Simon Kuznets

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Simon Kuznets
Data urodzenia 1901
Data śmierci 1985
Zawód ekonomista
Narodowość  Białoruś,  Stany Zjednoczone

Simon Smith Kuznets (ros. Семён Абрамович Кузнец, Siemion Abramowicz Kuzniec; ur. 30 kwietnia 1901 w Pińsku, Cesarstwo Rosyjskie (ob. Białoruś), zm. 8 lipca 1985 w Cambridge, Massachusetts, Stany Zjednoczone) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1971 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony na Białorusi, w 1922 wyjechał do Stanów Zjednoczonych i zdobył wykształcenie na Columbia University. W latach 1936–1954 był profesorem University of Pennsylvania, w latach 1954–1960 wykładał na Johns Hopkins University i Harvard University.

Był zwolennikiem teorii Keynesa. Zajmował się głównie problematyką wzrostu ekonomicznego oraz struktury i podziału dochodu narodowego, a także nowożytną historią gospodarczą. Ważnym wkładem Kuznetsa było zgromadzenie obszernych danych statystycznych dotyczących produktu narodowego, nakładów inwestycyjnych i zatrudnienia, które poddał obszernej analizie statystycznej i ekonometrycznej w pracy Modern Economic Growth. Rate, Structure and Spread (wyd. 1966) i Wzrost gospodarczy narodów. Produkt i struktura produkcji (wyd. 1971, polskie tłumaczenie 1976). Zajmował się też problematyką cyklów gospodarczych i nierównowagi ekonomicznej.

W 1971 roku otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w uznaniu jego prac empirycznych wiążących teorię ekonomiczną z rzeczywistym przebiegiem procesów gospodarczych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]