Port lotniczy Dhaka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
জিয়া আন্তর্জাতিক
Zia Antorjatik Bimanbôndor
Zia International Airport
Ilustracja
Państwo

 Bangladesz

Miejscowość

Kurmitola

Typ

cywilne

Właściciel

Civil Aviation Authority of Bangladesh

Data otwarcia

1981

Kod IATA

DAC

Kod ICAO

VGZR

Wysokość

9 m n.p.m.

Drogi startowe
Kierunek 14/32:

asfaltobeton, 3200 × 46 m

Położenie na mapie Bangladeszu
Mapa konturowa Bangladeszu, w centrum znajduje się punkt z opisem „DAC”
Ziemia23°50′36″N 90°23′52″E/23,843333 90,397778

Port lotniczy Dhaka (IATA: DAC, ICAO: VGHS) – międzynarodowy port lotniczy położony w Kurmitola, 20 km na północ od Dhaki. Jest największym portem lotniczym w Bangladeszu i głównym węzłem linii lotniczych Biman Bangladesh Airlines.

Lotnisko ma powierzchnię 1981 akrów (802 ha). Obsługuje prawie 52% krajowego ruchu międzynarodowego i krajowego, podczas gdy drugie co do wielkości lotnisko, Port lotniczy Shah Amanat w Ćottogram, obsługuje około 17% pasażerów. Roczna wielkość ruchu to około 4 milionów międzynarodowych i 2 miliony pasażerów krajowych oraz 150 tys. ton ładunków i poczty[1].

Biman Bangladesh Airlines obsługuje loty międzynarodowe z lotniska do 13 miast w Europie i Azji[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1941 roku brytyjski rząd zbudował lądowisko w Kurmitola, kilka kilometrów na północ od Tejgaon, jako dodatkowe lądowisko dla lotniska Tejgaon, które w tym czasie było lotniskiem wojskowym, do obsługi samolotów bojowych, wobec pola wojennego Kohima (Assam) i Birmy[3].

Po utworzeniu Pakistanu w 1947 roku, Tejgaon stał się pierwszym cywilnym lotniskiem w ówczesnym Pakistanie Wschodnim, obecnie Bangladeszu. Po niepodległość Bangladeszu, w celu uwzględnienia wzrostu ruchu lotniczego, nowe lotnisko zostało zbudowane na pasie startowym Kurmitola. W 1981 roku lotnisko zostało oficjalnie zainaugurowane przez prezydenta Abdusa Sattara. Jego nazwa została zmieniona na Port lotniczy Zia po zabójstwie prezydenta Ziaura Rahmana.

W 1992 r. powierzchnia terminalu lotniska została szybko zwiększona razem z rękawami i urządzeniami. Wielopiętrowy parking z miejscem na 500 samochodów, również został zbudowany w tym czasie.

W 2010 roku nazwa została zmieniona z Portu lotniczego Zia na Port lotniczy Shah Jalal przez rząd Bangladeszu, nazwany na cześć jednego z najbardziej poważanych w Bangladeszu świętego sufizmu, Shah Jalal.

Terminale Linie lotnicze i połączenia[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko składa się z dwóch głównych terminali, T1 i T2 dla lotów międzynarodowych i pirs T2 jest używany do lotów krajowych. Hala przylotów jest na parterze, a na piętrze jest hala odlotów. Terminal VIP zbudowany jest tylko około 200 metrów od głównej bramy i jest używany tylko sporadycznie.

Cargo[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]