Simon Kuznets

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Simon Kuznets
ilustracja
Data urodzenia 1901
Data śmierci 1985
Zawód, zajęcie ekonomista
Narodowość rosyjska, amerykańska

Simon Smith Kuznets (ros. Семён Абрамович Кузнец, Siemion Abramowicz Kuzniec; ur. 30 kwietnia 1901 w Pińsku, Cesarstwo Rosyjskie, zm. 8 lipca 1985 w Cambridge) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1971 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1922 wyjechał do Stanów Zjednoczonych i zdobył wykształcenie na Uniwersytecie Columbia. W latach 1936–1954 był profesorem Uniwersytetu Pensylwanii, a od 1954 do 1960 wykładał na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa i Uniwersytecie Harvarda.

Był zwolennikiem teorii Keynesa. Zajmował się głównie problematyką wzrostu ekonomicznego oraz struktury i podziału dochodu narodowego, a także nowożytną historią gospodarczą. Ważnym wkładem Kuznetsa było zgromadzenie obszernych danych statystycznych dotyczących produktu narodowego, nakładów inwestycyjnych i zatrudnienia, które poddał obszernej analizie statystycznej i ekonometrycznej w pracy Modern Economic Growth. Rate, Structure and Spread (wyd. 1966) i Wzrost gospodarczy narodów. Produkt i struktura produkcji (wyd. 1971, polskie tłumaczenie 1976). Zajmował się też problematyką cyklów gospodarczych i nierównowagi ekonomicznej.

W 1971 otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w uznaniu jego prac empirycznych wiążących teorię ekonomiczną z rzeczywistym przebiegiem procesów gospodarczych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]