorusi liceum z białoruskim językiem wykładowym.
2005 Zdzisław Wolniarowicz Gazeta Wyborcza
Duży Format
Nie ma pieniędzy na chmury;
Lekcja tajnego języka;
Kuchnia białoruska
Czytając reportaże o Białorusi myśli się o Polsce, o Kresach, o Polakach na Białorusi, o nienawiści u jednych, fascynacji u drugich. Białoruś jest tuż obok nas, jest bliska i powinna być ważna.
2006 Jerzy Haszczyński
Maja Narbutt
Paweł Reszka
Tatiana Serwetnyk
Rzeczpospolita Tajemnice pomarańczowej rewolucji Za odsłonięcie nieznanych kulis dyplomatycznych ukraińskiej rewolucji.
2007 Alicja Grembowicz Polskie Radio Program I Snajper Louis Za przejmujący monolog „Polonusa”, który walczył w Wietnamie, a dzisiaj stawia pytania: co wojna robi z ludzi? czy po takich doświadczeniach można żyć spokojnie?
2008 Dorota Wodecka
Anita Dmitruczuk
Gazeta Wyborcza Tajemnica terminalu numer dwa Za włączenie polskich czytelników w międzynarodowy łańcuch ludzi dobrej woli, niosących pomoc Nigeryjce – uwięzionej na rosyjskim lotnisku, bo człowiek bez dokumentów dla urzędników nie istnieje.
2009 Jacek Hugo-Bader Gazeta Wyborcza
Duży Format
Symfonia wybuchowa c-moll Za znakomity tekst o katastrofie w kopalni. Za utrzymanie własnego stylu podnoszącego rangę reportażu jako gatunku o walorach literackich.
2010 Jerzy Jurecki Tygodnik Podhalański Piekielny raj;
Z piekła do raju;
Nie zapominajcie o Haiti
Za cykl trzech reportaży z Haiti opartych na klasycznej zasadzie „zobaczyłem – opisałem”, za niezwykłą wartość informacyjną, opisanie nieznanych faktów i okoliczności.
2011 Jerzy Haszczyński Rzeczpospolita Mój brat obalił dyktatora;
Pieśń wolnych Libijczyków;
Przyczajone Bractwo, niespokojni Koptowie
Za mistrzowską opowieść o tym, jak rządzący przez kilkadziesiąt lat dyktatorzy tracą autorytet i zaufanie swoich obywateli, co ostatecznie prowadzi ich do utraty władzy. To reportaże i dziennikarstwo najwyższej próby.
2012 Katarzyna Błaszczyk Polskie Radio Program I Listy Brazylia-Polska Za mistrzowską opowieść o polskich emigrantach w Brazylii XIX wieku i ich potomkach, rozwijającą się na podstawie listów pisanych z Brazylii do Polski i tu zatrzymanych przez carską cenzurę. Za wybitne walory warsztatowe i merytoryczne.
Jerzy Haszczyński Rzeczpospolita
Uważam Rze
Uczeń Naimy;
Alfabet rewolucji arabskich
Za doskonały tekst porządkujący wiedzę o arabskiej rewolucji, za przybliżenie klimatów świata arabskiego, za perfekcję warsztatową.
2013 Witold Gadowski
Maciej Grabysa
Planete+ Mitzvah
Maciej Grabysa
Michał Król
TVP Kraków Być Koptem
2014 Wojciech Szumowski
Michał Przedlacki
Superwizjer, TVN Cena marzeń Syryjczyków
Paweł Bobołowicz Radio Wnet Atak Berkutu
2015 Dawid Wildstein Gość Niedzielny
Gazeta Polska
Polski cud w Afryce;
Selfie z ajfona. I to ma być tragedia?
Za mistrzowską opowieść o tym, jak rządzący przez kilkadziesiąt lat dyktatorzy tracą autorytet i zaufanie swoich obywateli, co ostatecznie prowadzi ich do utraty władzy. To reportaże i dziennikarstwo najwyższej próby.
2016 Anita Baraniecka
Anita Werner
TVN Style Miss więzienia Za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie.
2017 Witold Repetowicz TVP Info Marazm i nadzieja

Nagroda im. Macieja Łukasiewicza (od 2006)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznawana za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji/audycji Uzasadnienie
2006 Leszek Talko Gazeta Wyborcza Przyjaciel poleci ci Za ukazanie nowego zjawiska – marketingu szeptanego, Orwell by tego nie wymyślił.
2007 Małgorzata Nabel Radio Zachód Pamiętnik z wieżowca Małgorzata Za nowatorski warsztatowo obraz losów kilku pokoleń mieszkańców wielorodzinnego bloku, wpisany w historię miasta i kraju.
2008 Andrzej Trzos-Rastawiecki TVP2 Ballada o prawdziwym kłamstwie Za przypomnienie o sprawach, o których zapomnieć nie wolno.
2009 Beata Hyży-Czołpińska TVP Polonia Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego Za pokazanie niezwykłości sztuki dziennikarskiej i przypomnienie, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe, rodzinne, ojczyźniane.
2010 Dagmara Drzazga TVP2 Lech Majewski. Świat według Bruegla Za niezwykły dokument o powstaniu dzieła sztuki.
2011 Kinga Wołoszyn-Świerk TVP Wrocław Dziewczęta z Auschwitz Za doskonały dokument i świeżość spojrzenia na jedną z największych zbrodni XX wieku.
Mariusz Kamiński Polskie Radio Lublin Reportaż o zabijaniu Za mistrzowski i sumienny dokument o ludzkich dramatach czasu bezprawia utrwalania władzy ludowej.
2012 Barbara Gruszka-Zych Gość Niedzielny Harmonia ducha Za piękne i głębokie spotkanie z wybitnym artystą [Wojciechem Kilarem], w którym uczestniczy czytelnik. Nie jest łatwo przekazać, czym jest sztuka, jak się kocha i jak się wierzy, a to udało się Autorce wywiadu w sposób wyjątkowy.
2013 Violetta Rotter-Kozera TVP2 Please Find – Henryk Mikołaj Górecki
2014 Elżbieta Ruman TVP Cud na Kostaryce
Dagmara Drzazga TVP Katowice / TVP Kultura Muzyka i cisza
2015 Agnieszka Czarkowska Radio Białystok Rozstrzelany zegarek
2016 I. Violetta Rotter-Kozera TVP Katowice Idea, która przerasta codzienność – PWM
II. Endy Gęsina-Torres Superwizjer, TVN Hejt, który niszczy życie
2017 Dagmara Drzazga TVP3 Katowice Wiersz jest drogą, odc. I:
„Aleksander Rozenfeld – gramatyka nieobecności”
Za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy

Przyznawana za publikacje o przedsięwzięciach gospodarczych służących realizacji wizji nowoczesnej Polski.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji/audycji Uzasadnienie
2004 Wojciech Markiewicz Polityka Gra w klasy Za znakomicie udokumentowaną diagnozę podziałów społecznych w Polsce po 15 latach transformacji.
2005 Bianka Mikołajewska Polityka Wielki skok;
Kasa wielkiej piątki
Obecna centrala SKOK jest zrzeszeniem przymusowym, ma przywileje kas non profit, ale stała się potężną instytucją finansową, prowadzącą działalność komercyjną. Autorka rzetelnie udokumentowała i świetnie opisała ten nieznany dotąd temat.
2006 Wanda Wasilewska Radio Merkury Strategia jamnika O ludziach, którym się udało.
2007 Paweł Walewski Polityka operacja prywatyzacja Za rzetelne i wszechstronne przedstawienie gorącego tematu prywatyzacji szpitali, w kontekście stanu służby zdrowia i rynku ubezpieczeń zdrowotnych.
2008 Nagrody nie przyznano
2009 Zbigniew Bartuś Dziennik Polski Beton krzepnie powoli Za znakomity warsztat dziennikarski, pomysłowe i niebanalne ujęcie tematu, rzetelną znajomość opisywanego problemu, za długookresową jego obserwację.
2010 Zbigniew Domaszewicz Przekrój Rekiny i leszcze polskiego netu Za artykuł o wizjonerach w biznesie XXI wieku.
2011 Andrzej Tomczak Magazyn Ekspresu Reporterów, TVP2 Franczyza;
List od Anny
Za nowatorskie i niezmiernie rzetelne śledztwa dziennikarskie w sprawach, które mogą zdarzyć się każdemu z nas.
2012 Krzysztof Wyrzykowski Polskie Radio Program I Logika życia Eugeniusza Kwiatkowskiego Za przypomnienie niezwykłego człowieka i wagi jego dzieła. Człowieka, na którym mogą wzorować się kolejne pokolenia Polaków. Piękna historia, świetnie opowiedziana, z użyciem właściwych środków radiowych.
2013 Marian Kawka Pałuki Pieniądze z wiatru jak placki ze śniegu
2014 Stefan Truszczyński Kurier Wnet Ryba śmierdzi od łba,
Kop i przekop,
Hel – koniec Polski
2015 Waldemar Wiśniewski TVP Łódź Poślizg niekontrolowany
2016 I. Andrzej Tomczak Magazyn Ekspresu Reporterów, TVP2 Niezapłacona praca podwykonawców, Benzyna we krwi
II. Łukasz Pałka Money.pl Jak naprawdę działa forex? Prawnik zdradza fakty niewygodne dla brokerów, Pan Jacek z Lublina miał pomnażać pieniądze. Wszystkich spotkała kara za chciwość
2017 Tomasz Patora Uwaga! Spłaca nieswoje długi Za dziennikarstwo ekonomiczne

Nagroda im. Stefana Żeromskiego (od 2003)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznawana za publikacje o tematyce społecznej.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji/audycji Uzasadnienie
2003 Ewelina Karpacz Polskie Radio Program III Reasumpcja, czyli powtórka z głosowania Za niekonwencjonalną formułę opisu polskiej rzeczywistości samorządowej.
2004 Jacek Hugo-Bader Gazeta Wyborcza
Duży Format
Chłopcy z motylkami Za dramatyczny reportaż o osiedlowych bandytach, którym autor wydał odważnie wojnę.
2005 Maja Narbutt Rzeczpospolita Musimy kończyć, kop sobie grób Tekst dotyka bolesnej historii naszego narodu, ale ma walory jak najbardziej aktualne. Wydarzenia lat 80. mają nadal wpływ na wielu ludzi, ich życie i ewentualne wybory. Ofiary i prześladowcy często występują dziś obok siebie – jako osoby publiczne..
2006 Katarzyna Michalak Polskie Radio Lublin Niebieski płaszczyk Za opowieść o przyjaźni dwóch rodzin z dwóch odległych kontynentów zapoczątkowaną UNRR-owską paczką.
2007 Andrzej Stankiewicz Rzeczpospolita Sieroty po generale Za odkrycie i opisanie nieznanej „Solidarności Żołnierskiej” i brutalnych przesłuchiwań żołnierzy służby zasadniczej, śmierci bez pochówku za nieposłuszeństwo po ogloszeniu stanu wojennego – skontrastowane z komfortowym losem polityka kompromitującego katolicyzm swoim posłuszeństwem wobec generała i reżimu stanu wojennego.
2008 Magdalena Grzebałkowska Gazeta Wyborcza Bardzo wyraźny nagrobek Anusi Za zdemaskowanie mistyfikacji umożliwionej przez Internet.
2009 Marzena Burczycka-Woźniak Polskie Radio Program I Przesyłka Za oryginalną dziennikarską opowieść o dążeniu do ujawnienia prawdy, przeniesioną w konwencję teatru faktu.
2010 Magdalena Grzebałkowska Gazeta Wyborcza
Duży Format
Kocham Cię. Zabijmy męża O nowej generacji firm hien – naciągaczy sms-owych.
2011 Mariusz Kamiński Polskie Radio Lublin Lista Zipsera Za brawurowe podjęcie trudnego tematu utrwalenia historii Niemca ratującego w czasie II wojny światowej Polaków i Żydów.
2012 Mariusz Kamiński Polskie Radio Lublin Dwa światy Za ważny, poruszający reportaż o życiu w Polsce repatriantów ze wschodu. Za uświadomienie nam płytkości naszych codziennych osądów o „Ruskich” w Polsce.
2013 Mariusz Pilis Internet Bunt stadionów
2014 Cezary Galek Radio Zachód Twardzielka
2015 Magdalena Piejko
Robert Krauz
Kuba Pietrzak
Radio Zachód Gazeta Polska Film
2016 Endy Gęsina-Torres Uwaga!, TVN Czemu nie gracie ze mną fair
2017 Joanna Sikora Polskie Radio Białystok Majka

Nagroda im. Jerzego Zieleńskiego (od 2006)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznawana za publikacje poświęcone popularyzacji wiedzy o Polsce i świecie.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji/audycji Uzasadnienie
2006 Bogdan Łoszewski TVP1 Bezpieka – pretorianie komunizmu Za wartości edukacyjne filmu o historii bezpieki jako historii PRL.
2007 Piotr Kossobudzki Przekrój Z nową energią o nowej energii Za tekst o dużym walorze edukacyjnym pokazujący w skali globalnej i lokalnej problem energii odnawialnych, także nowych i mało znanych.
2008 Magdalena Lipka Polskie Radio Gdańsk Obóz jeniecki w Tucholi Za zdemaskowanie kłamstw historycznych wykorzystywanych współcześnie w polityce.
2009 Małgorzata Nabel
Konrad Stanglewicz
Radio Zachód Eugenika. Opowieść o ludzkich marzeniach, o doskonałości i błądzeniu Za bardzo ciekawą i odważną inicjatywę pogłębienia refleksji o meandrach naszej cywilizacji, za pokazanie, jak blisko od doskonałości do tragedii.
2010 Błażej Wandtke Telewizja WTK Tajemnice Poznania – tajemnica domu na Sołaczu Za pasję poznawania historii małej Ojczyzny.
2011 Bożena Klimus
Jan Zub
TVP Katowice A mogło Cię nie być… Za pokazanie wybitnych osiągnięć polskiej medycyny prenatalnej przez pryzmat indywidualnego losu.
2012 Bronisław Wildstein Arcana Polska, antysemityzm, lewica Za znakomitą analizę złożonego tematu współżycia Polaków i Żydów w trudnym czasie, za mądrość i logikę wywodu.

Przyznawana w porozumieniu z kapitułą Nagrody Pro Publico Bono za podejmowanie ważkich tematów społeczności lokalnych dla redakcji niezależnych gazet i czasopism, wydawanych w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji Uzasadnienie
2003 Jerzy Jurecki
i zespół autorów
Tygodnik Podhalański Nietykalni Za odważne demaskowanie afer na szczeblu lokalnej władzy.
2004 Wiadomości Świdnickie Za dobre dziennikarstwo w niezależnej gazecie lokalnej.
2005 Wiadomości Wrzesińskie Za wszechstronny obraz problematyki lokalnej, bogactwo informacji i różnorodność form dziennikarskich.
2006 Echo Krasnegostawu Za dobre dziennikarstwo dla społeczności lokalnej.
2007 Kurier Bytowski Za wysoki poziom pisma wydawanego w kilkunastotysięcznym mieście na granicy regionów, wykazującego dużą wrażliwość społeczną i podejmującego tematy spoza bieżących zdarzeń na rzecz ukazywania szerszych zjawisk i procesów.
2008 Gazeta Jarocińska Za wysoki poziom zawodowy, różnorodność form dziennikarskich i służbę na rzecz społeczności lokalnej.
2009 Głos Wągrowiecki Za świetną informację prasową, kształtowanie patriotyzmu lokalnego, warsztat dziennikarski i redaktorski, za szanowanie swojego czytelnika.
2010 Tygodnik Siedlecki Za profesjonalne dziennikarstwo, wzmacnianie poczucia więzi społecznej, tożsamości lokalnej i lokalnego patriotyzmu.
2011 Wojciech Waligórski[3] Nowy Łowiczanin Za pozytywne oddziaływanie na społeczność lokalną poprzez dobrą informację i służenie pomocą, za więź z czytelnikami i stały rozwój.

Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego (od 1999)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznawana za publikacje o problemach ochrony środowiska, pod patronatem Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos”.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji/audycji Uzasadnienie
1999 Nagrody nie przyznano
2000 Elżbieta Mierzyńska Gazeta Olsztyńska Publiczna debata Ol­sztyn XXI wieku Za zainicjowanie publi­cznej debaty na temat ochrony przestrzeni miasta.
Irena Piłatowska Polskie Radio Dzień gniewu, dzień ostatni Za dramatyczną re­lację o bestialstwie kłusowników ryb.
Danuta Markowska-Resich
Elżbieta Lenarczyk
TVP1 Stop – temat dla ekologa – Rajd „Kormoran” Za wielostronne przedstawienie konflik­tu wokół rajdu samochodowego na terenie chronionym.
2001 Tomasz Patora
Marcin Stelmasiak
Gazeta Wyborcza Pan na funduszu Za ujawnienie afery prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi, milionowego marnotrawstwa pieniędzy publicznych i niejasnych źródeł prywatnego majątku prezesa.
Krzysztof Walczak Ekofinanse Za stworzenie i wydawanie pierwszego w Polsce pisma poświęconego problemom finansowania ochrony środowiska.
2002 Barbara Pajchert Przekrój Jezioro z trupią czaszką Za alarm w sprawie zagrożeń dotykających ludzi mieszkających obok wielkiego zbiornika osadów poflotacyjnych Polskiej Miedzi.
Krystyna Bonenberg Aura Za konsekwentną popularyzację zjawisk i mechanizmów działania świata przyrody.
2003 Krystyna Forowicz Rzeczpospolita Milczenie ptaków Za nazwanie po imieniu dokonywanej w majestacie prawa masowej rzezi ptaków wędrujących podczas ich przelotu nad krajami południowej Europy.
2004 Aneta Gałaburda Polskie Radio Białystok Ostatni strzał Za porażającą opowieść o myślistwie jako przyjemności zabijania zwierząt.
Magdalena Skawińska Polskie Radio Program I Meatrix Za pokazanie przemysłowych ferm hodowlanych jako przejawu okrucieństwa ludzi wobec zwierząt.
2005 Magdalena Grzebałkowska Gazeta Wyborcza
Duży Format
Hałdzinka Ważny społecznie reportaż występujący w obronie bezsilnych, samotnych ludzi walczących (od 55 lat) z przemysłowym trucicielem środowiska – Zakładami Fosforowymi w Gdańsku.
Ewelina Karpacz Polskie Radio Inwazja bobrów Za udaną obiektywną próbę pokazania dylematu jak pogodzić zyski i straty współczesnej ochrony przyrody.
2006 Nagrody nie przyznano
2007 Ewa Szkurłat-Adamska Polskie Radio Kraków Optymistyczny koszmar Za pokazanie na przykładzie Ojcowskiego Parku Narodowego agresji biznesu budowlanego na unikatowe wartości środowiska przyrodniczego.
2008 Beata Hyży-Czołpińska TVP Kultura Cztery pory roku Wiktora Wołkowa Za wzruszającą opowieść o pasji człowieka dokumentującego nieskażone piękno natury.
2009 Piotr Gadzinowski Uwaga!, TVN Pieniądze nie śmierdzą Za znakomitą realizację dziennikarskiej misji – wykrywania i piętnowania zła.
2010 Halina Londowska Polskie Radio Białystok Grupa przetrwania Za radiowy reportaż z bagien biebrzańskich z udziałem ptaków, ludzi i maszyn.
2011 Ewa Szkurłat-Adamska Polskie Radio Kraków 7 dolin czyli polityka w okolicznościach przyrody Za wielostronne przedstawienie konfliktu wokół budowy tras narciarskich na terenach cennych przyrodniczo.
Grzegorz Rudnicki
Adam Sojka
Ekosonda, TVP Katowice Bomby ekologiczne – zakłady chemiczne w Tarnowskich Górach;
Bomby ekologiczne – azbest
Za rzetelną publicystykę wskazującą miejsca najwyższego zagrożenia ekologicznego i ich wpływ na zdrowie i życie ludzi na Śląsku.
2012 Maciej Kuciel
Daniel Liszkiewicz
Uwaga!, TVN Rakotwórcze HCB nad Bałtykiem Za rzetelne dziennikarskie śledztwo udokumentowane wielomiesięcznym zbieraniem dowodów w sprawie najwyższego zagrożenia ekologicznego i udowodnienie niekompetencji urzędników, skutkującej dla naszego zdrowia.
2013 Tomasz Kwiatek Niezależna Gazeta Obywatelska w Opolu Lewicka masakra piłą łańcuchową
2014 Maciej Dopierała Superwizjer, TVN Ściek czy Zdrój
2015 Alicja Grzechowiak Antena, TVP Białystok Dona
Maciej Kuciel
Daniel Liszkiewicz
Superwizjer, TVN Z Huty Katowice do starej cegielnit
2016 Alicja Grzechowiak TVP Białystok Wiedźma
2017 Marcin Makowski Do Rzeczy Czarny śnieg

Nagroda im. Józefa Ślisza (od 2011)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznawana za publikacje o problemach społecznych i gospodarczych wsi i rolnictwa.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji/audycji Uzasadnienie
2011 Czesława Borowik Polskie Radio Lublin Krok po kroku Za udowodnienie, że polska wieś nie jest skazana na porażkę, a sukces wcale nie jest rzadkością.
2012 Alicja Pietruczuk Radio Białystok Poczuć, dotknąć, pomóc Za historię o pokonywaniu słabości i kompleksów mniejszej wartości wynikających z życia na głębokiej prowincji. O pięknie człowieka opiekującego się niepełnosprawnymi i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie.

Nagroda im. Marka Cara (2000-2003)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznawana była za publikacje internetowe. Nie mylić z inną Nagrodą im. Marka Cara przyznawaną za dokonania w zakresie wdrażania nowych technologii.

Rok Laureat Medium Uzasadnienie
2000 zespół dziennikar­ski Rzeczpospolita Online Rzeczpospolita Za profesjo­nalny serwis informacyjny złożony z materiałów gazety i tekstów pisa­nych specjalnie dla wydania internetowego.
2001 Krystyna Karwicka-Rychlewicz Kurier IdN Za wykorzystanie Internetu w działalności na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych, ułatwianie im aktywności zawodowej i społecznej.
2002 Renata Mazurowska-Łuczak Studencki Serwis Informacyjny Za interesująco redagowaną witrynę informacyjną dla środowiska studenckiego.
Jan Piekło Forum - Żydzi-Polacy-Chrześcijanie Za wprowadzenie do Internetu ważnej problematyki współżycia i współpracy ludzi odmiennego pochodzenia, tradycji i wartości.
2003 ks. Artur Stopka Gość Niedzielny Za witrynę internetową www.wiara.pl propagującę ideę ekumenizmu i porozumienia między religiami.

Nagroda im. Władysława Grabskiego (2000-2003)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznawana była za publikacje o tematyce ekonomicznej i gospodarczej.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji/audycji Uzasadnienie
2000 Zbigniew Bartuś
Bogdan Wasztyl
Dziennik Polski
2001 Barbara Cieszewska Rzeczpospolita Węglowy kartel;
Węglowe dynastie
Za dociekliwość w tropieniu patologii towarzyszących reformie górnictwa.
Beata Brokowska Gazeta Olsztyńska Za promocję ducha przedsiębiorczości zwykłych ludzi w trudnych warunkach.
Iwona Trusewicz Rzeczpospolita Kontrola co miesiąc Za analizę niszczącego przedsiębiorczość mechanizmu biurokratycznego.
Czesław Borowik Polskie Radio Lublin Stare drewno na dobre chwile Za pokazanie przykładu niecodziennej wiejskiej przedsiębiorczości.
Przemysław Żyła Polskie Radio Wrocław Laweciarze Za przedstawienie skutków braku czytelnych reguł gry w gospodarce.
Urszula Dembińska TVP Szczecin Nad Bałtykiem Za popularyzację zmysłu przedsiębiorczości i skuteczność działań w morskim ośrodku szczecińskim.
2002 Zbigniew Bartuś Dziennik Polski Na wydmuszkę Za ukazanie patologii wynikającej z niedziałania prawa w zakresie ochrony uczciwego obrotu gospodarczego.
2003 Małgorzata Sawicka Polskie Radio Lublin Biznes dla uczciwych Za relację o krzepiącym przykładzie powodzenia w rzetelnie prowadzonym biznesie.

Nagroda im. Stana Musiała i Edwarda Piszka (2001-2005)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznawana była za publikacje o sporcie i wychowaniu sportowym.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji/audycji Uzasadnienie
2001 Iwona Trusewicz Rzeczpospolita Nie mam charakteru, żeby żałować Za przejmująca relację o smutnym losie dawnego mistrza i wychowawcy młodych sportowców, zapomnianego i skazanego na bezrobocie.
Tomasz Zbigniew Zapert Rzeczpospolita teksty o trzech wybitnych polskich sportowcach Za przypomnienie postaci mistrzyni olimpijskiej Haliny Konopackiej, pływaka Marka Petrusewicza i tenisisty Władysława Skoneckiego, którzy także na medal zdali egzamin na przyzwoitych obywateli Rzeczypospolitej.
2002 Artur Brzozowski
Andrzej Jaworski
Mirosław Maciorowski
Jakub Michalak
Gazeta Wyborcza Za metą Za barwny obraz sukcesów mistrzów sportu dawnych lat i towarzyszących im emocji.
2003 Maria Blimel
Wanda Wasilewska
Radio Merkury Los Kibicos Za pokazanie roli sportu w wychowaniu młodzieży, otwarcia wiejskiej szkoły na wielki świat.
2004 Urszula Żółtowska-Tomaszewska Polskie Radio Program I Każdy ma swój biegun Za mądrą opowieść o niepełnosprawnym chłopcu, który odzyskał sens życia przez wyczyn sportowy, zdobycie Bieguna Północnego.
2005 Mariusz Kamiński Polskie Radio Lublin Górniczku jesteśmy z tobą Autor pokazuje grupę kibiców Górnika Łęczna, którzy powołali stowarzyszenie propagujące nowy styl kibicowania – bez chamstwa, wulgaryzmu, rozpasania niby kibiców.
Ewelina Karpacz Polskie Radio Wszyscy Polacy Autorka buduje ironiczny obraz sportowych emocji, gdzie uwielbienie dla idoli i symboli miesza się z nienawiścią, chamstwem i agresją.

Nagroda specjalna Inicjatywy (2001-2002, od 2013)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznawane były za promocję przedsiębiorczości w kontekście integracji z Unią Europejską.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji/audycji Uzasadnienie
2001 Beata Brokowska Gazeta Olsztyńska Za pokazanie wpływu integracji europejskiej na odniesienie sukcesu w upadłym PGR.
Olga Gajda Rzeczpospolita Za wskazanie na przykłady korzyści płynących z unijnej pomocy.
Anna Kaczkowska Polskie Radio Lublin Na zachód od wschodu Za przedstawienie współpracy Polaków i Ukraińców w nowo powstałym kolegium wschodnim.
Monika Traczykowska Polskie Radio Program III Vademecum Unijnego Przedsiębiorcy Za przybliżenie unijnych rozwiązań wspierających małe i średnie przedsiębiorstwa.
2002 Piotr Adamowicz Rzeczpospolita Druga ojczyzna Holendrów Za ukazanie ludzkiego wymiaru integracji europejskiej na przykładzie Holendrów, którzy stali się z własnego wyboru rolnikami w Polsce.
Zbigniew Gach Dziennik Bałtycki Łaciate przeznaczenie Za ukazanie ludzkiego wymiaru integracji europejskiej na przykładzie Holendrów, którzy stali się z własnego wyboru rolnikami w Polsce.
2013 Anna Bogdanowicz Polskie Radio Białystok Jadą wozy

Nagroda Dylematy ’99 (1999)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznana została tylko raz w 1999 roku za publikacje na temat reform społecznych.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji Uzasadnienie
1999 Elżbieta Cichocka-Bójko Gazeta Wyborcza cykl ar­tykułów o reformie ochrony zdro­wia Za umiejętność kompetentnego, rzetel­nego i wiarygodnego poinformo­wania i wyjaśnienia skomplikowa­nych problemów koniecznej i trud­nej reformy ochrony zdrowia.

Nagroda im. Jacka Kalabińskiego (2000)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznana została tylko raz w 2000 roku za pierwszeństwo w podaniu informacji.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji Uzasadnienie
2000 Dawid Bartosik Polska Agencja Prasowa Raport UOP o bezpieczeństwie państwa Za bezprecedenso­we ujawnienie sprawy zagrożeń bezpieczeństwa państwa.

Nagroda im. Wiesława Prażucha (2004-2005)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznana została przyznana raz w 2004 roku za fotografie prasowe. W 2005 została wycofana.

Rok Laureat Medium Tytuł zdjęcia
2004 Krzysztof Miller Gazeta Wyborcza
Duży Format
Z Iraku

Nagroda im. Janusza Kurtyki (od 2013)

[edytuj | edytuj kod]

Nagroda przyznawana od 2013 za publikacje o tematyce historycznej.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji
2013 Patrycja Gruszyńska-Ruman Polskie Radio Program I Szczęśliwy żywot Michała Wysockiego
2014 Anna Rawska Radio Koszalin Podborsko – Terra incognito
Katarzyna Michalak Polskie Radio Lublin Światło na stepie
2015 Małgorzata Sawicka Polskie Radio Lublin Czerwone maki Gwidona
2016 I. Agnieszka Czarkowska Polskie Radio Białystok Była z nami Renia, Testament, Ostatni szabas
II. Błażej Torański Do Rzeczy (1, 2), Odra (3) Nie ma wolnych mediów, Cenzorów uczono prawdy o historii Polski, Starałem się nie kłamać
2017 Agnieszka Czyżewska Jacquemet Polskie Radio Lublin Na kłopoty Dulęba

Nagroda przyznawana od 2013 za publikacje o tematyce sportowej.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji Uzasadnienie
2013 Bartek Dobroch
Przemysław Wilczyński
Tygodnik Powszechny Broad Peak: piekło i niebo
2015 Mariusz Kamiński Polskie Radio Lublin Wyścig
2016 Sylwia Michałowska TVP Sport Powrót (wice)mistrzyni
2017 Dariusz Jaroń Interia.pl Wierni skale. Historia ściśle tajna

Nagroda im. Erazma Ciołka (od 2013)

[edytuj | edytuj kod]

Nagroda przyznawana od 2013 za fotografię społecznie zaangażowaną.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji Uzasadnienie
2013 Adam Guz Reportaż 18. rocznica masakry w Srebrnicy
2014 Piotr Apolinarski Cykl zdjęć pt. Bezpieczna Przystań
2015 Andrzej Grygiel Fotoreportaż wykonany 9 lutego 2015 w Jastrzębiu Zdroju
2016 Szymon Łaszewski Portal polki.pl Fotoreportaż „Ludzie ze smartfonami”
2017 Tadeusz Koniarz Fotoreportaż „Bez końca”

Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego (od 2013)

[edytuj | edytuj kod]

Nagroda przyznawana od 2013 za fotografię o tematyce sportowej.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji Uzasadnienie
2013 Jacek Turczyk Remek
2015 Daniel Frymark Radio Weekend Tanie ściganie
2016 Mieczysław Pawłowicz Fotoreportaż „Nie tylko Jagiellonia”, blog „Listy z podróży”
2017 Piotr Tracz Fotoreportaż „Kulturysta, freelancer”
2018 Jacek Turczyk Fotoreportaż „Rejs”

Nagroda im. Aleksandra Milskiego (od 2014)

[edytuj | edytuj kod]

Nagroda przyznawana od 2013 dla redakcji mediów lokalnych.

Rok Laureat / medium
2014 Zespół Redakcji Reportaży Rozgłośni Regionalnej Radia Lublin
2015 Redakcja Kalendarza Beskidzkiego
2016 Tygodnik „Nowe Info”, redaktor naczelny Jarosław Jędrysik
2017 Redakcja BB, redaktor naczelny Dominik Kaczmarczyk

Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego (od 2016)

[edytuj | edytuj kod]

Nagroda przyznawana od 2017 za wyróżniające się dokonania dziennikarskie dla dziennikarzy do 30. roku życia.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji Uzasadnienie
2016 I. Olga Mickiewicz-Adamowicz Polskie Radio Bóg, Honor, Ojczyzna i ja
II. Marcin Makowski Do Rzeczy Idealna krucjata przeciw Polsce, Celebryctwo, Świat Applebaum i Sikorskiego
2017 Mateusz Teska TVP1 Komisja Michnika

Nagrody w latach 1992-1998

[edytuj | edytuj kod]

Nagrody przyznawane w latach wcześniejszych nie nosiły swoich nazw. Obejmowały one zwykle 5 kategorii, wśród których regularnie nagradzano jedynie w:

 • artykuł/reportaż na temat aktualnych wydarzeń/problemów w kraju i na świecie,
 • artykuł/reportaż na temat aktualnych wydarzeń/problemów lokalnych,
 • artykuł/reportaż w obronie praw obywatelskich, demokracji i praworządności, demaskujący nadużycia władzy.

Wyróżnienia specjalne

[edytuj | edytuj kod]

Laur SDP (od 2003)

[edytuj | edytuj kod]

Przyznawany w uznaniu dla autorytetów zawodowych, etycznych, najwyższej klasy profesjonalizmu.

Rok Laureat
2003 Maciej Łukasiewicz[4]
2004 Stefan Bratkowski[5]
2005 Ryszard Kapuściński[6]
2006 Bohdan Tomaszewski[7]
2007 Erazm Ciołek[8]
2008 Krzysztof Kąkolewski[9]
2009 Hanna Krall[10]
2010 Janina Jankowska[11]
2011 Lech Jęczmyk[12][13]
2012 Walery Pisarek[14][15]
2013 Bohdan Urbankowski[16]
2014 Jan Polkowski[17]
2015 Bronisław Wildstein[18]
2016 Ireneusz Skubiś[19]
2017 ks. Marek Gancarczyk[20]

Nagrody specjalne

[edytuj | edytuj kod]

Przyznana przez Fundację Solidarności Dziennikarskiej SDP.

Rok Laureat Tytuł publikacji Uzasadnienie
2015 Teresa Kaczorowska Obława Augustowska Z wielkim uznaniem za podjęcie tematu niezwykle ważnego, a zaniedbanego już przez 70 lat przez dziennikarzy, pisarzy i filmowców. Z wielkim koleżeńskim szacunkiem za skuteczną pracę reportera, za odnalezienie świadków historii ocalałych z Obławy Augustowskiej – morderstwa sowieckiego porównywalnego do zbrodni katyńskiej.

Przyznana przez Dom Pracy Twórczej SDP w Kazimierzu.

Rok Laureat Medium Tytuł publikacji Uzasadnienie
2017 Magda Grydniewska Polskie Radio Lublin Listy z Ravensbrück Z wielkim uznaniem za podjęcie tematu niezwykle ważnego, a zaniedbanego już przez 70 lat przez dziennikarzy, pisarzy i filmowców. Z wielkim koleżeńskim szacunkiem za skuteczną pracę reportera, za odnalezienie świadków historii ocalałych z Obławy Augustowskiej – morderstwa sowieckiego porównywalnego do zbrodni katyńskiej.

Nagroda specjalna – Nagroda Pamięci

[edytuj | edytuj kod]
Rok Laureat Tytuł publikacji Uzasadnienie
2017 Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary W uznaniu odwagi i determinacji w wyjaśnianiu przyczyn śmierci Jarosława Ziętary.

Hiena Roku (od 1999)

[edytuj | edytuj kod]

Tytuł przyznawany dziennikarzom, którzy wyróżnili się szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej.

 Osobny artykuł: Hiena Roku.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Laureaci [online], SDP, 27 marca 2019 [dostęp 2021-06-18] (pol.).
 2. Konkurs o Nagrody SDP 2014 rozstrzygnięty. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, 30 stycznia 2015. [dostęp 2016-03-13].
 3. Błażej Torański: Rozmowa dnia – 3 stycznia 2012. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-13)].
 4. Laur SDP 2003. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
 5. Laur SDP 2004. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
 6. Laur SDP 2005. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
 7. Laur-SDP-2006. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
 8. Laur SDP 2007. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
 9. Laur SDP 2008. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
 10. Laur SDP 2009. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
 11. Laur SDP 2010. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
 12. Laur SDP 2011. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-02)].
 13. Laur dla Jęczmyka – video. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2011-12-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-12)].
 14. Laur SDP 2012. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-13)].
 15. Laur dla Pisarka. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2012-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-21)].
 16. Nagrody SDP 2013 przyznane. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13].
 17. Laur SDP 2014 przyznany Janowi Polkowskiemu. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13].
 18. Bronisław Wildstein laureatem lauru SDP za 2015!. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13].
 19. Laur SDP 2016: Ks. Infułat Ireneusz Skubiś – kapłan i Polak wielkiego sumienia. sdp.pl, 2017-01-31. [dostęp 2017-02-14].
 20. Nagrody SDP 2017: Michał Król, Maciej Grabysa i ks. Roman Sikoń laureatami Głównej Nagrody Wolności Słowa. sdp.pl, 2018-03-21. [dostęp 2018-09-12].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]