Portal:Katowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

 < Portale < Geografia < Europa < Polska < Śląsk < Katowice

Rondo nocą.JPGŚródmieście, Katowice.png PORTAL Katowice - BSKING.JPGKatowice - Silesia City Center (2).jpgKatowice - Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.jpgKatowice - Gmach Sejmu Śląskiego 01.jpgKatowice - Rondo - Fontanna 01.jpg
Katowice
    w polskojęzycznej Wikipedii

Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych Katowicami, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tym miastem.

Katowice to miasto położone w południowej Polsce, stolica województwa śląskiego, dawniej autonomicznego województwa śląskiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Licząc 314 500 mieszkańców, jest dziesiątym miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11 pod względem powierzchni, mając 165 km².

Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj.

Wybrany artykuł Wybrany artykuł  edytuj

2020-10 Katowice Szopienice Płn 015.jpg

Katowice Szopienice Północne – stacja techniczna (dawniej stacja) w Katowicach, w województwie śląskim, w Polsce, położona pomiędzy ul. Roździeńską i Wałową od północy a placem Ogród Dworcowy od południa, w jednostce pomocniczej Szopienice-Burowiec. Stacja została oddana do użytku w 1868 roku w ramach budowy linii Kolei Prawego Brzegu Odry (niem. Rechte Oderufer Eisenbahn) od strony z Wrocławia w do Dziedzic. Obecnie przez stację odbywa się wyłącznie ruch pociągów towarowych, natomiast ruch pasażerski przez Katowice Szopienice Północne prowadzony był do 1 kwietnia 1968 roku.

Wybrana grafika Wybrana grafika  edytuj

Katowice - Panstw. Konserwatorium Muzyczne. 1939-1945 (69685797).jpg
Gmach Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach między 1939 a 1945 rokiem

Wybrana sylwetka Wybrana sylwetka  edytuj

Galeria w oknie - praca Ewalda Gawlika „Katowice”.jpg

Ewald Gawlik (ur. w 1919 roku, zm. w 1993 roku) – górnośląski malarz, członek Grupy Janowskiej.

Głównym tematem jego twórczości było życie codzienne Ślązaków, przedstawiał przede wszystkim dzielnice bliskie jego sercu − Nikiszowiec, Giszowiec i Szopienice. Malował także obrazy o tematyce religijnej. Był zafascynowany malarstwem van Gogha i Toulouse-Lautreca. Jego obrazy były najbardziej zaawansowane warsztatowo spośród prac wszystkich członków grupy. W latach 70. ubiegłego stulecia zaproponowano mu wstąpienie do ZPAP, którego nie przyjął, nie chcąc poddawać się ocenie profesjonalistów.
Bywał nazywany Van Goghiem z Nikisza. Obecnie Izba Śląska z galerią tzw. Gawlikówką jest udostępniona do zwiedzania i można w niej oglądać jego prace.

Medalowe i DA Artykuły na medal i Dobre Artykuły  edytuj

INFO Dzielnice Katowic  edytuj

Numeracja jednostek pomocniczych (dzielnic) na mapie zgodna z jednostek poniżej.

DzielniceKatowic.svg

I. Zespół dzielnic śródmiejskich

II. Zespół dzielnic północnych

III. Zespół dzielnic zachodnich

IV. Zespół dzielnic wschodnich

V. Zespół dzielnic południowych

INFO Do zrobienia  edytuj

Jeśli chcesz pomóc w tworzeniu Portalu Katowice, znajdziesz tu tematy, które są potrzebne do zrobienia/poszerzenia. Jeśli zauważyłeś, że brakuje jakiegoś artykułu, a sam nie możesz go napisać, prosimy o umieszczenie go na poniższej liście:

Inne portale tematyczne w polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg