Simon Kuznets

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Simon Kuznets
Data urodzenia 1901
Data śmierci 1985
Zawód ekonomista
Narodowość  Białoruś,  Stany Zjednoczone
Odznaczenia
Nagroda im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii

Simon Smith Kuznets (ros. Семён Абрамович Кузнец, Siemion Abramowicz Kuzniec; ur. 30 kwietnia 1901 w Pińsku, Cesarstwo Rosyjskie (ob. Białoruś), zm. 8 lipca 1985 w Cambridge, Massachusetts, Stany Zjednoczone) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1971 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony na Białorusi, w 1922 wyjechał do Stanów Zjednoczonych i zdobył wykształcenie na Columbia University. W latach 1936–1954 był profesorem University of Pennsylvania, w latach 1954–1960 wykładał na Johns Hopkins University i Harvard University.

Był zwolennikiem teorii Keynesa. Zajmował się głównie problematyką wzrostu ekonomicznego oraz struktury i podziału dochodu narodowego, a także nowożytną historią gospodarczą. Ważnym wkładem Kuznetsa było zgromadzenie obszernych danych statystycznych dotyczących produktu narodowego, nakładów inwestycyjnych i zatrudnienia, które poddał obszernej analizie statystycznej i ekonometrycznej w pracy Modern Economic Growth. Rate, Structure and Spread (wyd. 1966) i Wzrost gospodarczy narodów. Produkt i struktura produkcji (wyd. 1971, polskie tłumaczenie 1976). Zajmował się też problematyką cyklów gospodarczych i nierównowagi ekonomicznej.

W 1971 roku otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w uznaniu jego prac empirycznych wiążących teorię ekonomiczną z rzeczywistym przebiegiem procesów gospodarczych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]