Cortana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cortana
Logo Cortana
Logo programu
Ilustracja
Interfejs Cortany na Windowsie 8.1 Phone
Autor Microsoft
Pierwsze wydanie 2 kwietnia 2014; ponad 9 lat temu
Aktualna wersja stabilna 3.2202.10603.0
Język programowania C#, C/C++
Platforma sprzętowa Windows 10, Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, Xbox One, Skype, Microsoft Band, Microsoft Band 2, Android, iOS
System operacyjny Windows 10, Xbox OS, Android, iOS
Rodzaj Inteligentny osobisty asystent
Licencja Zastrzeżone
Strona internetowa

Cortanaasystent wirtualny oparty na algorytmach sztucznej inteligencji stworzony przez firmę Microsoft. Jest obsługiwany przez: Windows 10, Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, Xbox One, Skype, Microsoft Band, Microsoft Band 2, Android oraz iOS[1]. Cortanę po raz pierwszy zaprezentowano podczas konferencji Microsoft Build Developer, która odbywała się od 2 do 4 kwietnia 2014 w San Francisco[2]. Nazwa programu pochodzi od imienia postaci niezależnej występującej w serii gier Halo[3].

Cortana dostępna jest w języku angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, chińskim i japońskim. Obsługa jest uzależniona od platformy programowej i regionu[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pracę nad Cortaną rozpoczęto w 2009 roku. W założeniach „Cortana” miała być tylko nazwą kodową zaczerpniętą od imienia fikcyjnej postaci syntetycznej inteligencji z serii gier Halo. Jednak po konsultacjach i dyskusjach w gronie programistów i użytkowników testujących, zespół pod nadzorem Satyi Nadelli podjął decyzję, że w finalnym wydaniu nazwa oprogramowania nie zmieni się. Decyzja uzasadniona jest tym, że Cortana jest dobrym symbolem inteligencji jaką posiada smartfon[3]. W styczniu 2015 roku Microsoft udostępnił Cortanę dla systemu Windows 10 na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne[1]. Na komputerach i tabletach z systemem build 9926 lub nowszym Cortana jest dostępna poprzez ikonę wyszukiwania na pasku zadań, a na smartfonach poprzez przycisk wyszukiwania[2].

Funkcje i zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyczną cechą Cortany jest rozpoznawanie i odczytywanie głosu użytkownika, jak również możliwość ustawiania głosowych przypomnień, odpowiadanie na pytania za pośrednictwem przeglądarki Edge i wyszukiwarki Bing. Cortana zastąpiła uniwersalne funkcje systemu Windows 8.1 Bing SmartSearch. Aplikacja uruchamia się, kiedy użytkownik naciśnie ikonę „szukaj” na swoim urządzeniu. Cortana ma również funkcję rozpoznawania utworów muzycznych[5]. Cortana może również rzucić kostką i monetą używając polecenia „roll a dice” (jedna kostka), „roll the dice” (dwie kostki), monetą „flip a coin”. „Concert Watch” to funkcja, która pomaga określić ulubione zespoły muzyczne oraz artystów muzycznych poprzez monitorowanie wyszukiwarki Bing[6].

Od października 2014 roku, dzięki Lumii Denim, możliwe jest uruchomienie Cortany bez potrzeby dotykania urządzenia, wystarczy podać komendę „Hey Cortana”.

Region i język[edytuj | edytuj kod]

Dostępność Cortany na świecie (stan na sierpień 2016 roku)

Poprawne i płynne działanie Cortany uzależniona jest od określonego regionu, dostosowuje swój głos do języka, dialektu, kultury użytkowników. Cortana uwzględnia zwyczaje w danym państwie. Do pełnego wykorzystania możliwości oferowanych przez Cortanę nawiązywana jest współpraca z lokalnymi partnerami, dzięki którym jest możliwość dostarczania przez Microsoft najważniejszych w danym rejonie aktualności i artykułów, umożliwienie łatwej rezerwacji stolików, hoteli, biletów lotniczych oraz zamawianie usług, a także takie funkcje jak śledzenie paczek czy informacje o lotach[7].

Angielska wersja Cortany jest dostępna dla wszystkich użytkowników w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Indiach i Wielkiej Brytanii. Inne wersje językowe Cortany dostępne są w Chinach, Japonii, Francji, Niemczech, i Hiszpanii[8].

Według stanu na koniec grudnia 2020 Cortana nie była dostępna w Polsce, podobnie jak we wszystkich krajach słowiańskich.

Język Region Dialekt Status
angielski Stany Zjednoczone angielszczyzna amerykańska dostępny
Wielka Brytania brytyjski angielski dostępny
Kanada angielszczyzna kanadyjska dostępny
Australia australijski angielski dostępny
Nowa Zelandia nowozelandzki angielski niedostępny
Indie indyjski angielski dostępny
niemiecki Niemcy standardowy niemiecki dostępny
włoski Włochy standardowy włoski dostępny
hiszpański Hiszpania standardowy hiszpański dostępny
Meksyk meksykański hiszpański dostępny
francuski Francja standardowy francuski dostępny
Kanada kanadyjski francuski dostępny
chiński Chiny mandaryński dostępny
portugalski Brazylia brazylijski portugalski dostępny
japoński Japonia standardowy japoński dostępny
rosyjski Rosja standardowy rosyjski niedostępny

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b John Callaham: Microsoft’s Cortana digital assistant officially launches on Android and iPhone. windowscentral.com, 2015-12-09. [dostęp 2016-12-26]. (ang.).
  2. a b Kapitall: Why Cortana Assistant Can Help Microsoft in the Smartphone Market. thestreet.com, 2014-03-18. [dostęp 2016-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-03)]. (ang.).
  3. a b Julianne Pepitone: Why Microsoft Named Its Siri Rival „Cortana” After a „Halo” Character. nbcnews.com, 2014-04-03. [dostęp 2016-12-26]. (ang.).
  4. Łukasz Gołąbiowski: Cortana dostępna w trzech kolejnych krajach. komputerswiat.pl, 2015-09-02. [dostęp 2016-12-26]. (pol.).
  5. Brian Burgess: Use Cortana on Windows Phone 8.1 to Identify Songs. groovypost.com, 2014-04-29. [dostęp 2016-12-26]. (ang.).
  6. Egon Kilin: Cortana will be more like Google Now. loadthegame.com, 2014-10-17. [dostęp 2016-12-26]. (ang.).
  7. Tomasz Kurzak: Cortana po polsku? Jednak jeszcze nie w tym roku. softonet.pl, 2015-07-21. [dostęp 2016-12-26]. (pol.).
  8. Daniel Rubino: Microsoft announces Cortana for China, UK with „alpha” status for India, Australia, and Canada. windowscentral.com, 2014-07-30. [dostęp 2016-12-26]. (ang.).