Windows To Go

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Windows To Go – funkcja systemu Windows 8 oraz Windows 10 umożliwiająca zainstalowanie systemu Windows w pamięci podłączonej na USB (w formie Live USB) np. pendrive czy zewnętrzny dysk twardy[1]. Jest dostępna w wersjach systemów Windows 8 i Windows 8.1[2] przeznaczonych dla firm (Enterprise).

Różnice w stosunku do wersji standardowej[3][4][edytuj | edytuj kod]

Usuwanie nośnika z systemem

Po wysunięciu nośnika system automatycznie wstrzyma pracę, aby zapobiec ryzyku utraty danych. Jeżeli w ciągu 60 sekund nośnik zostanie ponownie włożony, praca systemu zostaje wznowiona. W przeciwnym razie system automatycznie kończy pracę, aby uniemożliwić nieautoryzowany dostęp do danych na ekranie bądź w pamięci operacyjnej.

Instalacja sterowników

Przy pierwszym uruchomieniu systemu na danej maszynie, Windows instaluje niezbędne sterowniki, co może wydłużyć czas startu systemu, a nawet skutkować kolejnym restartem komputera.

Windows Store

Windows Store na systemie Windows 8 To Go jest domyślnie zablokowany. W wersji 8.1 Store działa tak samo jak w edycji standardowej.

Nośniki lokalne

Ze względów bezpieczeństwa, wersja Windows To Go nie udostępnia lokalnych nośników danych komputera. Można zmienić to zachowanie za pomocą zasady grupowej (ang. group policy).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Windows 8 will run from USB thumb drive (ang.). Computerworld. [dostęp 2017-11-20].
  2. Oficjalna strona Windows 10 Professional i Enterprise | Dla małych i średnich firm, przedsiębiorstw i instytucji edukacyjnych (pol.). microsoft.com. [dostęp 2017-11-20].
  3. Windows To Go: Feature Overview (ang.). technet.microsoft.com. [dostęp 2017-11-20].
  4. Making the lives of IT easier: Windows 8 Refresh, Reset, and Windows To Go (ang.). Ars Technica. [dostęp 2017-11-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]