Robert Guiscard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Robert Guiscard
Ilustracja
Robert Guiscard
ilustracja herbu
Hrabia Apulii i Kalabrii
Okres

od 1057
do 1059

Poprzednik

Onufry

Książę Apulii i Kalabrii
Okres

od 1059
do 1085

Następca

Roger Trzos

Książę Amalfi
Okres

od listopad 1073
do 17 lipca 1085

Poprzednik

Jan III

Następca

Roger Trzos

Dane biograficzne
Dynastia

Hauteville

Data urodzenia

ok. 1016

Data śmierci

17 lipca 1085

Ojciec

Tankred

Matka

Fressenda

Żona

Aubrée de Buonalbergo
Siszelgajta

Dzieci

Boemund I
Emma de Hauteville
Roger Trzos
Gwidon
Robert Scalio
Wilhelm
Héria de Hauteville
Sybilla de Hauteville
Matylda de Hauteville

herb rodu Hauteville
moneta z wyobrażeniem Roberta Guiscarda

Robert Guiscard (ur. ok. 1016 w Normandii, zm. 17 lipca 1085 w Kefalinii) – książę Apulii, Kalabrii, Sycylii i Amalfi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn normańskiego rycerza Tankreda z rodu Hauteville i jego drugiej żony – Fressendy.

W 1046 dołączył do swoich starszych braci – Wilhelma, Drago i Onufrego – walczących na żołdzie lombardzkich książąt w południowej Italii przeciwko Bizancjum. Po zdobyciu przez Drago Kalabrii, Robert opanował zamek San Marco, górujący nad doliną Crati, który stał się bazą wypadową dla jego rozbójniczych wypraw. W 1049 roku został oskarżony o herezję, jednak dzięki znajomości z biskupem Lotaryngii nie zostały postawione mu zarzuty. Dopiero małżeństwo z Aubrée (Alberada z Buonalbergo), młodą córką hrabiego Burgundii Reginalda I, znanego też jako Girard z Buonalbergo, który widząc w Robercie utalentowanego dowódcę zamiast posagu ofiarował mu 200 normańskich rycerzy. Dzięki temu Robert z awanturnika stał się wpływowym możnowładcą. Dodatkowo Girard oceniając szybką decyzję młodego rycerza nadał[1] mu przydomek guiscardchytry, sprytny.

W 1057 po śmierci brata Onufrego, który po zamordowanym Drago został przywódcą Normanów w Italii, Robert wyrósł na lidera normańskich wojowników w południowych Włoszech, którzy już otwarcie dążyli do opanowania tej krainy. W 1058 Robert osadził swojego młodszego brata Rogera na książęcym tronie w Kalabrii. W 1059 wszedł w przymierze z papieżem Mikołajem II i na synodzie w Melfi ogłosił się wasalem papieża oraz zobowiązał się przestrzegać zasad soborowych, za co otrzymał tytuł księcia wraz z inwestyturą Apulii, Kalabrii i Sycylii. W następnych latach Robert zajął Reggio i Brindisi, by w 1071 po trzyletnim oblężeniu zdobyć Bari, stolicę bizantyjskiej Italii. W tym samym czasie Roger podbijał Sycylię, która po zdobyciu Palermo wpadła w ręce Normanów, a Roger ogłosił się wasalem Roberta.

Następne lata upłynęły Robertowi na konsolidowaniu wszystkich zdobytych ziem. Do 1073 zmusił do uległości wszystkich normańskich buntowników. W tym czasie został ekskomunikowany przez papieża Grzegorza VII, który w ten sposób chronił papieskie włości w południowej Italii. Jednak, gdy po kolejnym buncie Robert stał się jeszcze silniejszy (władał całym Południem bez Kapui i Neapolu), a papież miał kłopoty z intrygami cesarza Henryka IV, Grzegorz VII poszedł w 1080 na ugodę. Robert doszedłszy do szczytu potęgi i uważając się za pretendenta do tronu w Konstantynopolu (na pieczęciach przedstawiał się w stroju imperatora), podjął wyprawę na posiadłości bizantyjskie. W 1081 zdobył Durrazo a następnie wraz ze swym synem Boemundem zdobył Korfu. Cesarz Aleksy I Komnen sprzymierzył się z Wenecją, której flota pokonała flotę normańską. Cesarz ruszył na Durazzo, któremu zagrażali Normanowie, lecz w bitwie pod tym miastem poniósł klęskę. Robert kontrolował via Egnatia, szlak biegnący do Konstantynopola. Wobec porażki Aleksy I Komnen wszedł w sojusz z cesarzem Henrykiem IV, który wszedł do Italii. Zagrożony Grzegorz VII przywołał Roberta na półwysep. W Tesalii pozostał Boemund, który jednak zrezygnował z marszu na Konstantynopol.

W 1084 30 tys. Normanów stanęło pod murami Rzymu, by 27 maja zdobyć Porta Flaminia(inne języki) i wydać bitwę na Campo Mania. Rzymianie zniechęceni grabieżczymi rządami Normanów zbuntowali się przeciwko nim, jednak zostali pokonani, a miasto splądrowane. Sytuacja ta w historii nosi nazwę Złupienia Rzymu(inne języki) (wł. Sacco di Roma). 27 czerwca Robert opuścił Rzym i poprowadził uwolnionego Grzegorza VII do Salerno, w którym papież w 1085 zmarł. Robert nie zrezygnował z planów podbicia Bizancjum. Odbudował flotę i ponownie zajął Korfu, wylądował na kontynencie, lecz w czasie przygotowań do oblężenia Kefalonii zmarł po krótkiej chorobie 17 lipca 1085.

Małżeństwa i potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą żoną Roberta była Aubrée de Buonalbergo, miał on z nią:

Drugą żoną Roberta była Siszelgajta z Salerno, miał z nią:

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Znaczenie przydomka[edytuj | edytuj kod]

Słowo guiscard (fr.) lub viscard (norm.) bywa różnie interpretowane: "rozważny", "chytry", "przebiegły" lub "zręczny".

Gry wideo[edytuj | edytuj kod]

W serii gier wideo Crusader Kings jednym z grywalnych władców jest Robert 'the Fox' de Hauteville, przedstawiony jako książę Apulii[2].

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Postać Roberta Guiscarda pojawiła się w Boskiej komedii Dantego. Został on zaliczony do "wojowników wiary", opisano również cierpienie jego wrogów w piekle[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gordon S. Brown: The Norman Conquest of Southern Italy and Sicily. Kindle edition. ISBN 978-0786414727.
  2. Interesting characters – CK3 Wiki [online], ck3.paradoxwikis.com [dostęp 2023-12-23].
  3. Dante's Paradiso - Mars [online], danteworlds.laits.utexas.edu [dostęp 2023-12-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anna Komnena, Aleksjada t. I-II, z języka greckiego przeł. wstępem i komentarzem opatrzył Oktawiusz Jurewicz, z serii: „Arcydzieła Kultury Antycznej”, Ossolineum, De Agostini Polska, Wrocław-Warszawa 2005, ISBN 83-04-04760-8
  • Dariusz Piwowarczyk, Normanowie i Bizancjum w XI stuleciu, Warszawa: Bellona, 2006, ISBN 83-11-10566-9, ISBN 978-83-11-10566-9, OCLC 749641547.
  • Praca zbiorowa: Wielka encyklopedia PWN. T. 1. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004. ISBN 83-01-13357-0.