Robert Bosch GmbH

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy przedsiębiorstwa. Zobacz też: Bosch.
Robert Bosch GmbH
Robert Bosch GmbH
Robert Bosch GmbH
Forma prawna Spółka z o.o.
Data założenia 1886
Lokalizacja  Niemcy
Siedziba Gerlingen
Prezes Volkmar Denner
Branża wielobranżowy
Zatrudnienie 303 000 (2011)
Przychody 51,4 mld (2011)
Strona internetowa

Robert Bosch GmbHniemieckie przedsiębiorstwo z siedzibą w Gerlingen, zajmujące się produkcją techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków. Założone w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha jako „Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki”. Współcześnie jest to koncern skupiający fabryki i dysponujący siecią dystrybucyjną oraz serwisową, posiadający około 300 spółek zależnych i 13 tys. zakładów serwisowych w ponad 140 krajach świata.

Działalność Grupy Bosch dzieli się na trzy działy: Technikę Motoryzacyjną, Technikę Przemysłową oraz Dobra Użytkowe i Techniczne Wyposażenie Budynków.

Działy przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Dział Techniki Motoryzacyjnej[edytuj | edytuj kod]

Technika motoryzacyjna to największy dział przedsiębiorstwa w grupie Bosch. Bosch należy do największych na świecie producentów części i akcesoriów samochodowych. W dziale jest zatrudnionych około 160 tys. pracowników na całym świecie.

Bardzo mocną pozycję w branży techniki motoryzacyjnej Bosch zawdzięcza przede wszystkim innowacyjności, która jest równocześnie istotnym motorem wzrostu. Innowacje Boscha spełniają założenia programu "3 S": jego zadaniem było uczynienie samochodów bezpieczniejszymi, oszczędniejszymi i bardziej ekologicznymi. Widać to na przykładzie produktów, które Bosch jako pierwszy wprowadził na rynek: systemu wtrysku benzyny i sondy lambda, a także nowych systemów wtrysku bezpośredniego do silników DieslaUnit Injector System , dzięki któremu możliwe stało się znaczne obniżenie zarówno poziomu emisji zanieczyszczeń, jak i zużycia paliwa. Bosch opracował również szereg pionierskich wynalazków w zakresie bezpieczeństwa jazdy samochodem, m.in. system ABS oraz układ ESP.

Struktura działu:

 • Systemy do silników benzynowych – w ramach tego działu Bosch opracowuje i produkuje systemy do silników benzynowych
 • Systemy do silników Diesla
 • Systemy podwozi, układy hamulcowe i sterowniki dla systemów podwozi – program produktów tego działu obejmuje wszystkie komponenty i systemy przyczyniające się do bezpieczeństwa pojazdu – od kontroli stabilności samochodu do elektronicznych systemów sterowania układami hamulcowymi.
 • Systemy energetyki pojazdowej i elektronika nadwozia – dział oferuje rozwiązania w zakresie wytwarzania, dystrybucji i wykorzystania energii w samochodach – rozruszniki, alternatory, sterowniki do elektroniki nadwozia oraz komponenty na bazie napędów mechatronicznych.
 • Car Multimedia – do obszarów działalności należy produkcja i sprzedaż radioodtwarzaczy samochodowych, systemów nawigacji, systemów multimedialnych, głośników, wzmacniaczy, akcesoriów i komponentów car audio. Urządzenia są dystrybuowane pod marką Blaupunkt.
 • Elektronika pojazdowa – rozwiązania w zakresie mikroelektroniki stanowią podstawę produkcji czujników i sterowników samochodowych
 • Dystrybucja (Automotive Aftermarket) – do zadań działu sprzedaż produktów wyposażenia pojazdów, zaopatrzenie w części zamienne, jak również produkcja i dystrybucja techniki diagnostycznej dla warsztatów samochodowych. Do organizacji sprzedaży i obsługi klienta należy ponad 12 tys. samodzielnych prawnie, ale powiązanych z Boschem kontraktami, serwisów działających w 140 krajach.
 • ZF Układy kierownicze – spółka ZF Układy kierownicze (ZF Lenksysteme) to wspólne przedsięwzięcie firmy Bosch i ZF Friedrichshafen (udział Boscha 50 %).

Dział Dóbr Użytkowych i Technicznego Wyposażenia Budynków[edytuj | edytuj kod]

Dział ten obejmuje takie branże, jak elektronarzędzia, technika grzewcza, systemy zabezpieczeń. Do tego dochodzi jeszcze produkcja i sprzedaż sprzętu gospodarstwa domowego, prowadzona przez przedsiębiorstwo BSH Bosch Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50 %). Dział zatrudnia około 60 tys. osób na całym świecie.

 • Dział Elektronarzędzi – do obszarów działalności działu należy sprzedaż elektronarzędzi marek Bosch, Skil i Dremel. W ofercie znajdują się urządzenia dla profesjonalistów, majsterkowiczów, narzędzia ogrodowe oraz osprzęt.
 • Dział branżowy Techniki Grzewczej jest producentem wiszących gazowych kotłów grzewczych, gazowych podgrzewaczy wody, stojących gazowych kotłów grzewczych i kotłów olejowych. Urządzenia są sprzedawane m.in. pod markami Junkers i Buderus.
 • Produkcją sprzętu gospodarstwa domowego zajmuje się od roku 1967 firma Bosch-Siemens-Hausgeräte GmbH (BSH) z Monachium, w której po 50% udziałów mają firmy Bosch i Siemens. W ofercie spółki znajdują się zmywarki, pralki automatyczne i suszarki, chłodziarki i zamrażarki oraz piekarniki, kuchenki i płyty grzejne.
 • Dział Systemów Zabezpieczeń opracowuje systemy telewizji dozorowej, systemy alarmowe i przeciwpożarowe, systemy kontroli dostępu. Oferta działu obejmuje także systemy kongresowe i nagłośnieniowe.

Dział Techniki Przemysłowej[edytuj | edytuj kod]

Dział Techniki Przemysłowej obejmuje takie branże jak technika automatyzacji (firma Bosch Rexroth) i technika opakowaniowa. W dziale jest zatrudnionych blisko 35 tys. pracowników na całym świecie.

 • 1 maja 2001 w Niemczech została oficjalnie zarejestrowana firma Bosch Rexroth AG, utworzona z połączenia Mannesmann Rexroth i działu Techniki Automatyzacji grupy Bosch. Przedsiębiorstwo Bosch Rexroth AG należy w 100 proc. do koncernu Bosch i zatrudnia obecnie ponad 26 tys. pracowników na całym świecie. Spółka Bosch Rexroth AG prowadzi 6 działów branżowych: hydraulikę mobilną, hydraulikę przemysłową, pneumatykę, technikę montażową i linearną, napędy elektryczne i układy sterowania oraz serwis.
 • Dział branżowy techniki opakowaniowej zajmuje się produkcją i dystrybucją maszyn opakowaniowych. Maszyny opakowaniowe Boscha produkowane są na potrzeby przemysłu spożywczego, produkcji słodyczy, przemysłu farmaceutycznego, chemiczno-technicznego oraz kosmetycznego. Bosch jest nie tylko producentem samych maszyn opakowaniowych, ale przede wszystkim dostawcą technologii w dziedzinie procesów produkcyjnych i pakowania produktów.

Nakłady na badania i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Każdego roku Bosch przeznacza znaczne sumy na badania i rozwój – co roku wartość ta wzrasta i obecnie kształtuje się na poziomie ponad 3 mld euro, co stanowi ponad 7 proc. całkowitego obrotu firmy.

Bosch w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Firma jest obecna w Polsce od 1992 roku. Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych, urządzeń diagnostycznych, sprzętu elektronicznego Blaupunkt, elektronarzędzi Bosch, Skil i Dremel, urządzeń z zakresu techniki grzewczej oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń oraz sprzętu z zakresu napędów i sterowań oferowanych pod marką Rexroth. Ponadto w Mirkowie koło Wrocławia odbywa się produkcja systemów hamulcowych Boscha, prowadzona jest również sprzedaż i produkcja sprzętu AGD (3 fabryki w Łodzi – pralek, suszarek i zmywarek).

22 marca 2013 roku BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego sp. z o.o., polska spółka należąca do koncernu BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH, została większościowym udziałowcem polskiej spółki Zelmer S.A. z siedzibą w Rzeszowie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bosch na świecie

Bosch w Polsce