Windows Media Services

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Windows Media Services (WMS)komponent o charakterze usługi sieciowej, wbudowany w system operacyjny Microsoft Windows, pozwalający na udostępnianie mediów strumieniowych w sieci lokalnej oraz w internecie. Pliki multimedialne mogą być dostarczane w jednym z formatów Windows Media oraz w formatach: MP3 i JPEG[1]. WMS może działać zarówno w trybie "na żądanie" (on-demand) jak i "na żywo" (live).

Poza samym dostarczaniem treści, WMS może także służyć jako cache/proxy dla danych, nagrywać media strumieniowe, zapewniać uwierzytelnianie, wymuszać określone limity na połączenia klientów, obsługiwać prawa dostępu, wykorzystywać różnorodne protokoły komunikacyjne, generować statystyki użycia oraz zapewniać korekcję błędów. Ponieważ WMS może obsługiwać bardzo wiele równoległych połączeń – jest komponentem, który może być wykorzystywany przez internetowych nadawców multimediów[2].

Odbiorcami treści nadawanych przez serwer WMS mogą być:

Możliwości WMS zależą od wersji systemu operacyjnego, w której został on zaimplementowany. Wersja podstawowa wchodzi w skład edycji standardowej systemu Windows Server 2003, a najbardziej rozbudowana dostępna jest w Windows Server 2008, w wersji "Enterprise" oraz "Datacenter"[3].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]